Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μπορειτε παρακαλω να μας απαντησετε επιτελους τι καμερα εχετε;βιαζομαστε να αγορασουμε λεμε :rolleyes:
χαχαχα
είναι η new dslr που έχω στην πρώτη της εξόρμηση.
sony α58. Στην οικονομική κατηγορία γύρω στα 350 με τον πρώτο φακό 18-55.
Για αρχάριος δεν ήθελα κάτι ανώτερο άσε που δεν ήθελα να δώσω πολλά. Μια χαρά αποτελέσματα πήρα και έκανα και λάθη.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
με γεια καλοταξιδη και να μη ξαναχρειαστει να βγαλετε φωτο απο νεκροταφεια :haha: by the way στη βαρκελωνη εχει ενα απιστευτο νεκροταφειο!ας φτυσω τον κορφο μου!
θα στραφω σε mirrorless εχω dslr αλλα δεν τη χρησιμοποιω τη γκουμουτσα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
με γεια καλοταξιδη και να μη ξαναχρειαστει να βγαλετε φωτο απο νεκροταφεια :haha: by the way στη βαρκελωνη εχει ενα απιστευτο νεκροταφειο!ας φτυσω τον κορφο μου!
θα στραφω σε mirrorless εχω dslr αλλα δεν τη χρησιμοποιω τη γκουμουτσα!
Moυ αρέσουν οι mirrorless. Εγώ δεν το έψαξα και πολύ να σου πω την αλήθεια.Αλλά είμαι ευχαριστημένος.
Βαρκελώνη-Μαδρίτη μάλλον είναι το επόμενο ταξίδι. Αν είναι απίστευτο το νεκροταφείο που προτείνεις θα πάω δεν το συζητώ:D
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
με εσκιαξες και αρχιζει κ νυχτωνει!:shock:

https://en.wikipedia.org/wiki/Montjuïc_Cemetery
εχει κ λεωφορειο μεσα!δεν εχω παει γιατι προτιμω τους ανθρωπους ζωντανους :D
φυσικα και στο παρισι εχει ενα τελειο που ειναι κ ο οσκαρ γουαιλντ μεσα.. Père Lachaise Cemetery ε σε αυτο πηγα γιατι μικρη μου αρεσε ο οσκαρ!
μαδριτη μη βαλεις πολλες μερες θα βαρεθεις!
καλα να περασεις!
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Διαβάζοντας την εξαιρετική μέχρι τώρα φωτο-βιντεο-ιστορία σου συνειδητοποίησα ότι θα μπορούσα να είχα δει κι άλλα πολλά στη Στοκχόλμη!!!!Περιμένω να δω αν έκανες επισκέψεις στους ξεχωριστούς σταθμούς όλων των χρωμάτων του μετρό της πόλης είτε γιατί έπρεπε να το χρησιμοποιήσεις είτε απλά και μόνο να φωτογραφίσεις τους τόσο διαφορετικούς σταθμούς..Επίσης, χαίρομαι που το Ελσίνκι είναι στη μέση του ταξιδιού. Είναι η μόνη πρωτεύουσα των τριών χωρών που δε με ενθουσίασε (όσο οι άλλες δύο..) Θα ήταν κρίμα να πας πρώτα Σουηδία-Δανία και να τελειώσεις με τις "μέτριες" εικόνες του Ελσίνκι (μέτριες όταν έχεις ήδη πάει Στοκχόλμη, σε άλλες πόλεις της Σουηδίας, Κοπεγχάγη κλπ, όπως έκανα εγώ, κατά τη γνώμη μου πάντα). Μπορεί η ιστορία σου όταν φτάσει στο Ελσίνκι, στα αχανή δάση της χώρας κλπ να με κάνει να πω: Μα τι όμορφο που είναι τελικά!:)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
με εσκιαξες και αρχιζει κ νυχτωνει!:shock:

https://en.wikipedia.org/wiki/Montjuïc_Cemetery
εχει κ λεωφορειο μεσα!δεν εχω παει γιατι προτιμω τους ανθρωπους ζωντανους :D
φυσικα και στο παρισι εχει ενα τελειο που ειναι κ ο οσκαρ γουαιλντ μεσα.. Père Lachaise Cemetery ε σε αυτο πηγα γιατι μικρη μου αρεσε ο οσκαρ!
μαδριτη μη βαλεις πολλες μερες θα βαρεθεις!
καλα να περασεις!
Ε βρε βιαστική χαχα ακόμα το επεξεργά;ζομαι δεν έκλεισα κάτι:p

Στο Père Lachaise όπως ανέφερα πήγα και αφιερώνω ολόκληρο κεφάλαιο στην ιστορία του Παρισιού. Εκεί ήταν κάτι το διαφορετικό. Πολύ scary κατάσταση και πήγα με μουντό βροχερό καιρό και τριγυρνούσαμε μόνοι μας. Εκεί είναι ολόκληρη πολιτεία νεκρών! Της Στοκχόλμης ήταν άλλο πράγμα. Εντάξει δεν είμαι και φανατικός με το αντικείμενο ούτε παίρνω σβάρνα τα νεκροταφεία:DΦωτογραφικά το βλέπω και μόνο αν το νεκροταφείο είναι φίρμα:p
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
οριστε σε προλαβαινω πριν κανεις λαθος!σσσσς κρατας μυστικο;στη μαδριτη αξιζουν οι μονοημερες οχι η ιδια η πολη...στο λεω με κινδυνο της σωματικης μου ακεραιοτητας γιατι θα με πλακωσουν οι φαν της πολης!:haha:
ωχ κ αλλη ιστορια εγραψες;:clap:
ακομη να ξεπερασω την πορτογαλια-αχ τις πιο ωραιες ευρωπαικες χωρες τις ειδα τελευταιες (ισπανια-πορτογαλια)!
φτου φτου μην ερθει η αποφραδα ωρα μου αλλα να ζητησω να με αποτεφρωσουν γιατι αν τυχει κ πεσω στα φωτογραφικα σου διχτυα καηκα!:haha::haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Διαβάζοντας την εξαιρετική μέχρι τώρα φωτο-βιντεο-ιστορία σου συνειδητοποίησα ότι θα μπορούσα να είχα δει κι άλλα πολλά στη Στοκχόλμη!!!!Περιμένω να δω αν έκανες επισκέψεις στους ξεχωριστούς σταθμούς όλων των χρωμάτων του μετρό της πόλης είτε γιατί έπρεπε να το χρησιμοποιήσεις είτε απλά και μόνο να φωτογραφίσεις τους τόσο διαφορετικούς σταθμούς..Επίσης, χαίρομαι που το Ελσίνκι είναι στη μέση του ταξιδιού. Είναι η μόνη πρωτεύουσα των τριών χωρών που δε με ενθουσίασε (όσο οι άλλες δύο..) Θα ήταν κρίμα να πας πρώτα Σουηδία-Δανία και να τελειώσεις με τις "μέτριες" εικόνες του Ελσίνκι (μέτριες όταν έχεις ήδη πάει Στοκχόλμη, σε άλλες πόλεις της Σουηδίας, Κοπεγχάγη κλπ, όπως έκανα εγώ, κατά τη γνώμη μου πάντα). Μπορεί η ιστορία σου όταν φτάσει στο Ελσίνκι, στα αχανή δάση της χώρας κλπ να με κάνει να πω: Μα τι όμορφο που είναι τελικά!:)
Δεν θα αλλάξεις γνώμη για το Ελσίνκι. Άλλωστε το είδαμε κάποιες ώρες οπότε κατάφερα να δω το κέντρο μόνο.Ήταν άσχημος και ο καιρός. Σίγουρα η ύπαιθρος της Φινλανδίας αξίζει πολλά περισσότερα από την πρωτεύουσα της. Όμως ακόμα και το Ελσίνκι έχει πράγματα να δεις και να κάνεις και νομίζω το αδικώ. Τα είχα ψάξει αλλά που να καταφέρω να τα δω με τόσες λίγες ώρες.

Στους σταθμούς μετρό φυσικά και πήγα. Σε 4 απ'αυτούς τους ιδιαίτερους για φωτογράφιση:)Θα κάνω ένα ξεχωριστό κεφάλαιο.

Πάντως συμφωνώ ότι δεν θα μου άρεσε να κλείσω με Ελσίνκι το ταξίδι. Αν και αγχωνόμουν για την οργάνωση και τη δομή τελικά οι μέρες μπήκαν πολύ καλά στον προγραμματισμό για την κάθε πόλη.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
οριστε σε προλαβαινω πριν κανεις λαθος!σσσσς κρατας μυστικο;στη μαδριτη αξιζουν οι μονοημερες οχι η ιδια η πολη...στο λεω με κινδυνο της σωματικης μου ακεραιοτητας γιατι θα με πλακωσουν οι φαν της πολης!:haha:
ωχ κ αλλη ιστορια εγραψες;:clap:
ακομη να ξεπερασω την πορτογαλια-αχ τις πιο ωραιες ευρωπαικες χωρες τις ειδα τελευταιες (ισπανια-πορτογαλια)!
φτου φτου μην ερθει η αποφραδα ωρα μου αλλα να ζητησω να με αποτεφρωσουν γιατι αν τυχει κ πεσω στα φωτογραφικα σου διχτυα καηκα!:haha::haha:
:D:D:D

Αυτό για τη Μαδρίτη το έχω υπόψιν. Δεν νομίζω να σε κατασπαράξει κανείς. Μάλλον όλοι το ίδιο λένε. Μη μου θυμίζεις Πορτογαλία γιατί βουρκώνω:icon_redface:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
οχι να παρει η ευχη κ εγω νομιζα οτι τετραγωνισα τον κυκλο!:icon_evil::p
ΓΙΑΝΝΗ "η πορτογαλια σουαρες;
Ε πως να ξερω αν μου αρεσε τωρα ηρθα":haha::haha:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Γιαννη αυτο για τα γενεθλια σου οποτε κ ναναι αυτα!

ασχετο με την ιστορια σου αλλα γελαω μεχρι δακρυων!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom