Ερωτησεις για Ρωμη

vickokka

Member
Μηνύματα
1.244
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
βρε σεις, τι συγκρινεται ανομοια πραγματα?? αλλο Ρώμη, άλλο Τορινο, αλλο Θεσσαλονικη, όπως άλλο Αθήνα κι άλλο Θεσσαλονίκη....τι σχέση έχει το Τορίνο με τη Βενετία και τη Μπολώνια??κάθε πόλη έχει την ομορφιά της , εκτός από αυτές που δεν έχουν τίποτα όμορφο!!...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αντε θα μπω και εγω σαν σφηνα τωρα γιατι ημουν και η πρωτη που απαντησα στον thgr για να αιτιολογησω λίγο τη γνωμη μου....

Ο thgr ρώτησε για πρώτο ταξίδι στην Ιταλία... Ας επικεντρωθούμε λίγο στη λέξη πρώτο... Σαφέστατα η Ιταλία έχει πολλές όμορφες πολεις, κανείς δε λέει ότι η Βενετία δεν ειναι ομορφη, και η Μπολώνια και η Φλωρεντια και η Ναπολι και όλες ρε παιδια η καθεμια ξεχωριστα εχει τη δικη της ομορφια.... Αλλα η Ρωμη ειναι παντα Ρωμη!! Ειναι εκτος συναγωνισμου, ειναι ιδεα και όπως κ να εχει μιλαμε για την πρωτευουσα... Θεωρω λοιπον οτι για πρωτο ταξιδι ειναι η καλυτερη επιλογη.. Μιλαω λιγο "εκ πειρας" αν μπορει να θεωρηθει πειρα αυτό που έχω τελοσπαντων, αλλα ειμαι σιγουρη οτι ακριβως επειδη το πρωτο μου ταξιδι εκει ηταν στη Ρωμη, γι αυτο λατρεψα και πορωθηκα με την Ιταλια γενικοτερα!! Ας ξεκινησει με Ρωμη και σιγα σιγα θα παει παντου...Η Ιταλια εξαλλου δεν ξεπετιεται με ενα μονο ταξιδι σε μια μονο πολη....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μιλαω λιγο "εκ πειρας" αν μπορει να θεωρηθει πειρα αυτό που έχω τελοσπαντων, αλλα ειμαι σιγουρη οτι ακριβως επειδη το πρωτο μου ταξιδι εκει ηταν στη Ρωμη, γι αυτο λατρεψα και πορωθηκα με την Ιταλια γενικοτερα!!
Μην απελπίζεσαι, μικρή είσαι, έχεις χρόνια μπροστά σου, να ταξιδέψεις, να θεραπευθείς... :)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.244
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
μάλιστα στρατηγέ!!!
χιχιχιχι ας αρχίσει από την αιώνια και βλέπουμε...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μην απελπίζεσαι, μικρή είσαι, έχεις χρόνια μπροστά σου, να ταξιδέψεις, να θεραπευθείς... :)

Χεχε...αρρωστια αθεραπευτη, δε θα βρω ποτε μου γιατρεια!! Να μαστε καλα μετα απο χρονια να λεμε παλι τα ιδια...:bleh::bleh:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
τι εννοείς με τη θεραπεία? να "απομυθοποιήσει"?λίγο?:)
Ε, ναι, όσο περισσότερο ταξιδεύεις και βλέπεις και μαθαίνεις περισσότερα, (για μένα τουλάχιστον) γίνονται ανακατατάξεις στις προτιμήσεις, επιλογές και ιεραρχήσεις σου. Και κάποιων πραγμάτων που σ' εντυπωσιάζουν στην αρχή, σιγά σιγά, τοποθετημένων σ΄ένα όλο και μεγαλύτερο "σύμπαν", μειώνεται η βαρύτητα που τους είχες προσδώσει.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
Πάντως δεν έχει σχέση με ποιά σειρά θα δεις κάποιες πόλεις.
Εγω πρώτα πήγα Βενετία και Μιλάνο και σε άλλο ταξίδι Ρωμη.
Αυτό δεν αλλάζει την άποψη μου και άσχετα με τη σειρά που τις είδα προτιμώ την Ρώμη.
Η Ρώμη είναι στις πρώτες θέσεις επισκεψιμότητας στην παγκόσμια κατάταξη και σαφώς και πρέπει έστω μια φορά να την επισκεφτούμε κι ας την δούμε και στο 20ο ταξίδι μας.Αλλά να την δούμε!

Τώρα όσον αφορά την πόρωση την λατρεία και την λύσσα για την Ρώμη ή για την οποιοδήποτε πόλη είναι σεβαστό.Απλά καλό είναι να μην έχουμε παρωπίδες.
Σ'αυτό που λέει ο babaduma συμφωνώ απόλυτα.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ε, ναι, όσο περισσότερο ταξιδεύεις και βλέπεις και μαθαίνεις περισσότερα, (για μένα τουλάχιστον) γίνονται ανακατατάξεις στις προτιμήσεις, επιλογές και ιεραρχήσεις σου. Και κάποιων πραγμάτων που σ' εντυπωσιάζουν στην αρχή, σιγά σιγά, τοποθετημένων σ΄ένα όλο και μεγαλύτερο "σύμπαν", μειώνεται η βαρύτητα που τους είχες προσδώσει.
ήξερα ότι θα έβγαζες "μήνυμα", δε ρώτησα τυχαία...
Δεν πρόκειται απλά για άποψη αλλά για σοφία- για αυτούς δε που έχουν ασχοληθεί με Φυσική μία τέλεια έκφραση του νόμου της εντροπίας στο σύμπαν και τα συμβάντα:)
Θα ήθελα όμως να το συνεχίσεις με κάποιο τρόπο... ίσως τι προσδοκίες έχουμε από τα ταξίδια...γιατί τα κάνουμε...
Θεωρώ πάντως ότι κάποιος πρέπει να επιλέγει τη σειρά των προορισμών αφού ρίξει μια ματιά στο γενικό προφίλ των τελευταίων (και το δικό του). Μερικοί άνθρωποι έλκονται από την ιστορική αύρα ενός τόπου, άλλοι περισσότερο από την αρχιτεκτονική ή λαογραφικά στοιχεία, τη φύση κλπ. Με βάση από το τι έλκεται κανείς πρωτευόντως επιλέγει, μόνο και μόνο διότι εκτός από τα λεφτά ούτε αυτή η ζωή φτάνει να καλύψουμε όλον τον πλανήτη:)
ps: κουβέντα κάνουμε, άνεργοι είμαστε, αρθριτικά κονομήσαμε από την παρατεταμένη διαμονή στο κανάλι της Βενετίας ...(πώς να συστήσουμε Βενετία τώρα...)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.411
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Vasileti said:
Θα ήθελα όμως να το συνεχίσεις με κάποιο τρόπο... ίσως τι προσδοκίες έχουμε από τα ταξίδια...γιατί τα κάνουμε...
Θεωρώ πάντως ότι...
εγω θεωρω οτι βγαινουμε οφ τοπικ.
ας μεινουμε εντος θεματος. εδω λεμε ΜΟΝΟ για τη Ρωμη,οχι γενικα. και απαντα φυσικα οποιος θελει για την Αιωνια. και εμεις που εχουμε παρωπιδες (γιουπιιιι) και οι λοιποι απελευθερωμενοι, πολυταξιδεμενοι.
στην Ιταλια λοιπον που πολλες πολεις ειναι ωραιες πρωτα παμε Ρωμη και μετα οπουδηποτε αλλου. κοινη λογικη.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
εγω θεωρω οτι βγαινουμε οφ τοπικ.
ας μεινουμε εντος θεματος. εδω λεμε ΜΟΝΟ για τη Ρωμη,οχι γενικα. και απαντα φυσικα οποιος θελει για την Αιωνια. και εμεις που εχουμε παρωπιδες (γιουπιιιι) και οι λοιποι απελευθερωμενοι, πολυταξιδεμενοι.
στην Ιταλια λοιπον που πολλες πολεις ειναι ωραιες πρωτα παμε Ρωμη και μετα οπουδηποτε αλλου. κοινη λογικη.
Thank God! Εκανα καλη αρχη :bleh::bleh:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
εγω θεωρω οτι βγαινουμε οφ τοπικ.
ας μεινουμε εντος θεματος. εδω λεμε ΜΟΝΟ για τη Ρωμη,οχι γενικα. και απαντα φυσικα οποιος θελει για την Αιωνια. και εμεις που εχουμε παρωπιδες (γιουπιιιι) και οι λοιποι απελευθερωμενοι, πολυταξιδεμενοι.
στην Ιταλια λοιπον που πολλες πολεις ειναι ωραιες πρωτα παμε Ρωμη και μετα οπουδηποτε αλλου. κοινη λογικη.
Παντως Samion η ερωτηση του φιλου ηταν αν προτεινουμε Ρωμη η Βορεια Ιταλια για πρωτο ταξιδι και οχι αν προτεινουμε Ρωμη η Ρωμη για πρωτο ταξιδι!:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.661
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom