Ηνωμένο Βασίλειο Ερώτηση σχετικά με easyJet προς Λονδίνο

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Η κράτηση και η πληρωμή γίνεται κανονικά και μετά στο mail που στέλνουν με τους κωδικούς της κράτησης και της πτήσης βγάζει ένα παραθυράκι που λέει ότι δεν μπορείς να ταξιδέψεις αν δε συμπληρώσεις μία φόρμα,η οποία ζητάει το είδος του εγγράφου ,με το οποίο σκοπεύεις να ταξιδέψεις και διάφορα στοιχεία (όπως αριθμό ταυτότητας) μέσα σε αυτά και ημερομηνία λήξης.
Απ'οτι διάβασα και σε παλαιότερη συζήτηση επειδή οι ταυτότητες στο εξωτερικό έχουν ημερομηνία λήξης τους κάνει εντύπωση που η δική μας είναι φλου.
ακριβως οπως τα λες ειναι!γιαυτο εγω ειχα βαλει μια ασχετη ημερομηνια και κανενας δεν ασχοληθηκε με το θεμα..και να θελαν δηλαδη να ασχοληθουν δεν αναγραφεται κατι επανω στην ταυτοτητα, οποτε..
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ακριβως οπως τα λες ειναι!γιαυτο εγω ειχα βαλει μια ασχετη ημερομηνια και κανενας δεν ασχοληθηκε με το θεμα..και να θελαν δηλαδη να ασχοληθουν δεν αναγραφεται κατι επανω στην ταυτοτητα, οποτε..

Σωστά ίσως το γεγονός ότι δεν θα ασχολούταν κανένας, εφόσον η λήξη δεν αναγράφεται στην ταυτότητα, να με έκανε κι έμενα να μην έχω συγκρατήσει στη μνήνη μου ότι υπάρχει τέτοιο πεδίο στη φορμά.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Βάλε μια οποιαδήποτε μακροπρόθεσμη ημερομηνία, απλά για να συνεχίσεις τη διαδικασία. Από τη στιγμή που δεν αναφέρεται πάνω στην ταυτότητά σου καμία ημερ/νία λήξης, δεν έχουν δικαίωμα να σου πουν τίποτα. Είπαμε είναι εξονυχιστικοί, αλλά έως ένα σημείο. :)
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Εδω υπάρχουν ακόμα ταυτότητες που αναγράφουν "Βασίλειο της Ελλάδος". Βεβαια δεν εχουν λατινικούς χαρακτήρες για να μπορείς να ταξιδέψεις με αυτές στο εξωτερικό αλλα είναι μια απόδειξη πως δεν λήγουν ποτέ, ακόμα και αν αλλάξει το πολίτευμα....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Tο έχω περάσει και εγώ αυτό με την ταυτότητα με την easyjet για Λονδίνο. Στο τέλος έβαλα μια τυχαία ημερομηνία όπως 31. 12. 2016 και δούλεψε μια χαρά. Η άλλη δυσάρεστη έκπληξη είναι ότι στο Λονδίνο θα υποστείς την ουρά και τον έλεγχο σαν να ταξιδεύεις από χώρα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης. Βέβαια την ίδια αβρότητα επιφυλλάσουν και οι άλλες χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης στους Βρετανούς. Μου έχει τύχει στο Μόναχο σε πτήση από Λονδίνο να περάσουμε αμέσως όλοι και οι Βρετανοί πολίτες να ξεροσταλιάζουν στην ουρά (και εγώ μαζί επειδή περίμενα φίλη μου).
 

Varvara-Nikos

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Machu Picchu
Σας ευχαριστώ όλους!
Έβαλα μια ημερομηνία το 2016 και νομίζω όλα θα πάνε καλά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Υπάρχει κάποιο περιθώριο πριν που πρέπει να συμπληρωσεις τα στοιχεία σου; Έψαξα στο site τους και δε λέει κάτι. Μου στέλνουν συνέχεια email ότι δεν έχω συμπληρώσει ηλεκτρονικά τα έξτρα στοιχεία αλλά δε λέει μέχρι ποτε πρεπει να το κάνω. Ταξιδεύω για Εδιμβούργο Πέμπτη και το διαβατήριο μου θα το παραλάβω αυριο. Αν περάσω τα στοιχεία μία μέρα πριν την πτήση λέτε να υπάρχει πρόβλημα;
Το μόνο που βρήκα είναι πως η δυνατότητα για online check in σταματαει 2 ώρες πριν την πτήση. Επίσης αναφερουν ότι αυτοί που έχουν μόνο χειραποσκευή με το online check in περνάνε στην ομάδα Α και έχουν προτεραιότητα στην επιβίβαση (προφανώς χωρίς να αγοράσουν και speedy boarding). Το έχει κάνει κανείς; Ισχύει για όλες τις πτήσεις αυτο;
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Μόλις πάρεις το διαβατήριο να περάσεις αμέσως τα στοιχεία σου γιατί ο φίλος μου που έχει ταξιδέψει με easyjet, έχει δεί να αφήνουν έξω επιβάτη επειδή δεν είχε περάσει τα στοιχεια του. Καλό ταξίδι να έχεις και περιμένουμε εντυπώσεις!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μόλις πάρεις το διαβατήριο να περάσεις αμέσως τα στοιχεία σου γιατί ο φίλος μου που έχει ταξιδέψει με easyjet, έχει δεί να αφήνουν έξω επιβάτη επειδή δεν είχε περάσει τα στοιχεια του. Καλό ταξίδι να έχεις και περιμένουμε εντυπώσεις!!
Σ'ευχαριστώ marouli! Τα πέρασα σήμερα τα στοιχεία και εκτύπωσα απευθείας και boarding passes. Παρατήρησα πως επειδή τα τύπωσα απ'το ελληνικό site της easyjet αντι mr γράφει Κ?????. τα ονόματα τα βλεπει μια χαρα και το δικό μου "miss". όποτε λέω να πάω να τα ξαναεκτυπώσω από την αγγλικη εκδοση μη μας πουν ότι δε φαίνεται το φύλο.. Στο boarding queue το boarding pass λεει "2". Αυτό τωρα ειναι προτεραιότητα ή δεν ισχύει για τη πτήση μας;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σ'ευχαριστώ marouli! Τα πέρασα σήμερα τα στοιχεία και εκτύπωσα απευθείας και boarding passes. Παρατήρησα πως επειδή τα τύπωσα απ'το ελληνικό site της easyjet αντι mr γράφει Κ?????. τα ονόματα τα βλεπει μια χαρα και το δικό μου "miss". όποτε λέω να πάω να τα ξαναεκτυπώσω από την αγγλικη εκδοση μη μας πουν ότι δε φαίνεται το φύλο.. Στο boarding queue το boarding pass λεει "2". Αυτό τωρα ειναι προτεραιότητα ή δεν ισχύει για τη πτήση μας;
Απ' όσο θυμάμαι, και σύμφωνα με ό,τι μου χει τύχει με την easyjet τελευταία, νομίζω ότι πλέον δεν ισχύει η προτεραιότητα που δινόταν παλιά σε όσους έκαναν check-in online. Όλοι οι επιβάτες που δεν έχουν speady boarding ή δεν ανήκουν στις ειδικές "ευαίσθητες" ομάδες, ανήκουν στο group 2.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Απ' όσο θυμάμαι, και σύμφωνα με ό,τι μου χει τύχει με την easyjet τελευταία, νομίζω ότι πλέον δεν ισχύει η προτεραιότητα που δινόταν παλιά σε όσους έκαναν check-in online. Όλοι οι επιβάτες που δεν έχουν speady boarding ή δεν ανήκουν στις ειδικές "ευαίσθητες" ομάδες, ανήκουν στο group 2.
Στη σελίδα τους το αναφερει ακόμα αλλά αν ισχύει τελικά θα φανεί στη πράξη...Λέει παντως πως δε το προσφέρουν σε όλες τις πτησεις.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Στη σελίδα τους το αναφερει ακόμα αλλά αν ισχύει τελικά θα φανεί στη πράξη...Λέει παντως πως δε το προσφέρουν σε όλες τις πτησεις.
Δε ξέρω γιατί να αναφέρει κάτι τέτοιο. Oρίστε τι λέει στην ιστοσελίδα της η easyjet για την επιβίβαση, που επιβεβαιώνει ότι παρέθεσα προηγουμένως:
Η easyJet εφαρμόζει σύστημα επιβίβασης με αυστηρή τήρηση της σειράς προτεραιότητας και, κατά συνέπεια, θα προσκληθείτε να επιβιβαστείτε στο αεροσκάφος με την ακόλουθη σειρά: Ομάδα 1: Οι επιβάτες που έχουν προμηθευτεί Speedy Boarding
Ομάδα SA: Οι επιβάτες που χρήζουν ειδικής βοήθειας και οι οικογένειες (το πολύ 2 ενήλικες), οι οποίες έχουν τουλάχιστον ένα παιδί ηλικίας 5 ετών και κάτω.
Ομάδα 2: Όλοι οι υπόλοιποι επιβάτες



Για περισσότερα: Επιβίβαση | easyJet.com
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.264
Μηνύματα
885.585
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom