Εσείς τί έχετε καβατζώσει από ξενοδοχεία;

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τα σαπουνάκια, σαμπουανάκια, σετ ραπτικής, παντόφλες και σχετικά amenities δεν θεωρούνται κλοπή. Είναι εκεί για αποκλειστική χρήση του πελάτη, επομένως είναι δικά του.
Ακριβώς και τα παίρνω σχεδόν πάντα τα μιας χρήσης. Έχω πάρει και υπέροχα τσάγια που ήταν στο δωμάτιο σε Πράγα και Λονδίνο και πρόσφατα κάψουλες nespresso από ξενοδοχείο της Μυκόνου. Σε ξενοδοχείο στην Κρήτη (που συνόδευα πενθήμερη εκδρομή) είχε τιμοκατάλογο σε περίπτωση απώλειας συγκεκριμένων αντικειμένων (π.χ μπουρνούζια, πετσέτες), κάτι θα ήξεραν, και στο Πόρτο δίπλα στις υπέροχες κούπες του καφέ του δωματίου είχε χαρτάκι που το κοστολογούσε σε περίπτωση απώλειας 25 ευρώ. Μια φορά μπήκα στον πειρασμό για μια μικρή πετσέτα με το λογότυπο του ξενοδοχείου αλλά τελικά δεν το έκανα. Όσο για το πρωινό, μόνο ίσως κάποιο φακελάκι με κάτι ιδιαίτερο όπως πρόσφατα πήρα από το ξενοδοχείο του Πόρτο 2 φακελάκια που φτιάχνεις σοκολάτα παχύρευστη για τσούρος και τα έφερα Αθήνα να τα δοκιμάσουμε.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.924
Likes
40.760
όπως πρόσφατα πήρα από το ξενοδοχείο του Πόρτο 2 φακελάκια που φτιάχνεις σοκολάτα παχύρευστη για τσούρος και τα έφερα Αθήνα να τα δοκιμάσουμε.
Κι εγω απο ξενοδοχειο Βαρκελωνης! Την ξεχασα και εληξε...
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.263
Συμφωνω με @underwater παιρνω μονο σαπουνι, αφρολουτρο, κρεμα σωματος και μονο αν ειναι κατι το ιδιαιτερο κ ποιοτικο. Αλλιως τι να τα κανω ολα τα υπολοιπα; Και γυφτια ειναι και hoarding αχρηστων πραγματων. Αν μπορω να πληρωσω ξενοδοχειο, μπορω να αγορασω μια πετσετα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν θελω να στο χαλασω που νομιζεις οτι η ρεσεψιονιστ σου την επεφτε, αλλα δεν εβαλα τος καρτες στη λιστα γιατι πιστευα οτι τις κραταμε για ενθυμιο ετσι κι αλλιως :p
Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω να μπω στο δωμάτιο με την κάρτα. Αν δεν ανοίγει, με πικρία θα διαπιστώσω ότι είχες δίκιο :cry:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.924
Likes
40.760
Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω να μπω στο δωμάτιο με την κάρτα. Αν δεν ανοίγει, με πικρία θα διαπιστώσω ότι είχες δίκιο :cry:
Συγγνωμη , οταν ειστε 2 ατομα δεν βγαζετε 2 καρτες για ευκολια? Δεν χανετε ποτε τη μια η σας απομαγνητιζεται, ωστε να δειτε οτι εχουν μια στιβα που τις ενεργοποιουν εκεινη τη στιγμη?
Πολυ λυπαμαι που το μαθαινεις απο μενα οτι τοσα χρονια μπορουσες να "χανεις" τις καρτες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.924
Likes
40.760
Συμφωνω με @underwater παιρνω μονο σαπουνι, αφρολουτρο, κρεμα σωματος και μονο αν ειναι κατι το ιδιαιτερο κ ποιοτικο. Αλλιως τι να τα κανω ολα τα υπολοιπα; Και γυφτια ειναι και hoarding αχρηστων πραγματων. Αν μπορω να πληρωσω ξενοδοχειο, μπορω να αγορασω μια πετσετα.
Δεν συζηταμε τη γυφτια, απο τη στιγμη που ο ΠΘ εμφανιστηκε δημοσια και επωνυμως με ομπρελα που τσουρνεψε απο ξενοδοχειο, λες και ειναι ενας απο μας.
Απενοχοποιησε σε διεθνες επιπεδο θα ελεγα μια ολοκληρη ταξιδιωτικη κοινοτητα που καβατζωνει απλα επειδη μπορει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δεν χανετε ποτε τη μια η σας απομαγνητιζεται
Η έλξη που ένοιωσε η κοπέλα για το παλληκάρι δεν θα απομαγνητιστεί ποτέ, αυτό ήταν το υπονοούμενο της κίνησης της! Αμάν πια εσύ και η στεγνή λογική σου. Νίκολα εγώ θα το μετραγα σαν άλλο ένα νούμερο στις γυναίκες με τις οποίες έχω πάει. Μην πτοείσαι!
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ακριβώς και τα παίρνω σχεδόν πάντα τα μιας χρήσης. Έχω πάρει και υπέροχα τσάγια που ήταν στο δωμάτιο σε Πράγα και Λονδίνο και πρόσφατα κάψουλες nespresso από ξενοδοχείο της Μυκόνου.
Ενοχη! :haha: :haha: και εγω εχω τζουρεψει φακελακια τσαι απο Λονδινο(και ας μην το πινω)και προσφατα καψουλες dolce gusto απο Σαντορινη(τι να κανω ειχε ποικιλια που δεν την εχουν τα σουπερ μαρκετ):haha:
@paefstra δε τις χρεωνεσε εξτρα τις καρτες αν τις χασεις?δεν εχει τυχει ποτε να μπω στο τρυπακι να την παρω και να πω οτι την εχασα,αλλα σε ξενοδοχειο στη Φρανκφουρτη ελεγε οτι αν την χασεις,σου χρεωνουν 5ε για επανεκδοση!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.924
Likes
40.760
@paefstra δε τις χρεωνεσε εξτρα τις καρτες αν τις χασεις?δεν εχει τυχει ποτε να μπω στο τρυπακι να την παρω και να πω οτι την εχασα,αλλα σε ξενοδοχειο στη Φρανκφουρτη ελεγε οτι αν την χασεις,σου χρεωνουν 5ε για επανεκδοση!
Αυτο λεγεται κλασικη γερμανικη "γυφτια".
 
Last edited:

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
470
Εκτός από τα γνωστά ξενέρωτα, έχω τσιμπήσει κ μερικούς μετατροπείς ρεύματος..Όλο τους χάνω..

Είχα λιγουρευτει κι ένα υπερτελειο μαξιλάρι μια φορά αλλά ντράπηκα. Δεν έχω βρει όμοιό του από τότε...
 
Last edited:

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Η αληθεια ειναι οτι δεν παιρνω σχεδον τιποτα, δεν υπαρχει λογος να δημιουργω προβλημα στους ανθρωπους.

Σαπουνια/σαμπουαν χρησιμοποιω συγκεκριμενα οποτε δεν τα παιρνω σχεδον ποτε εκτος κι αν ειναι κατι ιδιαιτερο και θελω να θυμαμαι το ξενοδοχειο (πχ ειχα παρει απο τη ντιζνειλαντ που ειχε το μικυ και μου αρεσε) Μονο μερικες φορες απο ελληνικα ξενοδοχεια κυριως αν βρω σαπουνακι πρασινο τα παιρνω για το καμπινγκ ωστε να μη χρειαζεται να κοβω το μεγαλο που εχω σπιτι. Αν και κυριως απ τα πλοια της Ανεκ τα επαιρνα αυτα θυμαμαι που ειχαν της ΑΒΕΑ

Συχνοτερα απ ολα παιρνω μικρα κιτ, πχ ραπτικης η κατι αλλα με μινι λιμα, μπατονετες κλπ και αυτο γιατι με βολευουν στα ταξιδια λογω μεγεθους οποτε τα χρησιμοποιω παντα. Α και τα σκουφακια για το ντους που με βολευουν για να βαφω τα μαλλια μου.

Μια φορα ειχα παρει καταλαθος μια πετσετα, ειχαμε αργησει να ξυπνησουμε και μαζευαμε σαν τρελοι τα πραγματα, την πεταξα κι αυτη μαλλον μεσα στη βαλιτσα χωρις να το παρω χαμπαρι. Οταν τη βρηκα τους εστειλα ενα μειλ οτι την πηρα καταλαθος και να τους τη στειλω με κουριερ και μου ειπαν να την κρατησω οποτε την κρατησα, εχει γινει η αγαπημενη του σκυλου μιας κι εμενα δεν μου αρεσουν οι ασπρες πετσετες..

Στο αρθρο που μπηκε παραπανω ωστοσο εχει και σεξουαλικα βοηθηματα.. ποιο ξενοδοχειο τα εχει στο δωματιο......? :rolleyes:
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.108
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Συμφωνω με @underwater παιρνω μονο σαπουνι, αφρολουτρο, κρεμα σωματος και μονο αν ειναι κατι το ιδιαιτερο κ ποιοτικο. Αλλιως τι να τα κανω ολα τα υπολοιπα; Και γυφτια ειναι και hoarding αχρηστων πραγματων. Αν μπορω να πληρωσω ξενοδοχειο, μπορω να αγορασω μια πετσετα.
Ακριβώς. Πλαστικούρα χωρίς λόγο. Προσωπικά για να είμαι ειλικρινής κουβαλάω συνήθως τα δικά μου προϊόντα σε επαναχρησιμοποιούμενες μικρές συσκευασίες και "τιμώ" αυτά του ξενοδοχείου μόνο αν είναι όπως λες κι εσύ ιδιαίτερα. Αλλιώς ούτε καν αυτό.
2021 έχουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom