Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
πετάω πρώτη φορά μαζί τους σε 10 μέρες και έχω ψιλο-τρομάξει...
Φτιάξε λογαριασμό στο FlightΑware και έλεγξε με τον αριθμό πτήσης σου το ιστορικό καθυστερήσεων μέχρι πριν 4 μήνες. Θα πάρεις πιστεύω μια ιδέα.
 
Last edited:

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Φτιάξε λογαριασμό στο FlightΑware και έλεγξε με τον αριθμό πτήσης σου το ιστορικό καθυστερήσεων μέχρι πριν 4 μήνες. Θα πάρεις πιστεύω μια ιδέα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το site. Τα ιστορικά στοιχεία είναι πολύ ενθαρρυντικά Ελπίζω να μην έχουμε θέμα, τουλάχιστον στο πήγαινε...
 

Random User

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα ερώτημα.
Τον Σεπτέμβρη πρόκειται να πετάξω για πρώτη φορά με Ryanair, με προορισμό το Modlin στη Βαρσοβία. Πριν μερικές ημέρες έκλεισα το εισιτήριο(και την επόμενη πρόσθεσα και το λεωφορείο για τη μεταφορά στη πόλη), όλα καλά. Προ ολίγου μου έρχεται αυτό το email που με ανησύχησε.

Μπήκα στο site της Ryanair, φαίνεται κανονικά η κράτησή μου με το όνομα, λείπει όμως το λεωφορείο, και από το τι έχω αγοράσει, και από τον τελικό λογαριασμό(έχω όμως τις αποδείξεις με email). Είναι απλά κάποιο λάθος στο σύστημά τους; Το χει πάθει κανείς άλλος; Η πρώτη μου αυθόρμητη σκέψη μου ήταν ότι είναι μάλλον επικίνδυνο να δώσω τα στοιχεία που ζητάει. Ποια σοβαρή εταιρεία χάνει τα στοιχεία των επιβατών κιόλας; Όποια βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
εχω ταξιδεψει καμμια 20 αρια φορες ποτε δεν πετυχα καθυστερηση ομως εβλεπα σε αλλες πτησεις να συμβαινει
 

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.846
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Θα ήθελα την άποψη σας. Η Aegean 11/07 εχει την πτήση για Ρώμη 50 ευρώ περιπου. Να κλεισω να πάω με Αegean και να επιστρέψω με Ryan; Θα έχω πρόβλημα; Εχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογο πρόβλημα;


Εδω λένε
λες οι πτήσεις της Ryanair μπορούν να αλλάξουν σε όλες τους τις παραμέτρους, αλλά δεν μπορούν να ακυρωθούν. Κατά συνέπεια οι επιβάτες δεν απαιτείται να ειδοποιήσουν αν δεν είναι σε θέση να ταξιδέψουν με τις πτήσεις που έγινε κράτηση. Επιβάτες που δεν χρησιμοποιούν την εξερχόμενη πτήση τους μπορούν να χρησιμοποιήσουν την πτήση επιστροφής. Οι ημερομηνίες/ώρες/δρομολόγια πτήσης της Ryanair μπορούν να αλλάξουν έως και 4 ώρες πριν την ώρα αναχώρησης της πτήσης μέσω της εφαρμογής Διαχείριση της κράτησης μου της ιστοσελίδας. Αλλαγές ονομάτων μπορούν να γίνουν έως και 4 ώρες πριν την εξερχόμενη πτήση.

Αν δεν χρησιμοποιήσετε την πτήση που κλείσατε, ο ναύλος, οι επιβαρύνσεις και οι χρεώσεις δεν επιστρέφονται, αλλά μπορείτε να καταθέσετε γραπτή αίτηση εντός ενός μηνός από την ημερομηνία του αρχικού ταξιδιού για την επιστροφή τουΚυβερνητικού φόρου που καταβλήθηκε. Οι επιστροφές κυβερνητικών φόρων υπόκεινται σε αμοιβή διαχείρισης. Κάντε κλικ εδώ για πληροφορίες σχετικά με τη χρέωση. Αν το ποσό επιστροφής είναι μικρότερο της αμοιβής διαχείρισης που ισχύει, δεν θα γίνει επιστροφή.
https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...refunds/can-i-cancel-my-booking-before-travel
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Θα ήθελα την άποψη σας. Η Aegean 11/07 εχει την πτήση για Ρώμη 50 ευρώ περιπου. Να κλεισω να πάω με Αegean και να επιστρέψω με Ryan; Θα έχω πρόβλημα; Εχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογο πρόβλημα;


Εδω λένε
λες οι πτήσεις της Ryanair μπορούν να αλλάξουν σε όλες τους τις παραμέτρους, αλλά δεν μπορούν να ακυρωθούν. Κατά συνέπεια οι επιβάτες δεν απαιτείται να ειδοποιήσουν αν δεν είναι σε θέση να ταξιδέψουν με τις πτήσεις που έγινε κράτηση. Επιβάτες που δεν χρησιμοποιούν την εξερχόμενη πτήση τους μπορούν να χρησιμοποιήσουν την πτήση επιστροφής. Οι ημερομηνίες/ώρες/δρομολόγια πτήσης της Ryanair μπορούν να αλλάξουν έως και 4 ώρες πριν την ώρα αναχώρησης της πτήσης μέσω της εφαρμογής Διαχείριση της κράτησης μου της ιστοσελίδας. Αλλαγές ονομάτων μπορούν να γίνουν έως και 4 ώρες πριν την εξερχόμενη πτήση.

Αν δεν χρησιμοποιήσετε την πτήση που κλείσατε, ο ναύλος, οι επιβαρύνσεις και οι χρεώσεις δεν επιστρέφονται, αλλά μπορείτε να καταθέσετε γραπτή αίτηση εντός ενός μηνός από την ημερομηνία του αρχικού ταξιδιού για την επιστροφή τουΚυβερνητικού φόρου που καταβλήθηκε. Οι επιστροφές κυβερνητικών φόρων υπόκεινται σε αμοιβή διαχείρισης. Κάντε κλικ εδώ για πληροφορίες σχετικά με τη χρέωση. Αν το ποσό επιστροφής είναι μικρότερο της αμοιβής διαχείρισης που ισχύει, δεν θα γίνει επιστροφή.
https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...refunds/can-i-cancel-my-booking-before-travel
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις και από όσα είναι γνωστά για τα εισιτήρια της Ryanair δεν έχεις πρόβλημα αν δεν χρησιμοποιήσεις το ένα σκέλος της πτήσης.Τώρα αν θα δώσεις τα 50 για να είσαι ήσυχος είναι δικό σου σου και πως το εκτιμάς.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα ήθελα την άποψη σας. Η Aegean 11/07 εχει την πτήση για Ρώμη 50 ευρώ περιπου. Να κλεισω να πάω με Αegean και να επιστρέψω με Ryan; Θα έχω πρόβλημα; Εχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογο πρόβλημα;
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Και εννοείται ότι δεν ακυρώνεις την Ryan (δεν νομίζω ότι θα περισσέψει τίποτα από τους φόρους) γιατί μπορεί να ακυρωθεί από μόνη της η πτήση και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.
 

gritsino

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
κατι ασχετο σχετικα με το σερβις. προσφερουν κατι κατα τη διαρκεια πτησης;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.402
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
προσφερουν εαν τα πληρωσεις.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Ερώτηση προς τους ειδικούς επι πτήσεων κτλ. :) Πώς γίνεται το εισιτήριο ενήλικα με τη Ryan να κοστίζει 24,99 (Θεσσαλονίκη - Νυρεμβέργη) και να χρεώνουν 25 ευρώ τέλη για βρέφος 10 μηνών; Πώς δουλεύει το πράγμα; Ας πούμε με την Aeroflot ήταν δωρεάν το βρέφος, και με την Ellinair κάπου 5 ευρώ νομιζω.
 

pan82

Member
Μηνύματα
630
Likes
789
Ερώτηση που αφορά κανονική αποσκευή, η ryanair δε δίνει όπως είδα κατά τη διαδικασία αγοράς επιλογή για πάνω από 20 κιλά βαλίτσα; Και αν κάποιος θέλει να μεταφέρει 30 κιλά έχει επιλογή aegean μόνο που έχει και 32 κιλη η μπορεί να πάρει 20 κιλες στη ryanair και να πάει αθροιστικά; χλωμό αυτό αλλά μήπως κάποιος ξέρει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.516
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom