Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Νεώτερα για την αγορά Μοδιάνο.Αυτό με τις "εθνικές" γωνιές μοιάζει ενδιαφέρον...Για να δούμε στην πράξη...

Θεσσαλονίκη: «Απογειώνεται» η νέα Στοά Μοδιάνο στις 1/9 – Με 75 καταστήματα
Λυπαμαι, μοιαζει να ακολουθει ενα προτυπο μαζικης διασκεδασης που δεν θα εχει τιποτε απο την αυθεντικοτητα των ιστορικων μικρομαγαζων. Τα νεα Λαδαδικα δηλαδη.
I ll pass.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.884
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Τελευταία πιωματα σε αυτό το στέκι, στο μέρος που είναι, the end of an era που λένε και στο χωριό μου! Το Καρνάγιο μεταφέρεται στην Αρετσού πλέον, σε όποιους Θεσσαλονικιούς και μη, το έχουν επισκεφθεί, ξέρουν τι χάνουμε! Ή τέλη Σεπτεμβρίου ή αρχές Οκτωβρίου θα έχει μεταφερθεί το κατάστημα στην Πλαστήρα στην Αρετσού.
Καλά τσίπουρα παιδιά...
IMG_20220911_181508.jpg

IMG_20220911_181831.jpg
 

Attachments

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καμιά καλή πρόταση για βράδυ Σαββάτου και Κυριακή μεσημέρι;;;;
Δεν ξέρω ακριβώς τι ζητάτε αλλά εξαιρετικές επιλογές είναι το 10 τραπέζια και η +τροφη
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Δεν ξέρω ακριβώς τι ζητάτε αλλά εξαιρετικές επιλογές είναι το 10 τραπέζια και η +τροφη
Εποχή, στυλ, περίσταση, budget?
Έχουν αναφερθεί αρκετά μαγαζιά εάν διαβάσεις το νήμα προς τα πίσω
Αυτό το Σάββατο το μεσημέρι έχουμε βάφτιση στο Κτήμα Λίκνο και μετά είμαστε ελεύθεροι..
Εγώ και η σύζυγός!! Δεν έχουμε συγκεκριμένες προτιμήσεις απλά να φάμε κάτι διαφορετικό από κρητικο φαγητό!!
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
275
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Έφαγε κάποιος στο Όλυμπος Νάουσα να μας πει καμιά γνώμη;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αυτό το Σάββατο το μεσημέρι έχουμε βάφτιση στο Κτήμα Λίκνο και μετά είμαστε ελεύθεροι..
Εγώ και η σύζυγός!! Δεν έχουμε συγκεκριμένες προτιμήσεις απλά να φάμε κάτι διαφορετικό από κρητικο φαγητό!!
Πολλές επιλογές, πάλι ανάλογα με το στυλ και το budget.
Ενδεικτικά:
Σε πιο ακριβά (και καλύτερη ποιότητα) Οψοποιών Μαγγανείαι και Μαύρη Θάλασσα
Για δημιουργικά πιάτα κυρίως με βάση το ψάρι Μούργα (χαμηλότερες τιμές σχετικά με τα παραπάνω)
Για trendy Μαμαλούκα.
Εξαιρετικό φαγητό (κρεατικά) έχει η Παλιά Αθήνα, αλλά δεν είναι κεντρικό
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολλοί έχουν γράψει εδώ για τη Μούργα αλλά η χθεσινοβραδινή μας εμπειρία ήταν άκρως απογοητευτική. Αρχικά είχαμε πάει με πολύ καλή διάθεση, ο χώρος αν και λιτός σε προδιαθέτει ότι θα φας αξέχαστα, οι πίνακες είναι συγκλονιστικοί.
Το ψωμί με το αλάτι που μας έφεραν για κουβέρ ήταν καταπληκτικό, έπειτα ήρθε η καλοκαιρινή σαλάτα με καρπούζι που ήταν αποτυχημένη σαν στήσιμο. Πήραμε γαρίδες με αυγό και μους τυριού το οποίο δεν έδενε καθόλου. Επίσης πήραμε Λούτσο με λάιμ, πιάτο που ήταν εντελώς άγευστο και αδιάφορο. Το μόνο συμπαθητικό ήταν το χταπόδι με τη φάβα. Λογαριασμό δεν είδα.
Φοβάμαι πως το μαγαζί έχει πάρει την κατιούσα και πλέει τα λοίσθια. Λυπηρό.
Το αγαπημένο μου μαγαζί στη Θεσσαλονίκη παραμένει το thria όπου τρώω πάντα συγκλονιστικά καλά. Καλύτερα να δώσω 40-50€ το κεφάλι παρά 30 και να το θυμάμαι μέχρι να ξαναπάω παρά να πάω σε μετριότητα.
Επίσης καλό είναι το grada Nuevo και παραμένει με τον πήχη ψηλά.
Επόμενη κατηγορία αγαπημένων και all time classic για μένα είναι ο Κρητικός, το duck private cheffing και ο Γλυκάνισος- καλύτερα όμως να μην είναι ΣΚ.
Πιο εναλλακτικά τέλος είναι το extravaganza και το Μαιτρ και Μαργαρίτα (το 2ο έχω καιρό να το επισκεφτώ βέβαια).
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καμιά καλή πρόταση για βράδυ Σαββάτου και Κυριακή μεσημέρι;;;;
To Iberico ( Νικ. Μάντζαρου 18 &, Κώττα Ρούλια ) στη Δυτική είσοδο της Πόλης είναι μια πολύ καλή επιλογή για φαγητό σε έναν χώρο υψηλής αισθητικής! Εχει εξαιρετικές κοπές, σαλάτες και γλυκά και ο εσωτερικός χώρος είναι πανέμορφος!!!
Εάν είναι ανοιχτή και η ταράτσα του μπορείτε να φάτε έξω.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Για κοπές συμφωνώ ότι η Παλιά Αθήνα (δεν έχει ανοίξει ακόμη για χειμώνα παρεμπιπτόντως, μιας και κλείνει τους καλοκαιρινούς μήνες) είναι best vfm στην πόλη. Επίσης το Iberico και το Albero πολύ ικανοποιητικά. Οψοποιεών δεν έχω πάει αλλά θεωρείται επίσης από τα τοπ στον τομέα των κοπών.

Για πειραγμένους μεζέδες συμφωνώ για 10 τραπέζια και +τροφή. Προσθέτω την Ηλιόπετρα και το Νάμα στο κέντρο καθώς και τον Κρίταμο στην Τούμπα ενώ το βολιώτικο Μεζεν (κλασικό τσιπουράδικο τύπου Βόλου που παραγγέλνεις τσίπουρο και σου φέρνει μεζέ) ήταν πολύ καλό (αλλά πήγα 2 χρόνια πριν τελευταία φορά).

Για τη Μούργα θα συμφωνήσω με τη @fenia42 ότι δεν πατάει καλά και για να είμαι ειλικρινής έχω πάει 2-3 φορές και ποτέ δεν το ευχαριστήθηκα.

Για οικονομικό ψάρι το Ατλαντίς στην Καλαμαριά αλλά και διάφορα πρώην καφενεία που έχουν αναβαθμιστεί σε ταβέρνες όπως Πάνος στη Χαριλάου, Πύργος στο κέντρο κλπ. Ένα κλικ πιο πάνω σε τιμές και ποιότητα ο Γλυκάνισος στην Πυλαία και στα τοπ σε ποιότητα και τιμές Μάρεα στο κέντρο (το αδερφάκι του Γλυκάνισου-έχουν τους ίδιους ιδιοκτήτες) Μαύρη θάλασσα, Γραδα Nuevo, Κρητικός, Τριζόνι (το μαγαζί της Κρυοπηγής που άνοιξε στα Λαδάδικα και με μεγάλη ποικιλία θαλασσινών κοπών).

Προφανώς μου έχουν ξεφύγει αρκετά, μιας και υπάρχει αρκετή ποικιλία σε αυτά τα είδη. Προσωπικά θέλω να δοκιμάσω το νέο Clochard, το Όλυμπος Νάουσα και το Moldee.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom