Γαλλία Ερώτηση για μετάβαση στο Στρασβούργο

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Φρανκφουρτη.Και μετα κανα τρενο,ε;
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
νομιζω οτι η aegean εκτελει καποιες «εκτακτες» πτησεις απ ευθειας (για να εξυπηρετησει τους ελληνες ευρωβουλευτες και λοιπους αξιοματουχους που πηγαινουν στο ευρωκοινοβουλιο στο στρασβουργο)

αν γνωριζει καποιος αν ειναι ανοιχτες αυτες οι πτησεις και για το κοινο ή γενικα κατι παραπανω επι τουτου ας ενημερωσει..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δεν εχει τρενο απο Στουτγαρδη για Στρασβουργο?
Έχει. TGV κιόλας. 1 ώρα και 20 λεπτά, ?44.00 ανά κατεύθυνση. Αλλά υπάρχουν και πιο αργές/οικονομικές επιλογές (με ανταπόκριση σε ενδιάμεσους σταθμούς). Α, και φεύγει από τον κεντρικό σταθμό της πόλης, μόλις 27' με το S-bahn από το αεροδρόμιο.

Η Φρανκφούρτη έχει λεωφορείο απευθείας από το αεροδρόμιο στο Στρασβούργο που κάνει 2 ώρες.
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχει. TGV κιόλας. 1 ώρα και 20 λεπτά, ?44.00 ανά κατεύθυνση. Αλλά υπάρχουν και πιο αργές/οικονομικές επιλογές (με ανταπόκριση σε ενδιάμεσους σταθμούς). Α, και φεύγει από τον κεντρικό σταθμό της πόλης, μόλις 27' με το S-bahn από το αεροδρόμιο.

Η Φρανκφούρτη έχει λεωφορείο απευθείας από το αεροδρόμιο στο Στρασβούργο που κάνει 2 ώρες.
Νομίζω ότι είναι πιό οικονομικό το εισητήριο με το τραίνο, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς αλλά το έκανε πρόσφατα μία φίλη μου. Από Basel υπάρχει σύδεση με τραίνο ή λεωφορείο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω ότι είναι πιό οικονομικό το εισητήριο με το τραίνο, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς αλλά το έκανε πρόσφατα μία φίλη μου. Από Basel υπάρχει σύδεση με τραίνο ή λεωφορείο;
Στο γκισέ κάνει ακριβώς τόσο (εκτός αν το κλείσεις καιρό πριν κλπ). Περισσότερες πληροφορίες: DB Bahn: bahn.de - Ihr Mobilittsportal fr Reisen, Bahn, Urlaub, Hotels, Stdtereisen und Mietwagen.
Το λεωφορείο από FRA είναι ακόμα πιο ακριβό:
Lufthansa - Lufthansa Airport Bus

Από Basel δεν ξέρω - μια φορά που πήγα Strassbourg από Freiburg, το τρένο (ICE) ερχόταν από Basel και για Στρασβούργο χρειαζόταν αλλαγή στο Offenburg (σε τοπικό Γαλλικό τρένο).
 

ERSIKO

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
:(Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας. Θέλω να ταξιδέψω με την Ryanair στο Στρασβούργο η οποία προσγειώνεται στο Baden Airpark 40 χιλ. μακριά (στην πλευρά της Γερμανίας). Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να μετακινηθώ από το αεροδόμιο στην πόλη του Στρασβούργου; Είδα για ενοικίαση αυτοκινήτου αλλά δεν μπορώ να το αφήσω στην Γαλλία ενώ το πήρα από την Γερμανία. Αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει λεωφορείο που να κάνει την διαδρομή αεροδρόμειο - Στρασβούργο γιατί αυτό που βρήκα είναι μόνο για πτήσεις από Λονδίνο. Δεν βρήκα κάτι άλλο γιατί αν και είναι μόνο 40 χιλ. είναι η αλλαγή της χώρας που δημιουργεί το πρόβλημα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δες αν σε βολεύει αυτό: Flightliner Airport-Shuttle (ή αυτό είναι που βρήκες?)

Αλλιώς, λεωφορείο για κέντρο Karlsruhe κι από κει τρένο για Στρασβούργο.
 

ERSIKO

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Αυτές ήταν οι λύσεις που είχα βρει και εγώ απλά έλεγα μηπως υπάρχει και κάτι άλλο ευχαριστω πάντως πάρα πολύ για την άμεση απάντηση
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η καλύτερη πρόσβαση για Στρασβούργο;
Από Παρίσι,Βασιλεία,Φρανκφούρτη ή Στουτγκάρδη;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom