Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Καλημέρα παιδιά
Ξέρω πως θα μπορεί να θεωρήσετε την ερώτηση μου χαζή αλλά συγχωρήστε την ασχετοσύνη μου μιας και είναι μόλις η 2η φορά που ταξιδεύω με Ryan...
Εχω κλείσει εισιτήρια για Βουδαπέστη 25-30 Αυγούστου για 2 ενήλικες και το γιο μου που κλείνει τα 12 στις 27 Σεπτέμβρη. (πόσο χρονών θεωρείται γιατί οι Αμερικανοί για παράδειγμα δεν θεωρούν ότι συμπλήρωσες το χρόνο αν δεν περάσουν τα γενέθλιά σου) Πριν λίγες μέρες μου έστειλε μειλ ότι άνοιξε το τσεκ ιν.
Αν το κάνω τώρα και αγοράσω και θέσεις για να κάτσουμε μαζί με το παιδί, θα πληρώσω μόνο 2 θέσεις για το πήγαινε και άλλες 2 για το έλα και θα μου βγάλει αυτόματα και τις κάρτες επιβίβασης και για τις 2 πτήσεις (πήγαινε-έλα) να τις τυπώσω να ξεμπερδεύουμε ή επειδή το τσεκ ιν θα γίνει 50 μέρες πριν έχει και άλλη χρέωση?
 

Filipt1

Member
Μηνύματα
23
Likes
16
Καλημέρα παιδιά
Ξέρω πως θα μπορεί να θεωρήσετε την ερώτηση μου χαζή αλλά συγχωρήστε την ασχετοσύνη μου μιας και είναι μόλις η 2η φορά που ταξιδεύω με Ryan...
Εχω κλείσει εισιτήρια για Βουδαπέστη 25-30 Αυγούστου για 2 ενήλικες και το γιο μου που κλείνει τα 12 στις 27 Σεπτέμβρη. (πόσο χρονών θεωρείται γιατί οι Αμερικανοί για παράδειγμα δεν θεωρούν ότι συμπλήρωσες το χρόνο αν δεν περάσουν τα γενέθλιά σου) Πριν λίγες μέρες μου έστειλε μειλ ότι άνοιξε το τσεκ ιν.
Αν το κάνω τώρα και αγοράσω και θέσεις για να κάτσουμε μαζί με το παιδί, θα πληρώσω μόνο 2 θέσεις για το πήγαινε και άλλες 2 για το έλα και θα μου βγάλει αυτόματα και τις κάρτες επιβίβασης και για τις 2 πτήσεις (πήγαινε-έλα) να τις τυπώσω να ξεμπερδεύουμε ή επειδή το τσεκ ιν θα γίνει 50 μέρες πριν έχει και άλλη χρέωση?
Η αγορα θεσης εφοσον ανοιξει το τσεκ ιν δεν εχει καμια διαφορα στην τιμη εστω και αν γινει 4 μερες πριν.Απλα μετα τις 4 μερες σου παρεχει τυχαια δωρεαν ανακατανομη θεσης.Τωρα γονιος με παιδι δεν ξερω αν θα σε βαλουν μαζι,η ρυαν λεει ναι αλλα ειναι ρισκο.Εγω στην θεση σου οπως και εκανα αγορασα δυο με 7€ ανα πτηση.Επειδη ηταν απο mobile μου τις εστειλε αμεσως στο κινητο.Ειχα κατεβασει την εφαρμογη στο κινητο.Ας μας απαντηση καποιος αν δεχονται και την εκτυπωση η μηπως βρεθεις προ εκπληξεων και πληρωσεις κανενα προστιμο χωρις λογο.Γενικα η mobile boarding pass ειναι η πιο safe πιστευω.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Σ' ευχαριστώ Φιλιπ
Εγώ με τα κινητά δεν το χω, προτιμώ να έχω κι ένα χαρτί στα χέρια μου σε περίπτωση που κάτι συμβεί με το κινητό!!! Πέρσι 7 μέρες πριν έκανα το τσεκ ιν και για τις 2 πτήσεις μας έβαλαν μαζί και όλα καλά.
Φέτος δεν πρόκειται να ξαναγίνει αυτό, ούτως ή άλλως για την πτήση επιστροφής αφού γίνεται μετά από 4 μέρες θα υποχρεωθώ να κάνω τσεκ ιν από Βουδαπέστη.
Αν είναι να κάθεται το παιδί μόνο του και να έχω και το άγχος μην πάει το τσεκ ιν στραβά στη Βουδαπέστη από το κινητό για να γλιτώσω τα 4 ευρώ που βρίσκω τώρα θέση προτιμώ να το κάνω τώρα.
Πάντως αν μου τις βγάλει τις κάρτες επιβίβασης γιατί να μην μπορώ να τις τυπώσω?
Υπάρχει όρος που λέει πως από το application στο κινητό δεν πληρώνεις και από το site τους στο λαπτοπ πληρώνεις?
 

Filipt1

Member
Μηνύματα
23
Likes
16
Να
Σ' ευχαριστώ Φιλιπ
Εγώ με τα κινητά δεν το χω, προτιμώ να έχω κι ένα χαρτί στα χέρια μου σε περίπτωση που κάτι συμβεί με το κινητό!!! Πέρσι 7 μέρες πριν έκανα το τσεκ ιν και για τις 2 πτήσεις μας έβαλαν μαζί και όλα καλά.
Φέτος δεν πρόκειται να ξαναγίνει αυτό, ούτως ή άλλως για την πτήση επιστροφής αφού γίνεται μετά από 4 μέρες θα υποχρεωθώ να κάνω τσεκ ιν από Βουδαπέστη.
Αν είναι να κάθεται το παιδί μόνο του και να έχω και το άγχος μην πάει το τσεκ ιν στραβά στη Βουδαπέστη από το κινητό για να γλιτώσω τα 4 ευρώ που βρίσκω τώρα θέση προτιμώ να το κάνω τώρα.
Πάντως αν μου τις βγάλει τις κάρτες επιβίβασης γιατί να μην μπορώ να τις τυπώσω?
Υπάρχει όρος που λέει πως από το application στο κινητό δεν πληρώνεις και από το site τους στο λαπτοπ πληρώνεις?
Ναι συμφωνω..αν το λεει το site οτι μπορεις με εκτυπωση μαζι σου.
Απο φετος δεν σε βαζει μαζι εστω και αν εχεις κοινη κρατηση.Αγορασε λοιπον.Εγω το ρισκαρα με την συζυγο μου στο πηγαινε ,μας χωρισαν,αλλα για καλη μου τυχη οταν απογειωθηκε το αεροπλανο η διπλανη μου ηταν αδεια...και ηρθε και καθησε...στην επιστροφη δεν το ρισκαρα και αγορασα.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
ναι θ' αγοράσω, δεν το ρισκάρω. Να σαι καλά Φίλιπ καλή συνέχεια και πολλά και καλά ταξίδια!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.το γιο μου που κλείνει τα 12 στις 27 Σεπτέμβρη. (πόσο χρονών θεωρείται
2.Αν το κάνω τώρα και αγοράσω και θέσεις για να κάτσουμε μαζί με το παιδί, θα πληρώσω μόνο 2 θέσεις για το πήγαινε και άλλες 2 για το έλα και θα μου βγάλει αυτόματα και τις κάρτες επιβίβασης και για τις 2?
1. Για ολο τον πλανητη θεωρειται 11.
2.ναι
1..Απλα μετα τις 4 μερες σου παρεχει τυχαια δωρεαν ανακατανομη θεσης.
2.Τωρα γονιος με παιδι δεν ξερω αν θα σε βαλουν μαζι,η ρυαν λεει ναι αλλα ειναι ρισκο.Εγω στην θεση σου οπως και εκανα αγορασα δυο με 7€ ανα πτηση..
1. "ανακατανομη"? Δηλ?
2. Υποχρεουται ενας τουλάχιστον ενηλικος να αγορασει θεση με 4Ε στις σειρες 18-30 οπου το παιδι δικαιουται δωρεαν θεσης. Διαβαστε τους ορους.
https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Travelling-with-children#0-12
Απο φετος δεν σε βαζει μαζι εστω και αν εχεις κοινη κρατηση..
Ουτε πριν σου υποσχοταν οτι θα σε εβαζε. Στη θεωρια παντα.
 

Filipt1

Member
Μηνύματα
23
Likes
16
1. Για ολο τον πλανητη θεωρειται 11.
2.ναι

1. "ανακατανομη"? Δηλ?
2. Υποχρεουται ενας τουλάχιστον ενηλικος να αγορασει θεση με 4Ε στις σειρες 18-30 οπου το παιδι δικαιουται δωρεαν θεσης. Διαβαστε τους ορους.
https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Travelling-with-children#0-12

Ουτε πριν σου υποσχοταν οτι θα σε εβαζε. Στη θεωρια παντα.
Ανακατανομη...δηλ οτι με κοινη κρατηση σε πεταει τον εναν εδω και τον αλλον εκει στο αεροπλανο αν δεν αγορασεις.
Μεχρι περσυ τουλαχιστον αποτι παρακολουθω και στο φορουμ δεν υπηρχε τετοιο θεμα.Φετος βλεπω οτι τα παραπονα εχουν αυξηθει και τιμωρει οσους δεν αγοραζουν.Εμενα οταν με χωρισαν μου εδειχνε και τις δυο διπλανες με X. Φανταζομαι κατηλημενες.Δεν εβαλε την συζυγο μου στην μια και οπως αποδειχτηκε η μια ηταν τελικα αδεια στο ταξιδι.Και γω πιστευω πως αν αγορασει η φιλη μια θα βαλουν το παιδι διπλα...αλλα μην την παρουμε στο λαιμο μας
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Μεχρι περσυ τουλαχιστον αποτι παρακολουθω και στο φορουμ δεν υπηρχε τετοιο θεμα.
2.αν αγορασει η φιλη μια θα βαλουν το παιδι διπλα...αλλα μην την παρουμε στο λαιμο μας
1. Φυσικά κ υπηρχε παντα τετοιο θεμα. Ουδεποτε η εταιρεια δεν σου εξασφαλιζε διπλανές θέσεις αν δεν ειχες πληρωσει. Για πολλοστη φορα λοιπον: Επισημα δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτε, πλην της πολιτικης για τα παιδια οπως αναφερθηκε. Ανεπισημα δεν θα λαβεις σχεδόν ποτέ διπλανες θεσεις χωρις πληρωμη ενω παλια ισως και να λαμβανες. Ισως ομως.
2. Τι να παρουμε στο λαιμο μας? Οποιος θελει διαβαζει τους ορους της εταιρειας που παρεθεσα, οποιος θελει δεν τους διαβάζει κ κανει του κεφαλιού του με αναμενομενα πικρα αποτελεσματα.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
SAMION
Ευχαριστώ πολύ και σένα για την απάντησή σου. Την έκανα τη βλακεία όμως.
Στην κράτηση ανέφερα το παιδί ως έφηβο και τώρα στο τσεκ ιν μου αναφέρει ότι υπάρχει λάθος στο διαβατήριο και δεν θεωρείται έφηβος και με σταματάει.
Πως θα διορθωθεί αυτό τώρα? Εχει κλείσει και το chat αυτήν την ώρα...
Αφού πλήρωσα παραπάνω στην ουσία λες να έχω και προβλήματα? Που είχα το μυαλό μου δεν ξέρω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
SAMION
Ευχαριστώ πολύ και σένα για την απάντησή σου. Την έκανα τη βλακεία όμως.
Στην κράτηση ανέφερα το παιδί ως έφηβο και τώρα στο τσεκ ιν μου αναφέρει ότι υπάρχει λάθος στο διαβατήριο και δεν θεωρείται έφηβος και με σταματάει.
Πως θα διορθωθεί αυτό τώρα? Εχει κλείσει και το chat αυτήν την ώρα...
Αφού πλήρωσα παραπάνω στην ουσία λες να έχω και προβλήματα? Που είχα το μυαλό μου δεν ξέρω.
Calma..εχεις αρκετο χρονο μπροστά σου..δεν θα εχεις κανενα προβλημα, θα στο λυσει το τσατ αυριο, νο προμπλεμ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@patrizia Εάν σου δίνει θέσεις με 4 €/ διαδρομή αγόρασε τις τώρα, γιατί μετά μπορεί να σου δώσει πιο ακριβή τιμή!Έτσι θα είσαι ήσυχη ότι θα καθήσεις σίγουρα μαζί με το παιδί σου! Η πρόσφατη εμπειρία της αδερφής μου με δύο ανήλικα παιδιά που αγόρασε τελευταία στιγμή θέσεις για να είναι μαζί τους μας έμαθε ότι πρέπει να παίρνουμε έγκαιρα τις θέσεις!! Επίσης, τσέκαρε εάν μπορείς να αγοράσεις τώρα τις θέσεις αλλά να κάνεις αργότερα το check in γιατί είναι πολύ νωρίς και δε χρειάζεται να το κάνεις από τώρα.
Σε κάθε περίπτωση να αποθηκεύσεις στον υπολογιστή σου τις κάρτες επιβίβασης για αναχώρηση και επιστροφή και να τις έχεις και εκτυπωμένες μαζί σου ΠΑΝΤΑ!! Μην βασίζεστε ποτέ σε ένα barcode αποθηκευμένο στο κινητό γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει... Τέλος, για πρόσθετη ασφάλεια εγώ στέλνω με email τις κάρτες επιβίβασης της επιστροφής (ως συνημμένα αρχεία) σε ένα δεύτερο email (του συζύγου) έτσι ώστε να τις έχω αποθηκευμένες στο gmail μου και να έχω πρόσβαση από παντού! :xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom