Ίος Ερώτηση για Ίο!!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Απο θεσσαλονικη. Ευχαριστω πολυ
Θα κοιτούσα μόνο μέσω Σαντορίνης ή Μυκόνου με κάποια φθηνή πτήση. ;)
Κι εγώ 2 φορές που πήγα έτσι το έκανα.
Η μεταφορα μεσα στο νησι ειναι ευκολη γενικα με την συγκοινωνια ή με ταξι?
Είναι από τα Κυκλαδίτικα νησιά με τη καλύτερη συγκοινωνία, ωστόσο αν καταφέρετε να νοικιάσετε μέσο έστω για μια μέρα, θα δείτε πολλά περισσότερα.
 
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιος
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Έφυγα την Παρασκευή από Ιο, αν έχει κάποιος καμία απορία, ευχαρίστως να απαντήσω που τα έχω πρόσφατα.
Για διαμονη σε ποια περιπου περιοχη θα πρεπει να ψαξουμε (με το κριτηριο οτι δεν θα εχουμε αμαξι οποτε κυριως με τα ποδια ή με λεωφορειο αν βολευει)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για διαμονη σε ποια περιπου περιοχη θα πρεπει να ψαξουμε (με το κριτηριο οτι δεν θα εχουμε αμαξι οποτε κυριως με τα ποδια ή με λεωφορειο αν βολευει)
Κατά τη γνώμη μου Χώρα και μόνο :
Untitled.jpg


Όχι ότι είναι απαγορευτικό το να μείνεις στο λιμάνι, 15 λεπτά περπάτημα είναι από τα σκαλιά, ωστόσο δεν υπάρχει λόγος, τσάμπα η ταλαιπωρία.
Λεωφορεία από και προς Χώρα πηγαινοέρχονται συνέχεια προς όλες τις κατευθύνσεις κι αν χρειαστεί να κάνετε καμιά ημερήσια εκδρομή με καραβάκι προς Μαγγανάρι και τις άλλες παραλίες (αξίζει πολύ) κατεβαίνετε στο λιμάνι εύκολα.
 
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιος
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Κατά τη γνώμη μου Χώρα και μόνο :
View attachment 389377

Όχι ότι είναι απαγορευτικό το να μείνεις στο λιμάνι, 15 λεπτά περπάτημα είναι από τα σκαλιά, ωστόσο δεν υπάρχει λόγος, τσάμπα η ταλαιπωρία.
Λεωφορεία από και προς Χώρα πηγαινοέρχονται συνέχεια προς όλες τις κατευθύνσεις κι αν χρειαστεί να κάνετε καμιά ημερήσια εκδρομή με καραβάκι προς Μαγγανάρι και τις άλλες παραλίες (αξίζει πολύ) κατεβαίνετε στο λιμάνι εύκολα.
Οκ. Ευχαριστω πολυ , βοηθαει αρκετα αυτο.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Καλησπέρα, πόσο εύκολο είναι να μετακινηθεί κάποιος στην Ίο χωρίς αυτοκίνητο? Το παιδί μου θέλει να πάει το καλοκαίρι με την παρέα αλλά κανείς δεν οδηγεί ακόμα. Οπότε πού να μείνουν? Ίσως στον Μυλοποτα? Ή καλύτερα στην χώρα? Αν μείνουν για παράδειγμα στον Μυλοποτα, και το βράδυ θα βγουν και θα πάνε στη χώρα, πώς θα γυρίζουν μετά ? Φαντάζομαι τις ώρες που είναι έξω τα παιδιά δεν έχει λεωφορεία. Ταξί θα βρίσκουν? Ή να μείνουν καλύτερα στην χώρα και να πηγαινοέρχονται στις παραλίες με λεωφορείο? Κάποια πρόταση οικονομική για καταλύματα έχετε? Και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα, πόσο εύκολο είναι να μετακινηθεί κάποιος στην Ίο χωρίς αυτοκίνητο?
Αρκετά, έχει καλό και συχνό δίκτυο λεωφορείων κι όπου δε μπορούν να φτάσουν, γίνονται εκδρομές με καραβάκι.
Οπότε πού να μείνουν? Ίσως στον Μυλοποτα? Ή καλύτερα στην χώρα?
Πολύ καλύτερα στη χώρα γιατί φαντάζομαι θα τους ενδιαφέρει και το βράδυ. Δεύτερη επιλογή το λιμάνι, όπου σε 10 λεπτά απ' τα σκαλάκια μπορούν να επιστρέφουν.
Κάποια πρόταση οικονομική για καταλύματα έχετε?
Τα περισσότερα ήταν αρκετά οικονομικά, βέβαια με το χαμό που γίνεται φέτος και τη μεγάλη αύξηση τιμών παντού δε ξέρω πόσο θα επηρρεαστεί και η Ίος.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Αρκετά, έχει καλό και συχνό δίκτυο λεωφορείων κι όπου δε μπορούν να φτάσουν, γίνονται εκδρομές με καραβάκι.

Πολύ καλύτερα στη χώρα γιατί φαντάζομαι θα τους ενδιαφέρει και το βράδυ. Δεύτερη επιλογή το λιμάνι, όπου σε 10 λεπτά απ' τα σκαλάκια μπορούν να επιστρέφουν.

Τα περισσότερα ήταν αρκετά οικονομικά, βέβαια με το χαμό που γίνεται φέτος και τη μεγάλη αύξηση τιμών παντού δε ξέρω πόσο θα επηρρεαστεί και η Ίος.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom