Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αληθεια , αφησε κανεναν σε "ακυρο" μερος; οπως παλια τοτε μου αντι για skg τους ειχε αφησει βουλγαρια; και γυρισαν με λεωφορειο; δεν ακουσα κανενα περιεργο...
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
αληθεια , αφησε κανεναν σε "ακυρο" μερος; οπως παλια τοτε μου αντι για skg τους ειχε αφησει βουλγαρια; και γυρισαν με λεωφορειο; δεν ακουσα κανενα περιεργο...
Πριν 1,5 μηνα αντι για Λονδινο μας αφησε Μπερμιγχαμ λογο αερα.Ο καθενας μονος του απο κει και περα. Ουτε λεωφορειο ουτε τιποτα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πριν 1,5 μηνα αντι για Λονδινο μας αφησε Μπερμιγχαμ λογο αερα.Ο καθενας μονος του απο κει και περα. Ουτε λεωφορειο ουτε τιποτα.
Πως γίνεται αυτό; Βασικά άντε και γίνεται, δε προβλέπεται κάτι βάσει κανονισμού; Μου φαίνεται αδιανόητο, δε σας είπανε κάτι ρωτώντας όταν έγινε όλο αυτό; Δεν υπήρχε μέριμνα από πλευράς εταιρείας για τη μεταφορά; Πολύ παράξενο, χωρίς να αμφισβητώ βέβαια όσα λες.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πως γίνεται αυτό; Βασικά άντε και γίνεται, δε προβλέπεται κάτι βάσει κανονισμού; Μου φαίνεται αδιανόητο, δε σας είπανε κάτι ρωτώντας όταν έγινε όλο αυτό; Δεν υπήρχε μέριμνα από πλευράς εταιρείας για τη μεταφορά; Πολύ παράξενο, χωρίς να αμφισβητώ βέβαια όσα λες.
Φτασαμε πανω απο το Stansted, κοβαμε βολτες πανω απο μιση ωρα και στο τελος μας ειπαν οτι λογο αερα δεν μπορουσε να κατεβει το αεροπλανο και θα προσγειωθουμε στο Μπερμιγχαμ. Φτανουμε Μπερμιγχαμ και ειμαστε κοντα πανω απο 1,5 ωρα μεσα στο αεροπλανο γιατι δεν υπαρχει λεωφοριακι να μας παει στο τερμιναλ. Μπαινουμε στο τερμιναλ και δεν υπαρχει ανθρωπος της Ryanair πουθενα. Ουτε στην εισοδο ουτε στις βαλιτσες ουτε στον ελεγχο ουτε μετα τον ελεγχο, αν καποιος βρηκε καποιον υπευθυνο μακαρι να βολευτηκε.Περιμεναμε λιγο ψαξαμε απο δω κι απο κει και μετα βγαλαμε εισιτηρια τρενου για να παμε στο Λονδινο μονοι μας οπως και πολλοι αλλοι απο την πτηση μας.
Συμπληρωσα online δυο φορμες μια για αποζημιωση για την καθυστερηση και μια μηπως δικαιουμαστε τουλαχιστον τα χρηματα του τρενου αλλα και στις δυο περιπτωσεις η απαντηση ηταν οτι η αλλαγη αεροδρομιου εγινε λογο καιρου οποτε δεν πηραμε κατι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμπληρωσα online δυο φορμες μια για αποζημιωση για την καθυστερηση και μια μηπως δικαιουμαστε τουλαχιστον τα χρηματα του τρενου αλλα και στις δυο περιπτωσεις η απαντηση ηταν οτι η αλλαγη αεροδρομιου εγινε λογο καιρου οποτε δεν πηραμε κατι.
Εξωφρενικό!
Το χεις ψάξει με κάποιο άλλο φορέα ή τα δικαιώματα σου σαν επιβάτης; Αν και καταλαβαίνω ότι δε βγάζεις άκρη, εδώ δε παλεύεις με μη low cost και δε συνεννοείσαι πόσο μάλλον με δαύτους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Πως γίνεται αυτό; Βασικά άντε και γίνεται, δε προβλέπεται κάτι βάσει κανονισμού; Μου φαίνεται αδιανόητο, δε σας είπανε κάτι ρωτώντας όταν έγινε όλο αυτό; Δεν υπήρχε μέριμνα από πλευράς εταιρείας για τη μεταφορά; Πολύ παράξενο, χωρίς να αμφισβητώ βέβαια όσα λες.
Σε αποκλεισμο στο αεροδρομιο Θεσσαλονικης λογω κακοκαιριας σε τρανζιτ πηραμε για 4 ωρες ενα κουπονι 5 ευρω για τοστ και νερο.
Αυτη ειναι η εταιρεια, μικρες προσδοκιες.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Φτασαμε πανω απο το Stansted, κοβαμε βολτες πανω απο μιση ωρα και στο τελος μας ειπαν οτι λογο αερα δεν μπορουσε να κατεβει το αεροπλανο και θα προσγειωθουμε στο Μπερμιγχαμ. Φτανουμε Μπερμιγχαμ και ειμαστε κοντα πανω απο 1,5 ωρα μεσα στο αεροπλανο γιατι δεν υπαρχει λεωφοριακι να μας παει στο τερμιναλ. Μπαινουμε στο τερμιναλ και δεν υπαρχει ανθρωπος της Ryanair πουθενα. Ουτε στην εισοδο ουτε στις βαλιτσες ουτε στον ελεγχο ουτε μετα τον ελεγχο, αν καποιος βρηκε καποιον υπευθυνο μακαρι να βολευτηκε.Περιμεναμε λιγο ψαξαμε απο δω κι απο κει και μετα βγαλαμε εισιτηρια τρενου για να παμε στο Λονδινο μονοι μας οπως και πολλοι αλλοι απο την πτηση μας.
Συμπληρωσα online δυο φορμες μια για αποζημιωση για την καθυστερηση και μια μηπως δικαιουμαστε τουλαχιστον τα χρηματα του τρενου αλλα και στις δυο περιπτωσεις η απαντηση ηταν οτι η αλλαγη αεροδρομιου εγινε λογο καιρου οποτε δεν πηραμε κατι.
Ο αερομεταφορέας έχει υποχρέωση να σε πάει στον τελικό προορισμό σου, έστω με πούλμαν ή όποιο πρόσφορο μέσο. Κακώς δεν το κυνήγησες περαιτέρω. Πιστεύω αξίζει να ασχοληθείς ακόμη και τώρα, αν έχεις κρατήσει τις αποδείξεις. Αν μιλάμε για πτήση που εμπίπτει στον EU261, πάντα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αυτη ειναι η εταιρεια, μικρες προσδοκιες.
Άλλο μικρές προσδοκίες, άλλο να μη φτάσεις εκεί που πρέπει, έχει διαφορά και πιθανώς να εμπίπτει σε κανόνες, αυτό θέλω να πιστεύω.
Ο αερομεταφορέας έχει υποχρέωση να σε πάει στον τελικό προορισμό σου, έστω
Αυτό ακριβώς εννοώ, δεν υπάρχει ενιαίος κανονισμός;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αυτό ακριβώς εννοώ, δεν υπάρχει ενιαίος κανονισμός;
Ευρωπαϊκός κανονισμός 261/2004. Απολύτως εννιαίος και συγκεκριμένος για την περίπτωση. Η εταιρία απλά επιλέγει να μην τον εφαρμόζει παρά μόνο για όσους την πάνε στο δικαστήριο και δικαιωθούν.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Πω πω.. Αλήθεια; σίγουρα ξέρεις με το ταξιδεύεις, αλλά κάποια πράγματα είναι πολύ χοντρά. Πίστευα ότι τα έχει κόψει αυτά... Κ μάλιστα πολλές φορές δεν κάνουν 10ε τα εισιτήρια αλλά 200ε +++...
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Έχω κλείσει εισιτήρια με Ryanair για τον Ιούλιο και μπαίνοντας να ελέγξω κάτι στην κράτηση μου συνειδητοποίησα ότι έχει αλλάξει η ώρα αναχώρησης από Αθήνα αλλά δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση εφόσον δεν με βολεύει η αλλαγή της ώρας και δεν έχω ειδοποιηθεί;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχω κλείσει εισιτήρια με Ryanair για τον Ιούλιο και μπαίνοντας να ελέγξω κάτι στην κράτηση μου συνειδητοποίησα ότι έχει αλλάξει η ώρα αναχώρησης από Αθήνα αλλά δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση εφόσον δεν με βολεύει η αλλαγή της ώρας και δεν έχω ειδοποιηθεί;
ειχα παρομοιο θεμα. επικοινωνησε μαζι τους με το τσατ. εντυπωσιακα γρηγοροι, κοντακτ σε 3', λυση σε 50"..εμπλουτισαν ακομα περισσοτερο το πορτοφολι μου που διατηρω σε αυτους. καποτε θα πρεπει να το επενδυσω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom