EasyJet Ερώτηση για easyjet

vpisinar

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ το forum και εκφράζω τα συγχαρητήριά μου για την εξαίρετη δουλειά.

Στις 19 Σεπτεμβρίου 2009 έκανα κράτηση με την Easyjet από Θεσσαλονίκη για Βερολίνο (με επιστροφή) για να ταξιδέψω στα τέλη Νοεμβρίου. Μόλις προχθές έλαβα email (το οποίο διάβασα σήμερα) ότι η πτήση Θεσσαλονίκη-Βερολίνο ακυρώνεται! Καθώς οι μέρες αδείας από την δουλειά μου είναι συγκεκριμένες και η κράτηση στο ξενοδοχείο έχει γίνει χωρίς δυνατότητα ακύρωσης ή μεταβολής, μπορώ να απαιτήσω από την Easyjet εισιτήρια για πτήση με άλλη εταιρεία;

Επίσης, υπάρχει περίπτωση η ακύρωση να ισχύει και για την πτήση της επιστροφής;

Δεν διευκρίνησα ότι η δυνατότητες που μου δίνουν απο την Easyjet είναι αυτές της επιστροφής των χρημάτων ή της αλλαγής της ημερομηνίας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Χαιρετώ το forum και εκφράζω τα συγχαρητήριά μου για την εξαίρετη δουλειά.

Στις 19 Σεπτεμβρίου 2009 έκανα κράτηση με την Easyjet από Θεσσαλονίκη για Βερολίνο (με επιστροφή) για να ταξιδέψω στα τέλη Νοεμβρίου. Μόλις προχθές έλαβα email (το οποίο διάβασα σήμερα) ότι η πτήση Θεσσαλονίκη-Βερολίνο ακυρώνεται! Καθώς οι μέρες αδείας από την δουλειά μου είναι συγκεκριμένες και η κράτηση στο ξενοδοχείο έχει γίνει χωρίς δυνατότητα ακύρωσης ή μεταβολής, μπορώ να απαιτήσω από την Easyjet εισιτήρια για πτήση με άλλη εταιρεία;

Επίσης, υπάρχει περίπτωση η ακύρωση να ισχύει και για την πτήση της επιστροφής;

Δεν διευκρίνησα ότι η δυνατότητες που μου δίνουν απο την Easyjet είναι αυτές της επιστροφής των χρημάτων ή της αλλαγής της ημερομηνίας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

Οι κινήσεις που μπορείς να κάνεις αναφέρονται συνοπτικά εδώ (στην παράγραφο Ακύρωση) αλλά και εδώ αναλυτικότερα (κυρίως τα άρθρα 5, 7 και 8 του ΕΚ 261/2004).
Πρόσεξε ιδιαίτερα τις ημερομηνίες που θα ταξίδευες και την ημερομηνία που σε ενημέρωσαν(8/11/2009 από ότι κατάλαβα).
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Αυτο με την easyjet ειναι απιστευτο, ουτε να χαρισεις δεν μπορεις τα εισιτηρια που τελικα δεν θα χρησιμοποιησεις, δεν αξιζει, με τα ιδια χρηματα που σου ζητανε για να αλλαξεις ονοματα μπορεις να αγορασεις καινουργια εισιτηρια κατευθειαν απο το site τους, οποτε δεν καταλαβαινω που εξυπηρετει αυτη η επιλογη? Μονο στην περιπτωση μαλλον που δεν υπαρχουν αλλες διαθεσιμες θεσεις φανταζομαι
 

martiniskiss

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
εχω μια ερωτηση... εχω κλεισει πανε ελα αθηνα λονδινο με easyjet... Αν θελω να αλλαξω ημερομηνιες ειναι + 30 ευρω για το καθε εισητηριο η γενικα για την αλλαγη??? Δλδ 30 ευρω επειδη αλλαζω το ποτε θα παω + 30 επειδη αλλαζω το ποτε θα γυρισω??? δηλαδη συνολικα +60 ευρω??? Η μονο +30??

Κι αν θελω να αλλαξω ονομα +30 ακομα???
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
θα μπεις στο site της εasyjet θα επιλεξεις χαμηλα στην σελιδα τους την "διαχειριση κρατησεων". Διπλα στην πτηση σου υπαρχει η επιλογη "αλλαγη", τωρα σε αυτο το σημειο επιλεγεις τις αλλαγες που θελεις να κανεις, ειτε ονοματεπωνυμο, ειτε ημερομηνιες, ειτε να προσθεσεις αποσκευες, ειτε και τα τρια. Οταν τελειωσεις με τις αλλαγες, σου δειχνει τα νεα δεδομενα της πτησης, πατας το "αλλαγη τιμων" και σου δειχνει το ποσο που πρεπει να πληρωσεις. Αν συμφωνεις συνεχιζεις την διαδικασια δινοντας τα στοιχεια τη καρτας σου για να τραβηξουν το ποσο και εισαι ετοιμος.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
πραγματικά έχω εκνευριστεί πολύ με την κυρία ιζι... δεν απαντανε εδώ και 10 μέρες στα τηλ. , ούτε και στα μειλ...(λόγω φόρτου)!!! προσπαθησα να κάνω την αλλαγή και μου λέει πως δε μπορώ να κάνω και την αλλαγή της μεταβασης και της επιστροφής μαζί.
ξέρουμε για το 30 ευρώ κατι ? αν δηλ πάει 30+30?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Δοκιμασα να αλλαξω την δικη μου πτηση απο την "διαχειριση πτησεων" και την μεταβαση και την επιστροφη αλλα δεν μου δινει αυτην την επιλογη, οποτε μαλλον μιλαμε για 2*30=60 ευρω γιατι θα γινουν δυο ξεχωριστες αλλαγες. Στο site της easy γραφουν πως αν γινουν οι αλλαγες ηλεκτρονικα εξοικονομουμε χρηματα σε σχεση με το αν γινουν απο το τηλεφωνικο κεντρο, οποτε φοβαμαι πως στην δευτερη περιπτωση δεν θα ειναι μονο 60 ευρω η επιβαρυνση. Mηπως να σκεφτεις να εκδοσεις καινουργια?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
πραγματικά έχω εκνευριστεί πολύ με την κυρία ιζι... δεν απαντανε εδώ και 10 μέρες στα τηλ. , ούτε και στα μειλ...(λόγω φόρτου)!!! προσπαθησα να κάνω την αλλαγή και μου λέει πως δε μπορώ να κάνω και την αλλαγή της μεταβασης και της επιστροφής μαζί.
ξέρουμε για το 30 ευρώ κατι ? αν δηλ πάει 30+30?
Nα μην τσαντίζεσαι καθόλου με την Easy... επέλεξες μια loco εταιρία που βγάζει από την μύγα ξίγκι... ότι αλλαγές κάνεις είναι 30? η κάθε μία... άρχισε να δίνεις τριαντάρια λοιπόν...

Δηλαδή ρε παιδιά τι νομίζατε ότι εσείς είσαστε οι πονηροί και η εταιρία το κορόιδο? Αν δεν πετάξεις στις ημερομηνίες που διάλεξες από την αρχή μετά δύσκολα σε συμφέρει να αλλάξεις κάτι... το παιχνίδι παίζεται έτσι... αν θες να παίξεις οκ αν όχι απλά μην πετάς με την Easy... καμιά Easy δεν φταίει, οι επιλογές σας φταίνε... αν πάει κάτι στραβά δεν αλλάζει πάρτε το χαμπάρι... αν δεν αντέχετε βγάλτε εισιτήρια με μια νορμάλ εταιρία... δεν θέλω τσαντίλες μεγάλα παιδιά είσαστε...
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Η μονη οδος ειναι η επανεκδοση εισιτηριων. Σε καμια περιπτωση δεν αξιζει να κανεις τετοιες αλλαγες στα εισιτηρια της easy, με το που τα κλεινεις ξερεις πως αν συμβει κατι και δεν πεταξεις τελικα απλα εχασες ενα ποσο (τουλαχιστον να ειναι μικρο). Ουτε να τα χαρισεις δεν αξιζει. Εχει ομως και σασπενς η ιστορια ετσι. Κλεφτες να γινουν και αυτοι για να ζησουν????
 

martiniskiss

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
μονο να τα χαρισεις αξιζει με αλλαγη ονοματος δλδ 30 ευρώ... την ιδια ημερομηνια ομως. τεσπα ετσι το χουν τι να κανουμε :bleh:
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Πέρσι έκανα συνολικά 7 πτήσεις με easy και ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε τίποτα.
Αυτό που χρειάζεται είναι μεγάλη προσοχή στα ονόματα που βάζετε όταν κλείνετε τα εισητήρια και να είστε 100% για τις ημερομηνίες.
Αν ταξιδεύεις συχνά κάνεις και μια ετήσια ασφάλεια από μια εταιρεία που καλύπτει και ματαιώσεις πτήσεων και είσαι μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom