Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.510
Likes
8.061
Hasapika Central Market για θαλασσινα! Εμενα πολυ θα μου αρεσε να με πανε σε κατι τετοιο ως τουριστρια!
Επισης, μου εχουν πει και για το «Στεκι του Ηλια» στο Θησειο, μεσα σε αυλη που δεν το βρισκεις τοσο ευκολα… δεν εχω παει η ιδια αλλα ακουσα καλα σχολια…
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.510
Likes
8.061
Φορουυυυυυυυμ τη βοήθεια σας

Θέλω κάτι που να έχει ελληνικές γεύσεις, στο κέντρο, να τρώει ένας ξένος και να λέει πως έφαγε ωραία παραδοσιακά φαγητά.

(Μην μου πείτε κανένα μέρος με ένα σαλιγκάρι στη μέση του πιάτου μαζί με ένα μαρούλι)

Και κάπου στο κέντρο κατά προτίμηση, κέντρο εννοώ Μοναστηράκι, Ψυρρή, Σύνταγμα, Θησείο.

Ευχαριστώ!
Εδω πηγαινε το ποστ μου παραπανω… οχι στην ιδιαιτερη περισταση!!! 😂
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.294
Hasapika Central Market για θαλασσινα! Εμενα πολυ θα μου αρεσε να με πανε σε κατι τετοιο ως τουριστρια!
Επισης, μου εχουν πει και για το «Στεκι του Ηλια» στο Θησειο, μεσα σε αυλη που δεν το βρισκεις τοσο ευκολα… δεν εχω παει η ιδια αλλα ακουσα καλα σχολια…
Πηγαινα πολυ στο στεκι του Ηλια οταν δουλευα διπλα. Αξιζουν μονο τα παιδακια του. Τα αλλα πιατα ειναι ο,τι υπαρχει παντου.
Ομως επειδη σε πολλα μαγαζια η ποιοτητα εχει πεσει για να συγκρατηθουν οι τιμες, να μας πει κανεις που πηγε προσφατα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.020
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πηγαινα πολυ στο στεκι του Ηλια οταν δουλευα διπλα. Αξιζουν μονο τα παιδακια του. Τα αλλα πιατα ειναι ο,τι υπαρχει παντου.
Ομως επειδη σε πολλα μαγαζια η ποιοτητα εχει πεσει για να συγκρατηθουν οι τιμες, να μας πει κανεις που πηγε προσφατα.
Πηγα την πριν καμμια 15αρια μερες. Ενταξει για τα παϊδακια ειναι γνωστος αλλα οι πανσετες ηταν καλυτερες τουλαχιστον την τελευταια φορα και για τους δυο συνδαιτημονες , ισως ετυχε η παρτιδα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.602
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για πειτε κανενα ακομα μοντερνο μεζεδοπωλειο.

Περαν Φυσαρμονικας, Καραβαϊκης και Ρακορ δεν εχω ανακαλυψει καποιο.
Το Σαμανο του Κουτσοπουλου στην Πλάκα πολύ.καλυτερο από το Feedελ, το οποίο και φαίνεται να έχει παρατήσει εδώ και καιρό. Παρά πολύ ωραίες γεύσεις, γρήγορο και καλό σέρβις, εντυπωσιακά μεγάλες οι μερίδες. Τα τιμά τα 35-45€ που ζητάει, ευχάριστη έκπληξη για μένα μετά την πτώση του Feedελ.

Μιλώντας για το τρίο των μαστερσεφηδων, το sweet Nolan δίπλα στο ομώνυμο του Κουτσοπουλου είναι λιγο τσιμπημένο σε τιμές γλυκατζιδικο αλλά κάποια από τα γλυκά του είναι εξαιρετικά.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
308
Πριν από λίγες μέρες πηγαμε στο Χαλάνδρι για φαγητο ( για μπιφτέκι Special) .


Μιχάλης .
Βαλαωρίτου 20 .
Χαλάνδρι.



Πήραμε :


1 ) 2 μπιφτέκια Special με ντομάτα και πιπερια από πανω ( είναι το καλυτερο μπιφτέκι που έχω φάει σε μαγαζί, ζουμερο, χωρίς πολλα μπαχαρικά) .
2 ) Σαλάτα χόρτα ( πολυ νόστιμη) .
3 ) Τζατζίκι ( πολυ νόστιμο ΑΛΛΑ, μικρή ποσοτητα) .
4 ) Λουκάνικο ( τελειο , νοστιμοτατο ΑΛΛΑ μικρή ποσοτητα ) .

Στο τέλος είχε καρπουζακι,, που σε αλλά μαγαζιά πληρώνεις περισσοτερα , και δεν έχουν τίποτα για επιδόρπιο ( δεν θέλω να αναφερθώ) .


Πληρώσαμε 40 ευρώ.


Μικρος κατάλογος, αλλά προσεγμενος .


Όλα ήταν υπέροχα - πεντανόστιμα, γρήγορη εξυπηρέτηση, πολυ καλη ποιοτητα,


Η μόνη παρατηρηση μου είναι πως πρεπει να μπουν κάποιοι ανεμιστήρες, στους εξωτερικούς χώρους, γιατί τώρα με τον καυσωνα, έχει πολυ ζέστη, ειδικά το μεσημέρι.
Εμεις καθίσαμε στη μικρή αυλή, δεν προσεξα εάν υπάρχουν ανεμιστήρες στην μεγάλη αυλή όμως.


Επίσης πολυς κόσμος, θα το σκέφτεται να έρθει γι αυτό το λόγο.


Πάντως όταν πηγαμε εμείς ήταν γεμάτο το μαγαζί.


Κατά τα αλλά, το μαγαζί αξίζει μια επίσκεψη, είναι μέσα στο πρασινο , σαν να είσαι στην εξοχή.
Απέναντι έχει παρκο για τα παιδια .


Για εμενα 9/10 σαν βαθμολογία 😎
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πριν λίγες μέρες επισκέφτηκα το ταϊλανδέζικο Toukta στη Νίκαια.
Και ναι, σε ένα λιλιπούτειο, πολύ απλό (σχεδόν σαν σουβλατζίδικο) μαγαζί σε ένα "λαϊκό" προάστιο, έφαγα ένα από τα καλύτερα ταϊλανδέζικα που έχω δοκιμάσει εκτός Ταϊλάνδης.
Αυθεντικές και πολύ πολύ νόστιμες γεύσεις. Επίσης όταν σου λένε ότι κάτι είναι καυτερό, να ξέρετε ότι όντως είναι. Έχω πολύ μεγάλη αντοχή στα καυτερά και λίγο εκεί έφτασα στα όριά μου. :p
Δύο άτομα για αρχή πήραμε μια σαλάτα με παπάγια (πεντανόστιμη και πολύ πολύ spicy) και κάτι dumplings με καβούρι.
Εγώ πήρα pad thai με γαρίδες και η φίλη που πήγαμε μαζί ένα κάρι με ρύζι (δε θυμάμαι ποιο από όλα) που συνοδευόταν προαιρετικά με κιμά και αυγό.
Το pad thai μου ήταν πολύ πολύ καλό (είχα φάει πριν λίγους μήνες μετριότατο σε κυριλέ ταϊλανδέζικο του κέντρου, η σύγκριση αναπόφευκτη) και ελαφρώς spicy. Η φίλη μου είπε ότι και το δικό της της άρεσε πολύ.
Τεράστιες μερίδες και για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 34 euros.
Στα αρνητικά το ότι δε μου φάνηκε πολύ vegetarian friendly. Δεν είχε πχ επιλογή για τόφου ως συνοδευτική πρωτεϊνη, βέβαια η αλήθεια είναι ότι το pad thai μου θα ήταν χορταστικό ακόμα και αν δεν είχα βάλει γαρίδες. Αλλά όσο να 'ναι περιορίζεσαι κάπως.
Το επισκεφθηκα προσφατα! Εξαιρετικο! Αν και δεν σε γεμιζει το ματι απο τον χωρο, οτι φαγαμε ητανε πεντανοστιμο! Εννοειται θα το επισκεφτω ξανα!
Ευχαριστουμε για την ανακαλυψη!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.722
Likes
11.527
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το επισκεφθηκα προσφατα! Εξαιρετικο! Αν και δεν σε γεμιζει το ματι απο τον χωρο, οτι φαγαμε ητανε πεντανοστιμο! Εννοειται θα το επισκεφτω ξανα!
Ευχαριστουμε για την ανακαλυψη!
Πολύ χαίρομαι! :)
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
308
Πηγαμε πριν μέρες στη Καισαριανή, στο Γνησιον .

Το Γνησιον.
Υμηττού 50.
Καισαριανή.


Πήραμε :

1 ) Δυο μερίδες κεμπάπ κασερλι ( πολυ νόστιμο, τίμια μερίδα) .
2 ) Μια μερίδα πατατες τηγανητες ( πολυ νόστιμες) .
3 ) Ένα τζατζίκι ( καλο, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο) .

Πληρώσαμε : 25 ευρώ.

Όμορφος χώρος, εννοείται κάτσαμε μέσα, λόγω καυσωνα στον κλιματισμό.
Πολυ εξυπηρετικος ο σερβιτόρος, με το χαμόγελο στα χείλη.

Συνολικά είναι μια πολυ καλη επιλογή αν θες κάτι τυπου Μικρασιατικο σουβλατζίδικο, στο κέντρο 😎
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.327
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μια καλοκαιρινή πρόταση από εμένα είναι το Stellar gastro cinema στο Γκάζι.
Η ταινία συνοδευεται με μενου 5 πιατων από των Πάνο Ιωαννίδη, το οποίο αλλαζει ανά τακτα χρονικά διαστήματα. 35Ε το άτομο
Εμας μας άρεσε πολύ το μενου που δοκιμάσαμε κ ήταν μια ωραία έξοδος μαζί με την ταινιουλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.524
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom