EasyJet Ερώτηση για easyjet

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σκεφτόμουν για το national rail! Θέλω να πάω Liverpool Street Station και ξλερω οτι μετα τις 12 το μετρο κλεινει..οποτε αν αργησω λίγο, θα αναγκαστω να παρω ταξι μου είπαν...ενω το national rail βολεύει νομίζω..τι λέτε?

Η απορεία μου είναι κατεβαινω απο αεροπλάνο..ΜΕΤΑ ΤΙ?:xmas_redface: θα βρώ ευκολα τον σταθμό?
To national rail το ιδιο ειναι με αυτο που σου εδωσα. Μεχρι ενα σημειο θα πας μετα tube ή λεωφορειο. Ταξι γιατι να παρεις;
Υπαρχουν και 24ωρα λεωφορεια και νυχτερινα με το Ν μπροστα. Αργοτερα θα σου πω αναλυτικα πως να πας.

Κατεβαινεις απο το αεροπλανο και μετα πας να παρεις τις αποσκευες σου:xmas_lol:
Καλα μολις βγεις θα δεις τις πινακιδες, τα τραινα ειναι εκει στο South terminal. Πας πρωτα βγαζεις εισιτηριο και μετα πας στην αποβαθρα σου και παιρνεις το τραινο. Μην μου αγχωνεσαι...
 

taleporos

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αβάνα
To national rail το ιδιο ειναι με αυτο που σου εδωσα. Μεχρι ενα σημειο θα πας μετα tube ή λεωφορειο. Ταξι γιατι να παρεις;
Υπαρχουν και 24ωρα λεωφορεια και νυχτερινα με το Ν μπροστα. Αργοτερα θα σου πω αναλυτικα πως να πας.

Κατεβαινεις απο το αεροπλανο και μετα πας να παρεις τις αποσκευες σου:xmas_lol:
Καλα μολις βγεις θα δεις τις πινακιδες, τα τραινα ειναι εκει στο South terminal. Πας πρωτα βγαζεις εισιτηριο και μετα πας στην αποβαθρα σου και παιρνεις το τραινο. Μην μου αγχωνεσαι...
Eυχαριστώ πολύ...οπότε η προταση σου για να φτάσω στο Liverpool Street ποια είναι? (Σορυ για το οφ τοπικ αν ειναι απαντησε μου με pm) Φτανω 10 στο Gatwick Νοτιο Τερμιναλ μετά? Πρεπει να κλείσω μεσω ιντερνετ εισητηριο (αν και το πρωτιμω, οπου γινεται για να μν ψαχνομαι τοτε) Βασικά θέλω την πιο οικονομική λυση αν γινεται...φοιτητης γαρ!:xmas_cheesygrin:

Βλεπεις ειναι 1η φορά στο Λονδινο και είμαι καπως απροετοιμαστος :xmas_redface:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Eυχαριστώ πολύ...οπότε η προταση σου για να φτάσω στο Liverpool Street ποια είναι? (Σορυ για το οφ τοπικ αν ειναι απαντησε μου με pm) Φτανω 10 στο Gatwick Νοτιο Τερμιναλ μετά? Πρεπει να κλείσω μεσω ιντερνετ εισητηριο (αν και το πρωτιμω, οπου γινεται για να μν ψαχνομαι τοτε) Βασικά θέλω την πιο οικονομική λυση αν γινεται...φοιτητης γαρ!:xmas_cheesygrin:

Βλεπεις ειναι 1η φορά στο Λονδινο και είμαι καπως απροετοιμαστος :xmas_redface:
Απο τη σελιδα που σου εδωσα θα βαλεις τις ημερομηνιες και τις ωρες που θες και θα βρεις εισιτηριο ακομη και με 3.75 pounds. Αν θες πιο φθηνο πας στη λυση του λεωφορειου, που και θα ταλαιπωρηθεις και θα φτασεις μετα τις 12 (κατα πασα πιθανοτητα) κεντρο, οποτε ξεχνας το tube. Μπορεις να τα κλεισεις τα εισιτηρια και ηλεκτρονικα. Τα παραλαμβανεις απο τα αυτοματα μηχανηματα στο αεροδρομιο. Απο το Gatwick λοιπον εσυ θα πας Victoria και απο κει θα παρεις tube circle line (κιτρινη γραμμη) ή εναλλακτικα victoria line (γαλαζια γραμμη) μεχρι Oxford circus και εκει αλλαζεις με central line (κοκκινη γραμμη) μεχρι τη Liverpool street.

Δες τα κι εδω

Αν τωρα δεις οτι δεν προλαβαινεις tube για τον οποιοδηποτε λογο πας απο Gatwick Charing Cross. Εξω απο το σταθμο (λιγο πιο περα) ψαχνεις να βρεις τη Trafalgar square/ Charing cross station το F κι απο εκει θα παρεις το Ν26 (ρωτα και καποιον αν δυσκολευτεις). Θα κατεβεις ή στη Wormwood street ή στη Liverpool street station που ειναι οι δυο πιο κοντινες στο σταθμο που θες. Εκει αν εχεις ενα χαρτη θα βρεις πολυ ευκολα το ξενοδοχειο σου.

ΥΓ Και μην ξανακουσω νεο ανθρωπο με ποδια να θελει να παρει cab.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Η πιο εύκολη λύση με διαφορά είναι να πάρεις το τραίνο για Victoria που σου είπε ο tripakias. Η Circle Line, αν και απο τις χειρότερες, είναι αυτή που θα σε κάνει να ταλαιπωρηθείς όσο το δυνατόν λιγότερο για Liverpool Street. Το καλό με την Circle/District Line στη Victoria είναι ότι έχεις λιγότερα απο 10 σκαλιά να κατέβεις με βαλίτσες. Συνήθως η τελευταία διαδρομή προς τα ανατολικά που θες εσύ περνάει κατά γύρω στις 20 μετα τα μεσάνυχτα. Πρόσεχε να ακούσεις τις εκφωνήσεις για τα τραίνα που έρχοντε (τα γράφει και ο ηλεκτρονικός πίνακας) μην μπείς σε κανένα τραίνο της District και βρεθείς μόνος στο Upmistner στις 1 το πρωί.

Έαν δεν προλάβεις το τελευταίο tube τότε πάρε το Ν11 που έχει αφετηρία τη Victoria (ακριβώς έξω απο το σταθμό του τραίνου) και κάνει τέρμα Liverpool Street.

Ειλικρινά μην ασχοληθείς με Oxford/Circle με βαλίτσες. Σκέτη και άσκοπη ταλαιπωρία

Η δεύτερη καλύτερη λύση για εσένα (και σαφέστατα η γρηγορότερη) είναι να πάρεις το τραίνο απο Gatwick για London Bridge (κάνει πάνω κάτω την ίδια ώρα για Βικτόρια). Η μοναδική διαφορά εδώ είναι ότι πρέπει να αλλάξεις σταθμό αν πας με tube. Πέρνεις Northern Line προς βόρεια και αλλάζεις στο Moorgate για Circle/Hammersmith/City lines. Σαφέστατα η γρηγορότερη διαδρομή. Διαφορετικά πάρε το λεωφορείο. Υπάρχουν πάρα πολλές γραμμές για Liverpool Street για Tower Bridge
, στο μυαλό μου έρχετε τώρα το 133.

Ειλικρίνα αν δεν είχα βαλίτσες, ή μονο 1 carry on, εγώ θα πήγαινα Tower Bridge και θα έπαιρνα το λεωφορείο που κάνει μόλις 10 λεπτά το πολύ για να φτάσει Liverpool Street. Διαφορετικά πήγαινε Victoria και πάρε Circle.

Α! Να σημειώσω οτι στο London Bridge πάνε τραίνα της First Capital Connect και όχι της Southern Rail (αλλά εισητήριο μπορέις να κλείσεις και απο το site Southern για τραίνο της FCC). Αν δεν κάνω λάθος η First Capital Connect στοιχίζει 3-4 λίρες παραπάνω αν πετύχεις την Southern στα οικονομικοτερά της αλλα πάνω κάτω είναι τα ίδια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Έαν δεν προλάβεις το τελευταίο tube τότε πάρε το Ν11 που έχει αφετηρία τη Victoria (ακριβώς έξω απο το σταθμό του τραίνου) και κάνει τέρμα Liverpool Street.
Οντως εχει δικιο ο Zephx, θα κανεις κι ενα πολυ ομορφο πρωτο τουρ περνωντας απο Westminster Abbey, Parliament και ξυστα απο το Big Ben, βλεποντας τα φωτισμενα. Σταση E εξω απο τη Victoria. Με το που βγαινεις περνας το δρομο ακριβως απεναντι.

Zephx το FCC θα του βγει καμμια 8-10 λιρες το ατομο στο πηγαιν' ελα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Επαναφερω την απορια μου γιατι χαθηκε:

Παρατηρησα οτι η αποσκευη χρεωνεται σε αλλα δρομολογια 14 ευρω (απο 11 που ηταν περυσι), ενω σε καποια 11 ευρω. Π.χ. σε ολες τις διεθνεις πτησεις απο και προς Ελλαδα η μια αποσκευη χρεωνεται 14 ευρω (28 μετ' επιστροφη). Αν ομως καποιος ταξιδεψει απο Γαλλια για Γερμανια η αποσκευη ειναι 11 ευρω (22 μετ' επιστροφη). Η ακριβη χρεωσει ισχυει οπου εμπλεκονται χωρες οπως η Ελλαδα, η Πορτογαλια ή η Φινλανδια. Αντιθετα στις πτησεις μεταξυ των μεγαλων χωρων οπως Γερμανια, Γαλλια, Ιταλια ισχυει η χαμηλη χρεωσει. Υπαρχει λογικη εξηγηση γι' αυτο; Ξερει κανεις;
Δικιά μας είναι η εταιρία, ό,τι θέλουμε κάνουμε. Εσένα θα ρωτήσουμε;
Νομιζα οτι εμεις ειχαμε την Bryan...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Παρατηρησα οτι η αποσκευη χρεωνεται σε αλλα δρομολογια 14 ευρω (απο 11 που ηταν περυσι), ενω σε καποια 11 ευρω. Π.χ. σε ολες τις διεθνεις πτησεις απο και προς Ελλαδα η μια αποσκευη χρεωνεται 14 ευρω (28 μετ' επιστροφη). Αν ομως καποιος ταξιδεψει απο Γαλλια για Γερμανια η αποσκευη ειναι 11 ευρω (22 μετ' επιστροφη). Η ακριβη χρεωσει ισχυει οπου εμπλεκονται χωρες οπως η Ελλαδα, η Πορτογαλια ή η Φινλανδια. Αντιθετα στις πτησεις μεταξυ των μεγαλων χωρων οπως Γερμανια, Γαλλια, Ιταλια ισχυει η χαμηλη χρεωσει. Υπαρχει λογικη εξηγηση γι' αυτο; Ξερει κανεις;
Μήπως δεν έχει να κάνει με το μέγεθος της χώρας αλλά με την απόσταση; Δεν μπόρεσα να βρω απάντηση στο σάιτ, αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μήπως δεν έχει να κάνει με το μέγεθος της χώρας αλλά με την απόσταση; Δεν μπόρεσα να βρω απάντηση στο σάιτ, αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ.
Οχι με το μεγεθος δεν εχει σιγουρα να κανει, γιατι το εψαξα και με μικρες χωρες (οπως Βερολινο- Κοπεγχαγη που ειναι 11 ευρω). Η αποσταση δεν ειναι τοσο κακη εξηγηση, πολυ πιθανο να ειναι αυτο.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Zephx το FCC θα του βγει καμμια 8-10 λιρες το ατομο στο πηγαιν' ελα.
Για να πω την αλήθεια δεν έχω προαγοράσει εισητήριο τραίνου online για αεροδρόμιο στο Λονδίνο για να ξέρω ακριβώς τις τιμές. Πάντα παίρνω στο σταθμό με open return για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βέβαια καταλαβαίνω το οικονομικό λόγο που κάποιοι το κάνουν....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για να πω την αλήθεια δεν έχω προαγοράσει εισητήριο τραίνου online για αεροδρόμιο στο Λονδίνο για να ξέρω ακριβώς τις τιμές. Πάντα παίρνω στο σταθμό με open return για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βέβαια καταλαβαίνω το οικονομικό λόγο που κάποιοι το κάνουν....
Ετσι ειναι, αμα τα 'χεις και τα φυσσας...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Ετσι ειναι, αμα τα 'χεις και τα φυσσας...
Εμ έτσι είναι :xmas_lol:

Πάντως re: easyjet baggage pricing policy μιας και όπως είπες δεν μοιάζουν τα χιλιόμετρα να παίζουν ρόλο, τότε μάλλον θέμα μαρκετίνγκ θα έλεγα ότι είναι. Είναι η μοναδική απάντηση που θα μπορούσα να σκεφτώ, αναλογιζόμενος παντα τον ανταγωνισμό που παίζει για πτήσεις μεταξύ UK-DE-ES-FR.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom