Ιταλία Ερώτηση Σικελία, Κατάνια

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Οι παραλίες της Σικελίας είναι μια χαρά. Βρίσκεις και κοσμικές με τις κλασικές ξαπλώστρες, βρίσκεις και πιο ερημικές.
Στο Βορρά θα βρεις αρκετές, ενώ στο νότο υπάρχουν πολλές αναξιοποίητες.
Για μένα - προσωπικά πάντα - οι καλύτερες είναι οι ανατολικές που βλέπουν προς το Ιόνιο, με τα κλασικά κρυστάλλινα νερά.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
ευχαριστω ολους.
εχετε δικιο, καποιοι ολα τα ξερουν και τα απαξιωνουν. εγω λεω "οσα δεν φτανει η αλεπου.... κτλ".
άλλωστε παιρνουμε μαγιο και αν δε μας αρεσει δε βουταμε.
μου ειχε πει καποιος σε γκρουπ οταν εγω απογοητευομουν επηρεαζομενη απο τις γκρινιες καποιων εμπειρων (παντως) συνταξιδιωτων : "μην αφηνεις τους μιζερους να σου χαλανε το ταξιδι! μην ακους! και η ταλαιπωρια και το κακο ξενοδοχειο ειναι μερος του ταξιδιου!"
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευχαριστω ολους.
εχετε δικιο, καποιοι ολα τα ξερουν και τα απαξιωνουν. εγω λεω "οσα δεν φτανει η αλεπου.... κτλ".
άλλωστε παιρνουμε μαγιο και αν δε μας αρεσει δε βουταμε.
μου ειχε πει καποιος σε γκρουπ οταν εγω απογοητευομουν επηρεαζομενη απο τις γκρινιες καποιων εμπειρων (παντως) συνταξιδιωτων : "μην αφηνεις τους μιζερους να σου χαλανε το ταξιδι! μην ακους! και η ταλαιπωρια και το κακο ξενοδοχειο ειναι μερος του ταξιδιου!"
uploadfromtaptalk1403183106605.jpg
 

Vivi@n

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα, παρακολουθώ με ενδιαφέρον το forum και τις χρήσιμες συμβουλές για τη Σικελία.

Τον επόμενο μήνα πρόκειται να ταξιδέψω εκεί με τον σύζυγό μου για 10 μέρες και έχουμε προγραμματίσει να μείνουμε σε διάφορα μέρη, ώστε να δούμε όσο καλύτερα γίνεται το νησί. Σκοπεύουμε να μείνουμε 3 βράδια στις Συρακούσες για να γυρίσουμε το νότιο τμήμα του νησιού, αλλά θα θέλαμε κάποια βοήθεια σχετικά με τα ξενοδοχεία.

Είμαστε μεταξύ του Des Etrangers Hotel & Spa http://hotels.travelcompare.gr/Sear...encyCode=EUR&fileName=Des_Etrangers_Hotel_Spa

και του I Monasteri Golf Resort

http://hotels.travelcompare.gr/Sear...encyCode=EUR&fileName=I_Monasteri_Golf_Resort


Το θέμα είναι ότι το πρώτο βρίσκεται στην Ορτυγία και επομένως είναι κεντρικά, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να κινηθούμε εκεί με το αυτοκίνητο και να παρκάρουμε. Το IMonastery είναι έξω από τις Συρακούσες και θα εξυπηρετούσε για τις εκδρομές που θα κάνουμε. Πάντως και τα δύο μας αρέσουν πολύ και τα έχουμε βρει σε καλή τιμή.

Έχει μείνει κανείς σε κάποιο από αυτά; Γενικότερα είναι καλύτερα να μένεις μέσα στην πόλη ή θα ταλαιπωρηθούμε με το αυτοκίνητο;

Ευχαριστώ πολύ:)
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
μολις γυρισαμε απο σικελια.
για τα ξενοδοχεια που αναφερεις δεν ξερω απο προσωπικη εμπειρια για κανενα. φαινονται το ιδιο καλα. το να βαλεις αυτοκινητο στην ορτυγια δεν το βρηκαμε δυσκολο. φτασαμε εκει προς το μεσημερι και βρηκαμε να παρκαρουμε ευκολα.
πιστευω οτι εκει που θα ειναι πιο δυσκολο το παρκαρισμα θα ειναι στο παλερμο (αν μεινετε).
παντως να νοικιασετε αυτοκινητο και να περιηγηθειτε πολυ! παντου δηλαδη!
αφου θελετε να πατε συρακουσες κτλ να μην παραλειψετε μια επισκεψη στο Νότο (χωριο πολυ ωραιο ειναι, οχι προσανατολισμος!).
 

Vivi@n

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
μολις γυρισαμε απο σικελια.
για τα ξενοδοχεια που αναφερεις δεν ξερω απο προσωπικη εμπειρια για κανενα. φαινονται το ιδιο καλα. το να βαλεις αυτοκινητο στην ορτυγια δεν το βρηκαμε δυσκολο. φτασαμε εκει προς το μεσημερι και βρηκαμε να παρκαρουμε ευκολα.
πιστευω οτι εκει που θα ειναι πιο δυσκολο το παρκαρισμα θα ειναι στο παλερμο (αν μεινετε).
παντως να νοικιασετε αυτοκινητο και να περιηγηθειτε πολυ! παντου δηλαδη!
αφου θελετε να πατε συρακουσες κτλ να μην παραλειψετε μια επισκεψη στο Νότο (χωριο πολυ ωραιο ειναι, οχι προσανατολισμος!).
Ευχαριστώ πολύ pmaria. Θα επισκεφθούμε οπωσδήποτε και το Νότο.
Τις υπόλοιπες μέρες τις έχουμε μοιράσει ως εξής: 3 διανυκτερεύσεις κοντά στο Castellamare, 1 στο Παλέρμο και 2 στην Ταορμίνα. Πως σου φαίνεται;
Στα βορειοδυτικά, εκτός από Castellamare, San Vito & Erice υπάρχει καμιά άλλη καλή πρόταση; Έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο, οπότε δεν θα έχουμε περιορισμούς στις μετακινήσεις.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
θα ανεφερα την segesta. εχει αρχαιο ναο και αρχαιο θεατρο αρκετα καλοδιατηρημενα και εντυπωσιακα σε μεγεθος.
επισης, στην ταορμινα, φροντιστε να δειτε και ορτυγια (μην χασετε τον καθεδρικο με τους πινακες καραβατζιο) και συρακουσες (το αρχ θεατρο με το ωδειο και τα λατομεια με εισητηριο 10 ευρω, δεν με εντυπωσιασε) και νοτο σε μια εξορμηση. λενε οτι και η ragysa αξιζει, αλλά δεν εχω προσωπικη αποψη... ωραια ειναι και στην alcantara -πολυ κοντα στην ταορμινα (ποταμι που κανεις και μπανιο αν δεν παγωσεις, και φαραγγι).
τριγυριστε αφου εχετε ολες τις μερες αυτοκινητο. αλλά στο παλερμο φροντιστε να πατε και βραδυ με τα ποδια. στην αγορα γινεται χαμος απο τις 9-10 με street food πολυ νοστιμο, μπυρες και μουσικη.
καλα να περασετε!
 

Vivi@n

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
θα ανεφερα την segesta. εχει αρχαιο ναο και αρχαιο θεατρο αρκετα καλοδιατηρημενα και εντυπωσιακα σε μεγεθος.
επισης, στην ταορμινα, φροντιστε να δειτε και ορτυγια (μην χασετε τον καθεδρικο με τους πινακες καραβατζιο) και συρακουσες (το αρχ θεατρο με το ωδειο και τα λατομεια με εισητηριο 10 ευρω, δεν με εντυπωσιασε) και νοτο σε μια εξορμηση. λενε οτι και η ragysa αξιζει, αλλά δεν εχω προσωπικη αποψη... ωραια ειναι και στην alcantara -πολυ κοντα στην ταορμινα (ποταμι που κανεις και μπανιο αν δεν παγωσεις, και φαραγγι).
τριγυριστε αφου εχετε ολες τις μερες αυτοκινητο. αλλά στο παλερμο φροντιστε να πατε και βραδυ με τα ποδια. στην αγορα γινεται χαμος απο τις 9-10 με street food πολυ νοστιμο, μπυρες και μουσικη.
καλα να περασετε!
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις προτάσεις :) Θα γράψω εντυπώσεις!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κουτσό 3ήμερο στην Κατάνια αξίζει άραγε? (Παρασκευή μεσημέρι-Κυριακή μεσημέρι)... :rolleyes-80:
Το σκέφτομαι για τέλη Ιουνίου που βρίσκω και κάτι φθηνά διαμερίσματα (συνολικό budjet max 250 ευρώ)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κουτσό 3ήμερο στην Κατάνια αξίζει άραγε?
Τι απαντηση περιμενεις? Ποιος θα σου πει οχι? Και το Δυρραχιο για 48 ωρες αξιζει αν δεν εχεις παει...
Και σοβαροτερα...με ΙΧ οπωσδηποτε για να παρεις το μαξιμουμ: Ταορμινα, Συρακουσες (διαμονη) και το outlet bonus ΚΥ πρωι..
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Προτείνεις mini roadtrip σε 2,5 μέρες δηλαδή? Βγαίνει?
Κατάνια όλο το 3ήμερο δεν αξίζει απ ότι κατάλαβα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Προτείνεις mini roadtrip σε 2,5 μέρες δηλαδή? Βγαίνει?
2.Κατάνια όλο το 3ήμερο δεν αξίζει απ ότι κατάλαβα
1. Ανετα. Οι 3 διαδρομες που ειπα ειναι μικροτερες της 1 ωρας.
2. Για μενα οχι. Θεμα γουστου παντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom