Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Βabaji στη Νίκης κ Μητροπολεως
Πήγα προχθές στο Babaji!
Καλό ήταν, πολύ μεγάλες μερίδες και αρκετά spicy το φαγητό, ιδανικό για την αρκετά κρύα εκείνη βραδιά.
Αγάπησα το dahl με τις μαύρες φακές και τα ρεβύθια, βρήκα αρκετά αξιόλογο το naan, ενώ με εξέπληξε ευχάριστα το μέγεθος του mango lassi.
Στα αρνητικά ο μικρός χώρος και ο πολύ κακός εξαερισμός. Με το που γύρισα σπίτι τα ρούχα μπήκαν με συνοπτικές διαδικασίες πλυντήριο κι εγώ στη μπανιέρα.
Οι τιμές μια χαρά, για μια μερίδα papadam, δύο naan, ένα χορτοφαγικό κάρι, ένα με κοτόπουλο (με συνοδευτικά ρυζάκια που φέρνουν χωρίς εξτρα χρέωση) και δύο mango lassi πληρώσαμε κάτω από 35.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Μιας και εφερε η κουβεντα το Κουκακι... : Tuk Tuk για πολυ οριτζιναλ ταυλανδεζικο. Τρυπα μεν σουπερ γευσεις δε
παω συχνα κουκακι για καφε κ καθε φορα το γλυκοκοιταζω το τουκ τουκ, μαλλον πρεπει να το τιμησω συντομα
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
360
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
παω συχνα κουκακι για καφε κ καθε φορα το γλυκοκοιταζω το τουκ τουκ, μαλλον πρεπει να το τιμησω συντομα
Να πας! Αν και εχει μικρο χωρο , ειναι ζεστος και το φαγητο ειναι τιμιοτατο!
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
146
Likes
945
2 μαζί στη Νίκης, αρκετά τίμιο για την κατηγορία του, χωρίς να ενθουσιαστώ στρατοσφαιρικά με κάτι, ήταν όλα νόστιμα στο ίδιο επίπεδο. Ελαφρώς κιτς διακόσμηση, και ζεστό προσωπικό, αλλά αυτά τα θεωρώ δευτερεύοντα σε σχέση με το φαγητό (όχι ότι φαίνεται πως είμαι κοιλιόδουλη).

Chinlangos στο Χολαργό, μιας και είδα πολύ θετικές αναφορές σε αυτό το νήμα. Ξεχώρισα το Chilaquiles con polo y chorizo και την σάλτσα tamales, το χοιρινό φιλέτο που συνόδευε συμπαθητικό χωρίς να μου συνταράσσει τον ουρανίσκο. Μπουρίτο al pastor και τάκος πάπια νόστιμα, αλλά όχι κάτι που δεν ξαναείχα φάει. Ceviche καλό. Μεγάλο μείον ότι η παρέα ήθελε κρασί οπότε δεν έχω άποψη για τις τεκίλες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πριν λίγες μέρες επισκέφτηκα το ταϊλανδέζικο Toukta στη Νίκαια.
Και ναι, σε ένα λιλιπούτειο, πολύ απλό (σχεδόν σαν σουβλατζίδικο) μαγαζί σε ένα "λαϊκό" προάστιο, έφαγα ένα από τα καλύτερα ταϊλανδέζικα που έχω δοκιμάσει εκτός Ταϊλάνδης.
Αυθεντικές και πολύ πολύ νόστιμες γεύσεις. Επίσης όταν σου λένε ότι κάτι είναι καυτερό, να ξέρετε ότι όντως είναι. Έχω πολύ μεγάλη αντοχή στα καυτερά και λίγο εκεί έφτασα στα όριά μου. :p
Δύο άτομα για αρχή πήραμε μια σαλάτα με παπάγια (πεντανόστιμη και πολύ πολύ spicy) και κάτι dumplings με καβούρι.
Εγώ πήρα pad thai με γαρίδες και η φίλη που πήγαμε μαζί ένα κάρι με ρύζι (δε θυμάμαι ποιο από όλα) που συνοδευόταν προαιρετικά με κιμά και αυγό.
Το pad thai μου ήταν πολύ πολύ καλό (είχα φάει πριν λίγους μήνες μετριότατο σε κυριλέ ταϊλανδέζικο του κέντρου, η σύγκριση αναπόφευκτη) και ελαφρώς spicy. Η φίλη μου είπε ότι και το δικό της της άρεσε πολύ.
Τεράστιες μερίδες και για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 34 euros.
Στα αρνητικά το ότι δε μου φάνηκε πολύ vegetarian friendly. Δεν είχε πχ επιλογή για τόφου ως συνοδευτική πρωτεϊνη, βέβαια η αλήθεια είναι ότι το pad thai μου θα ήταν χορταστικό ακόμα και αν δεν είχα βάλει γαρίδες. Αλλά όσο να 'ναι περιορίζεσαι κάπως.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Χθες φάγαμε στο Soil, μισελενατο εστιατόριο στο Παγκράτι (σύνορα με Μετς, υπέροχη γειτονιά). Στεγάζεται σε ένα πανέμορφο νεοκλασικό και επειδή είχε γλυκεια βραδια φάγαμε στον κήπο. 12 πιάτα, μενού υψηλού επιπέδου αλλά τολμώ να πω ότι το Herve, αν και δεν έχει αστέρι, ήταν καλύτερο ως προς το φαγητό. Ήταν όμως μια υπέροχη βραδια στο υπέροχο Παγκράτι-Μετς.
ADE04F6E-9E3B-4EB8-85C5-771DD3F1F01D.jpeg
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Όποιος ενδιαφέρετε για Αθήνα ανοίγει το Dine Athens πάλι.
Homepage
αν και πηγα στο νικει με αυτο τελικα ειναι κοροιδια.
μενου 7 πιατων σε περουβιανο εστιατοριο στο soho του λονδινου με 35 λιρες το ατομο
στο νικει 5 και με το ζορι 60 ευρω.
το μενου του soil εχει λιγοτερα πιατα και μονο 10 ευρω λιγοτερα απο τη κανονικη τιμη του μενου.
οσο για τη διαθεσιμοτητα ολα κλειστηκαν στις πρωτες 3 μερες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αν και μόνο Αθήνα δεν είναι, οποιος βρεθεί στα πολύ βόρεια της Μακεδονίας, στο χωριό Αγ. Παντελεημων στην ακτή της Βεργοριτιδας, μεγάλη η χάρη του, υπάρχει ο ονομαστός Ναουμιδης, εστιατόριο επιπέδου και σε φανταστικές τιμές. Και το τοπίο της λίμνης με τα βουνά υπέροχο.
Πεστροφα ψητή σε ξύλο αχλαδιάς και τα σαλιγκάρια αριστουργηματικα.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
146
Likes
945
αν και πηγα στο νικει με αυτο τελικα ειναι κοροιδια.
μενου 7 πιατων σε περουβιανο εστιατοριο στο soho του λονδινου με 35 λιρες το ατομο
στο νικει 5 και με το ζορι 60 ευρω.
το μενου του soil εχει λιγοτερα πιατα και μονο 10 ευρω λιγοτερα απο τη κανονικη τιμη του μενου.
οσο για τη διαθεσιμοτητα ολα κλειστηκαν στις πρωτες 3 μερες.
Εγώ πάλι με Dine Athens πήγα στο Ovio και μου φάνηκε αρκετά τίμιο και νόστιμο το μενού, ενώ γενικά είχα ακούσει μάλλον χλιαρά πράγματα για το μαγαζί.

Εντελώς τυχαία βρέθηκα χθες - όχι Dine - στο Odori Vermuteria και μου άρεσαν ιδιαίτερα τα κοκτέιλ και τα ορεκτικά τους, πολύ καλές μερίδες επίσης, η παρέα δεν ήτο σε μουντ για κανονικό φαγητό, αλλά ευχαρίστως θα επέστρεφα σύντομα να δοκιμάσω τις πίτσες και τα υπόλοιπα. Τιμές λογικές για τα προσφερόμενα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Σημερινή επίσκεψη στο ψητοπωλείο - ταβερνάκι "Μήτσος" στο Χαλάνδρι. Υπέροχα κρέατα, τέλεια χόρτα, ωραίο τσίπουρο και νορμάλ τιμές
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom