Ίος Ερώτηση για Ίο!!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλυτερο μερος για διαμονη αναμεσα στα 2?να μαστε κοντα στη Χωρα θελουμε(μαγαζια κλπ) και σε σταση κτελ..
Το πρώτο 101%, ότι πιο κεντρικό μπορείς να βρεις με τη στάση και τη πλατεία δίπλα του.
Και το δευτερο κοντά φαίνεται αλλά από το χάρτη που δίνει δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Το πρώτο 101%, ότι πιο κεντρικό μπορείς να βρεις με τη στάση και τη πλατεία δίπλα του.
Και το δευτερο κοντά φαίνεται αλλά από το χάρτη που δίνει δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.
Το δευτερο απο μια ερευνα στο google μου το βγαζει πισω απο το αρχαιολογικο μουσειο...αρα να παω σιγουρακι στο 1ο;
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Τελικά το νησί είναι για 20χρονα (Αγγλάκια)? Έχουμε καμιά εκτίμηση τι τουρισμός θα πάει φέτος τον 15Αυγουστο? Πέρυσι πως ήταν?
Για 4 μέρες, ποιες ειναι οι καλύτερες παραλίες για να πάμε? Θα χρειαστεί λέτε αυτοκίνητο για όλες?
Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τελικά το νησί είναι για 20χρονα (Αγγλάκια)? Έχουμε καμιά εκτίμηση τι τουρισμός θα πάει φέτος τον 15Αυγουστο? Πέρυσι πως ήταν?
Πολύ γενικευμένος όρος. Το ίδιο ισχύει και για τους Έλληνες, είναι νησί που προτιμάει η πιτσιρικαρία και ίσως ένας λόγος που κρατάει χαμηλά γενικώς τις τιμές του. Είχα να πάω 9 χρόνια και δεν άλλαξα άποψη σ' αυτό. Δε νομίζω ότι θα διαφοροποιηθεί φέτος, εξαρτάται ποιοι θα επιτραπεί να ταξιδέψουν και ποιοι όχι, όπως και τι παίζει με τις καραντίνες στη χώρα τους. Φέτος πάντως (αν και Ιούνιος) τα πράγματα λέγαν όλοι ότι ήταν πολύ καλύτερα, με τα κλαμπάκια να είναι πάντως όλα κλειστά, καθώς δεν έχουν εξωτερικό χώρο.
Για μένα είναι ένα πολύ όμορφο και παρεξηγημένο νησί που αξίζει επίσκεψης. Πολλά μπορείς να κάνεις και να αποφύγεις το χαμό.
Για 4 μέρες, ποιες ειναι οι καλύτερες παραλίες για να πάμε?
Σίγουρα τις πιο διαδεδομένες. Αυτή δίπλα στο λιμάνι, φυσικά του Μυλοπότα, Αγία Θεοδότη, Κουμπάρα και δίχως καμιά αμφιβολία το Μαγγανάρι.
Θα χρειαστεί λέτε αυτοκίνητο για όλες?
Για τις παραλίες ή για τις μέρες; Για μένα όχι, μπορείς να εξοικονομήσεις χρήματα νοικιάζοντας αμάξι τις μισές ημέρες προκειμένου να δεις αυτές που δε γίνεται αλλιώς.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Σ' ευχαριστώ

Για μένα είναι ένα πολύ όμορφο και παρεξηγημένο νησί που αξίζει επίσκεψης. Πολλά μπορείς να κάνεις και να αποφύγεις το χαμό.
Υπάρχουν χωριά που αξίζουν επίσκεψη? Διαβάζω για κάποιες εκκλησίες σε λόφους που αξίζει να πας για τη θέα, αλλά υπάρχει και κάποιο άλλο ωραίο μέρος/αξιοθέατο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπάρχουν χωριά που αξίζουν επίσκεψη? Διαβάζω για κάποιες εκκλησίες σε λόφους που αξίζει να πας για τη θέα, αλλά υπάρχει και κάποιο άλλο ωραίο μέρος/αξιοθέατο?
Δε μου χαν αναφέρει ούτε στη προηγούμενη επίσκεψη ούτε τώρα για χωριά. Δε βρήκα κάτι κι εγώ ψάχνοντας, αλλά μπορεί να μην έχω και τη σωστή ενημέρωση.
Οι εκκλησίες σε λόφους είναι αυτές πάνω απ' τη χώρα, θα τις βρεις πολύ εύκολα και αξίζει να πας το ηλιοβασίλεμα για φωτογραφίες.
Επίσης αξίζει να πας στους ανεμόμυλους της χώρας, κάποιο εκ των οποίων είναι επισκέψιμοι.
 

Oliavs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους ! Εγώ και η κολλητή μου κλείσαμε να πάμε τον Αύγουστο στην Ίο , δυστυχώς διάπιστωσαμε ότι το αφήσαμε λίγο αργά καθώς τα περισσότερα ξενοδοχεία στην χώρα δεν είχαν διαθέσιμες ημερομηνίες . Ωστόσο κλείσαμε σε ένα ξενοδοχείο το οποίο βρίσκεται 1,5 χιλιόμετρο έξω από την χώρα . Πιστεύετε θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τις μετακινήσεις ; Ποσο κοστίζουν τα ταξί γενικώς στο νησί ;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες.
Πες μας αν θέλεις ποιο είναι το ξενοδοχείο για να δούμε που είναι να βοηθήσουμε.
Γενικώς το νησί έχει πολύ καλή συγκοινωνία, δε νομίζω να δυσκολευτείτε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν είναι αυτό που βλέπω πάνω από τη παραλία του γιαλού, αδίκως προβληματίζεσαι.
Δίπλα του είναι τα περιβόητα «σκαλάκια», ο τρόπος σύνδεσης δηλαδή περπατώντας με τη χώρα.
Μπορείτε να ανεβείτε με λεωφορείο και να κατεβείτε από εκεί, ιδιαίτερα μετά τη βραδινή έξοδο.
Είναι πάρα πολύ κοντά στη κυριολεξία. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.224
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom