Ιταλία Πορτογαλία Η Λισαβόνα, το Πόρτο, η μουσική fado κι ένας γάμος που τελικά έχασα ....

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Και μου ήρθε αυτό o_O
Έπος, αυτά είναι σάντουιτς! Δε βλέπω τίποτα το αποκρουστικό. :haha:

(Κράτα επαφή με τη Βραζιλιάνα να εχουμε προσβάσεις, που θα πάει, θα χρειαστεί)!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.618
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ ωραία ιστορία! Το Πόρτο είναι έρωτας! Συμφωνώ! Αυτή είναι ρομαντική πόλη. Παρίσια και αηδίες....
Ευχαριστώ πολύ.
Συμφωνώ...Ωραία και τα Παρίσια αλλά στα outsider βρίσκεται η ουσία!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Πολύ ευχάριστη η ιστορία σου! Μας ταξιδεύεις...Συγχαρητήρια!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Κάποια στιγμή να ξαναπάμε ολοι μαζί στο Πόρτο! 2μιση ήμερες και δεν μου εφτασαν, έχουμε αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς με την υπέροχη αυτή πολη!:cool:
 

Evmorfia Mad

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Χαίρομαι που πέρασες τόσα όμορφα και μοιράστηκες μαζί μας ιστορια και φωτογραφίες! Κι εγώ ερωτεύτηκα το Πόρτο και ένιωσα υπέροχα που μου το θύμισες! Την Λισαβόνα νομίζω θα την εύρισκες πιο ελκυστική αν είχες περισσότερο χρόνο εντός της πόλης!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.618
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
8η μέρα Bergamo - Θεσσαλονίκη

Σιγά που κοιμήθηκα ως τις 03.30 ...βαριά καμιά ώρα! δεν μπορούσα να χαλαρώσω με τίποτα.
Σηκώθηκα όσο πιο αθόρυβα μπορούσα, έβγαλα τα πράγματά μου έξω και ετοιμάστηκα στο έρημο-την ώρα εκείνη μπάνιο του ξενώνα.
4 παρά τέταρτο ήμουν ήδη στη στάση του λεωφορείου και μαζευόταν κι άλλος κόσμος.
Πολύ εξυπηρετικό πάντως. Μόνο με 2 ευρώ και σε λιγότερο από 40 λεπτά είμασταν ήδη στο αεροδρόμιο που ωστόσο είχε αρκετά μεγάλες ουρές στον έλεγχο κ ακόμα περισσότερο κόσμο μέσα στο τέρμιναλ.
Η τουριστική σαιζόν ξεκίνησε δυνατά!

Βρήκα την πύλη μου και προσπάθησα να κλείσω λίγο τα μάτια μου...δύσκολο.
Ευτυχώς όμως το κατάφερα στην πτήση-είχα και θέση δίπλα στο παράθυρο και με βόλεψε καλύτερα.
Άφιξη στο Μπέργκαμο στις 10 το πρωί και βγήκα κατευθείαν, φρεσκαδούρα να δω την παλιά πόλη μια και είχα σχεδόν 5 ώρες μέχρι την επόμενη πτήση.
Με το αστικό και 2,5 ευρώ σε 20 λεπτά περίπου ήμουν στην παλιά πόλη. Κατέβηκα μια στάση πριν το τέρμα στο Funicular και ανέβηκα ως πάνω με το τρενάκι.
Ο Ιταλός φίλος μου είχε δουλειά εκείνη την ώρα , είχαμε συμφωνήσει να μιλήσουμε προς το μεσημεράκι και να φάμε μαζί πριν πάω και πάλι στο αεροδρόμιο.

Οι πρώτες εικόνες ήταν εφάμιλλες της φήμης της πόλης και με έκαναν να αναφωνήσω!
Ιταλία ρε παιδί μου, εγγύηση!
20220518_112747.jpg
20220518_105703.jpg
20220518_110330.jpg
20220518_110345.jpg
20220518_110431.jpg


κι επειδή με είχε κόψει και λόρδα κάθησα σ ένα καφέ. Επιτέλους καφεδάρα!
20220518_111303.jpg


λίγο αργότερα έπεσα πάνω σ αυτό το φούρνο. Είναι τρελοί αυτοί οι Ιταλοί! Αλλά συγκρατήθηκα και με θαυμάζω :p
20220518_112648.jpg


και απλά συνέχισα τη βόλτα μου
20220518_113049.jpg
20220518_113304.jpg

20220518_113326.jpg
20220518_113546.jpg
20220518_113848.jpg
20220518_113856.jpg
20220518_114103.jpg

που το πέτυχα έρημο αυτό....
20220518_114212.jpg

20220518_114347.jpg
20220518_114441.jpg

Πόση ομορφιά πια!
20220518_114517.jpg

20220518_114523.jpg

20220518_120247.jpg


20220518_124752.jpg


'Ολα αυτά περίπου άυπνη, φορτωμένη με το σακίδιό μου υπό τους 30 βαθμούς!
Ας ξανακούσω σχόλιο για την ηλικία μου :cool:

Εμφανίστηκε κι ο Ιταλός ο οποίος μου είπε ερχόταν από Μιλάνο να με πάρει να πάμε για φαγητό....πολύ θα το ήθελα αλλά έβλεπα ότι είχα λιγότερο από ώρα καθαρή πριν αρχίσω να αγχώνομαι και του υποσχέθηκα ότι θα κανονίσω το συντομότερο ένα τριημεράκι σκέτο Μπέργκαμο μαζί με ίσως μια λίμνη Γκάρντα, οπότε θα έχουμε κι άλλη ευκαιρία να τα πούμε.
Δυσκολεύτηκα να τον πείσω, 100 τηλέφωνα με πήρε αν έφτασα καλά στην πύλη μου, απίστευτοι αυτοί οι τρελοιταλοί.

Πήρα το λεωφορείο για πίσω και στη στάση του σιδηρ.σταθμού μου θύμισε λεωφορείο του ΟΑΣΘ σε ώρα αιχμής.....Και μάλιστα χωρίς μάσκες! Εγώ τη φορούσα μεν αλλά με τόσο στριμωξίδι και ζέστη αναγκαστικά την έβγαζα κάθε τόσο να πάρω ανάσα αφού ένιωθα να πνίγομαι.
Πιθανολογώ ότι κάπου εκεί τσίμπησα τον Covid....

Η αν όχι εκεί ίσως εδώ, στο αεροδρόμιο στον έλεγχο...
20220518_132832.jpg

'Οπως φαίνεται άλλοι φορούν μάσκες, αλλοι κατεβασμένες και ένα μεγάλο ποσοστό απολύτως τίποτα...

Με βαριά καρδιά αποχαιρετούσα και το όμορφο Μπέργκαμο εντελώς απρόθυμη να επιστρέψω...
20220518_155020.jpg
20220518_155041.jpg


24 ώρες μετά άρχισε να με πονάει ο λαιμός μου και στις 48 ανέβασα πυρετό και βγήκα θετική...
Η τελευταία από την άμεση οικογένεια αλλά και από τον ευρύτερο κύκλο μου. Μια του κλέφτη δυό του κλέφτη κάποια στιγμή θα το κολλούσα και γω.
Το κακό ήταν ότι πέρα από ότι το περνούσα σχετικά δύσκολα, έχανα και το γάμο για τον οποίον είχα μεταφέρει όλο το ταξίδι εξαρχάς!
Στεναχωρέθηκε και το κορίτσι, έβρασα και γω στο ζουμί μου που δεν μπόρεσα να είμαι παρούσα και τελικά παρακολούθησα απλά μέσω βιντεοκλήσης βουρκωμένη το κοριτσάκι μου στον πρώτο της χορό με τον άντρα της!
Τι να κάνουμε συμβαίνουν (και) αυτά και είμαι η τελευταία που θα είχα δικαίωμα να γκρινιάξω με τόσο κόσμο που αρρώστησε από τότε που ξεκίνησε αυτή η ιστορία


ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Τώρα που πέρασαν όλα χαίρομαι που δεν ανέβαλα ξανά την Πορτογαλία. 'Ηταν ένα από τα ταξίδια που πέρασα πολύ πολύ όμορφα και ταίριαξα με το περιβάλλον.
Ναι, προφανώς θα ήθελα περισσότερο χρόνο αφενός στη Λισαβόνα για να την περπατήσω πιο χαλαρά και αφετέρου στις μικρές πόλεις. Στο Αλκάρβε που έχω ακούσει ότι είναι πανέμορφο. Στο Αβέιρο και την Μπράγα στη συνέχεια.
Αλλά έστω κι έτσι πιστεύω ότι πήρα μια γεμάτη γεύση από το φυσικό περιβάλλον, τον κόσμο, τον τρόπο ζωής στη χώρα.
Για το Πόρτο τι να πρωτοπώ, μου σκλάβωσε την καρδιά και νομίζω του άρεσα και γω...'Εγινε ένα δυνατό κλικ μεταξύ μας!
Πιστεύω οι δύο μέρες που είχα ήταν ένας καλός χρόνος αλλά και μια τρίτη να έχεις πάλι καλά θα περάσεις.
Οι ντόπιοι δεν μου έκαναν καμία φοβερή εντύπωση ούτε προς το θετικό ούτε στο αρνητικό. Εξυπηρετικοί ήταν γενικά, μιλούν αγγλικά αλλά τίποτε το αξιομνημόνευτο.
Εντυπωσιάστηκα από το πόσο πολλοί βραζιλιάνοι ζουν μόνιμα στην Πορτογαλία, δεν το είχα σκεφτεί αλλά προφανώς και είναι ένα λογικό επακόλουθο της αποικιοκρατίας και της αριθμητικής υπεροχής των βραζιλιάνων που έχοντας εύκολη πρόσβαση (λόγω ιστορίας και γλώσσας) στην χώρα , την χρησιμοποιούν πιθανώς και ως πύλη για να γνωρίσουν και την υπόλοιπη Ευρώπη (ίσως)
Πάρα πολλοί Ισπανοί επισκέπτες (απολύτως λογικό)
και πολλοί Αμερικάνοι.
Την βρήκα ακριβή όπως προείπα, ειδικά στο φαγητό και στις εισόδους. Τα ποτά είναι κατάτι φθηνότερα από εδώ.
Προσωπικά δεν θα την επέλεγα για καλοκαιρινό προορισμό εκτός κι αν η πρόθεση είναι να επισκεφτείς τις ορεινές περιοχές.
Οι θάλασσές τους είναι παγωμένες, θολές και πολύ υποδεέστερες των δικών μας. Και με ακριβές υποδομές.
Το οδικό δίκτυο όπου κινήθηκα εγώ ήταν μια χαρά και με φρέσκο οδόστρωμα.
Συνήθως αναφέρω το κόστος στα ταξίδια μου σαν ενδεικτική αναφορά σε όσους ενδιαφέρονται μια και ναι μεν ταξιδεύω μπάτζετ αλλά χωρίς υπερβολές.
Στο συγκεκριμένο δεν ξέρω αν έχει πολύ νόημα διότι φιλοξενήθηκα για 4 βραδιές οπότε κι έπεσε σημαντικά το κόστος. Ωστόσο ξόδεψα περισσότερα σε δείπνα και άλλα πράγματα που σε άλλη περίπτωση θα συμπεριφερόμουν πιο οικονομικά.
Συνολικά πάντως για 8 μέρες ξόδεψα 430 ευρώ.

Αυτά από εμένα ίσως για καιρό πλέον. Δεν έχω κλείσει τίποτε άλλο ακόμη διότι οι ναύλοι το καλοκαίρι είναι ακριβοί και δεν έχω κάποιο σαφές πλάνο στο μυαλό μου.
Αφετέρου ελαφρώς ξεσάλωσα από πέρυσι....7 ταξίδια στο εξωτερικό με το ένα υπερατλαντικό το λες και πλεονεξία (ή μήπως όχι...)
Διάλειμμα λοιπόν τώρα και ελπίζω να απολαύσω ιστορίες από τις δικές σας αποδράσεις.

Εκτός απροόπτου πάντα μια και ταξιδιωτικά παραμένω απείθαρχη ;)
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Προσωπικά δεν θα την επέλεγα για καλοκαιρινό προορισμό εκτός κι αν η πρόθεση είναι να επισκεφτείς τις ορεινές περιοχές.
Οι θάλασσές τους είναι παγωμένες, θολές και πολύ υποδεέστερες των δικών μας. Και με ακριβές υποδομές.
Εχοντας επιχειρησει να κανω καλοκαιρινες διακοπες απο Λισσαβωνα μερια και πανω τελη Ιουλιου θα συμφωνήσω, ωστόσο νομίζω ότι το Αλγκάρβε είναι τελείως διαφορετικό. Σε κάθε περίπτωση, έχεις απ τη μία Ατλαντικό και από την άλλη Μεσόγειο, οπότε η σύγκριση δεν είναι και πολύ δίκαιη.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.618
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εχοντας επιχειρησει να κανω καλοκαιρινες διακοπες απο Λισσαβωνα μερια και πανω τελη Ιουλιου θα συμφωνήσω, ωστόσο νομίζω ότι το Αλγκάρβε είναι τελείως διαφορετικό. Σε κάθε περίπτωση, έχεις απ τη μία Ατλαντικό και από την άλλη Μεσόγειο, οπότε η σύγκριση δεν είναι και πολύ δίκαιη.
Είναι και θέμα θερμοκρασιών. Νότια Ισπανία, Πορτογαλία, Σικελία και Μάλτα βράζουν το καλοκαίρι....Προσωπικά με θερμοκρασίες 40-45 βαθμούς προσωπικά το βιώνω σαν την κόλαση με το Βεελζεβούλ και όχι διακοπές και τουρισμό...
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Δεν έχουν άδικα τη φήμη τους έχω να πω....ήταν όντως εξαιρετικά αν και είπαμε....μπουγατσάκι είναι μην τρελαίνεστε!
Στη Θεσσαλονίκη μπορείς να τα βρεις στο Pastel de Nata :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Είναι και θέμα θερμοκρασιών. Νότια Ισπανία, Πορτογαλία, Σικελία και Μάλτα βράζουν το καλοκαίρι....Προσωπικά με θερμοκρασίες 40-45 βαθμούς προσωπικά το βιώνω σαν την κόλαση με το Βεελζεβούλ και όχι διακοπές και τουρισμό...
Τελη Ιουλη στην παραλια ημουν με μακρυ κολλαν και φουτερ και ξεπαγιαζα, στην ενδοχωρα εβραζε ο τοπος (βασικα ηταν μια βδομαδα μετα τις μεγαλες πυρκαγιες του 2019 και ακομη τα δεντρα εκαιγαν :shock:). Μονο σε μια παραλια λιγο νοτια της Λισσαβωνα επειδη ηταν σε κολπο και ηταν προστατευμενη καταφερα να κολυμπησω. Αν θες δροσια, η παραθαλασσια Πορτογαλια δε νομιζω να σε απογοητευσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom