Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Εννοείς το Brizola? ξανάνοιξε? πως είναι τώρα?
Ανοιξε το Iberico στη θέση του (από την ομάδα του Γλυκάνισου - Marea Sea Spirit). Είναι κρεατάδικο,δεν πήγα,απλά με πληροφόρησαν
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τελικά άνοιξε στις 15/12 με την ονομασία Iberico
Το ξέρω, ρώτησα και έμαθα, αλλά δεν έχω πάει ακόμα :)

Δε νομίζω να έχει αναφερθεί, νέα πρόταση από εμένα η "Μούργα" στη Χριστοπούλου 12, ένα λίγο "κουτουρού" στενάκι πίσω από την Αχειροποίητο. Έχει σχεδόν ένα χρόνο που άνοιξε, μου το σύστησαν πριν λίγες μέρες και το τίμησα δεόντως. Μεζεδάκια κυρίως εμπνευσμένα από την ελληνική κουζίνα, σε γκουρμέ τόνους, με πολύ προσεγμένη πρώτη ύλη. Κάθε μέρα διαφορετικά πιάτα, ανάλογα με τα υλικά. Διακόσμηση industrial καφενείου (δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα). Στα αρνητικά (για μένα) ότι επιτρέπεται το κάπνισμα.
Μιας και "ξαναμπήκα" στο νήμα ας πω και εγώ γνώμη για το Μούργα. Το τίμησα και συμφωνώ σε όλα! Ειδικά το ταρτάρ γαρίδας ήταν θεικό!!! Και όλα τα πιάτα που φάγαμε επίσης.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μιας και "ξαναμπήκα" στο νήμα ας πω και εγώ γνώμη για το Μούργα. Το τίμησα και συμφωνώ σε όλα! Ειδικά το ταρτάρ γαρίδας ήταν θεικό!!! Και όλα τα πιάτα που φάγαμε επίσης.
Δοκιμασε Ηλιοπετρα που νομιζω εχει καποια σχεση με τη Μουργα (ιδιος ιδιοκτητης ή κατι τετοιο) μας φανηκε πολυ καλυτερο απο τη Μουργα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Δοκιμασε Ηλιοπετρα που νομιζω εχει καποια σχεση με τη Μουργα (ιδιος ιδιοκτητης ή κατι τετοιο) μας φανηκε πολυ καλυτερο απο τη Μουργα.
Στην Ηλιόπετρα Chef είναι ο Γιώργος Ζανάκης με προϋπηρεσία στη Μούργα. Η ιδιοκτησία της Μούργα έχει και το +Τροφή.Στη Μούργα πήγαινα παλιά,όντως καλή κουζίνα, αλλά από τότε που μίκρυνε τις μερίδες και αύξησε τις τιμές έχει φάει άκυρο από μένα.Θυμάμαι την τελευταί φορά που πήγα όταν ήρθε η σαλάτα κάποιος από την παρέα ρώτησε το σερβιτόρο "η άλλη μισή που είναι"
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
αλλά από τότε που μίκρυνε τις μερίδες και αύξησε τις τιμές έχει φάει άκυρο από μένα.
αυτο ακριβως. Βεβαια και στην Ηλιοπετρα οι μεριδες ειναι σχετικα μικρες. Αλλα τα πιατα για μενα ειναι καλυτερα απο τη Μουργα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Στην Ηλιόπετρα Chef είναι ο Γιώργος Ζανάκης με προϋπηρεσία στη Μούργα. Η ιδιοκτησία της Μούργα έχει και το +Τροφή.Στη Μούργα πήγαινα παλιά,όντως καλή κουζίνα, αλλά από τότε που μίκρυνε τις μερίδες και αύξησε τις τιμές έχει φάει άκυρο από μένα.Θυμάμαι την τελευταί φορά που πήγα όταν ήρθε η σαλάτα κάποιος από την παρέα ρώτησε το σερβιτόρο "η άλλη μισή που είναι"
Η αλήθεια είναι οτι ήμασταν 6 άτομα, είχαμε πάρει 8-9 πιάτα και δεν χορτάσαμε.....Αλλά ήταν πεντανόστιμα!
 

charmie

Member
Μηνύματα
16
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη-Φολέγανδρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλησπέρα καλησπέρα! Το γεγονός οτι θα ερχόταν η στιγμή που θα χρησιμοποιούσα το φόρουμ για να ρωτησω για την ίδια μου την πόλη δεν το περίμενα να πώ την αλήθεια! χαχαχα Αλλά να που βρέθηκα παραμονη Πρωτοχρονιάς, σε περιοδο covid, να σκεφτομαι αν υπάρχει κανένα μπαρακι για μετά την αλλάγη της χρονιάς, που παιζει και να μην γινεται πανικος;

Σκεφτομαι οτι καπου συνοικιακα ίσως να ήταν καλύτερα αλλά ελα που λείπω κάτι χρόνια έξω, 8 τον αριθμό, κι εχω ξεχάσει κι αυτα που ξερω. Σκεφτομουνα για καπου Ανατολικα, τυπου Μαρτιου, Μποτσαρη κλπ σε cocktail φαση, wine bar ή κατι τετοιο που δε θα ποδοπατηθουμε κατα βαση. Ευχαριστωωωωω!!!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.640
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
κανένα μπαρακι για μετά την αλλάγη της χρονιάς, που παιζει και να μην γινεται πανικος;
Οταν το βρεις πες μου κ μένα! Θα κάνω 2 προτάσεις από καινούργια μαγαζιά.
Λατέρνα στη Βούλγαρη το ένα, παίζει μια μπάντα ελαφρύ ποπ ελληνικό , φοβερή διακόσμηση και cosy περιβάλλον και σίγουρα πολύ πιο ήσυχο από μαγαζιά στο κέντρο

Ομοίως το Zengarden στην Πλαστήρα , χωρίς λάιβ και μεγαλύτερος χώρος μαζεύει αρκετό κόσμο αλλά κλείνοντας έγκαιρα τραπεζάκι δεν θα έχεις πρόβλημα!
Αντε αν βρούμε κάτι ωραίο ανατολικά να τσουγκρίσουμε και ποτήρια για το καλό ;) :xalara:
 

charmie

Member
Μηνύματα
16
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη-Φολέγανδρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Λατέρνα στη Βούλγαρη το ένα, παίζει μια μπάντα ελαφρύ ποπ ελληνικό , φοβερή διακόσμηση και cosy περιβάλλον και σίγουρα πολύ πιο ήσυχο από μαγαζιά στο κέντρο

Ομοίως το Zengarden στην Πλαστήρα , χωρίς λάιβ και μεγαλύτερος χώρος μαζεύει αρκετό κόσμο αλλά κλείνοντας έγκαιρα τραπεζάκι δεν θα έχεις πρόβλημα!
Αντε αν βρούμε κάτι ωραιο ανατολικά να τσουγκρίσουμε και ποτήρια για το καλό ;) :xalara:
Ευχαριστώ πολύ πολύ! Θα τα ψάξω!! :D Και μακαρι να βρουμε κατι ωραιο να τσουγκρίσουμε τα ποτήρια για καλο! :)

Θα επανέλθω όταν με το καλό ξέρουμε περισσότερα με τα καινουργια μέτρα, μήπως υπάρχουν και άλλες προτάσεις να πέσουν στο τραπέζι.

Ευχαριστώ!! :)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Να πας οπωσδήποτε και θα περιμένω τις εντυπώσεις σου :)
Πήγα την Παρασκευή σε ώρα που δεν είχε κόσμο. Κάθισα στο ίδιο τραπεζάκι (που έλεγε εκείνο το παλιό τραγούδι) και πήρα τα ίδια όπως πριν 46,5 χρόνια με το μπιφτέκι ακριβώς το ίδιο. Τα’ παμε λίγο με το αφεντικό (γαμπρός του τότε καταστηματάρχη), κέρασε μπύρα και έβαλε παλιά τραγούδια Θεοδωράκη-Μπιθικώτση. Έπαθα ζημιά ρε φίλε!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Πήγα την Παρασκευή σε ώρα που δεν είχε κόσμο. Κάθισα στο ίδιο τραπεζάκι (που έλεγε εκείνο το παλιό τραγούδι) και πήρα τα ίδια όπως πριν 46,5 χρόνια με το μπιφτέκι ακριβώς το ίδιο. Τα’ παμε λίγο με το αφεντικό (γαμπρός του τότε καταστηματάρχη), κέρασε μπύρα και έβαλε παλιά τραγούδια Θεοδωράκη-Μπιθικώτση. Έπαθα ζημιά ρε φίλε!
Καλή ζημιά όμως,φοβερό συναίσθημα.Και εγώ όταν πήγα (στις 10 το βραδυ) ήμουν μόνος στο μαγαζί.Του λέω θέλω ένα μπιφτέκι,με κοιτάει και μου λέει ότι αφού δεν ρωτάς για τίποτε άλλο πρέπει να είσαι από τους παλιούς.Ναι του λέω και εκεί άρχισαν όλα (που έλεγε εκείνοι το παλιό τραγούδι,για σε μιμηθώ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom