EasyJet Ερώτηση για easyjet

playmobil

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Γεια σας! Λιγο βλαμενες οι ερωτησεις μου, και ισως σε λαθος σαιτ, αλλα τι να κανω δε βρισκω αλλου ακρη ρε παιδια...Ταξιδευω συντομα πρωτη φορα με easy jet και εχω ακουσει πολυ περιεργα πραγματα για τη συγκεκριμενη εταιρεια...ειναι οντως τοσο αθλια?? Υπαρχει κατι sos που θα πρεπει να γνωριζω? Και επισης, ξερει καποιος εαν και πως μπορω να κλεισω διπλανες θεσεις? Οτι αλλο χρησιμο μου πειτε θα βοηθησει! Ευχαριστω πολυ!

marquis

Member
Περίεργα ως προς τι?...Η easy-jet είναι μία από τις μεγαλύτερες low-cost εταιρίες, οπότε τουλάχιστον σε θέμα ασφαλείας δεν πρέπει να σας διακατέχει κανένα άγχος....Ως low cost βέβαια, πρέπει να είστε προετοιμασμένοι και να γνωρίζετε πως δεν θα σας σερβίρουν δωρεάν ο,τιδήποτε, και εφόσον θελήσετε να πιείτε ή να φάτε κάτι θα πρέπει να το πληρώσετε. Επίσης θα πρέπει να πληρώσετε οποιαδήποτε αποσκευή προς check-in έχετε, καθώς και να φροντίσετε να έχει ο κάθε επιβάτης απο 1 χειραποσκευή, συμπεριλαμβανομένου τσαντών. Τέλος, η easyjet δεν κατοχυρώνει συγκεκριμένη θέση κατά το check-in, οπότε κάθεστε όπου θέλετε ή όπου βρείτε κενή θέση.

Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με την easy jet έχω ταξιδέψει πάρα πολλές φορές και μάλιστα και με μικρά παιδιά.Το πιο βασικό ,που δείχνει ότι αγνοείς,είναι ότι δεν κλείνεις θέσεις.Μπαίνεις μέσα και όπου βρεις, κάθεσαι.Κατ`αρχήν,πρόσεξε το βάρος των αποσκευών σου και τις διαστάσεις της "handbag",έτσι όπως έχεις κλείσει με το εισητήριο και γράφει στο σάιτ.....Η διαδικασία επιβίβασης έχει ως εξής:Πρώτα "καλούν "όσους έχουν speedy boarding να κάνουν μια σειρά,μετά όσους έχουν παιδιά μέχρι 5 ετών και μετά όλοι οι υπόλοιποι.Ε,στην Ελλάδα δεν τα πάμε και πολύ καλά με τις ουρές και όπως καταλαβαίνεις δημιουργείται ένα...."στρές".Όταν μπεις...είπαμε.Μέσα μπορείς να αγοράσεις ό,τι θες.π.χ.καφές Starbucks 3ε,σάντουιτς 5ε,νερό 2ε(οι τιμές περίπου).Μπορείς όμως να έχεις προμηθευτεί και μόνος σου χωρίς πρόβλημα(Αν ταξιδεύεις Αγγλία συμφέρει να πληρώσεις με λίρες)..... Τα αεροπλάνα είναι πολύ καινούρια ,καθαρά αν και λίγο στενά ως προς το χώρο και τα καθίσματα.....Πάντοτε είχαμε καταπληκτικές απογειώσεις και προσγειώσεις.....Καλή Πτήση!!

christosalonk

Member
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
pros latiniki ameriki....
μηπως εχει κανεις τον κωδικο προσφορας για την easy jet??

dionisisgasi

Member
easy-jet

Καλημερα σε ολους. Ενα πραγμα δεν εχουμε καταλαβει εμεις οι Ελληνες, ο,τι πληρωνουμε το αντιστοιχω περνουμε. Εμεις θελουμε να πληρωνουμε λιγα και να ειμαστε στα πουπουλα. Δεν γινεται ομως. Ετσι, οταν ο Ελληνας πληρωνει 20 και 30 ευρω το εισητηριο για Λονδίνο,( οταν εξω εχει 150 και 200 ευρω) και δεν διαβαζει τα μικρα γραμματακια, που λεει πως δεν συμπεριλαμβανται γευματα κτλ κτλ, εχει ως συνεπεια να πεταει, να μην του προσφερουν γευμα, να μην του δινουν θεση, να μην.... να μην.... και βγαινει και λεει οι κ@λοεταιρειες και οι κ@λοεταιρειες. Οταν επιλεγεις low-cost εταιρειες, συμβιβαζεσαι με τη πολιτικη τους. Νομος!!! Απ'οσο ξερω κι εγω, η easy-jet ειναι αρκετα αξιοπιστη εταιρεια οπως λεει κι ο φιλος ο marquis. Καλο ταξιδι σε οοολους!!!!

Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Μπορεί η επίσημη ιστοσελίδα της easyjet να γράφει:
Η μεταφορά ζωντανών ζώων, συμπεριλαμβανομένων των κατοικίδιων ζώων, των εντόμων, των ερπετών και κάθε άλλους είδους εκτρεφόμενων ζώων απαγορεύεται σε κάθε περίπτωση
αλλά εγώ θα ρωτήσω: μπορώ να ταξιδέψω έχοντας το σκυλάκι (έχει όλα τα απαραίτητα έγγραφα) μαζί μου, πάνω, σα χειραποσκευή, εννοείται μέσα στο κλουβάκι του; όπως, δλδ, ταξιδεύω κάθε φορά με κάθε άλλη εταιρεία. Και αν όχι, μπορεί κάποιος να μ απαντήσει... γιατί όχι;;;;; ειλικρινά ρε easyjet, δεν σε καταλαβαίνω γιατί το κάνεις αυτό! αφού πρόκεται για χειραποσκευή!!

Ευχαροιστώ εκ των προτέρων...

ioanna.gkan

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Να κανω κι εγω μερικες διευκρινιστικες ερωτησεις για Easy Jet γιατι δεν βρισκω αυτα που ψαχνω.. καπου εδω θα ειναι φανταζομαι.. αλλα μεσα σε τετοιο κυμα πληροφοριων χανομαι...
ταξιδευουμε με χειραποσκευες (Milan 18/11)

α)μπορω να κανω on line check in . Εχει καποια επιπλεον χρεωση? Σε αυτη την περιπτωση απο Θεσσαλονικη παω κατευθειαν στην πυλη η κανω και κατι αλλο? Ο κωδικος για check in ειναι αυτος κατω απο το bar code στο boarding pass?

β)οσον αφορα στα υγρα. Ποσες συσκευασιες των 100μλ μπορω να παρω? Καπου πηρε το ματι μου τα 10 τεμαχια. Αληθευει?Στα υγρα πιανεται και ζελε, make up, υγρο σαπουνι και τετοια?

Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Να κανω κι εγω μερικες διευκρινιστικες ερωτησεις για Easy Jet γιατι δεν βρισκω αυτα που ψαχνω.. καπου εδω θα ειναι φανταζομαι.. αλλα μεσα σε τετοιο κυμα πληροφοριων χανομαι...
ταξιδευουμε με χειραποσκευες (Milan 18/11)

α)μπορω να κανω on line check in . Εχει καποια επιπλεον χρεωση? Σε αυτη την περιπτωση απο Θεσσαλονικη παω κατευθειαν στην πυλη η κανω και κατι αλλο? Ο κωδικος για check in ειναι αυτος κατω απο το bar code στο boarding pass?

β)οσον αφορα στα υγρα. Ποσες συσκευασιες των 100μλ μπορω να παρω? Καπου πηρε το ματι μου τα 10 τεμαχια. Αληθευει?Στα υγρα πιανεται και ζελε, make up, υγρο σαπουνι και τετοια?
Στην easy jet το online check in είναι δωρεάν. Όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο και αν δεν έχεις βαλίτσα να παραδώσεις πας απευθείας με τη χειραποσκευή σου στον έλεγχο αποσκευών και μετά στην αντίστοιχη gate πτήσης. Αν έχεις βαλίτσα, κάπου χοντρικά απέναντι από τον έλεγχο αποσκευών είναι το baggage drop off. Εκεί δίνεις τη βαλίτσα, τους δείχνεις το τυπωμένο boarding pass από το online check in, στην περνάνε από ένα μηχάνημα να στην ελεγξουν και την κρατάνε. Προσοχή στις ώρες, (δεν το γνωρίζω κι εγώ με σιγουριά), αν έχεις βαλίτσα δε ξέρω μέχρι πόση ώρα πριν μπορείς να κάνεις drop off. Τσέκαρέ το.

Στα υγρά πιάνεται σίγουρα το ζελέ και το υγρό σαπούνι, ακόμα και η ενυδατική προσώπου ή το άρωμα. Το make up δε γνωρίζω. Γενικά πάντως απόφυγε να έχεις καλλυντικά προίόντα σε συσκευασίες άνω των επιτρεπόμενων, μπορεί να στα κρατήσουν ακόμα και αν είναι μισοτελειωμένες. Εγώ αγοράζω από το Sephora άδεια πλαστικά μπουκαλάκια και βαζάκια (μέχρι και μικρά spray έχουν, αλλά και μικρές θήκες αρώματος- vaporisateur), και βάζω εκεί τις κρέμες και τα καλλυντικά μου. Κοστίζουν περίπου 1 ευρώ το ένα και είναι φυσικά πολλών χρήσεων. Πρόσφαρα είδα εκεί και συσκευασία με 5-6 πλαστικά μπουκαλάκια/βαζάκια διαφόρων μεγεθών μέσα σε βολική πλαστική θήκη με φερμουάρ, με κόστος 6 ευρώ.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

mariap.

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπέρα
έχω κλείσει εισιτήρια με easy jet για τον μαιο
υπάρχει μεγάλη περίπτωση να χρειαστεί να αλλάξω τις ημερομηνίες,γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και τι επιβάρυνση υπάρχει;

AERIKO

Member
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
καλησπέρα
έχω κλείσει εισιτήρια με easy jet για τον μαιο
υπάρχει μεγάλη περίπτωση να χρειαστεί να αλλάξω τις ημερομηνίες,γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και τι επιβάρυνση υπάρχει;
Σαφώς και θα επιβαρυνθείς..
Πέρα από το κόστος αλλαγής, θα πληρώσεις και τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ της τιμής που έκλεισες τότε με την νέα ισχύουσα τιμή.

ioanna.gkan

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Οταν εκανα κρατηση των εισητηριων μου εστειλε μεηλ επιβεβαιωσης η easy απο ο οποιο κατεβασα τα boarding passes που αναφερουν ονομα, αρθ πτησης κτλ κι εχουν κι ενα bar code και κωδικους απο κατω. Χρειαζεται να κανω επιλεον on line check in? Προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα. Ελεγε οτι ο κωδικος δεν ειναι σωστος. Τα στοιχεια κρατησης-πτησησς εμφανιζονατι κανονικα. αριθμ διαβατηριων δεν περασα πουθενα. Η easy γραφει στο μεηλ να παω κατευθειαν στην πυλη με τα passes. Ειναι δυνατον? Μονο με ονοματεπωνυμο και boarding pass?

mariap.

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σαφώς και θα επιβαρυνθείς..
Πέρα από το κόστος αλλαγής, θα πληρώσεις και τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ της τιμής που έκλεισες τότε με την νέα ισχύουσα τιμή.
Το κόστος αλλαγής ξέρεις πόσο είναι;

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.303
Μέλη
37.011
Νεότερο μέλος
Thanos89010

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα