Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Λοιπόν όσοι έχετε κάνει κράτηση αεροπορικού και αργότερα θελήσετε να προσθέσετε και κάποιο ανήλικο μέλος στη ίδια πτήση, η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε είναι η εξής:
1. Κάνετε κανονικά τη δεύτερη κρατηση για το ανήλικο αλλά με την ενδειξη Κος ή Κα (αναλογα με το φύλο) αφου δεν επιτρέπεται απο το σύστημα να επιλέξετε το χαρακτηριστικό "παιδί".
2. Τηλεφωνείτε απευθείας στην εταιρία (κι όχι στη skyserv) και τους ενημερώνετε για την κατάσταση. Αυτοί θα σας συνδέσουν τις δυο κρατήσεις και θα προκρατήσουν τις θέσεις έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα της πτήσης να μπορέσετε να καθησετε μαζί με το παιδί. (Θα λάβετε πάλι τα μέηλ επιβεβαίωσης χωρίς να υπάρχει κάποια εμφανής αλλαγή.) Επίσης θα σας πουν να κάνετε κανονικά ηλεκτρονικό τσεκ ιν για τους ενηλίκους αλλά όχι για το παιδί. Το τηλεφώνημα θα σας κοστίσει κατιτίς (εμενα μου κόστισε 10 ευρώ παρόλο που μιλάω δωρεαν σε σταθερά εξωτερικού).
3. Κάνετε κανονικά το τσεκ ιν και εκτυπώνετε τις κάρτες επιβίβασης μόνο για τους ενηλικους. Για το παιδί εκτυπώστε την επιβεβαίωση της κράτησης.
4. Στο αεροδρόμιο πηγαίνετε πρώτα στο ντεσκ της ράυαν και κατόπιν στο γκισε του τσεκ ιν όπου παραλαμβάνετε την κάρτα επιβίβασης του παιδιού δωρεάν.
Καλό σας ταξίδι και προπαντων χωρίς αγχος!
 

thanospap_gr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ. Θέλω τα φώτα σας μιας και πετάω με την συγκεκριμένη εταιρία πρώτη φορά. Έκανα κράτηση για Χανιά από Θεσσαλονίκη πριν από έναν μήνα από το site της ryan και δε μου ζητήθηκε αριθμός ταυτότητας. Φαντάστηκα ότι θα μου ζητηθεί στο online checkin. Αλλά ενώ έχω τυπώσει το boarding pass δε μου ζητήθηκε ποτέ. Πετάω την Κυριακή. Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα?
Ευχαριστώ
 

dartaholics

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Μιας και ταξίδεψα τελικά πολύ πρόσφατα να πω ότι μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η χαλαρότητα σε πτήση εσωτερικού. Εννοείται ότι με ελληνική ταυτότητα δεν μου είπαν τελικά τίποτα ούτε κατά διάνοια αλλά είδα και μια απίστευτη χαλαρότητα στο θέμα των χειραποσκευων. Κανένας έλεγχος θέμα όγκου.. Άλλοι είχαν επιπρόσθετα τσάντες πλάτης, σακούλες με ψώνια, 2 τσάντες ώμου με λαπτοπ η οτιδήποτε συν τη βαλίτσα που αν έβαζα τις μισές στη θέση ελέγχου δεν θα χωραγαν σίγουρα. Επίσης για τα υγρά στο Ελευθέριος σου δίνουν εκεί τσαμπα σακούλα πριν τον έλεγχο, στη Θεσσαλονίκη ειλικρινά πιστεύω θα με σταματαγαν μόνο αν είχα καμία βόμβα μαζί. Η εμπειρία μου λέει για πτήσεις εσωτερικού απλά μην ανησυχείτε καθόλου. Όλος ο έλεγχος γινεται από Έλληνες πρώην υπαλλήλους της ολυμπιακής και αν ένα γράμμα δεν βγει καλά αν είναι ελληνικά αν αν αν 99% θα σε καλύψουν η δεν θα ασχοληθούν καθόλου.
 

thanospap_gr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας. Απλά γιατί είμαστε 4 άτομα μην μας βγει το ταξίδι στην Κρήτη "υπερατλαντικό". Φυσιολογικά δε ζητάνε αριθμό ταυτότητας?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ποσο "ανετα" ειναι στην ryan? θελω να πω ειναι χειροτερα απο ενα τουριστικο λεωφορειο για παραδειγμα???
και δεν μιλαω για λουξ τουριστικο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
ποσο "ανετα" ειναι στην ryan? θελω να πω ειναι χειροτερα απο ενα τουριστικο λεωφορειο για παραδειγμα???
και δεν μιλαω για λουξ τουριστικο.
καλά...ειναι....σαν τη διαφιμηση της Airbarhart παντως δεν ειναι..ουτε και μπαγιατικα προπληρωμενα υποχρεωτικα , γευματα σου δινουν....και για να πας στη τουαλέτα ( τα τουριστικα δεν εχουν ε?? :p) δεν πληρωνεις ακομη... Παντως φτηνα εισιτηρια βρισκεις μονο αρχή και τελος της σεζόν..και αυτα να τα εχεις βγαλει μετα απο ψαξιμο καθημερινό και σε ημερομηνίες ευέλικτες, οπότε μην χολωσκάς για την "κατασταση" της και κλείσε με καμμια αλλη.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας. Απλά γιατί είμαστε 4 άτομα μην μας βγει το ταξίδι στην Κρήτη "υπερατλαντικό". Φυσιολογικά δε ζητάνε αριθμό ταυτότητας?
Δεν γνωρίζω αν ακολουθεί την ίδια πολιτική και η Ryan πάντως αρκετες ζητάνε αριθμό μόνο για ταξίδια από και προς τη Βρετανία. Και ενδοευρωπαικο Easy να πας, δεν στο ζητάνε
 

janisjey

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα παιδια
εχω κλεισει εισιτηρια με ryanair για θεσσαλονικη απο Αθηνα και στον ξαδερφο μου που εχει δυο ονοματα Γερασιμος-Ευαγγελος εβαλα μονο το Γερασιμος.Λετε να υπαρξει προβλημα?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.748
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom