Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μήπως το Ίγκλις ήταν στο Κουλέ Καφέ ή θυμάμαι κάτι άλλο;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πως και δε σε έχω τρακάρει μου λες; Που σχεδόν άπαξ της εβδομάδες είμαστε εκεί και τιμούμε τις γαριδομακαρονάδες του;
Ε, πού να πρωτοπάς? Πιο πολύ το χειμώνα. Ο κολλητός μου μένει στην οικοδομή απέναντι, την πρώτη μετά την εκκλησία.

"Ίγκλις" ναι κάτι μου λέει και βουρλίζομαι να το θυμηθώ....για βοήθησε γιατί θα μείνω ξάγρυπνη με αναμνήσεις και δε λέει....
Άντε τελείωνε το φαί γρήγορα γιατί κοντεύω να σκάσω!
Μη με τρελλαίνεις τώρα! Στην Άνω Πόλη κι αυτός. Δυό-τρία τραπεζάκια επάνω και τα πολλά στην υπόγα. Ξύγκι βέβαια στο τηγάνι, αλλά τα σουτζουκάκια άπαικτα. Όχι ότι τα άλλα έπεφταν παρακάτω. Κι όταν άρχιζαν και το μπαγλαμαδάκι και το μπουζουκάκι. το καραφάκι έχανε τον πάτο!

Για να μην πούμε και για τα διαβόητα "Μπανγκλαντές" και "Νησί της Αφροδίτης" στο δέλτα, στο Καλοχώρι (έκλεισαν το 2007 - λόγω υδροβιότοπου).

Λοιπόν, για να μην ξημερώσουμε:

Με μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι δεν αναφέρθηκαν στέκια all-time-classic. Εντάξει, ωραία αυτά που είπατε, συμφωνώ για τα περισσότερα, ας πούμε και μερικές σταθερές αξίες:

- Το κουλούρι στην Αριστοτέλους, στη γωνία, στην άλλη πλευρά της διάβασης απ' τον Τερκενλή (το ξεροψημένο, όχι το νιανιά). Και μια κι αναφέρθηκε ο Τερκενλής, μπορεί ορισμένοι να με θεωρήσουν ιερόσυλο αλλά ο Τερκενλής δεν είναι ο καλύτερος - ούτε στα τσουρέκια, ούτε και στα άλλα. Έχει την καλύτερη μυρωδιά, ναι, κι όσοι περνούν από κει βουρλίζονται και μπαίνουν μέσα και τσακίζουν ό,τι βρουν. Αφού και μένα, δυό οικοδομές πιο δίπλα, στον έβδομο όροφο μου σπάει τη μύτη μερικές φορές αλλά:

Στο "Τιτάνια", λίγα μέτρα πιο κει, στην Καρόλου Ντήλ, τα αντίστοιχα παρασκευάσματα είναι πολύ καλύτερα (γλυκά δεν έχει εκεί, από αλλού τα παίρνουμε).

- Ξανά πίσω: Τα "Βομβίδια" λίγο πιο πάνω, στην αρχή της στοάς, στη Βασ. Ηρακλείου. Ποιόν πολιτικό, δημοσιογράφο, ηθοποιό, κλπ, κλπ. θες και δεν έχει περάσει από κει?

- Προς αποφυγήν: Του "Λεπέν", πάλι στην Αριστοτέλους. Ήταν κάποτε... πριν αιώνες... όταν είχε σωστό σεφ και αυτοσεβασμό. Τώρα... άσε καλύτερα. Το ίδιο ισχύει και για το "Μπιτ Παζάρ" στην Τοσίτσα.

- Πάμε παρακάτω: Για φρέσκο ψάρι, θαλασσινά και λοιπά στην "Ίμβρο" στην παραλία (Λαογραφικό μουσείο). Η μία από τις τρείς που υπάρχουν, η τρίτη αλλά και (μάλλον) - σήμερα πια - η καλύτερη (ποιός θυμάται, άραγε, την πρώτη, την "τρύπα" στη Δαβάκη πίσω απ' τη ΔΕΗ, στου Βότση, ακόμη από εποχής Βουγιουκλάκη και Παπαμιχαήλ? Δεν ρώτησα εσένα ELGEO2!). Πρέπει να προσπαθήσει πολύ κανείς για να πληρώσει πάνω από 20 ευρώ το άτομο - και δε μιλάμε για τζίτζιλα-μίτζιλα, για συναγρίδα μιλάμε με 20 ευρώ το κιλό (!) και κρασί "Λήμνος" (και την απόδειξη στη φέρνει χωρίς να την ζητήσεις). Όποιος μου πει ότι την έχει φάει φτηνότερα (και το μαγιάτικο, και τον σαργό) θα δυσκολευτώ πολύ να τον πιστέψω.

- Ξέφυγα πάλι. Αναφέρω μόνον τώρα - γιατί νύσταξα - το "Ρακόμελο" στη Θ. Σοφούλη, τον "Καπετάν Φουρτούνα" στην Καπετάν Γκώνη, τον "Σολωμονίδη" στην Αρετσού, "Ελιά και Λεμόνι" στην Μπότσαρη, "Καμμένη γωνιά" στο Λαογραφικό Μουσείο, τα "Κιούπια" στην Πλ. Μοριχόβου στα Λαδάδικα και πιο δίπλα τα "Μπακαλιαράκια του Αρίστου" (το παλιό, όχι το άλλο απέναντι, στο λιμάνι) - κλασσικά μέρη για φαγητό: Ψητό κρέας, ψάρια, μαγειρευτά. Ας μην πιάσουμε τις συνοικίες... Ας πει κάτι κι ο Τουμπιώτης για Πλατεία Άθωνος, κλπ.

- "Λοξίας" www.vita.gr - «Λοξίας»

και "Αυλός"

... τα υπόλοιπα αύριο ή συμπληρώστε εσείς... Καληνύχτα.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
τωρα που το θυμηθηκα,,να προτεινω την "μυρσινη"ενα μαγαζι με κρητικη κουζινα,,,βρισκεται τσοπελα 2 πισω απο το κθβε.για μπαρακια καλη επιλογη ειναι και η λωρη μαργαριτη οπου εκει βρισκονται ο "τρυποκαρυδος" το "εναλλαξ " "felix" κλπ.
μια αλλη προταση ειναι ο πεζοδρομος της ζευξιδος με μαγαζια για φαγητο ,ποτο και καφε,,οπως το urban κ το pastaflora darling.εκει κοντα στην παυλου μελα ειναι και το rock bar stones,με πολυ καλες μουσικες επιλογες.ριξε μια ματια και στο block33 περιοχη σφαγεια,,μηπως την μερα που θα ερθεις στην πολη υπαρχει καποιο καλο Live.αυτα προς το παρον!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Εμ τόσες ώρες πτήσης στη νυχτερινή Θεσσαλονίκη κάτι μάθαμε και εμείς.
Σιγά σιγά όμως (επαν)έρχονται οι γνώσεις.

Για ένα βρώμικο στο χέρι συστήνω το Ντερλικατεσεν στην Κούσκουρα
Ντερλικατέσεν!!Όλα σουβλάκι! | Facebook
Respect!!!Ε όχι και βρώμικο ρε ΕΡΣΗ!!!:):)Από τα καλύτερα!!!!Προτιμήστε το ...δικάβαλο με σως μουστάρδας...απλά θεικό!!!!!!!
Άντε σας περιμένουμε...Εγώ πάλι κατεβαίνω Αθήνα το ΣΒΚ..Η κάθοδος των Μυρίων (λέμε τώρα) βλέπετε για όσους καταλαβαίνουν!!!!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Την Εστία δεν την ξέρω, θα την τιμήσω όμως με την πρώτη ευκαιρεία!
Υπάρχει ομώς ακόμη ένα σχετικά καινούργιο ζαχαροπλαστείο το οποίο βρίσκεται γωνία Παλαιών Πατρών και Εγνατία και λέγεται Ble.
Αν σας πιάσει και υπογλυκαιμία έχουμε ήδη φροντίσει!

Μια φορά με είχε πιάσει τρελή υπογλυκαιμία και είχα πάει στο Ble να πάρω προφιτερόλ...αποτυχία σκέτη και πανάκριβα!!!!Φαίνονται πολύ πιο νόστιμα από οτι είναι τελικά...
Εγγύηση εστία και τερκενλής!!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Respect!!!Ε όχι και βρώμικο ρε ΕΡΣΗ!!!:):)Από τα καλύτερα!!!!Προτιμήστε το ...δικάβαλο με σως μουστάρδας...απλά θεικό!!!!!!!
Προσωπικά το βρίσκω υπερεκτιμημένο και πανάκριβο... Σε σύγκριση μαζί του, το "Έτση" κερδίζει "hands down".
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Προσωπικά το βρίσκω υπερεκτιμημένο και πανάκριβο... Σε σύγκριση μαζί του, το "Έτση" κερδίζει "hands down".
Είναι πανάκριβο πράγματι!!!!αλλά για μένα πεντανόστιμο!!!!Επίσης είναι και ο σαββίκος, κοντά στο λιμάνι!!!Μην μου πεις και εκεί υπερεκτιμημένο?????

Στη Μυρσίνη παιδιά είναι ωραίο το περιβάλλον άλλα από φαγητό δεν τρελαίνομαι(ήμασταν και προχθές)..Πίνεις όμως μια χαρά...
Σολομωνίδη τρως και σκάς και σε πολύ καλή τιμή..Προτιμείστε τα σουτζουκάκια..Επίσης είναι και το χάλαρο,κλασικό, καλές τιμές εστιατόριο..all made by chicken..
Για το Ρακόμελο και Ελιά και Λεμόνι, τις τελευταίες φορές που τα επισκέφθηκα απογοητεύτηκα...:(
Όσο για το εγκλις στην πλατεία, είναι πολύ ωραία ιδίως άνοιξη-καλοκαίρι...δεν θα έλεγα και τα καλύτερα όμως για ποιότητα φαγητού..
επίσης είναι και ο καφενές δίπλα στη μυρσίνη για καφέ- μπυρίτσα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Είναι πανάκριβο πράγματι!!!!αλλά για μένα πεντανόστιμο!!!!Επίσης είναι και ο σαββίκος, κοντά στο λιμάνι!!!Μην μου πεις και εκεί υπερεκτιμημένο?????
Ο Σαββίκος όχι, μια χαρά είναι. Όπως κι ο "Κατερινιώτης" απέναντι. Και μια και μιλάμε για "βρώμικα", να πούμε και τον "Γιατρό της πείνας" - όχι στα Λαδάδικα, αυτός τον πήρε πολύ ψηλά τον αμανέ απ' την εποχή που τον κάναμε άνθρωπο - τον άλλο, στην αγορά Μοδιάνο.
Στη Μυρσίνη παιδιά είναι ωραίο το περιβάλλον άλλα από φαγητό δεν τρελαίνομαι(ήμασταν και προχθές)..Πίνεις όμως μια χαρά...
Συμφωνώ, ωραία "παρεΐστικη" ατμόσφαιρα - κυρίως νεανική.

Σολομωνίδη τρως και σκάς και σε πολύ καλή τιμή..Προτιμείστε τα σουτζουκάκια....
... και τ' άλλα μια χαρά είναι! :)
Επίσης είναι και το χάλαρο,κλασικό, καλές τιμές εστιατόριο..all made by chicken..
...
Και τ' άλλο, ακριβώς απέναντι, δε θυμάμαι τ' όνομά του, πολύ καλή ποιότητα φαγητού και καλές τιμές (όχι μόνο κοτόπουλο αυτό).

Για το Ρακόμελο και Ελιά και Λεμόνι, τις τελευταίες φορές που τα επισκέφθηκα απογοητεύτηκα...:(...
Στο πρώτο, η αλήθεια είναι, έχω κάπου ένα χρόνο να πάω. Το δεύτερο το τιμώ σχεδόν κάθε βδομάδα (είναι στη γειτονιά μου) - νομίζω ότι στις σούβλες δύσκολα το ανταγωνίζεται κανείς (εντός Θεσ/νίκης). Μιλάω για την Μπότσαρη, όχι το άλλο στο Ντεπώ.

... δεν το σταματάμε κάπου εδώ, γιατί είναι μόλις 11 κι ήδη μού'χει αρχίσει μια λιγούρα? :haha:
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Και τ' άλλο, ακριβώς απέναντι, δε θυμάμαι τ' όνομά του, πολύ καλή ποιότητα φαγητού και καλές τιμές (όχι μόνο κοτόπουλο αυτό).




... δεν το σταματάμε κάπου εδώ, γιατί είναι μόλις 11 κι ήδη μού'χει αρχίσει μια λιγούρα? :haha:
Τα βλάχικα λες??Δεν έχω φάει αλλά μου έχουν πει πολύ καλά λόγια.
:):)εμένα το στομάχι είναι χάλια από το κρασί σητεία στη μηρσίνη!!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα βλάχικα λες??Δεν έχω φάει αλλά μου έχουν πει πολύ καλά λόγια.
Ναι, ναι! Μπράβο, αυτό είναι!
εμένα το στομάχι είναι χάλια από το κρασί σητεία στη μηρσίνη!!!!
Μεταξύ μας (και χωρίς παρεξήγηση οι Κρητικοί), τα κρασιά δεν είναι και το δυνατό σημείο της Κρήτης. Τι να τα κάνουν, εξ άλλου, όταν έχουν την τσικουδιά? Παίζουν στα σίγουρα...

Αν και, αν το κρασί ήταν εμφιαλωμένο, δε νομίζω να σε πείραξε η ποιότητά του. Μάλλον κάτι άλλο θα έφταιξε...
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Ναι, ναι! Μπράβο, αυτό είναι!


Μεταξύ μας (και χωρίς παρεξήγηση οι Κρητικοί), τα κρασιά δεν είναι και το δυνατό σημείο της Κρήτης. Τι να τα κάνουν, εξ άλλου, όταν έχουν την τσικουδιά? Παίζουν στα σίγουρα...

Αν και, αν το κρασί ήταν εμφιαλωμένο, δε νομίζω να σε πείραξε η ποιότητά του. Μάλλον κάτι άλλο θα έφταιξε...
Μια χαρά ήταν το κρασί....Η ποσότητα φταίει και που δεν μου άρεσαν τα πιάτα και ιδιαίτερα, οπότε είχα πιάσει το κρασί παραμάσχαλα!!!!
Να προσθεσω και ένα μικρό ταβερνάκι, στη Ρακτιβάν (δεν θυμάμαι όνομα), πίσω από το Υπουργείο που έχει μεσογειακή πολύ καλή κουζίνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.987
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom