Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Η εταιρια παρακολουθειται απο την Υ.Π.Α. της Ιρλανδιας που εχει πολυ υψηλα στανταρ
ασφαλειας.(Καμια φορα και σε υπερθετικο βαθμο)
Να φανταστεις ενω τα συγκεκριμενα αεροπλανα που εχει 738 μπορουν και
τροχοδρομουν σε αεροδρομεια με φαρδος διαδρομου 30 μετρα,αυτοι επιτρεπουν 45 μετρα.
Καμια αεροπορικη εταιρια στην Ευρωπη δεν κανει εκπτωσεις στην ασφαλεια
ειτε ειναι χαμηλου κοστους ειτε οχι.-
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το μόνο πρόβλημα που έχω ακούσει ότι υπάρχει - και χωρίς να είμαι ειδική για να γνωρίζω αν είναι όντως τόσο τεράστιο πρόβλημα - είναι ότι οι πιλότοι έχουν περισσότερες ώρες πτήσεις απ'ότι αυτοί στις regular.
Υπάρχουν διεθνείς κανονισμοί που ορίζουν πόσες ώρες μπορούν να πετάνε οι πιλότοι (νομίζω 900 ώρες το χρόνο).
 

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
να ζυγίζει μέχρι 10 κιλά και να έχει διαστάσεις μέχρι 55χ40χ20 το πολύ

ρε παιδιά αυτό το 20 στις διαστάσεις πόλύ άβολο μου φαίνεται! δηλαδή αν είναι 22 δε θα περάσει? αν χρειαστεί να αγοράσω τις χειραποσκευές τότε θα μου στοιχίσει πολύ! είμαστε και 5 άτομα. στο τέλος θα πάρουμε όλοι από μια σχολική τσάντα!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Υπάρχουν διεθνείς κανονισμοί που ορίζουν πόσες ώρες μπορούν να πετάνε οι πιλότοι (νομίζω 900 ώρες το χρόνο).
Σωστα για τους κανονισμους.Και εγω δεν θυμαμαι,νομιζω 80-90 ωρες
τον μηνα.
Ναι δε ξέρω, μεταφέρω μόνο μια συνέντευξη στην ΕΡΑ από έναν πιλότο της Ολυμπιακής, ο οποιός παραπονιόταν ότι σε πτήσεις χαμηλού κόστους (δε μιλούσε για ryan συγκεκριένα) οι πιλότοι είναι κουρασμένοι γιατί πετούν αρκετές ώρες μαζεμένες. Συγκεκριμένα έλεγε ότι υπάρχουν περιπτώσεις πιλότων που δουλεύουν 8 ώρες - 8 ώρες ξεκούρασης - 8 ώρες δουλειάς.

Βρήκα κι αυτό τυχαία στο web.

Ryanair annual flight time limits - PPRuNe Forums

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πάντως ότι οι πιλότοι της Swiss ή της Malev (αιωνία της η μνήμη) είναι λιγότερο κουρασμένοι!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
να ζυγίζει μέχρι 10 κιλά και να έχει διαστάσεις μέχρι 55χ40χ20 το πολύ

ρε παιδιά αυτό το 20 στις διαστάσεις πόλύ άβολο μου φαίνεται! δηλαδή αν είναι 22 δε θα περάσει? αν χρειαστεί να αγοράσω τις χειραποσκευές τότε θα μου στοιχίσει πολύ! είμαστε και 5 άτομα. στο τέλος θα πάρουμε όλοι από μια σχολική τσάντα!
Ναι υπάρχει η πιθανότητα να χρειαστεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις εξτρά.Μπορεί να είναι μικρή η πιθανότητα αλλά εφόσον οι κανονισμοί λένε μέχρι 20 υπάρχει.Για 2 πόντους δεν ξέρω συγκεκριμένα κάποια περίπτωση αλλά έχω δει video όπου για 5 πόντους περίπου ζήτησαν εξτρά χρήματα.


Εγώ προσωπικά έχω ένα σακίδιο που το είχα πάρει γύρω στα 10-15 ευρώ και είναι στις διαστάσεις αυτές και με εξυπηρετεί κιόλας γιατί δεν χρειάζεται να έχω στα χέρια πράγματα σε αντίθεση με τις μικρές βαλίτσες.
 

kali's travel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Οι τσαντάκηδες της ryanair

Παιδιά καλησπέρα σας! Καλωσήλθα στο forum.

Υπολογίστε τις διαστάσεις της χειραποσκευής της Ryan σαν ένα μικρό μπέργκιν 35 λίτρων. Με έξυπνο δίπλωμα παίρνει αρκετά. Τα υπόλοιπα φορέστε τα. Γενικά, τα παιδιά στον γκισέ αποφεύγουν τις πολλές σκοτούρες και παίζει να σας βοηθήσουν και να τα στριμώξετε καλύτερα στο καλάθι μέτρησης και "παρασπονδίες" είναι εύκολες αν η τσάντα είναι μαλακή.
 

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
δηλαδή αν η τσάντα είναι μαλακή και έχει ύψος 25 αντί 20, αλλά αν την πίέσεις μπορεί να κατευει στο 20 τότε είναι εντάξει?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν χωραει μεσα στο σταντ που εχουν εκει,ειναι ενταξει.

Και 60 να ειναι αν τη μαζευεις και γινεται 20 δεν ενοχλει.

Και αν σε βγαζει ο δρομος απο το αεροδρομιο πηγαινε και κανε μια δοκιμη,στην τελικη!!
 

kali's travel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ακριβώς όπως τα λέει ο Jimp. Επίσης παίζει ένα άλλο κόλπο που μου το πρότειναν οι ίδιοι οι υπάλληλοι της εταιρίας στο Treviso (Βενετία). Το μπεργκιν μου δεν χωρούσε στο καλάθι. Ετσι έβγαλα 2-3 χοντρά ρούχα και τα κράτησα στο χέρι. Πριν την επιβίβαση, αφού η βαλίτσα μου πέρασε το τεστ, την άνοιξα και τα ξαναέβαλα μέσα και κατέβηκα στην Βαρκελώνη κυρία.
Τώρα το βάρος είναι ένα άλλο θέμα. Αυτοσχεδιάστε. Αλλά έτσι κ αλλιώς με την πτήση να κοστίζει 7 ευρώ, άλλα 20 δεν θα ρίξουν και πολύ έξω τον προϋπολογισμό. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα πια..
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εχουμε 1 βαλιτσα μικρη οκ, 55-40-20 , η αλλη ομως ειναι 25 αντι για 20. Πιεζεται ομως γιατι ειναι η κλασσικη υφαρματινη . Αρα μπορω να τη ζουλιξω οσο θελω και να χωρεσει με το ζορι; (skg-bud)
Aν παρω σακο μεγαλο και μπορω να το χωρεσω πιεζοντας αφου θα ειναι μαλακος υπαρχει προβλημα;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom