Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Φορουυυυυυυυμ τη βοήθεια σας

Θέλω κάτι που να έχει ελληνικές γεύσεις, στο κέντρο, να τρώει ένας ξένος και να λέει πως έφαγε ωραία παραδοσιακά φαγητά.

(Μην μου πείτε κανένα μέρος με ένα σαλιγκάρι στη μέση του πιάτου μαζί με ένα μαρούλι)

Και κάπου στο κέντρο κατά προτίμηση, κέντρο εννοώ Μοναστηράκι, Ψυρρή, Σύνταγμα, Θησείο.

Ευχαριστώ!
Για να κάνεις εντύπωση στον ξένο πως είσαι αλάνι της πόλης☺, Ψυρρή στη Σάρρη πίσω από ένα ψιλικατζιδικο κρυμμένο λες και παίζουν μπαρμπούτι. Ίδια επιχείρηση μπροστά ψιλικατζιδικο κι από πίσω εστιατόριο. Μια γιαγιά μαγειρεύει. Πρέπει να μπεις στο ψιλικατζιδικο για να το δεις, τρως μαγειρευτό με 3,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Προειδοποίηση: Καθαρό δεν το λες!

Σύνταγμα ,Περικλέους 2 ή 4 δεν θυμάμαι. Τελευταίος όροφος, παίρνεις ασανσέρ καμμία ταμπέλα τύπου καντίνα. Σερβίρει ομελέτα, λουκάνικο, μπιφτέκια, πατάτες με θέα την πόλη αν είσαι τυχερός και Ακροπόλη. Τα τελευταία χρόνια το έχουν μάθει αρκετοί και γεμίζει. Μόνο μεσημέρι Δευτέρα με Παρασκευή.

Και στο άλλο μόνο μεσημέρι έχω πάει, δεν ξέρω αν βράδυ είναι ανοιχτά.

Πιο πολύ για την φάση τα προτείνω. Αλλά και το φαι δεν είναι κακό απ'όσο θυμάμαι
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θεσπις στην Πλάκα.

Καραμανλιδικα του Φάνη, Ευριπίδου.
Τηγανιτο καλαμάρι με αγιολι καραβίδας
Ψητό χταπόδι με πουρέ οσπριαδας.

Greek traditional food.

Ούτε να το εξηγήσω δεν θα μπορώ βρε.

Κάποιος μου πρότεινε τον Ατλαντικό. Έχει πάει κανείς;
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πολύ καλός ο Ατλαντικός αλλά δεν το λες "παραδοσιακό φαγητό". Ψαροκατάσταση είναι σε πολύ προσιτές τιμές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για να κάνεις εντύπωση στον ξένο πως είσαι αλάνι της πόλης☺, Ψυρρή στη Σάρρη πίσω από ένα ψιλικατζιδικο κρυμμένο λες και παίζουν μπαρμπούτι. Ίδια επιχείρηση μπροστά ψιλικατζιδικο κι από πίσω εστιατόριο. Μια γιαγιά μαγειρεύει. Πρέπει να μπεις στο ψιλικατζιδικο για να το δεις, τρως μαγειρευτό με 3,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Προειδοποίηση: Καθαρό δεν το λες!

Σύνταγμα ,Περικλέους 2 ή 4 δεν θυμάμαι. Τελευταίος όροφος, παίρνεις ασανσέρ καμμία ταμπέλα τύπου καντίνα. Σερβίρει ομελέτα, λουκάνικο, μπιφτέκια, πατάτες με θέα την πόλη αν είσαι τυχερός και Ακροπόλη. Τα τελευταία χρόνια το έχουν μάθει αρκετοί και γεμίζει. Μόνο μεσημέρι Δευτέρα με Παρασκευή.

Και στο άλλο μόνο μεσημέρι έχω πάει, δεν ξέρω αν βράδυ είναι ανοιχτά.

Πιο πολύ για την φάση τα προτείνω. Αλλά και το φαι δεν είναι κακό απ'όσο θυμάμαι
Μέτρια μπιφτέκια καλές τιμές σούπερ θέα, αρκετή αναμονή. Τρεις φορές πήγα, μόνο μπιφτέκια και τηγανητές πατάτες είχε από μένα είναι όχι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τηγανιτο καλαμάρι με αγιολι καραβίδας
Ψητό χταπόδι με πουρέ οσπριαδας.

Greek traditional food.

Ούτε να το εξηγήσω δεν θα μπορώ βρε.

Κάποιος μου πρότεινε τον Ατλαντικό. Έχει πάει κανείς;
Μη μεταφράσεις το αγιολι και το οσπριαδας. Δε νομίζω να δυσκολευτείς με τα γεμιστά τη μπουγάτσα ή τους λαχαναντολμαδες. Η ίσως και ναι.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
167
Likes
425
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Φορουυυυυυυυμ τη βοήθεια σας

Θέλω κάτι που να έχει ελληνικές γεύσεις, στο κέντρο, να τρώει ένας ξένος και να λέει πως έφαγε ωραία παραδοσιακά φαγητά.

(Μην μου πείτε κανένα μέρος με ένα σαλιγκάρι στη μέση του πιάτου μαζί με ένα μαρούλι)

Και κάπου στο κέντρο κατά προτίμηση, κέντρο εννοώ Μοναστηράκι, Ψυρρή, Σύνταγμα, Θησείο.

Ευχαριστώ!
Δες κ αυτό στο Σύνταγμα επί της Μητροπόλεως... πραγματικά πολύ ωραίο ελληνικό παραδοσιακό φαγητό !
Agora - Παντοπωλείο & Εστιατόριο | ERGON House in Athens

δοκίμασε το Γύρο καπνιστής σαρδέλας.......
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Φορουυυυυυυυμ τη βοήθεια σας

Θέλω κάτι που να έχει ελληνικές γεύσεις, στο κέντρο, να τρώει ένας ξένος και να λέει πως έφαγε ωραία παραδοσιακά φαγητά.

(Μην μου πείτε κανένα μέρος με ένα σαλιγκάρι στη μέση του πιάτου μαζί με ένα μαρούλι)

Και κάπου στο κέντρο κατά προτίμηση, κέντρο εννοώ Μοναστηράκι, Ψυρρή, Σύνταγμα, Θησείο.

Ευχαριστώ!
Υπερψηφίζω Καραμανλιδικα.
Πριν 15 μέρες πήγα εκεί καμιά 10αριά ξένους και ενθουσιάστηκαν
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Φορουυυυυυυυμ τη βοήθεια σας

Θέλω κάτι που να έχει ελληνικές γεύσεις, στο κέντρο, να τρώει ένας ξένος και να λέει πως έφαγε ωραία παραδοσιακά φαγητά.

(Μην μου πείτε κανένα μέρος με ένα σαλιγκάρι στη μέση του πιάτου μαζί με ένα μαρούλι)

Και κάπου στο κέντρο κατά προτίμηση, κέντρο εννοώ Μοναστηράκι, Ψυρρή, Σύνταγμα, Θησείο.

Ευχαριστώ!
Παραδοσιακα στη Ροζαλια και το Αμα Λαχει, Εξαρχεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπερψηφίσω Καραμανλιδικα.
Πριν 15 μέρες πήγα εκεί καμιά 10αριά ξένους και ενθουσιάστηκαν
Γι αυτό που ψάχνει ο φίλος είναι το ιδανικό. Κράτηση από πριν στην ταράτσα. Η γειτονιά είναι κάπως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παραδοσιακα στη Ροζαλια και το Αμα Λαχει, Εξαρχεια.
Τίμιες επιλογές κι αυτά, αν και για τη Ροζαλια εσύ είχες γράψει ότι είναι διεκπεραιωτικο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαιρετικο, παιρνεις και μιλια στην Aegean.
Δεν τα βάζουν. Έχουν πρόβλημα εδώ και καιρό. Για μένα το φαγητο χωρίς να ειναι κακό είναι υπερτιμημένο και η ατμόσφαιρα με όλους τους τουρίστες από τα ενοικιαζομενα από πάνω είναι περίεργη. Καλή πρώτη ύλη, άσχετα αν την πουλάνε πανάκριβα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom