Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
955
Καμιά καλή πρόταση για κρητικό φαγητό στην Αθήνα; Αν είναι από κατοίκους ή πρόσφατους επισκέπτες του νησιού που έχουν μέτρο σύγκρισης, ακόμα καλύτερα. Από τότε που άφησα την Κρήτη (ξενομπάτισα ήμουν και τότε να πω), έχω θέμα μεγάλο στην πρωτεύουσα με ό,τι κρητικό, μου φαίνεται μέτριο ως φριχτό. Ειδικά τώρα που δεν έχει μείνει μεζεδοπωλείο για μεζεδοπωλείο χωρίς απάκια κι άλλα ντεμέκ κρητικά πιάτα στο μενού.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καμιά καλή πρόταση για κρητικό φαγητό στην Αθήνα; Αν είναι από κατοίκους ή πρόσφατους επισκέπτες του νησιού που έχουν μέτρο σύγκρισης, ακόμα καλύτερα. Από τότε που άφησα την Κρήτη (ξενομπάτισα ήμουν και τότε να πω), έχω θέμα μεγάλο στην πρωτεύουσα με ό,τι κρητικό, μου φαίνεται μέτριο ως φριχτό. Ειδικά τώρα που δεν έχει μείνει μεζεδοπωλείο για μεζεδοπωλείο χωρίς απάκια κι άλλα ντεμέκ κρητικά πιάτα στο μενού.
@orestcrete ?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καμιά καλή πρόταση για κρητικό φαγητό στην Αθήνα; Αν είναι από κατοίκους ή πρόσφατους επισκέπτες του νησιού που έχουν μέτρο σύγκρισης, ακόμα καλύτερα. Από τότε που άφησα την Κρήτη (ξενομπάτισα ήμουν και τότε να πω), έχω θέμα μεγάλο στην πρωτεύουσα με ό,τι κρητικό, μου φαίνεται μέτριο ως φριχτό. Ειδικά τώρα που δεν έχει μείνει μεζεδοπωλείο για μεζεδοπωλείο χωρίς απάκια κι άλλα ντεμέκ κρητικά πιάτα στο μενού.
Ο συνδυασμός φαγητό και live μουσική στον Ομαλο είναι παρα πολυ καλός(Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή μεσημέρι και κάποιες Πέμπτες). Το πιλάφι του Μπαντούρη είναι εξαιρετικό.

Πολύ καλό μαγειρείο είναι ο Μίτος στην Καλλιθέα, Μυλοποταμίτικες συνταγές και φαγητό ακόμα και μετά τα μεσάνυχτα και πρωινές ώρες.

Τα υπόλοιπα που έχω δοκιμάσει κινούνται στο ίδιο επίπεδο χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό.
 
Last edited:
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
K
Καμιά καλή πρόταση για κρητικό φαγητό στην Αθήνα; Αν είναι από κατοίκους ή πρόσφατους επισκέπτες του νησιού που έχουν μέτρο σύγκρισης, ακόμα καλύτερα. Από τότε που άφησα την Κρήτη (ξενομπάτισα ήμουν και τότε να πω), έχω θέμα μεγάλο στην πρωτεύουσα με ό,τι κρητικό, μου φαίνεται μέτριο ως φριχτό. Ειδικά τώρα που δεν έχει μείνει μεζεδοπωλείο για μεζεδοπωλείο χωρίς απάκια κι άλλα ντεμέκ κρητικά πιάτα στο μενού.
Koυζουλέων στο Γαλάτσι.Παω παρα πολυ συχνά και επειδή μένω στη περιοχή αλλά και επειδή εχει πολυ καλο φαγητο σε πολυ νορμαλ τιμές.Το προτεινω.


Αν θες κατι πιο προς τα νοτια ενα απο τα πιο γνωστα κρητικα εστιατορια ειναι το Πασιφαη στη Γλυφαδα.Δεν εχω παει ακομα αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο ολους και απο γνωστους αλλα και απο αξιολογησεις στο ιντερνετ.Απλα ειναι λιγο πιο τσιμπημενο.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καμιά καλή πρόταση για κρητικό φαγητό στην Αθήνα; Αν είναι από κατοίκους ή πρόσφατους επισκέπτες του νησιού που έχουν μέτρο σύγκρισης, ακόμα καλύτερα. Από τότε που άφησα την Κρήτη (ξενομπάτισα ήμουν και τότε να πω), έχω θέμα μεγάλο στην πρωτεύουσα με ό,τι κρητικό, μου φαίνεται μέτριο ως φριχτό. Ειδικά τώρα που δεν έχει μείνει μεζεδοπωλείο για μεζεδοπωλείο χωρίς απάκια κι άλλα ντεμέκ κρητικά πιάτα στο μενού.
Καταφυγιο στην Δαφνη. Ιδια ποιοτητα παντα οσα χρονια παω, ωραια ορεκτικα , τιμιο φαγητο. Λιγο μικρες μεριδες για την τιμη του αλλα πας και ξαναπας!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
Yoom cha Toom στη γωνια Απολλωνος/Νικης.

Σαν γευση αποδεκτο, ασιατικη γευση πιο raw απο τα συνηθισμενα, πιο στριτ. Μου αρεσε τρομερα η αισθητικη παροτι 'σκηνικο chinatown καντινας' και τα πολυ ανετα μπαροκαθισματα εξω. Αμα ξαναπερασω απο την περιοχη σιγουρα θα το ξανατιμησω.

Παγωτο Cremino λιγο πιο πανω στη Νικης. Με το hype στα γνωστα media δεν απορω γιατι καθε τι που ανοιγει αποθεωνεται με το γνωστο γλειωδη μαρκετινιστικο τροπο απο κατι lifo, athensvoice κτλ. Με τις αξιολογησεις στο μαπς ομως πραγματικα απορω. Πολλοι λενε οτι ειναι το καλυτερο που εχουν φαει κ αλλα κρεσεντα απολαυσης.

Αν αυτο θεωρειται παγωτο, τοτε πραγματικα εγω ειμαι τρελη. Εχει υφη σαν γαλα/χυμος/whatever που μπηκε καταψυξη, μετα χτυπηθηκε λιγο κ σερβιριστηκε σε μπωλακι σε κομματακια παγου που κανει κρατς κρατς στα δοντια.


Kenko στη Νεα Σμυρνη. Απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο σουσι που εχω δοκιμασει στην Αττικη. Δεν το περιμενα, πηγα κ λεω οκ θα ειναι σαν ολα τα αλλα. Ο χωρος πολυ ομορφος κ οι γευσεις του σουσι πολυ ασυνηθιστες κ ιδιαιτερες.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Παγωτο Cremino λιγο πιο πανω στη Νικης. Με το hype στα γνωστα media δεν απορω γιατι καθε τι που ανοιγει αποθεωνεται με το γνωστο γλειωδη μαρκετινιστικο τροπο απο κατι lifo, athensvoice κτλ. Με τις αξιολογησεις στο μαπς ομως πραγματικα απορω. Πολλοι λενε οτι ειναι το καλυτερο που εχουν φαει κ αλλα κρεσεντα απολαυσης.

Αν αυτο θεωρειται παγωτο, τοτε πραγματικα εγω ειμαι τρελη. Ειναι γαλα/χυμος/whatever που μπηκε καταψυξη, μετα χτυπηθηκε λιγο κ σερβιριστηκε σε μπωλακι σε κομματακια παγου που κανει κρατς κρατς στα δοντια.
Με το που βγαινει μαγαζι σε αρθρο της Athens Voice , ειναι ενδειξη πως δεν πρεπει να πλησιασει κανεις.
Προσφατο αρθρο της Ψυχουλη για "τα καλυτερα κουρδικα της Αθηνας". Εχουν το θρασος να προβαλουν το Hayat στα Εξαρχεια με κριτικη οτι η αισθητικη του ειναι τυπου "φοβερο, παω με τη φορμα οπως ειμαι στο σπιτι" για να πουν οτι το μαγαζι ειναι απλα απεριποιητο και συνεχιζουν πως το φαγητο ειναι ανοστο -σε αρθρο για τα καλυτερα, ετσι?- αλλα θα ξαναπανε. Εν τω μεταξυ τα πιατα ειναι να τα πετας στον τοιχο, σερβιρουν γιαουρτλου χωρις κιμα, δηλαδη τηγανιτα μπαλακια ζυμης με γιαουρτι και λαχματζουν με ιχνοστοιχεια κιμα γιατι λενε οτι ετσι ειναι η συνταγη, λες και δεν εχουμε ξαναφαει. Η ντροπη των αρθρων κσι των κουρδικων.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
Με το που βγαινει μαγαζι σε αρθρο της Athens Voice , ειναι ενδειξη πως δεν πρεπει να πλησιασει κανεις.
Προσφατο αρθρο της Ψυχουλη για "τα καλυτερα κουρδικα της Αθηνας". Εχουν το θρασος να προβαλουν το Hayat στα Εξαρχεια με κριτικη οτι η αισθητικη του ειναι τυπου "φοβερο, παω με τη φορμα οπως ειμαι στο σπιτι" για να πουν οτι το μαγαζι ειναι απλα απεριποιητο και συνεχιζουν πως το φαγητο ειναι ανοστο -σε αρθρο για τα καλυτερα, ετσι?- αλλα θα ξαναπανε. Εν τω μεταξυ τα πιατα ειναι να τα πετας στον τοιχο, σερβιρουν γιαουρτλου χωρις κιμα, δηλαδη τηγανιτα μπαλακια ζυμης με γιαουρτι και λαχματζουν με ιχνοστοιχεια κιμα γιατι λενε οτι ετσι ειναι η συνταγη, λες και δεν εχουμε ξαναφαει. Η ντροπη των αρθρων κσι των κουρδικων.

Το θεμα ειναι οι αποθεωτικες κριτικες του κοινου μετα απο αυτα τα γελοια αρθρα που οπως λες με το που τα βλεπεις ειναι να φυγεις τρεχοντας. Βλεπω του Cremino ας πουμε, απο Ελληνες κ ξενους κ μονο συγκοπη δεν επαθαν απο την τελειοτητα του 'παγωτου'. Aμα παω με ενα πιρουνι να γρατζουνισω λιγο παγο απο τον καταψυκτη, πιο ωραιο παγωτο θα βγαλω. Από την αλλη μπορεί πράγματι να αρέσει αυτή η υφή, τι να πω.
 
Last edited:

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Πριν από μέρες πηγαμε στο Λιμενι, στην πλατεία της Ραφήνας .

Το Λιμένι

Πήραμε :

1. Κεμπαπ Πολιτικό ( πολυ ζουμερο και νόστιμο) .
2. Μπιφτέκι ( παρα πολυ νόστιμο) .
3. Σαλάτα χόρτα ( πολυ νόστιμη με μπόλικο λάδι) .
4. Τυροκροκετες ( πολυ νόστιμες) .
5. Τζατζίκι ( πολυ δυνατό, σαν σπιτικό) .

Στο τέλος είχε χαλβα σπιτικό για κέρασμα.

Το δε παστιτσιο , που είδα να το τρώνε στο διπλανό τραπέζι, είναι σα να τρως 3 μερίδες σε άλλο μαγαζί, τεράστιο.

Αυτά όλα στα 40 ευρώ μείον.

Ποιότητα και ποσότητα, που δεν έχω φάει άλλου, πολυ εξυπηρετικο το προσωπικο .

Συστήνεται χωρίς δεύτερη σκέψη 😎
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
Thai Zab απο ντελιβερι.
Το εφαγα με δυσκολια κ αυτο επειδη πεινουσα κ λυπομουν κ τα λεφτα. Δεν ξερω αν επεσα στην περιπτωση χειροτερου πιατου στον καταλογο αλλα υφη, γευση, συνολο ηταν για τα γουστα με διαφορα το χειροτερο ασιατικο που εχω φαει εντος κ εκτος Ελλαδας.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
ρε μαστόρια, όποτε ακουω «έφαγα το καλλίτερο σουβλάκι», το «καλλίτερο σπληνάντερο» την «καλλίτερη ήττα» εύχομαι να ήμανε δικαστης ώστε να αφαιρούσα στον διατυπώνοντα, τα πολιτικά δικαιώματα εσαεί.

Αλλά χθες, το απόγευμα, Φιλελλήνων και Φίλωνος στην Τρούμπα, στο italiδa, η πίτσα με λευκή σάλτσα και μανιτάρια ήταν δεν βρισκω επίθετα να περιγράψω. Το μέρος , επ’ίσης, θερμόν· ο φωτισμός έδωνε ατμόσφαιρα ελκυστικιά.

αρνητικα :
το νερό που σου φερνουν (συνηθεστάτη επιλογη παντως) το εμφιαλωμένο, τζαβατζιλίκι δηλαδη, ομοιο με ο,τι ελάμβανε χώρα στην οδόν Νοταρά, είκοσι μέτρα πιό πάνω, προ 50ετίας
και
αι μουσικαί επιλογαί.

1.jpeg
2.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom