Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

mbrunel

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Μιας και ρωτήθηκε πιο πριν, το αν σου ελέγξουν τη χειραποσκευή (διαστάσεις-βάρος) εξαρτάται κυρίως από το πως "φαίνεται" η βαλίτσα. Αν είναι εξόφθαλμα μεγαλύτερη του επιτρεπτού τότε πιθανότατα θα την ελέγξουν. Επίσης, σχεδόν αποκλειστικά ελέγχουν τις σκληρές βαλίτσες καθώς οι μαλακές μπορούν να πιεστούν και να χωρέσουν στο σιδερένιο κουτί. Εγώ βρήκα την υγειά μου με 30 ευρώ. Αγόρασα αυτήν http://www.amazon.co.uk/Cabin-Max-Backpack-Approved-55x40x20/dp/B002Q5APX4/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1416189628&sr=8-6&keywords=ryanair luggage και σε περισσότερες από 100 πτήσεις τα τελευταία 3 χρόνια Λονδίνο-Θεσσαλονίκη (και αντίστροφα) δε μου την τσέκαραν ούτε μία φορά, ακόμη κι αν την είχα παραγεμίσει!

Παίζει ρόλο και το αεροδρόμιο. Από Stansted για Θεσσαλονίκη σπάνια έχω δει να ελέγχουν χειραποσκευές, ενώ από SKG για Λονδίνο σχεδόν πάντα. Καλό είναι πάντως, για να αποφευχθεί κάποια πολύ δυσάρεστη έκπληξη, να ακολουθούνται οι κανόνες της εταιρίας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Εγώ βρήκα την υγειά μου με 30 ευρώ. Αγόρασα αυτήν http://www.amazon.co.uk/Cabin-Max-Backpack-Approved-55x40x20/dp/B002Q5APX4/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1416189628&sr=8-6&keywords=ryanair luggage και σε περισσότερες από 100 πτήσεις τα τελευταία 3 χρόνια Λονδίνο-Θεσσαλονίκη (και αντίστροφα) δε μου την τσέκαραν ούτε μία φορά, ακόμη κι αν την είχα παραγεμίσει!
Πρόσφατα έσκασε στο Amazon uk προσφορά Cabin Max με 10 λίρες και παράγγειλα 2. Γράφουν πλέον και με μεγάλα νούμερα ως διακοσμητικό σχέδιο τις διαστάσεις για να αποθαρρύνουν τον έλεγχο ;)
http://www.amazon.co.uk/Cabin-Max-5...1416222999&sr=1-20&keywords=cabin+max+luggage
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.335
Πρόσφατα έσκασε στο Amazon uk προσφορά Cabin Max με 10 λίρες και παράγγειλα 2. Γράφουν πλέον και με μεγάλα νούμερα ως διακοσμητικό σχέδιο τις διαστάσεις για να αποθαρρύνουν τον έλεγχο ;)
http://www.amazon.co.uk/Cabin-Max-55x40x20cm-Backpack-Lightweight/dp/B00N4X5YYM/ref=sr_1_20?s=luggage&ie=UTF8&qid=1416222999&sr=1-20&keywords=cabin max luggage
Παίζει τα μεταφορικά να'ναι ακριβότερα από τις βαλίτσες βέβαια...:eek:
Εγώ που πρώτη φορά ταξίδεψα με Ράιαν πάντως και έχω χειραποσκευή που την θεωρώ στο όριο (για χειραποσκευή), την μέτρησα και είμαι οριακά στα πλαίσια της Ράιαν, δηλαδή επειδή είναι υφασμάτινη δε πρέπει κανονικά να είναι φουσκωμένη, όπως μπορεί να γίνει. Και τις δυο φορές που ταξίδεψα πάντως, την έβαλα χωρίς χρέωση μέσα στο αεροσκάφος, αναμονή ελάχιστη μετά στον ιμάντα αποσκευών. Δόξα τω Θεώ, επιζήσαμε δηλαδή :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
2 σακίδια μαζί με τα μεταφορικά σύνολο 38 ευρώ. Δεν έχω παράπονο. Την προηγούμενη φορά που πέτυχα καλή τιμή σε Cabin Max ήταν στις 20 λίρες+ μεταφορικά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και τις δυο φορές που ταξίδεψα πάντως, την έβαλα χωρίς χρέωση μέσα στο αεροσκάφος, αναμονή ελάχιστη μετά στον ιμάντα αποσκευών. Δόξα τω Θεώ, επιζήσαμε δηλαδή :haha:
Εμένα αυτό είναι ο εφιάλτης μου και αποτελεί συχνότατο φαινόμενο με τη ryan, όπου όλοι παίρνουν χειραποσκευές οι οποίες εν τέλει δεν χωράνε στην καμπίνα! Το νόημα της χειραποσκευής (πέρα από το οικονομικό σκέλος) είναι να την έχεις κοντά σου, να είσαι σίγουρος ότι θα φτάσει και να μην περιμένεις στον ιμάντα!
Ευτυχώς αγόρασα κι εγώ το backpack που ανέφερε ο @mbrunel κι ελπίζω να μην την ξαναπατήσω!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.335
Οταν την παραδιδεις πριν ανεβεις στο αεροσκαφος και εχεις ενα μονο σκελος, νομιζω οτι θα παει μαζι με σενα. Αν εχεις παραπανω σκελη, τοτε :rolleyes:...
Παντως μεσα στη καμπινα γινοταν χαμος κι οι θεσεις να βαλεις τη δικη σου σχεδον ανυπαρκτες (μπηκα απο τους τελευταιους). Τη 2η φορα παντως με ρωτησαν αν θελω να την παραδωσω, την 1η μου το εμφανισαν ως υποχρεωτικο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οταν την παραδιδεις πριν ανεβεις στο αεροσκαφος και εχεις ενα μονο σκελος, νομιζω οτι θα παει μαζι με σενα.
1.Αν εχεις παραπανω σκελη, τοτε :rolleyes:...
Παντως μεσα στη καμπινα γινοταν χαμος κι οι θεσεις να βαλεις τη δικη σου σχεδον ανυπαρκτες (μπηκα απο τους τελευταιους). Τη 2η φορα παντως με ρωτησαν αν θελω να την παραδωσω,
2. την 1η μου το εμφανισαν ως υποχρεωτικο.
1. Δεν το πιασα αυτο.αν εχεις παραπανω σκελη...τι? Δεν θα παει μαζι σου? Τι αλλαζει το τι θα κανεις μετα?
2. Ειναι υποχρεωτικο. Μονο οι πρωτες 90 μπαινουν μεσα. Ειναι στους κανονισμους στο σαιτ τους. Γι αυτο στα gate του FCO οπου φευγει Ραιαν γινεται Ο χαμος. Ουρες χιλιομετρου. Να καθεσαι 30-45 ' σε ουρα απλα για να παρεις τη χειραποσκευη μαζι σου. Κι αφου φτασεις στην αρχη ανακαλυπτεις οτι με τους priority το νουμερο επιβιβασης σου ειναι 95 κ αποχαιρετας τη χειραποσκευη σου..welcome to the Ryanworld..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οταν την παραδιδεις πριν ανεβεις στο αεροσκαφος και εχεις ενα μονο σκελος, νομιζω οτι θα παει μαζι με σενα. Αν εχεις παραπανω σκελη, τοτε :rolleyes:...
Ναι, λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά εγώ που έχω φάει πολλάκις καθυστερήσεις στις αποσκευές μου έχω γίνει λίγο αγχώδης με το ζήτημα. Προσπαθώ να παίρνω χειραποσκευή όσο περισσότερο μπορώ, αλλά και να μην την αποχωρίζομαι!

Κι επίσης πέρα από το να μην έρθει με αγχώνει και το να πάθει κάτι, αφού ως γνωστόν οι βαλίτσες δεν έχουν και την καλύτερη μεταχείριση στα αεροδρόμια! Συν ότι όταν μιλάμε για πτήση με έλεγχο διαβατηρίων στον προορισμό είναι πιθανό μόλις φτάσει κανείς στον ιμάντα να έχουν βγει όλες και να έχουν τσουβαλιαστεί. Το γεγονός ότι το χαρτάκι που βάζει η ryan δεν γράφει το όνομα του επιβάτη και τον κωδικό του εισιτηρίου δεν αποκλείει άλλωστε την πιθανότητα να την πάρει κάποιος άλλος επιβάτης!

Μάλλον είμαι λίγο ψυχαναγκαστική! :p

Παντως μεσα στη καμπινα γινοταν χαμος κι οι θεσεις να βαλεις τη δικη σου σχεδον ανυπαρκτες (μπηκα απο τους τελευταιους). Τη 2η φορα παντως με ρωτησαν αν θελω να την παραδωσω, την 1η μου το εμφανισαν ως υποχρεωτικο.
Ναι, αν πας προς το τέλος δύσκολο να βρεις! Εγώ προσπαθώ να πηγαίνω από νωρίς αν γίνεται.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.335
1. Δεν το πιασα αυτο.αν εχεις παραπανω σκελη...τι? Δεν θα παει μαζι σου? Τι αλλαζει το τι θα κανεις μετα?
Εννοούσα ότι αν έχεις ένα σκέλος η βαλίτσα θα φτάσει στο προορισμό σου με πιθανότητα ίση με 1 (εκτός αν πέσει το αεροπλάνο:D). Αν όχι, τότε η πιθανότητα γίνεται p<=1.

2. Ειναι υποχρεωτικο. Μονο οι πρωτες 90 μπαινουν μεσα. ...welcome to the Ryanworld..
..καλώς σας βρήκα! Μέχρι και ξυστό πουλάνε οι αθεόφοβοι εκεί μέσα...

Ναι, αν πας προς το τέλος δύσκολο να βρεις! Εγώ προσπαθώ να πηγαίνω από νωρίς αν γίνεται.
Καλώς ή κακώς έχω καλομάθει και στις εσωτερικές πτήσεις είμαι εκεί μισή, το πολύ μία ώρα πριν.
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος, αν όχι, παρακαλώ ας μεταφερθεί. Θέλω να μάθω κάποιες λεπτομέρειες. Ταξιδεύω με ryanair για Μιλάνο το Μάρτιο. Απογειώνομαι από την Αθήνα στις 09:45. Επειδή δεν γνωρίζω την απόσταση και το χρόνο της πτήσης, προσγειώνομαι στο Μπεργκάμο στις 11:50 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή η ώρα τι αφορά. Αφορά στην Ελλάδα ή στην Ιταλία? Δηλαδή 11:50 ώρα Ελλάδας? ή ώρα Ιταλίας? Αυτό το χρειάζομαι καθώς θέλω να κλείσω εισιτήρια για το τρένο για Μιλάνο με καλή έκπτωση μέσω ίντερνετ, αλλά δεν μπορώ να ξέρω τι ώρα τελικά να κλείσω. Λόγω διαφοράς ώρας έχω καταμπερδευτεί. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το πόσες ώρες είναι η πτήση??? Ευχαριστώ πολύ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πειτε μου λιγο καποιος. Προτεραιοτητα και θεση μπορω να προσθεσω και στο check in ή μονο οταν κανω την κρατηση; Υποψιαζομαι πως μπορω (οπως γινεται με τις βαλιτσες) αλλα θελω μια επιβεβαιωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom