Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
ληγει σε 6 χρονια με το περας των οποιων, πριν σου στειλουν τη νεα, ελεγχουν μονο αν εχεις αποδημησει σε τοπο χλοερο η οχι ακομα..
Η κορη του Μανου Λοιζου δεν ηταν που επαιρνε για 5 χρονια τη συνταξη του πατερα της ενω ειχε αποδημησει? Η ασφαλιστικη ικανοτητα ειναι ο τροπος που βρηκαν να ασκησουν καποιο ελεγχο, λεμε τωρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.049
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Στη Γαλλια η καρτα εκδιδεται για ολους με μια απλη αιτηση μεσω εφαρμογης κινητου και ισχυει για 2 χρονια
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Για ποια κάρτα μιλάτε...φέτος την έφαγε η μαρμαγκα :) Πρώτη φορά φέτος δεν μου έστειλαν ευρωπαικες καρτες ασφάλισης ταχυδρομικως παρά μόνο μου εδωσαν ενα έντυπο με ένα κείμενο μισά Ελληνικά μισά Αγγλικά ! Στα παράπονα μου (μετά το ταξίδι) ή απάντηση ήταν ότι πλέον ΔΕΝ σου εκδίδουν κάρτα προφανώς λόγω κόστους ;;; Οπότε φανταστείτε να σας τύχει κάτι στο εξωτερικό σε νοσοκομείο με ένα τσαλακωμενο απλό χαρτί Α4 και μία ταυτότητα της πλάκας και να προσπαθείς να τους εξηγήσεις...κράτος μπανανια :(
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
karfitsa παρέλαβες κατευθείαν κάρτα στον ΟΑΕΕ;
 
Last edited:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ. Ψάχνω να βρω άκρη τώρα αν συνταξιούχοι ΟΑΕΕ και ασφαλισμένοι στο ίδιο ταμείο απευθύνονται στο περιφερειακό τμήμα ΟΑΕΕ της περιοχής τους. Υποθέτω πως ναι;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Ευχαριστώ πολύ. Ψάχνω να βρω άκρη τώρα αν συνταξιούχοι ΟΑΕΕ και ασφαλισμένοι στο ίδιο ταμείο απευθύνονται στο περιφερειακό τμήμα ΟΑΕΕ της περιοχής τους. Υποθέτω πως ναι;
Δεν το ξέρω αλλά λογικά ναι.Καλύτερα να ξεκινήσεις από το τμήμα της περιοχής σου.Δεν ξέρω αν στο site του ΕΦΚΑ(αφου συνδεθείς) γράφει για τους συνταξιούχους πιο τμήμα τους εξυπηρετεί όπως γράφει για τους ασφαλισμένους.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Δεν αφορά εμένα και δυστυχώς είναι σε άλλη πόλη αλλά θα τους πω να ξεκινήσουν απ το τοπικό τμήμα (έτσι κι αλλιώς ο ένας εξ αυτών από εκεί θα εξυπηρετηθεί) και βλέπουν. Δυστυχώς το site του εφκα "στέλνει" τους συνταξιούχους στο τμήμα συντάξεων, προφανώς θεωρώντας πως ότι πάρε δώσε έχουν πλέον με τον ασφαλιστικό τους φορέα αφορά στη σύνταξή τους. Ίδωμεν...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Δεν αφορά εμένα και δυστυχώς είναι σε άλλη πόλη αλλά θα τους πω να ξεκινήσουν απ το τοπικό τμήμα (έτσι κι αλλιώς ο ένας εξ αυτών από εκεί θα εξυπηρετηθεί) και βλέπουν. Δυστυχώς το site του εφκα "στέλνει" τους συνταξιούχους στο τμήμα συντάξεων, προφανώς θεωρώντας πως ότι πάρε δώσε έχουν πλέον με τον ασφαλιστικό τους φορέα αφορά στη σύνταξή τους. Ίδωμεν...
Αυτό που έγραψα για την άμεση παραλαβή αφορά την Αθήνα.Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες πόλεις.Αναγκαστικά όμως από τον ΟΑΕΕ θα αρχίσουν.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και σε μενα δεν ηρθε ποτε καθως και σε μελος της οικογενειας, αρα δεν χαθηκε η μια στο ταχυδρομειο.
@Earth Citizen αν τη λαβεις ενημερωσε μας. Εμεις ξεμειναμε με το χαρτι για 3μηνο.
Και ναι, ύστερα από ένα μήνα και κάτι, επιβεβαιώνω ότι την έλαβα.
Αυτό που είναι παράλογο όμως είναι η συνοδευτική επιστολή, που εξηγούσε με λίγα λόγια ότι για την ανανέωση της κάρτας απαιτείται η ίδια διαδικασία με την έκδοση.
Εν έτει 2019 δηλαδή δεν υπάρχει ένα αυτοματοποιημένο σύστημα ελέγχου και επανέκδοσης, αλλά πρέπει να χάσεις -εργάσιμες- ώρες απ τη ζωή σου για να έχεις ενημερωμένη κάρτα...Μαγεία.
Άλλη μια φορά που αντί να πηγαίνουμε μπροστά σ' αυτή χώρα πάμε πίσω. Όχι μόνο πρέπει να ξανακάνεις την αίτηση αλλά πλέον η κάρτα έχει ελάχιστη διάρκεια (και μένα 29/2 λήγει, δεν ξέρω γιατί). Κάποτε ίσχυε για ένα χρόνο...τι να πω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom