Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.750
Γιάννη, η ιστορία ήταν (είναι) υπέροχη. Είσαι απίστευτος. Υποκλίνομαι. Νάμαστε καλά να ταξιδεύουμε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη, η ιστορία ήταν (είναι) υπέροχη. Είσαι απίστευτος. Υποκλίνομαι. Νάμαστε καλά να ταξιδεύουμε.
Ευχαριστώ πολύ gelf:)
Έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά της μέχρι να ολοκληρωθεί.
Σε 1-2 μέρες ανεβαίνει το επόμενο κεφάλαιο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
giannismits ή αλλιώς o mr travel planet! Τι να πρωτοσχολιάσω; Βασικά ως πρώτο σχόλιο θα σου πω κάτι που ενδεχομένως να μη σου αρέσει αλλά νομίζω πως αυτή είναι η πιο γεμάτη, άρτια και γλαφυρή ιστορία σου (ακόμα δεν έχω διαβάσει βέβαια την τιμημένη της Πορτογαλλίας).
Με πήγες 4,5 χρόνια πίσω! Ξαφνικά θέλω να ξαναπάω Στοκχόλμη, λίγο με τα Παρίσια, τις Πράγες και τις Ιταλίες είχα ξεχάσει πόσο όμορφη είναι η Βασίλισσα του Βορρά. Και φυσικά πόσα ήταν αυτά πήγες και εγώ δεν είδα όταν είχα πάει; Είναι δυνατόν να χάσω τους τέλειους art deco δίδυμους πύργους και τα μικρά χρωματιστά σπιτάκια στα στενά Fiskargatan, Svartensgatan και Katarina Kyrkobacke; Φωτιές μας άναψες Γιάννη! Άσε που με τρελαίνει αυτό το κιτρινο-κόκκινο του φθινοπώρου.
Περιμένουμε τη συνέχεια και ειδικά το all time αγαπημένο μου Skansen! (1-2 μέρες; Ε όχι! Δεν καθόμαστε κύριε mits! Τρέχουμε τώρα!)

ps. Οι καλύτερες φωτο που έχεις βγάλει so far. ;-)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Φίλε μου @georgeant :) μα πόσο καλός είσαι. Thank you πάρα πολύ!
Δηλαδή στη Στοκχολμη που σας φιλοξένησε και κάτοικος δεν σας πήγε σ'αυτα τα μέρη? Ειδικά στα ξυλινα σπιτάκια?Ντροπή:p
Τα φθινοπωρινά τοπία ήταν εξαιρετικά και οι φωτογραφίες οντως βγήκαν πολύ καλές. Συμφωνω πως είναι οι καλύτερες μου.

Το νεκροταφείο πως σου φάνηκε σε συγκριση οπως το έιχες δει εσύ με συννεφιά και πιο σκοτεινά καθώς βραδιαζε?
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Φίλε μου @georgeant :) μα πόσο καλός είσαι. Thank you πάρα πολύ!
Δηλαδή στη Στοκχολμη που σας φιλοξένησε και κάτοικος δεν σας πήγε σ'αυτα τα μέρη? Ειδικά στα ξυλινα σπιτάκια?Ντροπή:p
Τα φθινοπωρινά τοπία ήταν εξαιρετικά και οι φωτογραφίες οντως βγήκαν πολύ καλές. Συμφωνω πως είναι οι καλύτερες μου.

Το νεκροταφείο πως σου φάνηκε σε συγκριση οπως το έιχες δει εσύ με συννεφιά και πιο σκοτεινά καθώς βραδιαζε?
Όχι δε μας πήγε ο άτιμος! Βέβαια δούλευε όλη μέρα ο φίλος οπότε ουσιαστικά μόνοι μας ήμασταν, άρα λίγα πράγματα κάναμε μαζί του. Πήγαμε όμως μαζί στο grand lund όπου αυτή τη βραδιά τη θυμάμαι ακόμα και τώρα, είχα περάσει πολύ ωραία (οι τσιρίδες μας πρέπει να είχαν φτάσει μέχρι το Globen).
Το νεκροταφείο μου φάνηκε εντελώς ονειρικό και παραμυθένιο μέσα απο τις φωτογραφίες σου. Εμείς να σου πω την αλήθεια είχαμε αγριευτεί αρκετά γιατι ήταν βράδυ (το σούρουπο του Μαιου εν πάση περιπτώσει, δε νυχτώνει εντελώς). Σε κάποια φάση αρχίσαμε να βλέπουμε κάτι περίεργες σκιές εκεί ανάμεσα στους κέλτικους σταυρούς και τα μνήματα κι επίσης είχα την εντύπωση πως ήμασταν εντελώς μόνοι μας. Ε, δε θελει και πολύ. Η εικόνα που μου έχει μείνει είναι πιο spooky και πιο απόκοσμη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το νεκροταφείο μου φάνηκε εντελώς ονειρικό και παραμυθένιο μέσα απο τις φωτογραφίες σου. Εμείς να σου πω την αλήθεια είχαμε αγριευτεί αρκετά γιατι ήταν βράδυ (το σούρουπο του Μαιου εν πάση περιπτώσει, δε νυχτώνει εντελώς). Σε κάποια φάση αρχίσαμε να βλέπουμε κάτι περίεργες σκιές εκεί ανάμεσα στους κέλτικους σταυρούς και τα μνήματα κι επίσης είχα την εντύπωση πως ήμασταν εντελώς μόνοι μας. Ε, δε θελει και πολύ. Η εικόνα που μου έχει μείνει είναι πιο spooky και πιο απόκοσμη.
Έχει όμως κι αυτό την μαγεία του! Θα περιμένω ανταπόκριση από το Περ Λασαίζ του Παρισιού. Ελπίζω να το πετύχεις σε μέρα μουντή και υγρή για να κάνεις ''παπάδες'' με τις φωτογραφίες ;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στοκχόλμη: Mot mig i Gamla Stan! Στην παλιά πόλη

Η πρώτη γνωριμία μας με την παλιά πόλη έγινε την δεύτερη μέρα και ήταν βράδυ. Ήταν περισσότερο ένα πέρασμα για μια πρώτη γεύση και με αντικείμενο μια ατμοσφαιρική φωτογράφιση στα σκοτεινά σοκάκια. Παρ’ ότι δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη η παλιά πόλη της Στοκχόλμης με μπέρδεψε βραδιάτικα και δεν είχα ιδέα που περπατάω και που βρίσκομαι! Λίγη σημασία είχε αυτό αφού η κανονική περιήγηση θα γινόταν την επόμενη μέρα το πρωί.

Αν και μου είχαν πει ότι γενικά καλό θα ήταν να αποφύγω τις βραδινές βόλτες στην παλιά πόλη που δεν κυκλοφορεί ψυχή εγώ χωρίς ίχνος ενδοιασμού το έκανα και καλά έκανα! Η αλήθεια είναι πως πράγματι στις 9 και κάτι που πήγαμε εμείς με εξαίρεση έναν –δυο δρόμους , τα στενά υγρά πλακόστρωτα σοκάκια ήταν έρημα και σε πολλά σημεία κυκλοφορούσαμε μόνο εμείς με τη φωτογραφική μηχανή παραμάσχαλα. Δεν υπήρχε κανένας περίεργος ή μεθυσμένος και ούτε στιγμή δεν νοιώσαμε άβολα ή ανασφαλείς. Αλλά και πάλι αναρωτήθηκα. Τι ερημιά, που είναι ο κόσμος, που είναι οι τουρίστες?

Η αύρα όλου του σκηνικού με παρέσυραν και ήμουν έτοιμος να χορέψω και να γυρίσω βίντεο κλίπ τραγουδώντας μια ωδή για την παλιά πόλη! Να κάπως έτσι!
Αλλά επειδή εγώ ούτε χορεύτριες είχα ούτε τη χάρη του Magnus Carlsson το άφησα για άλλη φορά!

Η Gamla stan μια από τις καλύτερα διατηρημένες μεσαιωνικές παλιές πόλεις της Ευρώπης μας υποδέχτηκε μυστήρια και ατμοσφαιρική με τα στενά λιθόστρωτα μονοπάτια της και τα κτίρια της σε τόσες πολλές διαφορετικές αποχρώσεις του χρυσού σαν να ξεπήδησε από κάποιο βιβλίο ιστορίας! Ατμόσφαιρα και γοητεία που μόνο η παλιά πόλη μπορεί να προσφέρει!

page.jpg


Vasterlanggatan και Yxsmedsgrand
page2.jpg


Gasgrand, Prastgatan και Spektens grand
page3.jpg



Prastgatan, Trangsund και Stortorget
page4.jpg


Stortorget


Stortorget, Vasterlanggatan, Stora Gramunkegrand και Tyska Kyrkan
page5.jpg


Vasterlanggatan και Yxsmedsgrand
page6.jpg


Ο στενότερος δρόμος, Marten Trotzigs grand στη Vasterlanggatan 81
page7.jpg


Jarntorget, Sodra Bankogrand και Osterlanggatan - Ferkens grand
page8.jpg


Osterlanggatan
page9.jpg


Στο βασιλικό παλάτι οι παγωμένοι φρουροί!


Υπέροχη η παλιά πόλη το βράδυ. Κρύα, έρημη, μεσαιωνική με όλη τη σημασία της λέξης. Μόνο έτσι μπορείς να βιώσεις τη μαγεία της. Τους τουρίστες τι τους θες?Άλλωστε την επόμενη μέρα δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε την πολυκοσμία!

Όχι δεν με ενόχλησε καθόλου που επιτέλους στην 3η μέρα είδαμε και τον τουριστικό χαρακτήρα αυτής της πόλης, είδαμε κόσμο επιτέλους. Αλλοίμονο αν δεν τον βλέπαμε κι εδώ στην παλιά πόλη, στο Νο 1 τουριστικό αξιοθέατο της Στοκχόλμης. Το μοναδικό μέρος που είδαμε κίνηση, γκρουπάκια, αμέτρητα σουβενιράδικα, εστιατόρια, συνωστισμό και τέλος πάντων όλα τα χαρακτηριστικά ενός τουριστικού μέρους. Αλλά δεν με πείραξε καθόλου μη πω πως το ζητούσε ο οργανισμός μου λίγο το tourist mood! Λίγη ζωντάνια βρε αδερφέ!

Το δημαρχείο Από τη γέφυρα Vasabron


Η πίσω μεριά του Σουηδικού κοινοβουλίου


Η γέφυρα Riksbron μας εισάγει στην οδό Riksgatan που περνάει ανάμεσα στη βουλή και μας βγάζει στην Gamla Stan και συγκεκριμένα στην πλατεία Mynttorget ακριβώς από πίσω από το Παλάτι.



page10.jpg


Η Gamla Stan ενώνεται με το νησί Helgeandsholmen που βρίσκεται το κοινοβούλιο και με το νησί Riddarholmen. Η έκταση της παλιάς πόλης μαζί με τα νησάκια δεν είναι μεγάλη και άνετα μπορείς απολαύσεις βόλτες, αξιοθέατα και εκκλησίες σε λιγότερη από μια ημέρα. Τα αξιοθέατα είναι πολλά με σημαντικότερα το Βασιλικό παλάτι που περιλαμβάνει πολλά μουσεία, ο Καθεδρικός ναός της Σουηδίας, το Μουσείο Νόμπελ, η εκκλησία στο νησί Riddarholmen αλλά εμείς αρκεστήκαμε στο να περπατήσουμε τους σημαντικότερους δρόμους αλλά και τα άγνωστα σοκάκια της γοητευτικής παλιάς πόλης. Διότι κατά τις 15:00 έπρεπε να φύγουμε προς το λιμάνι Tegelvikshamnen αφού ήταν η μέρα της κρουαζιέρας για το Ελσίνκι. Ακόμα κι έτσι είδαμε χαλαρά και άνετα την παλιά πόλη χωρίς άγχος και τρέξιμο.

Sveriges riksdag / Σουηδικό κοινοβούλιο



Αφού είδαμε εξωτερικά το εντυπωσιακό κτίριο του κοινοβουλίου κατευθυνθήκαμε στο νησί Riddarholmen περνώντας την πλατεία Mynttorget.


Η γέφυρα Riddarholmsbron που ενώνει την παλιά πόλη με το νησί Riddarholmen


Από την γέφυρα Riddarholmsbron ο αυτοκινητόδρομος Centralbron


Το νησί των ιπποτών (όχι η Ρόδος) αλλά το μικρό νησάκι Riddarholmen που η μετάφραση του σημαίνει νησί των ιπποτών, ήταν σχεδόν ολόκληρο με κατεστραμμένο δάπεδο καθώς γίνεται ολική ανακαίνιση οπότε όλο ήταν ένα εργοτάξιο. Στο νησί αυτό που το λες και απομονωμένο τμήμα της παλιάς πόλης κυριότερο αξιοθέατο και ορόσημο είναι η εκκλησία Riddarholmskyrkan, η βασιλική εκκλησία ταφής του 17ου αιώνα. Όμως εδώ οι επισκέπτες δεν έρχονται τόσο γι’ αυτό ούτε για τα αρκετά ιδιωτικά μέγαρα όπως η παλιά βουλή, το τυπογραφείο και άλλα κτίρια που και αυτά χρονολογούνται από τον 17ο αιώνα. Εδώ θα έρθεις για την υπέροχη φωτογενή πανοραμική θέα από το δυτικό άκρο του νησιού προς τον κόλπο Riddarfjarden, και σε πρώτο πλάνο το δημαρχείο. Είναι μια καρποσταλική εικόνα χαρακτηριστική που χρησιμοποιείται σε διάφορες περιστάσεις όπως στην τηλεόραση όταν θέλουν να δείξουν μια χαρακτηριστική εικόνα από τη Στοκχόλμη.

Riddarholmskyrkan
page11.jpg

page12.jpg


Εργοτάξια
page13.jpg


Η Evert Taubes Terrass η πλακόστρωτη βεράντα με το άγαλμα του τροβαδούρου Evert Taubes και με θέα το δημαρχείο και τον κόλπο Riddarfjarden


page14.jpg


Στη συνέχεια μπλεχτήκαμε στα δρομάκια της παλιάς πόλης. Αν και όπως ανέφερα είναι μικρή βοηθάει ένας χάρτης για έναν μπούσουλα. Ο χάρτης στο κινητό μου με βοήθησε αρκετά ώστε να προσανατολιστούμε και να μη χάσουμε βασικά σημεία. Αν βρεθείτε κι εσείς στην Gamla Stan δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσετε κατά γράμμα κάποια διαδρομή άλλωστε θέλετε δεν θέλετε θα πέσετε πάνω στα σημαντικότερα μέρη της.

Οι δύο κεντρικοί δρόμοι της συνοικίας είναι η υπερτουριστική Vasterlanggatan και η Osterlanggatan. Το μεσαιωνικό τείχος που κάποτε περιέβαλλε την πόλη ήταν στους δρόμους αυτούς μαζί με το δρόμο που είναι τώρα η Prastgatan από τους ωραιότερους δρόμους της παλιάς πόλης. Στη μέση της Gamla Stan είναι η παλαιότερη πλατεία της Στοκχόλμης η Stortorget από την οποία περνά η Kopmangatan, που θεωρείται ο παλαιότερος δρόμος της Στοκχόλμης, ο οποίος αναφέρθηκε ήδη από τον 14ο αιώνα. Η Kopmangatan καταλήγει στην πλατεία Kopmantorget και πολύ κοντά είναι από τα ομορφότερα σημεία της Gamla Stan η μικρή τριγωνική πλατεία Branda Tomten. Αυτά είναι λίγο πολύ τα κυριότερα σημεία της παλιάς πόλης. Ε τα υπόλοιπα τα ανακαλύψαμε περπατώντας, μπαίνοντας σε παράλληλα στενά και εξερευνώντας στην τύχη.



Vasterlanggatan


Storkyrkobrinken


Trangsund


Σαν τουρίστες κι εμείς που σεβόμαστε τον εαυτό μας είπαμε να μπούμε στην διαδικασία να παρακολουθήσουμε μια κλασική τουριστική ατραξιόν στην παλιά πόλη που δεν είναι άλλη από την αλλαγή της βασιλικής φρουράς. Τι το θέλαμε. Αφού δεν είδαμε την αλλαγή στο Λονδίνο στα ανάκτορα του Μπάκιγχαμ είπαμε να το δούμε στο τεράστιο Βασιλικό Παλάτι στη Σουηδία. Το οποίο αποτελεί το μεγαλύτερο από τα αξιοθέατα στην περιοχή, ένα από τα μεγαλύτερα παλάτια στον κόσμο, με πάνω από 600 δωμάτια. Το ''Βασιλικό Κάστρο'' όπως το αναφέρουν οι Σουηδοί χτίστηκε μεταξύ 1697 και 1754 και είναι η επίσημη κατοικία του βασιλιά της Σουηδίας ώστόσο, η βασιλική οικογένεια ζει στο Παλάτι Drottningholm λίγο έγω από τη Στοκχόλμη, χρησιμοποιώντας το Βασιλικό Παλάτι μόνο για τις επίσημες τελετές. Είναι ανοικτό για το κοινό και τα περισσότερα διαμερίσματα έχουν είσοδο 100 sek το καθένα. Εμείς φυσικά δεν μπήκαμε εσωτερικά γιατί και την κάψα δεν είχαμε, και χρόνο δεν είχαμε και περιμέναμε την αλλαγή φρουράς τρομάρα μας!

Η αλλαγή της Βασιλικής φρουράς λαμβάνει χώρα διαφορετικές ώρες και μέρες ανάλογα την εποχή. Φθινόπωρο ημέρα Σάββατο και οι χαζοτουρίστες (μαζί κι εμείς) από τις 11:00 περίπου άρχισαν να κατευθύνονται προς το προαύλιο το παλατιού. Στρατιώτες της φρουράς προετοίμαζαν το χώρο για να είναι όλα έτοιμα στις 11:45 που θα άρχιζε η τελετή. Στηθήκαμε λοιπόν σαν τους χαζούς και περιμέναμε. Μη σας κουράσω άλλο. Πολύ κακό για το τίποτα. Μια στρατιωτική μπάντα, μια παράταξη φρουρών, μερικά επιφωνήματα, λίγη παρέλαση και από τα μεγάφωνα χαιρετισμός και στα σουηδικά και στα αγγλικά σαν μια αληθινή τουριστική ατραξιόν! Τώρα θα μου πεις τι ήθελες να κάνουν κολωτούμπες? Όχι αλλά εγώ περίμενα άλογα, υπερπαραγωγές και θεάματα και ξενέρωσα απίστευτα. Τώρα αν αυτά γίνονται σε άλλες περιστάσεις δεν ξέρω!

Για εσάς που θέλετε λεπτομέρειες περί Βασιλικής Φρουράς από το official site!

http://www.forsvarsmakten.se/en/about/the-royal-guards/what-happens-at-the-royal-guards/

page16.jpg


Ο οβελίσκος Slottsbacken η εκκλησία Storkyrkan (Καθεδρικός Ναός Στοκχόλμης) και η νότια πλευρά των ανακτόρων
page15.jpg


Αναμονή…
page17.jpg


Μέχρι και ο σκύλος αναμένει...με ωραίο συνολάκι!
Stockholm - Sweden-673.jpg


H παρέλαση και η τελετή
page18.jpg


Η ατραξιόν τελείωσε κι εμείς αμέσως πήγαμε στην κεντρική πλατεία της παλιάς πόλης την Stortorget για να αράξουμε. Η Stortorget η παλαιότερη πλατεία της Στοκχόμης χαρακτηρίζεται από το κτίριο Borshuset του 1776, το οποίο στεγάζει τη Σουηδική Ακαδημία, το Μουσείο Νόμπελ, και η Βιβλιοθήκη Νόμπελ.


Όμως η πλατεία οφείλει την ομορφιά της λόγω των χρωματιστών σπιτιών με τις υπέροχες προσόψεις στις σκεπές που βρίσκονται περιμετρικά της πλατείας.



page19.jpg


Στον αριθμό 18-20 είναι ένα πολύ δημοφιλές καφέ στην παλιά πόλη το chokladkoppen. Δεν το σκεφτήκαμε και μπουκάραμε μέσα! Είναι πολύ μικρό και φυσικά ήταν γεμάτο όμως ήμασταν τυχεροί γιατί με το που μπήκαμε μια παρέα έφευγε και στρογυλλοκαθίσαμε. Είναι ένα πολύ ζεστό, όμορφο και αρτιστικ καφέ και απ’ ότι είδαμε και πολύ απελευθερωμένο! Αν και οι περισσότεροι πελάτες ήταν οικογένειες και παρέες. Και ο σερβιτόρος και τα παιδιά στο μπαρ πολύ γρήγορα ευγενέστατα και χαμογελαστά. Απολαύσαμε δύο εξαιρετικές ζεστές σοκολάτες και ένα μάφιν και μου φάνηκαν πολύ φυσιολογικές οι τιμές. Συνολικά 125 sek δηλαδή περίπου 14 ευρώ. Στην Ελλάδα θα κόστιζε κάπου 12 ευρώ.
page20.jpg


Υπερπλήρεις, ζεστοί, ορεξάτοι και με μεγάλη δόση ευφορίας συνεχίσαμε τη βόλτα μας στην παλιά πόλη που παρ’ ότι ήταν γεμάτη τουρίστες εξακολουθούσε να είναι πανέμορφη με τα γοητευτικά λιθόστρωτα καλντερίμια, τα σοκάκια, και τα ξεθωριασμένα μουσταρδί και στο χρώμα της σκουριάς παλιά σπίτια. O καιρός είναι εξαιρετικός, ο κόσμος έχει γεμίσει τα σοκάκια και είμαστε έτοιμοι για εισαγωγή στα ενδότερα!

Από την πλατεία Stortorget στην Kopmangatan


Kopmangatan - Skeppar Olofs grand


Kopmangatan - Skeppar Olofs grand – Sjalagardsgatan
page21.jpg


Kopmantorget


Bollhusgrand


Από τα ομορφότερα και πιο γραφικά σημεία της παλιάς πόλης είναι μπαίνοντας ένα στενό δεξιά της Kopmangatan που συναντά μια διχάλα από τη μία ο δρόμος Sjalagardsgatan από την άλλη η Kindstugatan και στη μέση η τριγωνική πλατεία Branda Tomten.

Sjalagardsgatan


Η Branda Tomten με μια μεγάλη καστανιά στο κέντρο της



Πανέμορφοι κισσοί κρέμονται από τις προσόψεις δεξιά και αριστερά της Sjalagardsgatan



Sjalagardsgatan και Tyska skolgrand
page22.jpg


Kindstugatan, Tyska brinken και Prastgatan
page23.jpg


Από την κεντρική Vasterlanggatan φτάσαμε σε μια πολυσύχναστη πλατεία την Jarntorget και συνεχίσαμε κυκλικά όπως πάει ο δρόμος στην δεύτερη μεγάλη οδό της παλιάς πόλης την Osterlanggatan ψάχνωντας το διάσημο στενό Marten Trotzigs grand.

Jarntorget - Sodra Bankogrand – Osterlanggatan
page24.jpg


Τελικά δεν ήταν δύσκολο να το εντοπίσουμε. Από αυτό εδώ το σημείο πάνω στην Osterlanggatan ανεβήκαμε αριστερά μια μικρή ανηφόρα, μετά αριστερά στην Prastgatan και στα αριστερά μας το μικρό στενό.


Ιδού η Marten Trotzigs grand. Το στενότερο δρομάκι της παλιάς πόλης μόλις 90 εκατοστά με 36 σκαλοπάτια που συνδέον την Prastgatan με την Vasterlanggatan.

page25.jpg


Στο στενό σοκάκι είναι σχεδόν αδύνατον να χωρέσουν και αυτοί που ανεβαίνουν και αυτοί που κατεβαίνουν ειδικά αν έχει κόσμο και συνωστισμό. Η άποψη του στενού είναι πιο όμορφη από κάτω. Στην Vasterlanggatan στον αριθμό 81 είναι η είσοδος για το δρομάκι κάτι που δεν παρατηρήσαμε λίγο νωρίτερα όταν περάσαμε από το σημείο.

page26.jpg


Αυτή ήταν η συνοικία της Gamla stan. Την χαρήκαμε σε απόλυτη ερημιά το βράδυ και με αρκετή πολυκοσμία το πρωί. Είναι όμορφο όταν μπορείς να δεις τα δύο πρόσωπα ενός μέρους και κυρίως όταν έχεις την ευκαιρία να δεις μια τόσο ενδιαφέρουσα μεσαιωνική γειτονιά χωρίς ίχνος ανθρώπου. Όταν είσαι μόνο εσύ, οι τοίχοι, οι πέτρες και η ιστορία! Δεν ξέρω αν η παλιά πόλη της Στοκχόλμης είναι η πιο όμορφη. Μη ξεχνάμε πως η Ευρώπη είναι γεμάτη με εξαιρετικές παραμυθένιες παλιές πόλεις σε γνωστές και άγνωστες πόλεις στην γηραιά ήπειρο. Είναι όμως άριστα διατηρημένη, εύκολη, φιλική και από νωρίς το βράδυ απόλυτα ήρεμη. Μια συνοικία 3000 κατοίκων με ιστορία από τον 13 αιώνα!

Η συνέχεια για μας ήταν μια μικρή βόλτα στην παραλιακή Skeppsbrokajen, ένα μέρος με πάρα πολύ κόσμο. Όλοι βγήκαν να απολαύσουν τον λαμπερό ήλιο.



Το πρωί είχαμε παραδώσει τις αποσκευές μας στο ξενοδοχείο που θα τις φυλούσε για δύο μέρες μέχρι να επιστρέψουμε από την κρουαζιέρα. Έτσι χωρίς βαλίτσες παρά μόνο μία τσάντα ώμου, τις φωτογραφικές μηχανές και μια σακούλα γεμάτη σνακ που πήραμε από το μετρό, πήγαμε με τα πόδια μέχρι το λιμάνι Stadsgarden Tegelvikshamn. Το πλοίο ξενικά στις 16:30.
Λεπτομέρειες σε προσεχές κεφάλαιο!

Δεν τελειώσαμε με τη Στοκχόλμη.
Συνεχίζεται με την 4η ημέρα στη πρωτεύουσα της Σουηδίας.
 
Last edited:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πανέμορφη! Και πόσο τυχερός που είδες την παλιά πόλη το βράδυ μες στην ερημιά. Να δεις που θα αρχίσω να κοιτάω για εισιτήρια για Στοκχόλμη.... Ξύπνησαν μνήμες!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πανέμορφη! Και πόσο τυχερός που είδες την παλιά πόλη το βράδυ μες στην ερημιά. Να δεις που θα αρχίσω να κοιτάω για εισιτήρια για Στοκχόλμη.... Ξύπνησαν μνήμες!
Είναι ωραίο όταν ξυπνάνε μνήμες από όμορφες στιγμές. Κι εμένα μου συμβαίνει συχνά.
Όντως χαίρομαι που γνωρισα την παλιά πόλη και με τις δυο όψεις της.Θεωρώ πως τέτοια μέρη πρέπει να τα απολαμβάνουμε σε ώρες που οι τουρίστες εξαφανιζονται.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Υπερπαραγωγή η ιστορία σου Γιάννη! :) Δίνεις ρέστα αυτή τη φορά! :p
Νομίζω πως η Στοκχόλμη έχει αρχίσει να μου κλείνει πονηρά το ματάκι!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Υπερπαραγωγή η ιστορία σου Γιάννη! :) Δίνεις ρέστα αυτή τη φορά! :p
Νομίζω πως η Στοκχόλμη έχει αρχίσει να μου κλείνει πονηρά το ματάκι!
Ευχαριστώ ευχαριστώ:)
Μπα πουλάκι μου,πως και σου ξεφυγε η Στοκχολμη?:p Βεβαιως να πας. Αξιζει πολυ κι ας λενε καποιοι το αντιθετο;)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Τον Οκτώβρη πήγα και εγώ στη Βενετία του Βορρά. Και παρά το γεγονός ότι δεν είχα ακούσει και τα καλύτερα, μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Πολύ όμορφη, ανθρώπινη, με πολλά σημεία που προσφέρουν εντυπωσιακή θέα. Αξίζει με χίλια. Προσωπικά, πέραν όλων των άλλων, είναι η πόλη που μου έδωσε την μεγαλύτερη αίσθηση ασφαλείας από όλες τις άλλες που έχω επισκεφτεί. Υπέροχη ιστορία. Αναμένουμε την συνέχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom