Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Φρέσκια ενημέρωση, μόλις πριν από λίγα λεπτά:
Μετά από μερικά τηλέφωνα ακόμη, βρήκα το κατάλληλο άνθρωπο στο 2105274349, όπου και δίνοντας τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ (όχι τον ΑΜΚΑ, το μητρώο, έναν επταψήφιο που αναγράφεται στο βιβλιάριο) βρήκε τα στοιχεία μου και με ενημέρωσε ότι αύριο το πρωί θα προχωρήσει σε αποστολή κάρτας.
Το πρόβλημα ήταν απλά ότι είχαν τελειώσει οι κάρτες...:rolleyes-80: Ελλαδάρα.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τον χαντακωσες τον ανθρωπο τωρα με αυτο. Εναν βρηκαμε να απανταει τα τηλεφωνα θα τον πεθανουμε ολοι τωρα.
:haha: :haha:
Ήταν κυρία και μάλιστα ευγενέστατη, η οποία απάντησε στο τηλέφωνο σχεδόν αμέσως!
Αυτό που περιμένω να δω (αν ποτέ τη λάβω) είναι τι ισχύ έχει η κάρτα και αν θα επιβεβαιωθεί ότι λήγει τέλος Φεβρουαρίου. Δε θέλω να πιστεύω ότι πρέπει να ξανακάνω την ίδια διαδικασία...Θα δείξει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ενημέρωση 5/12:
Αν και ομολογώ ότι δε το περίμενα, η κάρτα τελικά ήρθε ταχυδρομικώς στο σπίτι.
Κάτι λιγότερο από έξι μήνες μετά, και αφού το κυνήγησα με τηλέφωνα.
Όπως μπορειτε να δείτε βέβαια, υπάρχει ημερομηνία λήξης

IMG_20191205_231008.jpg


Κάτι που δεν είναι παράλογο φυσικά μιας και πρέπει να ελέγχεται η ασφαλιστική ικανότητα.
Αυτό που είναι παράλογο όμως είναι η συνοδευτική επιστολή, που εξηγούσε με λίγα λόγια ότι για την ανανέωση της κάρτας απαιτείται η ίδια διαδικασία με την έκδοση.
Εν έτει 2019 δηλαδή δεν υπάρχει ένα αυτοματοποιημένο σύστημα ελέγχου και επανέκδοσης, αλλά πρέπει να χάσεις -εργάσιμες- ώρες απ τη ζωή σου για να έχεις ενημερωμένη κάρτα...Μαγεία.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάτι που δεν είναι παράλογο φυσικά μιας και πρέπει να ελέγχεται λογικά η ασφαλιστική ικανότητα.
Οχι. Παραλογο ειναι. Τι σχεση εχει η "ασφαλιστικη ικανοτητα"με την περιθαλψη? Αν δεν εισαι "ασφαλιστικα ικανος" δεν δικαιουσαι τσαμπα περιθαλψη με ενα ΑΜΚΑ κ μονο? Οτι δικαιουσαι λοιπον στη χωρα σου πρεπει να το δικαιουσαι κ στην ΕΕ. Εκτος αν εισαι κατοικος Μπανανιας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Οχι. Παραλογο ειναι. Τι σχεση εχει η "ασφαλιστικη ικανοτητα"με την περιθαλψη? Αν δεν εισαι "ασφαλιστικα ικανος" δεν δικαιουσαι τσαμπα περιθαλψη με ενα ΑΜΚΑ κ μονο? Οτι δικαιουσαι λοιπον στη χωρα σου πρεπει να το δικαιουσαι κ στην ΕΕ.
Δεν είμαι τόσο καταρτισμένος ως προς το νόμο αλλά νομίζω ότι δικαιούσαι περίθαλψη έως και 2 έτη από τη τελευταία σου ασφάλιση, έχοντας υποβάλλει τα δικαιολογητικά για την ανανέωση μέσω ΟΑΕΔ.

Εκτος αν εισαι κατοικος Μπανανιας.
:cool: Συ είπας...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
νομίζω ότι δικαιούσαι περίθαλψη έως και 2 έτη από τη τελευταία σου ασφάλιση,
Οχι βεβαια. Ολοι οι ελληνες πολιτες δικαιουνται δωρεαν περιθαλψης. Μονο το ΑΜΚΑ χρειαζεται (ν.4369/2016). Αρα οτι δικαιουνται εντος δικαιουνται κ εκτος. Εχω ΑΜΚΑ αρα πρεπει να εχω κ ευρωπαικη καρτα. Τοσο απλα. Σε νορμαλ χωρες. Στη Μπανανια κανε αιτησεις καθε χρονο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ισχύει αυτό που λέει ο @Samion, από το 2016 έχουν όλοι πρόσβαση και δικαίωμα δωρεάν περίθαλψης (και οι ανασφάλιστοι κλπ.). Νομίζω ότι είναι ο 4368/2016, αλλά μην το κάνουμε θέμα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω ότι είναι ο 4368/2016, αλλά μην το κάνουμε θέμα...
Ενα σωρο διαταξεις θα βρεις..παρεθεσα ενδεικτικα κ μονο την τελευταια (αρθρο 61, ν.4369/2016). Κ ο 4368 στο ιδιο θεμα αναφερθηκε. Οπως ειπες δεν ειναι αυτο το θεμα. ΑΜΚΑ= δωρεαν περιθαλψη αρα κ ευρωπαικη καρτα. Η παροχη της καρτας δεν εχει καμια σχεση με την "ασφαλιστικη ικανοτητα".
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ενα σωρο διαταξεις θα βρεις..παρεθεσα ενδεικτικα κ μονο την τελευταια (αρθρο 61, ν.4369/2016). Κ ο 4368 στο ιδιο θεμα αναφερθηκε. Οπως ειπες δεν ειναι αυτο το θεμα. ΑΜΚΑ= δωρεαν περιθαλψη αρα κ ευρωπαικη καρτα. Η παροχη της καρτας δεν εχει καμια σχεση με την "ασφαλιστικη ικανοτητα".
Δεν ισχυει αυτο που λες η ΕΚΑΑ σου παρεχεται απο το ασφαλιστικο σου ταμειο που ειναι υποχρεο για την καλυψη των τυχον ιατρικων εξοδων και νοσηλειων σου σε περιπτωση που δεχθεις παροχες υγειας και συμφωνα με τους ορους που οριζει η ευρωπαικη συμφωνια. Η ΕΚΑΑ δεν σου παρεχει ο,τι σου παρεχει η χωρα σου αλλα ιατρικη καλυψη σε δημοσιο συστημα υγειας για εκτακτα περιστατικα και συμφωνα με τις παροχες που θα λαμβανες αν ησουν ασφαλισμενος στη χωρα που σου παρεχει περιθαλψη.

Σε πολλες χωρες δεν παρεχεται στους ανασφαλιστους δωρεαν ιατρικη περιθαλψη ισως γιατι ειναι αλλη η λογικη του ανασφαλιστου ή δεν υπαρχουν ανασφαλιστοι. Γι αυτο και δεν υπαρχει μεριμνα γι αυτην την κατηγορια ανθρωπων (δεν επεκτεινομαι γιατι θα ανοιξουμε μεγαλη κουβεντα για το ασφαλιστικο) Στην Ελλαδα, δεν ξερω αν ισχυει ακομα, αλλα μεχρι περυσι οι ανασφαλιστοι πολιτες της ΕΕ και λοιπων χωρων της συμφωνιας δεν πληρωναν στις δομες του δημοσιου συστηματος υγειας (ΕΣΥ, ΠΕΔΥ πως σκατα λεγεται δεν ξερω) χωρις να χρειαζεται να εχουν καρτα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ρε παιδιά ξεκολλήστε με την άκαρπη συζήτηση... Η κάρτα χρειάζεται γιατί έχει τις απαραίτητες πληροφορίες για τη διασύνδεση του φορέα που παρείχε την περίθαλψη με το ασφαλιστικό σου Ταμείο. Φυσικά και δεν είναι ισόβια, και το αν παρέχεται δωρεάν υγειονομική περίθαλψη στην Ελλάδα είναι άσχετο με τη χρήση της κάρτας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Δεν ισχυει αυτο που λες η ΕΚΑΑ σου παρεχεται απο το ασφαλιστικο σου ταμειο που ειναι υποχρεο για την καλυψη των τυχον ιατρικων εξοδων και νοσηλειων σου σε περιπτωση που δεχθεις παροχες υγειας και συμφωνα με τους ορους που οριζει η ευρωπαικη συμφωνια.
2. Η ΕΚΑΑ δεν σου παρεχει ο,τι σου παρεχει η χωρα σου αλλα ιατρικη καλυψη σε δημοσιο συστημα υγειας για εκτακτα περιστατικα
1. Καπου χανεσαι. Δικαιουσαι στην ΕΕ οτι κ στη χωρα σου. Απλα ο ανασφαλιστος δεν δικαιουται ευρωπαικη καρτα? Φυσικα κ δικαιουται. Γιατι λοιπον να μην τη δινουν σε ολους οσους εχουν ΑΜΚΑ? Αυτο αναρωτιεμαι.
2. Λαθος. Που κανουν ολοι. Οχι εκτακτα περιστατικα αλλα "αναγκαια ιατρικη περιθαλψη". Δηλ κ εμβολια, αιμοκαθαρση, τοκετος κλπ αρκει να μην ειναι προγραμματισμενη περιθαλψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom