Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Γεια σας ξέρει κανείς την διαδικασία για κάρτα υγείας στην Ευρώπη από τον ασφαλιστικό φορεα;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μαλλον η ερωτηση ηταν να γραψει καποιος που εχει κανει την διαδικασια. Το εαν ξερεις καποιος και το κραταει για τον ευατο του δεν μας ενδιαφερει ιδιατερεα.
 

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.575
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Επίσης την αποκτάς, δωρεάν, με αίτησή σου πηγαίνοντας στον ασφαλιστικό σου φορέα (ΙΚΑ, ΤΑΥΤΕΚΩ κλπ) σε διάρκεια από αυθημερόν έως 15 ημερολογιακές ημέρες.
Η κάρτα είναι η παρακάτω και έχει ισχύ ένα χρόνο.



Είναι για χρήση στις χώρες της ΕΕ αλλά επιπλέον και για τη Νορβηγία, το Λίχτενσταϊν, την Ισλανδία & την Ελβετία.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.826
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Επίσης την αποκτάς, δωρεάν, με αίτησή σου πηγαίνοντας στον ασφαλιστικό σου φορέα (ΙΚΑ, ΤΑΥΤΕΚΩ κλπ) σε διάρκεια από αυθημερόν έως 15 ημερολογιακές ημέρες.
Η κάρτα είναι η παρακάτω και έχει ισχύ ένα χρόνο.



Είναι για χρήση στις χώρες της ΕΕ αλλά επιπλέον και για τη Νορβηγία, το Λίχτενσταϊν, την Ισλανδία & την Ελβετία.
Πολύ πρόσφατα πήγα στο ΙΚΑ για ανανέωση της κάρτας μου. Τα καινούρια νέα είναι ότι πλέον δεν εκδίδεται και δεν αποστέλλεται στο σπίτι η κάρτα η οποία είχε ισχύ για έναν χρόνο.
Δίνουν μόνο ένα χαρτί το οποίο έχει ισχύ μόλις 3 μήνες. Μετά το πέρας των 3 μηνών αν θέλεις να ταξιδέψεις πρέπει να ξανατρέχεις στο ΙΚΑ για καινούριο χαρτί.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Πολύ πρόσφατα πήγα στο ΙΚΑ για ανανέωση της κάρτας μου. Τα καινούρια νέα είναι ότι πλέον δεν εκδίδεται και δεν αποστέλλεται στο σπίτι η κάρτα η οποία είχε ισχύ για έναν χρόνο.
Δίνουν μόνο ένα χαρτί το οποίο έχει ισχύ μόλις 3 μήνες. Μετά το πέρας των 3 μηνών αν θέλεις να ταξιδέψεις πρέπει να ξανατρέχεις στο ΙΚΑ για καινούριο χαρτί.
Το χαρτι φανταζομαι μονο στα ελληνικα η εχουν σκεφτει για μισο δευτερολεπτο και ειναι στα αγγλικα;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.826
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Το χαρτι φανταζομαι μονο στα ελληνικα η εχουν σκεφτει για μισο δευτερολεπτο και ειναι στα αγγλικα;
Όνομα και επώνυμο είναι με Λατινικούς χαρακτήρες όπως αναγράφονται στην ταυτότητα.
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Μέχρι να εκδοθεί η κάρτα σου δίνουν ένα χαρτί. Μετά από μια βδομάδα περίπου σου έρχεται στο σπίτι ταχυδρομικώς. Το ίδιο ισχύει και για την ανανέωση της. Μια επίσκεψη στο τοπικό ΙΚΑ ή ΠΕΔΥ ή όπως αλλιώς λέγεται με το βιβλιάριο σου και ξενοιάζεις!!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.826
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μέχρι να εκδοθεί η κάρτα σου δίνουν ένα χαρτί. Μετά από μια βδομάδα περίπου σου έρχεται στο σπίτι ταχυδρομικώς. Το ίδιο ισχύει και για την ανανέωση της. Μια επίσκεψη στο τοπικό ΙΚΑ ή ΠΕΔΥ ή όπως αλλιώς λέγεται με το βιβλιάριο σου και ξενοιάζεις!!!
Δεν έρχεται πλέον ταχυδρομικά καμία κάρτα στο σπίτι. Μόνο ένα χαρτί σου δίνουν διάρκειας 3 μηνών και το παίρνεις άμεσα αφού έχεις συμπληρώσει την αίτηση που σου δίνουν. Το έγραψα ήδη στο προηγούμενο μήνυμά μου.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Οπως καθε Ιουνη ,εβγαλα και φετος ,αυθημερον πλαστικοποιημενη,διαρκειας 6 μηνες.Ισως υπαρχει διαφορα στα ταμεια?το δικο μου ειναι εμπορων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.359
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom