Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Επειδή δοκίμασα σε 3 διαφορετικά μαγαζιά κιουνεφε, η βαθμολογία έχει έως εξής κατά τη γνώμη μου :

1. Σισλι ( Αγία Παρασκευή) : Το καλυτερο, ζεστό , βουτυρατο, νόστιμο κιουνεφε, αλλά είναι πολυ βαρυ λόγω του βουτύρου, είναι υπέροχο όμως.
2. Μαλεμπι ( Νέο Ψυχικο) : Προχειρο πολυ , με λίγο έως σχεδόν σιρόπι.
3. Μικρά Ασία ( Παγκράτι) : Οχι όπως τα λένε, τα άρθρα, πολυ καλο, ΑΛΛΑ οχι σαν το Σισλι , με πιο αραιο σιρόπι και λιγότερο νόστιμο.

Θα δοκιμάσω και από τα υπόλοιπα μαγαζιά που έχουν κιουνεφε στην Αθήνα, και θα σας ενημερώσω 🙂
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Ειδα πολυ αργα τις κριτικες τυπου "Τι εχει παθει το μαγαζι Μπριζολακια του Τελη;".
Εγω το ηξερα ως λουμπενοκαταγωγιο.
10,5 ευρω η μεριδα τα μπριζολακια και υποχρεωτικα εμφιαλωμενο νερο. Εννοειται οτι συχναζουν ακομη οι πιο χυμα φυσιογνωμιες της Πλατειας Κουμουνδουρου, αλλα με το εμφιαλωμενο νερο επεσε και το τελευταιο οχυρο των λαικων φαγαδικων.
To χειρότερο είναι ότι έχει πέσει - κατακόρυφα θα έλεγα - η γεύση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
To χειρότερο είναι ότι έχει πέσει - κατακόρυφα θα έλεγα - η γεύση.
Ποια γευση? Το μπουγιουρντι που εφερνε σε δισκο κολυμπουσε στο νερο για να βγει η ποσοτητα.
Ηταν που ηταν πολυ προχειρη η κουζινα, εγινε και πονηρουτσικη.
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Ποια γευση? Το μπουγιουρντι που εφερνε σε δισκο κολυμπουσε στο νερο για να βγει η ποσοτητα.
Ηταν που ηταν πολυ προχειρη η κουζινα, εγινε και πονηρουτσικη.
Καλά έχω πολλά χρόνια να πάω (πήγαινα με την δουλειά όταν ήμασταν στην Πειραιώς) και είχα μείνει με την εντύπωση που είχα από παλιά. Πριν ένα εξάμηνο ήμουν στην περιοχή και δοκιμάσαμε, παρόλο που είχα διαβάσει κριτικές, αλλά το μετάνιωσα από την πρώτη μπουκιά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
To χειρότερο είναι ότι έχει πέσει - κατακόρυφα θα έλεγα - η γεύση.
Το έχει πάρει άλλος για αυτό. Στην αρχή άνοιξε δίπλα του (κολλητά) με το ίδιο όνομα και του πήρε τον κόσμο και μετά αναγκάστηκε να τον πουλήσει. Δεν είχε κατοχυρώσει το προηγούμενο όνομα ο ιδιοκτήτης και για αυτό παίχτηκε πουστια. Έτσι έμαθα από φίλους όταν αναρωτήθηκα γιατί έχει πέσει η ποιότητα τόσο πολύ.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Πριν μέρες πηγαμε στο :


Κουκουνάρι , στον Χολαργό .
Μεσογείων 262 .


Πήραμε :


1. Σαλάτα κουκουνάρι ( πολυ νόστιμη) .
2. Τυρολουκουμαδες ( καλη ποσοτητα , πολυ νόστιμοι) .
3. Μπιφτέκι μοσχαρίσιο ( πολυ νόστιμο) .
4. Ραβιολι χειροποίητο με απακι ( πολυ νόστιμο , με υπέροχη κρέμα γραβιέρας) .
5. Cheesecake ( με φανταστική κρέμα βουτύρου - καραμέλας) .


Συνολο 57 ευρώ.


Ομορφο μαγαζί, αλλά από φαγητό, οχι τίποτα το ιδιαίτερο, μικρό μενου, δεν έχει κάτι σε μαγειρευτο όμως, μόνο κρεατοφαγία.

Κινείται στα κλασσικά επίπεδα που έχουν όλα τα μαγαζιά αυτου του είδους.


Αλλά αξίζει για μια επίσκεψη :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πήγα χθες στο "Γη" (Yi) στη Γλυφάδα.
Είναι vegan εστιατόριο, με πάρα πολύ ιδιαίτερες και ψαγμένες γεύσεις.
Αν μιλήσω για γευστικό οργασμό ίσως να με θεωρήσετε υπερβολική, αλλά πραγματικά δύο άτομα ενθουσιαστήκαμε (εγώ είμαι ψαρο-χορτοφάγος, εκείνος όχι).
Πήραμε μία πατατοσαλάτα (καμία σχέση με τις κλασικές), δύο ασιατικά raw wraps (έχουν φτιάξει φύλλα για τυλιχτά από μπανάνα, μήλο και λιναρόσπορο!), ένα "ρυζότο" με μανιτάρια, ένα pad thai noodles με ταλιατέλες ρυζιού και μια απίστευτη ωμοφαγική γκανάς σοκολάτας με grand marnier.
Για όλα αυτά συν ένα εμφιαλωμένο νερό πληρώσαμε μόλις 50 euros.
Ο χώρος πολύ ευχάριστος, άνετος και φωτεινός, τα πιάτα που δεν δοκίμασα και έχω ήδη βάλει στη wish list άπειρα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To Simul στο κέντρο επίσης από τα 45-50€ που το τιμούν το 50ρικο, ελληνική δημιουργική, το μενού αλλάζει 2-3 φορές μέσα στο χρόνο, 10 πιάτα και καλά κάνει.
Nα το ξαναϋπογραμμίσω. Εξαιρετικό για άλλη μια φορά. Αυτό που δικαίως δε φεύγει από το μενού είναι ο κόκορας. Απίθανος!
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Πριν μέρες πηγαμε στο

Μυλολιθο .
Πανόρμου 20 ( Αμπελόκηπους) .

πηραμε :


1. Σαλάτα χόρτα Πολυ νόστιμα .
2. Τζατζίκι : Από τα καλυτερα που έχω φάει.
3. Ταλαγανι με μαρμελάδα : Πολυ νόστιμο .
4. Πηλιοριτικο ( μοσχαράκι, με μιτζανες και φέτα) : Πεντανόστιμο.
5. Μοσχαρίσια μπιφτέκια : Πολυ νόστιμα.


Στο τέλος, έχουν επιδόρπιο Cheesecake, φοβερό ( που αντίστοιχα μαγαζιά δεν σου προσφερουν τίποτα) .
Πληρώσαμε 47.00 ευρώ.


Έχουμε παει πολλες φορες στο συγκεκριμένο μαγαζί, είναι πολυ όμορφο, πολυ καλο μενου, νόστιμα πιατα πολυ καλη εξυπηρέτηση.


Ο υπευθυνος, πολυ επαγγελματίας, αξυπηρετικοτατος ( μια φορά χρειαστήκαμε κάτι) μας εξηπυρετησε αμέσως.


Αξίζει με τα 1000 , να πας 😎
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγαμε στη Χύτρα, μισελινατο μοριακής κουζίνας με -μακρινή- θέα Ακρόπολης, αλλα δεν πας για τη θέα. Πήραμε το μενού των 80€, τα άξιζε τα (πολλά) λεφτά του, χαλαρή ατμόσφαιρα, όχι τόσο κυριλέ όσο άλλα της κατηγορίας. Σε αυτήν την κατηγορία πάντως, προτιμώ το Herve, μια κλάση παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom