Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
η παραμονη στη χωρα να μην υπερβαινει τους 3 μηνες.
Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει,αλλά δεν μπορεί και να ελεγχθεί.Στην περίπτωση της μητέρας μου,είναι μόνιμος κάτοικος της Βαρκελώνης,αλλά και δημότης.
Με την κάρτα της μητέρας μου,την πήγαμε στο νοσοκομείο ,την εξέτασαν,τις έγραψαν φάρμακα,και
πληρώνει την συμμετοχή της σαν να είναι Ισπανίδα.Το νοσοκομείο δωρεάν.Δεν είχε κάτι τρομερό αλλά νευροπίεση.
Επίσης πηγαίνει στο αστικό κέντρο υγείας της γειτονιάς μας και της γράφουν τα φάρμακα της κάθε
τρίμηνο.
Μάλιστα αυτές τις ημέρες έληξε η κάρτα της και θα πρέπει να στείλω ΦΑΞ ,ναι φαξ
στην Αθήνα να την ανανεώσουν.Βέβαια δεν την στέλνουν στην Ισπανία,αλλά πηγαίνει ένας φίλος μου
και την παίρνει μια εβδομάδα μετά την αίτηση.Ισχύει ένα χρόνο από την ημερομηνία έκδοσης.
Το ταμείο είναι το πρώην ΤΑΠΟΤΕ και όλη η Ελλάδα εξυπηρετείτε από την Αθήνα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Βγήκε αυτό το νήμα από τη λήθη και άρχισε μία από τα ίδια...
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=el&catId=559Μια δωρεάν κάρτα που σας προσφέρει πρόσβαση σε ιατρικά αναγκαία, κρατική περίθαλψη κατά την προσωρινή διαμονή σας σε μια από τις 28 χώρες της ΕΕ, την Ισλανδία, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία και την Ελβετία, με τους ίδιους όρους και το ίδιο κόστος (σε ορισμένες χώρες, δωρεάν) με τους ασφαλισμένους της εν λόγω χώρας.
Σημαντική σημείωση – η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας:
  • δεν υποκαθιστά την ταξιδιωτική ασφάλιση.. Δεν καλύπτει την ιδιωτική υγειονομική περίθαλψη, ούτε δαπάνες όπως το αεροπορικό εισιτήριο επιστροφής στη χώρα σας ή την απώλεια/κλοπή περιουσιακών στοιχείων,
  • δεν καλύπτει τις δαπάνες σας αν ταξιδεύετε ειδικά για να λάβετε ιατρική περίθαλψη,,
  • δεν εγγυάται τη δωρεάν παροχή υπηρεσιών.. Δεδομένου ότι τα συστήματα υγειονομικής περίθαλψης κάθε χώρας διαφέρουν, υπηρεσίες που παρέχονται δωρεάν στη χώρα σας μπορεί να μην παρέχονται δωρεάν σε μια άλλη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει,αλλά δεν μπορεί και να ελεγχθεί.
Γιατι μπορει να ελεγθει ποια ειναι η "αναγκαια" ιατρικη περιθαλψη? Its all about money...
Το 3 μηνο ισχυει οχι για την καρτα αλλα για την εγγραφη στα δημοτολογια κλπ. Κ χωρις να γινει καποιος δημοτης απαιτειται αναλογα με τη χωρα εγγραφη ως μονιμου κατοικου. Τεσπα διαδικασιες που δεν αφορουν ταξιδιωτες. Απορω παντως που δεν παιρνει στην περιπτωση που ανεφερες ισπανικη καρτα ως μελος οικογενειας κλπ.
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Γιατι να υπαρχουν ιατρικα κεντρα στην Κρητη/Ροδο/Ιονια νησια (πολυατρεια) για τους τουριστες; Και πανε Αγγλοι, Δανοι, Νορβηγοι, Σουηδοι & πλ$ρωνουν αδρα, εφ οσον ολοι εχουν το ΕΦΚΑ της χωρας τους;
αυτο λεγεται ιδιωτικη ιατρικη και υπαρχει εφ οσον στη χωρα μας, δυστυχως γιατι οχι ολοι οι γιατροι ειναι του δημοσιου.....
οι τουριστες που εχουν ιδιωτικες ταξιδιωτικες ασφαλειες δεν καλουνται να καταβαλουν χρηματατικη αποζημίωση, εκτος και αν προυπαρχει η νοσος ..
και επισης κανεις γιατρος του δημοσιου δεν θα κανει home visit η hotel visit σε τουριστες ασθενεις...
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Εγώ πάντως όσο ήμουν στην Πολωνία, είχε χρειαστεί να επισκεφθω γιατρό. Υπήρχε ένα ιατρικό κέντρο στις εστίες μας, αλλά δεν πρέπει να ήταν μόνο για φοιτητές, μπορούσε να πάει οποιοσδήποτε. Οπότε πήγα εκεί, έκλεισα ραντεβού και δεν πλήρωσα τίποτα. Το πρόβλημα δεν ήταν η κάρτα, αλλά το γεγονός ότι δεν δέχονταν την ταυτότητα μου και ήθελαν διαβατήριο. Ευτυχως είχα, αλλιως ίσως θα έπρεπε να τους πιέσω παραπάνω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Απορω παντως που δεν παιρνει στην περιπτωση που ανεφερες ισπανικη καρτα ως μελος οικογενειας κλπ.
Αυτό δεν γίνετε,γιατί είναι συνταξιούχος και έχει ταμείο στην Ελλάδα που τις καλύπτει τις ανάγκες.
Αν ήταν ανασφάλιστη θα είχε πάρει αμέσως ισπανική κάρτα.Αλλά φεύγουμε εκτός θέματος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό δεν γίνετε,γιατί είναι συνταξιούχος και έχει ταμείο στην Ελλάδα που τις καλύπτει τις ανάγκες.
Αν ήταν ανασφάλιστη θα είχε πάρει αμέσως ισπανική κάρτα.Αλλά φεύγουμε εκτός θέματος.
Μα η ευρωπαικη καρτα του θεματος δεν αφορα προσωρινη διαμονη μονο? Δηλ ταξιδια κατω των 3 μηνων. Μετα το 3μηνο εγγραφεσαι ως μονιμος κατοικος, οχι απαραιτητα δημοτης, κ μετα στο αντιστοιχο ΕΣΥ με το εντυπο S1. Αλλαξε κατι?
 

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ και πήρα και εγώ ένα χαρτί στα ελληνικά,μόνο το ονοματεπώνυμο ήταν στα Αγγλικά στην "χαζη" ερώτηση μου "Πώς θα το διαβάσουν;" Η απάντηση ηταν:"ξέρουν αυτοί,έχουν συμφωνία οι χωρες"!!!!!!
Όταν ρώτησα για ισχύ μου είπε 20/2,,Σε επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις για την ισχύ της,μια μου έλεγε: εξαρτάται,3 μήνες,6 μήνες κλπ .
Άκρη δεν έβγαζα ώσπου μια άλλη υπάλληλος με λυπήθηκε και μου είπε το απλούστατο:"Οι κάρτες ανανεώνονται κάθε 20/2 οπότε εξαρτάται ποτέ θα έρθετε"
Τόσο δύσκολο να το πει η άλλη από την αρχη;;!!
Σε κανένα μήνα θα έρθει σπίτι η κάρτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Δεν καταλαβαινω το αγχος με τη γλωσσα. Το χαρτι αναφερει τον αριθμο της καρτας, την ημερομηνια ληξης και τα στοιχεια του φορεα στα αγγλικα. Τι αλλο χρειαζεται δηλαδη?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Δεν καταλαβαινω το αγχος με τη γλωσσα. Το χαρτι αναφερει τον αριθμο της καρτας, την ημερομηνια ληξης και τα στοιχεια του φορεα στα αγγλικα. Τι αλλο χρειαζεται δηλαδη?
τιποτα.. απλα ισως σου ζητηθεί διευθυνση, ΤΚ και τηλεφωνο αν πρεπει να σε περασουν στο συστημα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι να ληγει. Ολοι δεν εχουν δωρεαν περιθαλψη? Ο ΑΜΚΑ αρκει, αρα θα επρεπε με την αποδοση ΑΜΚΑ να σου δινουν την καρτα σου με ληξη σε 5 πχ χρονια για καθαρα διαχειριστικους λογους. Οπως ισχυει σε προηγμενους εταιρους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom