Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

fotast

Member
Μηνύματα
9.386
Likes
14.300
Λέει "AirFrance υπό την εν μέρει διαχείριση της Alitalia".. Αυτό έχει σημασία στο σε ποια εταιρεία είμαι συχνός πελάτης; Δηλαδή μπορώ να είμαι σε οποιαδήποτε από τις 2 ή πρέπει να είμαι στην AirFrance οπωσδήποτε; Επίσης, στο site των εταιρειών αναφέρει για συνεργαζόμενες εταιρείες κλπ και αυτές οι 2 είναι συνεργαζόμενες. Τι παίζει με τα μίλια στις συνεργαζόμενες εταιρείες;
Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις κάρτα για μίλια και θέλεις να βγάλεις με αφορμή αυτό το ταξίδι σου.Με ένα ταξίδι δεν κερδίζεις πολλά πράγματα(μίλια) για κάτι.Για αυτό έγραψα να βγάλεις κάρτα της εταιρείας που νομίζεις ότι θα κάνεις συχνότερα ταξίδια μελλοντικά.Γενικά παίρνεις περισσότερα μίλια αν πετάς με την εταιρεία που έχεις την κάρτα.Και λιγότερα με άλλη εταιρεία που ανήκει στην ίδια συμμαχία(συνεργαζόμενη).
 

Giann_

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις κάρτα για μίλια και θέλεις να βγάλεις με αφορμή αυτό το ταξίδι σου.Με ένα ταξίδι δεν κερδίζεις πολλά πράγματα(μίλια) για κάτι.Για αυτό έγραψα να βγάλεις κάρτα της εταιρείας που νομίζεις ότι θα κάνεις συχνότερα ταξίδια μελλοντικά.Γενικά παίρνεις περισσότερα μίλια αν πετάς με την εταιρεία που έχεις την κάρτα.Και λιγότερα με άλλη εταιρεία που ανήκει στην ίδια συμμαχία(συνεργαζόμενη).
Όχι, κάρτα για μίλια δεν έχω. Απλά έχω βρει εισιτήρια Αθήνα-Ρώμη με Alitalia, Ρώμη-Αβάνα με AirFrance σε συνεργασία με Alitalia και είμαι σε μπέρδεμα για το ποια εταιρεία είναι προτιμότερο να βγάλω κάρτα. AirFrance θεωρώ ότι είναι πολύ πιο πιθανό να χρησιμοποιήσω στο μέλλον. Βλέπω και για τη συνεργασία AirFrance-KLM και κλείνω προς AirFrance.
 

elliot1

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
[moderator's note: μεταφορά από άλλο θέμα, αναφέρεται σε προσφορά της Volotea]

βλεπω τις τιμες που αναφερεις και εχω φριξει...πως τα καταφερες;εκλεισες δυο χρονια πριν τα εισιτηρια;αν μπορουσες να βοηθησεις θα σου ημουν ευγνωμων γτ θελω να ταξιδεψω αλλα λυπαμαι να δωσω 350 σε εισιτηρια
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Δε φανταζεσαι ποσοι κλεισαμε στο φορουμ εισιτηρια με 5 ευρω για και απο Ιταλια απο τον χειμωνα ως την ανοιξη. Stay tuned σε περιπτωση που κρατησει την ιδια πολιτική η εταιρεια.
 

elliot1

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
τωρα κοιταζω στο σαιτ της εν λογω εταιρειας, μπαρι, γενοβα, βενετια μετ επιστροφης 78 ευρω αλλα δεν εχει αλλους προορισμους;
 

elliot1

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
τελικα ακυρο δεν ισχυουν οι τιμες, μηπως μπορειτε να βοηθησεις ψαχνω ενα ταξιδι 3-4 ημερων για γαλλια, ισπανια και ιταλια με αναχωρηση απο αθηνα με κοστος εισιτηριων 150, πολεις προτιμησης παρισι-ναντ, βαρκελωνη-οβιεδο, ναπολη-βενετια, να φυγω απο εδω αεροπορικως για ιταλια και μετα με τρενο στις αλλες χωρες, ειναι εφικτο;μπορει να βοηθησει καποιος π εχει εμπειρια απο ταξιδια;
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
τελικα ακυρο δεν ισχυουν οι τιμες, μηπως μπορειτε να βοηθησεις ψαχνω ενα ταξιδι 3-4 ημερων για γαλλια, ισπανια και ιταλια με αναχωρηση απο αθηνα με κοστος εισιτηριων 150, πολεις προτιμησης παρισι-ναντ, βαρκελωνη-οβιεδο, ναπολη-βενετια, να φυγω απο εδω αεροπορικως για ιταλια και μετα με τρενο στις αλλες χωρες, ειναι εφικτο;μπορει να βοηθησει καποιος π εχει εμπειρια απο ταξιδια;
Θα πρότεινα να πας σε εναν προορισμο να τον χαρεις, για ναπολι ή βαρκελωνη πχ νομιζω οτι ανετα πηγαινοερχεσαι με 150 με golight της aegean.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
βλεπω τις τιμες που αναφερεις και εχω φριξει...πως τα καταφερες;εκλεισες δυο χρονια πριν τα εισιτηρια;αν μπορουσες να βοηθησεις θα σου ημουν ευγνωμων γτ θελω να ταξιδεψω αλλα λυπαμαι να δωσω 350 σε εισιτηρια
οι τιμες αυτες ειναι επειδη γιορταζε το 1.000.000 επιβατες της! παντως κοιταζε συχνα την σελιδα της,βγαζει συνεχεια προσφορες.ειτε με 5 ειτε με 19.99! απο ηρακλειο εχει μονο για ιταλια.
 

elliot1

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Θα πρότεινα να πας σε εναν προορισμο να τον χαρεις, για ναπολι ή βαρκελωνη πχ νομιζω οτι ανετα πηγαινοερχεσαι με 150 με golight της aegean.
https://e-ticket.aegeanair.com/A3Re...!1851734546!-240577767!1500196848523#!/flight
travelgeo απο οτι βλεπεις μου ζηταει 400 το golight για βαρκελωνη πηγαινε ελα..κανω κατι λαθος;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
https://e-ticket.aegeanair.com/A3Re...!1851734546!-240577767!1500196848523#!/flight
travelgeo απο οτι βλεπεις μου ζηταει 400 το golight για βαρκελωνη πηγαινε ελα..κανω κατι λαθος;
To μυστικό για να κλείσεις φθηνά εισιτήρια είναι να έχεις υπομονή. Όταν σου λέει κάποιος ότι θα βρεις μια τιμή δεν σημαίνει ότι είναι πάντοτε διαθέσιμη αυτή και για κάθε ημερομηνία. Τιμή από Αθήνα για Βαρκελώνη 150-200 είναι οκ για σεζόν, από εκεί και πέρα είναι πολλά.
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
https://e-ticket.aegeanair.com/A3Re...!1851734546!-240577767!1500196848523#!/flight
travelgeo απο οτι βλεπεις μου ζηταει 400 το golight για βαρκελωνη πηγαινε ελα..κανω κατι λαθος;
Δεν μου ανοιγεί ο συνδεσμος, αυτό που εκανα εγω και που τσεκαρα τωρα για βαρκελωνη ειναι οταν βαζεις προορισμο κλπ στο σαιτ της ετζιαν εχει ενα κουτάκι που λέει +-7 μέρες με αυτό τον τροπο σου εμφανιζει την τιμη ανα ημέρα και επιλεγεις το καλύτερο. Η μόνη προυπόθεση ειναι να κλεισεις νωριτερα, εβαλα τυχαιες ημερομηνιες τώρα και βλεπω οτι για βαρκελωνη αν φύγεις ειτε 5,6,7,8 και επιστρεψεις 13 οκτωμβρη θα σου παει 150 το άτομο, παιξε με τις ημερομηνιες αν υπαρχει ανεση για το ποτε θα πας. Το λεω γιατι και εγω ηθελα με τρενο με καρτα κλπ αλλα την δεδομενη στιγμη μου βγηκε πιο φθηνα με αεροπλανο.
 

elliot1

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Δεν μου ανοιγεί ο συνδεσμος, αυτό που εκανα εγω και που τσεκαρα τωρα για βαρκελωνη ειναι οταν βαζεις προορισμο κλπ στο σαιτ της ετζιαν εχει ενα κουτάκι που λέει +-7 μέρες με αυτό τον τροπο σου εμφανιζει την τιμη ανα ημέρα και επιλεγεις το καλύτερο. Η μόνη προυπόθεση ειναι να κλεισεις νωριτερα, εβαλα τυχαιες ημερομηνιες τώρα και βλεπω οτι για βαρκελωνη αν φύγεις ειτε 5,6,7,8 και επιστρεψεις 13 οκτωμβρη θα σου παει 150 το άτομο, παιξε με τις ημερομηνιες αν υπαρχει ανεση για το ποτε θα πας. Το λεω γιατι και εγω ηθελα με τρενο με καρτα κλπ αλλα την δεδομενη στιγμη μου βγηκε πιο φθηνα με αεροπλανο.
καταλαβαινω τι λες αλλα εγω ηθελα για τωρα γι αυτη την εβδομαδα να βρω μετ επιστροφης στα 150 αλλα απο οτι καταλαβαινω το golight εινια οτι το κοινο συστημα για ολες τις αεροπορικες π.χ αν κλεισεις απο τωρα για Δεκεμβρη θα σου βγει στα 150, το θεμα ομως ειναι οτι εγω τωρα ηθελα να βρω τετοια τιμη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.624
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom