Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα.Εχω κλείσει με μίλια αεροπορικό. Θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να αλλάξω το όνομα στην κράτηση. Έχει πέναλτι + 23ε η κλήση?Αλλάζουν τα Εισητηρια;
Αλλαγή σε κάποιο γράμμα του ονόματος ή τελείως διαφορετικό όνομα; Εάν είναι τελείως διαφορετικό όνομα τότε είναι ακύρωση και έκδοση καινούργιου. Τα ακυρωτικά είναι 23 ευρώ, δεν έχει κάποιο έξτρα πέναλτι σε εισιτήριο που έχει εκδοθεί με μίλια.
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Αλλαγή σε κάποιο γράμμα του ονόματος ή τελείως διαφορετικό όνομα; Εάν είναι τελείως διαφορετικό όνομα τότε είναι ακύρωση και έκδοση καινούργιου.
Τελείως διαφορετικό όνομα...
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Τελείως διαφορετικό όνομα...
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η ακύρωση κάνει 23€ και το κλείσιμο τηλεφωνικά αλλα 23€ αν ζητήσεις να τα κάνεις μαζί. Διαφορετικά υπάρχει το ρίσκο να μην απελευθέρωθει η θέση για κλείσιμο inline. Oποτε αν έχεις θέσεις βγάλε κατευθείαν ένα καινούριο και μετα ακυρώνεις αυτό
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η ακύρωση κάνει 23€ και το κλείσιμο τηλεφωνικά αλλα 23€ αν ζητήσεις να τα κάνεις μαζί. Διαφορετικά υπάρχει το ρίσκο να μην απελευθέρωθει η θέση για κλείσιμο inline. Oποτε αν έχεις θέσεις βγάλε κατευθείαν ένα καινούριο και μετα ακυρώνεις αυτό
Δεν υπάρχει άλλο με μιλια. δηλαδή δν μπορεί κατευθείαν να το ακυρώσει κ να το κλείσει με άλλο όνομα;
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Δεν υπάρχει άλλο με μιλια. δηλαδή δν μπορεί κατευθείαν να το ακυρώσει κ να το κλείσει με άλλο όνομα;
Αν και δε το έχω κάνει ξέρω από αλλα μέλη ότι μπορεί απλά πληρώνεις 23 την ακύρωση +23€ την έκδοση του νέου τηλεφωνικά.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
Καλησπέρα.Εχω κλείσει με μίλια αεροπορικό. Θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να αλλάξω το όνομα στην κράτηση. Έχει πέναλτι + 23ε η κλήση?Αλλάζουν τα Εισητηρια;
Αν το εισιτήριο είναι με εταιρία της συμμαχίας είναι απίθανο να βρεις θέση διότι μπορεί να μην δώσει διαθεσιμότητα ακόμα και αν υπάρχει ακύρωση από σένα την ίδια στιγμή.
Με την αιγαίου ενδέχεται να υπάρχει λίστα αναμονής και να το χάσεις.
Το τηλεφωνικό κέντρο θα σου απαντήσει με σιγουριά.
 

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Την βοήθεια σας. Εχω ένα ανοιχτό εισητήριο comfort flex με αξία ναύλου 85ευρώ και φόροι 25ευρώ περίπου. Σήμερα που μίλησα με την aegean για ένα δρομολόγιο που με ενδιαφέρει μου λέει ότι βγαίνει κόστος +20ευρώ για ναύλο +20ευρώ για φόρους +23 ευρώ για κόστος κλήσης. Περίπου ενα 65αρι, όταν το golight το βρίσκω διαθέσιμο για αγορά στα 55, οπότε δεν με συμφέρει καθόλου να χρησιμοποιήσω το ανοιχτό. Έχετε καμία ιδέα συμφέρουσας αξιοποίησης ανοιχτού εισητηρίου?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Την βοήθεια σας. Εχω ένα ανοιχτό εισητήριο comfort flex με αξία ναύλου 85ευρώ και φόροι 25ευρώ περίπου. Σήμερα που μίλησα με την aegean για ένα δρομολόγιο που με ενδιαφέρει μου λέει ότι βγαίνει κόστος +20ευρώ για ναύλο +20ευρώ για φόρους +23 ευρώ για κόστος κλήσης. Περίπου ενα 65αρι, όταν το golight το βρίσκω διαθέσιμο για αγορά στα 55, οπότε δεν με συμφέρει καθόλου να χρησιμοποιήσω το ανοιχτό. Έχετε καμία ιδέα συμφέρουσας αξιοποίησης ανοιχτού εισητηρίου?
Γιατί να πληρώσεις +20 ευρώ ναύλο;

Είναι από τα ανοιχτά εισιτήρια που έστελναν με e-mail λόγω καθυστέρησης ή κάτι άλλο; Όταν λες ανοιχτό εισιτήριο, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε οποιοδήποτε προορισμό εσωτερικού/εξωτερικού θες;
 
Last edited:

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Γιατί να πληρώσεις +20 ευρώ ναύλο;

Είναι από τα ανοιχτά εισιτήρια που έστελναν με e-mail λόγω καθυστέρησης ή κάτι άλλο; Όταν λες ανοιχτό εισιτήριο, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε οποιοδήποτε προορισμό εσωτερικού/εξωτερικού θες; Γίνε πιο συγκεκριμένος.
ήταν μια πτήση skg-klx, comfort flex με κατηγορία ναύλου Κ. Λόγω έκτακτου γεγονότος έπρεπε να το ακυρώσω και επειδή δεν είχα πολύ μυαλό εκείνη την περιόδο μου προτείναν να το αφήσω ανοικτό, το οποίο και έκανα χωρίς να δώσω σημασία στις λεπτομέριες. Τώρα λοιπόν που κοιτάω για ath-klx, παίρνω τηλέφωνο, και μου λένε οτι επειδή ειναι comfort flex δεν μπορεί να πέσει ούτε σε golight, αλλά ούτε και να πέσει κατηγόρια ναύλου απο K που είναι, όταν στο site της το comfort flex για συγκεκριμένη ημερομηνία το έχει φθηνότερα.. Ετσι βγαίνει διφορά ναύλου κάπου στα 20ευρώ, διφορά φόρων (αυτό το ήξερα) και 23ευρώ χρέωση κλήσης. Το εισητήριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιδήποτε προορισμό. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει κάποιος πιο έξυπνος τρόπος αξιοποίησης του, γιατί δεν θέλω να το σκοτώσω έτσι, δεν συμφέρει για κανένα λόγο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ήταν μια πτήση skg-klx, comfort flex με κατηγορία ναύλου Κ. Λόγω έκτακτου γεγονότος έπρεπε να το ακυρώσω και επειδή δεν είχα πολύ μυαλό εκείνη την περιόδο μου προτείναν να το αφήσω ανοικτό, το οποίο και έκανα χωρίς να δώσω σημασία στις λεπτομέριες. Τώρα λοιπόν που κοιτάω για ath-klx, παίρνω τηλέφωνο, και μου λένε οτι επειδή ειναι comfort flex δεν μπορεί να πέσει ούτε σε golight, αλλά ούτε και να πέσει κατηγόρια ναύλου απο K που είναι, όταν στο site της το comfort flex για συγκεκριμένη ημερομηνία το έχει φθηνότερα.. Ετσι βγαίνει διφορά ναύλου κάπου στα 20ευρώ, διφορά φόρων (αυτό το ήξερα) και 23ευρώ χρέωση κλήσης. Το εισητήριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιδήποτε προορισμό. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει κάποιος πιο έξυπνος τρόπος αξιοποίησης του, γιατί δεν θέλω να το σκοτώσω έτσι, δεν συμφέρει για κανένα λόγο.
Το οποιοδήποτε προορισμό δε καταλαβαίνω. Δηλαδή μπορείς να βάλεις ένα εισιτήριο SKG-οπουδήποτε εντός/εκτός Ελλάδας;

Άρα από αυτό που σου είπαν σημαίνει ότι ό,τι εισιτήριο και να διαλέξεις θα πρέπει να είναι κατηγορίας K.

Εάν ήμουν εσύ θα περίμενα επόμενη προσφορά της Aegean (ενδεχομένως black friday) και εάν όντως ισχύει οπουδήποτε εντός/εκτός Ελλάδας, να πάρεις κάποιο εισιτήριο που να έχει νόημα η κατηγορία Κ και να μη πληρώσεις άλλα 150 ευρώ στη διαφορά ναύλου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ήταν μια πτήση skg-klx, comfort flex με κατηγορία ναύλου Κ. Λόγω έκτακτου γεγονότος έπρεπε να το ακυρώσω και επειδή δεν είχα πολύ μυαλό εκείνη την περιόδο μου προτείναν να το αφήσω ανοικτό, το οποίο και έκανα χωρίς να δώσω σημασία στις λεπτομέριες. Τώρα λοιπόν που κοιτάω για ath-klx, παίρνω τηλέφωνο, και μου λένε οτι επειδή ειναι comfort flex δεν μπορεί να πέσει ούτε σε golight, αλλά ούτε και να πέσει κατηγόρια ναύλου απο K που είναι, όταν στο site της το comfort flex για συγκεκριμένη ημερομηνία το έχει φθηνότερα.. Ετσι βγαίνει διφορά ναύλου κάπου στα 20ευρώ, διφορά φόρων (αυτό το ήξερα) και 23ευρώ χρέωση κλήσης. Το εισητήριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιδήποτε προορισμό. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει κάποιος πιο έξυπνος τρόπος αξιοποίησης του, γιατί δεν θέλω να το σκοτώσω έτσι, δεν συμφέρει για κανένα λόγο.
Πάρε επιστροφή χρημάτων (μείον €23) και κάντα ότι θες, including αγορά νέου εισιτηρίου, με την Aegean, τη Sky Express, το ΚΤΕΛ ή το όποιο αγαπημένο σου μέσο. Επιλογή για επιστροφή χρημάτων από Comfortflex εισιτήριο έχεις πάντα (απλά καθυστερεί μερικές μέρες η καταβολή).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom