Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Παει ο γιος μου με την παρεα του. Νομιζω οτι ειναι πολυ δημοφιλες στην πιτσιρικαρια. Με πηγε να δοκιμασω, εφαγα σουσι με αβοκαντο και γαριδα. Το βρηκα πολυ βαρυ για το στομαχι-και τρωω και πετρες ετσι?
[/QUOTE]
Ευχαριστώ για το κομπλιμέντο, αλλά πιτσιρίκο δεν με λες:p
Μήπως το μπερδεύεις με άλλο εστιατόριο?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.747
Παει ο γιος μου με την παρεα του. Νομιζω οτι ειναι πολυ δημοφιλες στην πιτσιρικαρια. Με πηγε να δοκιμασω, εφαγα σουσι με αβοκαντο και γαριδα. Το βρηκα πολυ βαρυ για το στομαχι-και τρωω και πετρες ετσι?
Ευχαριστώ για το κομπλιμέντο, αλλά πιτσιρίκο δεν με λες:p
Μήπως το μπερδεύεις με άλλο εστιατόριο?
[/QUOTE]
Εχεις δικιο! Στον παραλληλο δρομο στα 50 μετρα ειναι της πιτσιρικαριας!
Ολα τα σουσαδικα ιδια μου φαινονται μαλλον, τοσο ασχετη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παει ο γιος μου με την παρεα του. Νομιζω οτι ειναι πολυ δημοφιλες στην πιτσιρικαρια.
Η πιτσιρικαρία έχει στέκι τα σουσάδικα; :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Πόσο πιο χαμηλά θα πέσουμε σαν χώρα; Άλλαξαν οι εποχές, τι décadence...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.747
Η πιτσιρικαρία έχει στέκι τα σουσάδικα; :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Πόσο πιο χαμηλά θα πέσουμε σαν χώρα; Άλλαξαν οι εποχές, τι décadence...
Και του αλωνιου, και του σαλονιου .
Τελειους τους βρισκω.
Εμεις γιατι παμε για πατσα μετα την Οπερα?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Και του αλωνιου, και του σαλονιου .
Τελειους τους βρισκω.
Εμεις γιατι παμε για πατσα μετα την Οπερα?
ΘΛΙΨΙC.
Το αλώνι δε βλέπω...
Τι ειναι η όπερα; Εμεις πηγαίνουμε για πατσά γενικώς .- :cool:
Ότι στα πατσατζιδικα που συχνάζω τις πρωινές ώρες οι άλλοι σκάγανε μύτη από την όπερα ούτε που το φανταζομουν.
Ουτε στα σουσάδικα που δεν συχνάζω πως οι υπόλοιποι πιο πριν παίζανε πετροπόλεμο με την αστυνομία. 🤣🤣🤣
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.747
Ότι στα πατσατζιδικα που συχνάζω τις πρωινές ώρες οι άλλοι σκάγανε μύτη από την όπερα ούτε που το φανταζομουν.
Ουτε στα σουσάδικα που δεν συχνάζω πως οι υπόλοιποι πιο πριν παίζανε πετροπόλεμο με την αστυνομία. 🤣🤣🤣
Πολυ λανθασμενα η " παιδεια" θεωρειται απο την κοινη γνωμη οτι αποκταται στο αποστειρωμενο περιβαλλον ενος σχολειου-πανεπιΖημιου. Αποκταται με την εκθεση σε πολλαπλα κοινωνικα περιβαλλοντα και ολοκληρωνεται με την αποκωδικοποιηση των κανονων τους. Σε καλυψα? :D
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Πιάτσα τυλιχτο στη Λαρισσης, πολύ νόστιμα πιάτα, όλα άψογα. Μας άρεσε και η έκπληξη στο τέλος με το σφηνάκι παγωμένη μους λεμόνι ή παγωτό λεμόνι, τέλος πάντων δεν ξέρω, να το φάω ήθελα.
Ωραία βραδιά...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πιάτσα τυλιχτο στη Λαρισσης, πολύ νόστιμα πιάτα, όλα άψογα. Μας άρεσε και η έκπληξη στο τέλος με το σφηνάκι παγωμένη μους λεμόνι ή παγωτό λεμόνι, τέλος πάντων δεν ξέρω, να το φάω ήθελα.
Ωραία βραδιά...
Στη γειτονιά μου ήρθες! Ίσως όντως το πιο προσεγμένο στην Πανόρμου και το έχω συνδυάσει με ωραία χειμωνιάτικα βράδια. Ωραία το κοτόπουλο του (λίγο λιγότερο το χοιρινό), κ λατρεύω το κυπριακό τυλιχτο χωρίς κρέας (ήτοι κυπριακή πίτα με ψητό χαλουμι, μαρούλι, ντοματινια κ sauce vinaigrette)
Το κέρασμα είναι πράγματι παγωμένη μους λεμόνι
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Οπότε κυπριακό την επόμενη ;). Η σφακιανόπιτα λέει τίποτα; Αν τα καταφέρνουν θα τους παραδεχτώ γιατί θέλει τέχνη!
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Πριν από 1 μήνα επισκεφτήκαμε το :


Σισλι ( Αγία Παρασκευή) .


Πήραμε


1 ) Σαλάτα εποχής ( πολλη καλή, νόστιμη, με πολη λάδι , που είναι ένα μεγάλο θετικό, οχι σε αλλά μαγαζιά ππυ σου βάζουν μια σταγόνα) .

2 ) Χάινταρι ( πολιτικο τζατζίκι) : Πολυ γευστικό και νόστιμο.

3) Κανταιφι τυρόπιτα : Πολυ συμπαθητικη και νόστιμη, με απαλη γευση τυριού.

4) Παστουρμαδοπιτακια : Τέλεια γευση, με σωστό λάδι.

5) Χιουκουαρ Μπεγιεντι : Πολυ καλο το κρέας, με αρκετή κανέλα μέσα, σωστά μαγειρεμένο, ο πουρες μελιτζάνας, πολυ νόστιμος, αλλά ήταν λίγος, σε ποσοτητα .
6)Τουκουρούκ κεφτε ( Πολυ νόστιμα κεφτεδακια μοσχαρίσια) .

7 ) Πήραμε 1 νερό και 2 coca cola.


8) Για γλυκό πηραμε Κιουνεφε.

Απίστευτο γλυκο, παρα πολυ νόστιμο ( η αλήθεια είναι πως δεν είχα δοκιμάσει ξανά, το συγκεκριμένο γλυκο, απλά απίστευτο) .


Στο τέλος είχε 2 λικερακια, κέρασμα.


Συνολο 60.00 ευρώ.


Πολυ καλη επιλογή, αν και δεν έχω παει σε Μικρασιατικό μαγαζί άλλη φορά, παροτι στο σπίτι , μαγειρευουν με αυτόν το τρόπο ( Μικρασιατικά εννοώ) πολυ μελιτζάνα, πολυ σκόρδο , πολυ λάδι κλπ ) .


Είναι το μοναδικό μέρος που έφυγα χορτάτος, με παρα πολυ καλές εντυπωσεις , σίγουρα θα ξαναπάω.


Όποιος έχει καμία παρομοια προταση ( για Μικρασιατικό φαγητό) ας την πει :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom