Πολωνία Η Πολωνία άργησε ένα χρόνο!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Χαιρομαι που επελεξες τελικα 4 ολοκληρες μερες στη Βαρσοβια.Οπως διαπιστωσες εκανες την καλυτερη επιλογη. Ξεκινησες δυναμικα,περιμενω τη συνεχεια,ειδικα για την παλια πολη.
Θα διαφωνησω ομως για την Κρακοβια.Ειναι πολυ ομορφη πολη, νομιζω οτι η εποχη που την επισκεφτήκατε εχασε μερος της μαγειας της.Προτεινω να της δωσεις,αλλη μια,ευκαιρια στο μελλον!
Εννοείται έκανα την καλύτερη δουλειά! Είδες όμως ε! Σας άκουσα και χόρτασα τη Βαρσοβία.

Κοίτα δεν θεωρώ ότι την αδικώ. Δηλαδή, δεν είπα ότι δεν είναι όμορφη. Αλλά περίμενα κάτι πολύ καλύτερο ίσως. Τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει ένας λόγος να την επισκεφτώ στο μέλλον και θα τον αναφέρω στο τελευταίο κεφάλαιο!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Βαρσοβία: η πόλη της καρδιάς μου που υπεραγαπώ και κάθε φορά που βρίσκομαι εκεί μου ξυπνά υπέροχα συναισθήματα. Είναι η πόλη του Erasmus μου οπότε δεν τη συγκρίνω με καμία άλλη πουθενά στον κόσμο (και ναι, ούτε εμένα με τρελαίνει η Κρακοβία). Είναι η αδυναμία μου, πώς να το πω :heart:
Έζησα εκεί πριν 13 χρόνια οπότε χαίρομαι που πρόλαβα και τις παλιότερες εποχές της, έχει αλλάξει ραγδαία από τότε. Έχω αρκετά χρόνια να την επισκεφτώ και να την γυρίσω (ήμουν πρόσφατα στο κέντρο της αλλά για πολύ λίγη ώρα λόγω stopover) οπότε η ιστορία σου και κυρίως οι επίκαιρες φωτογραφίες σου, με ταξιδεύουν! Ευχαριστούμε!

Ένας φίλος μου είχε πει για την Praga, να προσέχετε είναι κακόφημα κτλ. Δεν ξέρω σε ποιες γειτονιές η Praga είναι επικίνδυνη αλλά εμείς απολαύσαμε τις βόλτες εκεί. Ήταν βέβαια μέρα. Δεν ξέρω αφού νυχτώνει αν αλλάζει κάτι. Ότι ήταν τις προηγούμενες δεκαετίας παρακμιακή περιοχή και επικίνδυνη ισχύει.
Κι εγώ ακόμα αναρωτιέμαι ποιο σημείο της συνοικίας της Praga φαίνεται στους περισσότερους επικίνδυνο.
Όταν λοιπόν ζούσα για κάποιους μήνες στην πόλη, δεν πάτησα το πόδι μου στην Praga καθόλου, εκτός από μια φορά για μια υπαίθρια αγορά. Υπήρχε το κονσεπτ γενικά ότι ήταν κακόφημα αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ να μάθω το γιατί. Σε μετέπειτα επίσκεψή μου έκανα τη βόλτα μου σε πρωινές ώρες κι όντως τη θυμάμαι ως μια ενδιαφέρουσα, εναλλακτική περιοχή. Σίγουρα όμως έχει αναβαθμιστεί σε σχέση με τα παλιότερα χρόνια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Όταν λοιπόν ζούσα για κάποιους μήνες στην πόλη, δεν πάτησα το πόδι μου στην Praga καθόλου, εκτός από μια φορά για μια υπαίθρια αγορά. Υπήρχε το κονσεπτ γενικά ότι ήταν κακόφημα αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ να μάθω το γιατί. Σε μετέπειτα επίσκεψή μου έκανα τη βόλτα μου σε πρωινές ώρες κι όντως τη θυμάμαι ως μια ενδιαφέρουσα, εναλλακτική περιοχή. Σίγουρα όμως έχει αναβαθμιστεί σε σχέση με τα παλιότερα χρόνια.
Ξέρω ποια υπαίθρια αγορά λες! Πήγαμε και θα το αναλύσω όταν έρθει η ώρα. Κοίτα η Praga όντως πρέπει να ήταν πολύ κακόφημη και ίσως ακόμα κάποιες γειτονιές της να είναι. Για πρωινή βόλτα τη συστήνω ανεπιφύλακτα αν κάποιος θέλει να δει κάτι διαφορετικό από τη Βαρσοβία.

Είχες δίκιο πάντως να μη κάψουμε την πόλη. Τέσσερις μέρες ήταν ιδανικές και πραγματικά θέλω να επιστρέψω. Οπότε χαίρομαι που θα σε ταξιδέψω!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ξέρω ποια υπαίθρια αγορά λες! Πήγαμε και θα το αναλύσω όταν έρθει η ώρα. Κοίτα η Praga όντως πρέπει να ήταν πολύ κακόφημη και ίσως ακόμα κάποιες γειτονιές της να είναι. Για πρωινή βόλτα τη συστήνω ανεπιφύλακτα αν κάποιος θέλει να δει κάτι διαφορετικό από τη Βαρσοβία.

Είχες δίκιο πάντως να μη κάψουμε την πόλη. Τέσσερις μέρες ήταν ιδανικές και πραγματικά θέλω να επιστρέψω. Οπότε χαίρομαι που θα σε ταξιδέψω!
Μπράβο σου που μας άκουσες :haha:
Θα περιμένω να δω για ποια αγορά θα γράψεις για να δω αν λεμε την ίδια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Βαρσοβία: Central και…Łazienki Park!

Η Βαρσοβία είναι μια μεγάλη πόλη με κίνηση, με τεράστιους δρόμους και πεζοδρόμια και στο κέντρο της πόλης υπάρχουν υπόγειες διαβάσεις που οδηγούν στο μετρό με πολλές εξόδους. Αυτές οι υπόγειες διαβάσεις ήταν ένα βάσανο γιατί με εξαίρεση την έξοδο που οδηγεί μπροστά στο Παλάτι κουλτούρας και είχε σαφή σήμανση, τα υπόλοιπα βελάκια που έδειχνα τις εξόδους στους γύρω δρόμους ήταν ένα μπέρδεμα. Δηλαδή θέλαμε να περάσουμε στην οδό Marszałkowska, αλλά όταν ανεβήκαμε πάνω διαπιστώσαμε πως δεν ήμασταν στην σωστή πλευρά και δεν μπορούσαμε να περάσουμε απέναντι. Οπότε ξανά κάτω για να βρούμε τη σωστή έξοδο. Μετά από ένα-δυο ανεβοκατεβάσματα βγήκαμε στην οδό Marszałkowska και συνεχίσαμε κατά μήκος της. Όταν φτάσαμε στην άχαρη πλατεία Konstytucji που πιο πολύ μοιάζει με μεγάλο πάρκινγκ, στρίψαμε δεξιά στην οδό Koszykowa. Λίγο μετά στον αριθμό 63 συναντήσαμε ακόμα μια σύγχρονη αγορά την Hala Koszyki.





Η Art Nouveau αγορά, Hala Koszyki είναι ένα συγκρότημα με αίθουσες που χτίστηκε στη Βαρσοβία το 1909. Το 2009 κατεδάφισαν το κτίριο διατηρώντας μόνο τις δύο εξωτερικές πόρτες, και κάποια αρτ νουβό στοιχεία της πύλης. Τα αποσυναρμολογημένα στοιχεία της δομής της αίθουσας ανακαινίστηκαν κι έτσι η αναπαλαιωμένη δομή συναρμολογήθηκε στην καινούρια αίθουσα που άνοιξε τον Οκτώβριο του 2016. Ωραίος χώρος που περιλαμβάνει καταστήματα, σούπερ μάρκετ, μπαρ και ανοιχτά εστιατόρια, με ντόπιους και ευγενικό προσωπικό, και παρ ‘ότι είχε περάσει η ώρα και μας περίμενε το πάρκο Łazienki, καθίσαμε και φάγαμε κάτι απίστευτες αλμυρές κρέπες στην Kreperia για να πάρουμε δυνάμεις γιατί το περπάτημα θα συνεχιζόταν!





Πολύ κοντά είναι η πανεπιστημιούπολη της Βαρσοβίας. Περάσαμε την οδό Stanisława Noakowskiego και βρεθήκαμε μπροστά στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας.




Λίγο μετά η κυκλική Plac Zbawiciela


Η Εκκλησία του Αγίου Σωτήρος


Η Βαρσοβία έχει πολλά πρόσωπα και ένα από αυτά είναι της Σοσιαλιστική-ρεαλιστικής αισθητικής! Εκτός φυσικά από Παλάτι κουλτούρας του Στάλιν, στην οδό Marszałkowska, το κτίριο MDM είναι ένα κλασικό παράδειγμα σοσιαλιστικής-ρεαλιστικής αρχιτεκτονικής που κατασκευάστηκε τη δεκαετία του 1950. Όπως και το Παλάτι του Πολιτισμού και της Επιστήμης, οι προσόψεις των κτηρίων χαρακτηρίζονται από ανάγλυφα που απεικονίζουν γυναίκες, παιδιά και εργάτες.







οδός aleja Wyzwolenia


Περπατούσαμε ήδη πολλές ώρες και είχε πάει 16:30. Eίχε απομείνει το τελευταίο μέρος της πρώτης μέρας που όμως κι αυτό θα είχε πολύ περπάτημα! Από τη μεγάλη λεωφόρο al. Ujazdowskie προσεγγίσαμε το πάρκο Łazienki και συγκεκριμένα από το μονοπάτι leja Szpitala Ujazdowskiego.


Είχε έρθει η ώρα να γνωρίσουμε το μεγαλύτερο και πιο διάσημο πάρκο της Βαρσοβίας και να απολαύσουμε χρώματα Φθινοπώρου! Το φθινόπωρο είναι η τέλεια εποχή του χρόνου για να επισκεφθεί κανείς τη Βαρσοβία και το διαπίστωσα πολύ καλά από κοντά. Τα πεσμένα φύλλα, η εκπληκτική αλλαγή της φύσης, οι λαμπρές αποχρώσεις του χρυσού, του κόκκινου και του καφέ δημιουργούν μια πανδαισία και ένα ''ουράνιο τόξο'' των χρωμάτων του φθινοπώρου! Και τα εκπληκτικά πάρκα της Βαρσοβίας μας τα πρόσφεραν όλα αυτά απλόχερα.

Και ξεκινάμε με πρώτο και καλύτερο το απέραντο Βασιλικό πάρκο Łazienki ή πιο σωστά Park Łazienkowski. Ένα από τα πιο όμορφα συγκροτήματα πάρκων και παλατιών στην Ευρώπη. Είναι το μεγαλύτερο πάρκο στη Βαρσοβία το οποίο καταλαμβάνει 760 στρέμματα! Στην καρδιά του πάρκου βρίσκεται η καλοκαιρινή κατοικία του τελευταίου βασιλιά της Πολωνίας. Αυτό το πραγματικά τεράστιο πάρκο περιλαμβάνει και μερικά ακόμα μικρότερα παλάτια, ένα αμφιθέατρο σε νησί, ναούς, πύργους, γλυπτά, λίμνες, γέφυρες, κήπους πλούσιους με λουλούδια και ανάμεσα σε όλα αυτά, σκίουροι και παγόνια καθώς και πάπιες και κύκνοι. Και τίθεται τώρα το ερώτημα. Σε πόση ώρα μπορείς να τα δεις όλα αυτά ή πόσα μπορούσαμε να προλάβουμε να δούμε εμείς που σε λίγη ώρα θα βράδιαζε?

Η αλήθεια είναι πως ήταν 5 παρά και βράδιαζε στις 6. Σκέφτηκα πως ίσως δεν ήταν καλή ιδέα που έβαλα το πάρκο να το δούμε τέτοια ώρα και πως ίσως έχανε την μαγεία. Η αλήθεια είναι πως με το φως του ήλιου τα πεσμένα φύλλα και τα φθινοπωρινά χρώματα είναι πιο όμορφα. Όμως και το βράδυ, το πάρκο ήταν εξίσου ατμοσφαιρικό και ακόμα πιο ειδυλλιακό! Επειδή λοιπόν θα βράδιαζε σε λίγη ώρα δεν είχε νόημα να τρέχουμε σαν τους τρελούς να τα δούμε όλα. Δεν γινόταν. Το ζητούμενο ήταν να απολαύσουμε τη βόλτα σ’αυτό το εξαιρετικό μέρος. Η βοήθεια του χάρτη στο κινητό ήταν πολύτιμη γιατί μας καθοδήγησε στα σημεία ενδιαφέροντος και δεν χάσαμε χρόνο στο να ψάχνουμε.




Κάστρο Ujazdowski


Από το Κάστρο Ujazdowski θέα προς το κάτω μέρος του πάρκου








Το Κάστρο Ujazdowski από το κάτω επίπεδο του πάρκου


Διασχίσαμε την οδό aleja Tomasza Hopfera και μετά στα αριστερά την οδό Agrykola


λίγο μετά φτάσαμε στο γεφυράκι πάνω από τη λίμνη και αντικρίσαμε το Ανάκτορο Λαζένκι




Μνημείο Jana III Sobieskiego


-Γλυκέ μου δεν χαίρεσαι που παντρευόμαστε? Δεν σε βλέπω πολύ χαρούμενο!


μαγικά…


Προχωρήσαμε κατά μήκος της λίμνης περπατώντας πάνω από ένα παχύ στρώμα από φύλλα. Η φύση στα καλύτερά της, τα χρώματα υπέροχα, η ατμόσφαιρα μοναδική! Στα αριστερά μας η πίσω (βόρεια) πρόσοψη του Ανακτόρου Λαζένκι που δένει εξαιρετικά με το περιβάλλον!




Και φτάσαμε μπροστά από το Ανάκτορο όπου αρκετός κόσμος έκανε τη βόλτα του. Το Παλάτι στο νησί ή αλλιώς Pałac Łazienkowski του 1869 ήταν η θερινή κατοικία του τελευταίου βασιλιά της Πολωνίας Stanisław II Augustus. Ήταν Παρασκευή και κάθε Παρασκευή η είσοδος στο παλάτι είναι δωρεάν μέχρι τις 6 που κλείνει. Όμως και πάλι δεν μπήκαμε στο εσωτερικό γιατί δεν ήθελα να χάσουμε χρόνο και γιατί δεν είχα κάψα να δω πίνακες ζωγραφικής από τις βασιλικές συλλογές. Άλλωστε το ζητούμενο ήταν η χαλαρή βόλτα και η απόλαυση του τοπίου.



Γέφυρα πάνω από το κανάλι που οδηγεί στο παλάτι






Το κλασικό αμφιθέατρο, εμπνευσμένο από την αρχαία ελληνική και ρωμαϊκή αρχιτεκτονική, χτίστηκε στην όχθη της λίμνης Łazienki, και είναι χωρισμένο από ένα στενό από τη σκηνή του που είναι πάνω σε ένα μικρό νησάκι.








Είχε αρχίσει να σκοτεινιάζει αλλά εγώ ήθελαν σαν τρελός να δω και άλλα σημεία του πάρκου μέχρι να βραδιάσει τελείως. Άλλωστε το πάρκο Łazienki είναι ένα δημόσιο πάρκο ανοιχτό όλο το 24ωρο. Δεν μπορούσα να χορτάσω τα μονοπάτια μέσα στο καταπράσινο τοπίο, τα ρυάκια και όλη την ατμόσφαιρα του πάρκου που άναβε σιγά σιγά τα φώτα!



Περάσαμε από τον μικρό λευκό οίκο και λίγα μέτρα μετά φτάσαμε στο Βασιλικό Θέατρο




Ο κλασικός ναός της θεάς Diana ή αλλιώς " Ναός του Σίμπιλ "


Ήμασταν στην τελική ευθεία για την έξοδο μας από το πάρκο και το τελευταίο κομμάτι που είδαμε ήταν το άγαλμα του Φρεντερίκ Σοπέν, Pomnik Fryderyka Chopina μπροστά από μια στρόγγυλη λίμνη. Μπροστά από τη λίμνη έχει δυο σειρές από καθίσματα που εκτός από ξεκούραση, προσφέρουν τους καλοκαιρινούς μήνες θέσεις για να απολαύσεις δωρεάν μία από τις διάσημες συναυλίες Chopin, οι οποίες λαμβάνουν χώρα από τον Μάιο έως τον Σεπτέμβριο, κάθε Κυριακή στις 12.00 και 16.00. Την περίοδο αυτή το πάρκο κατακλύζεται από κόσμο που από τις θέσεις αυτές αλλά και καθισμένοι κάτω στο γρασίδι απολαμβάνουν κλασική μουσική.

Καθίσαμε κι εμείς στα παγκάκια να ξεκουραστούμε και από ένα σημείο του πάρκου ακούγονταν μια σπαστική επαναλαμβανόμενη μουσική που δεν ξέραμε τι ήταν. Τελικά καταλάβαμε πως η μουσική αυτή ήταν από τα hi tech παγκάκια που παίζουν μουσική Σοπέν! Φυσικά δεν παίζουν από μόνα τους αλλά αν πατήσεις ένα κουμπί που έχουν. Οπότε τη ζημιά έκαναν κάποια παιδάκια που έπαιζαν μ’αυτό και πατούσαν το κουμπί ξανά και ξανά! Έπαιζε ένα πασίγνωστο σουξέ του Σοπέν που δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του! Ο Rose την άραξε κι εγώ έκανα μια μικρή περιήγηση γύρω από τη λίμνη.





Το φασαριόζικο hi tech παγκάκι του Σοπέν!


Το πάρκο μου άρεσε τόσο πολύ που δεν μου έκανε καρδιά να φύγω. Τελικά παρ’όλο που ήταν αργά το απόγευμα, μέσα σε σχεδόν 1:30 ώρα είχαμε δει σχεδόν όλα τα αξιοθέατα του τεράστιου πάρκου. Όμως η αλήθεια είναι πως ένιωθα ελλιπής! Κι αυτό γιατί κατάλαβα πως ήθελα να δω το πάρκο στο φως της μέρας με ήλιο. Γι’αυτό και το επισκεφτήκαμε ξανά τη μεθεπόμενη μέρα! Βγήκαμε από την κεντρική είσοδο και ακριβώς μπροστά από το πάρκο, πήγαμε στη στάση και πήραμε αστικό που μας πήγε και πάλι στο κέντρο στο Παλάτι Πολιτισμού.

Ομολογώ πως η εικόνα του φωτισμένου πύργου μαζί με τους υπόλοιπους ουρανοξύστες με εντυπωσίασε υπερβολικά. Βγαίνοντας από το υπόγειο τούνελ αντικρίσαμε πολύ κόσμο, μουσικοί του δρόμου έπαιζαν μουσική και οι φωτισμένοι ουρανοξύστες δημιουργούσαν ένα φανταστικό σκηνικό. Ακριβώς αυτό ήταν που μας έκανε να τρελαθούμε με τη Βαρσοβία από την πρώτη μέρα. Μας ταίριαξε πολύ αυτή η πόλη!










Πριν πάμε στο δωμάτιο είπαμε να πάμε για μπύρες σε ένα γνωστό καλό μαγαζί. Το Kufle i Kapsle στην οδό Nowogrodzka 25. Και μπορεί να είναι απέναντι από το Παλάτι Πολιτισμού, αλλά με τα υπόγεια τούνελ και τις σκάλες και μέχρι να βρούμε τη σωστή έξοδο πάλι κουραστήκαμε. Η μπυραρία ήταν πολύ ωραία, το ίδιο και οι μπύρες το ίδιο και τα νάτσος που τις συνοδέψαμε!
page.jpg


Κατά την επιστροφή μας θαυμάσαμε για άλλη μια φορά τη βραδινή Βαρσοβία




Η θέα από το παράθυρό μας!


Ήμασταν όλη τη μέρα στο πόδι, αντικρίσαμε αμέτρητες φορές αυτούς τους ουρανοξύστες κι όμως δεν χόρτασα! Η πρώτη μέρα ήταν η καλύτερη δυνατή έναρξη σε ταξίδι!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Βαρσοβία: Εβραϊκή συνοικία και Βασιλική διαδρομή!

Dzień dobry Warszawie!


Ξεκινήσαμε πρωί πρωί με τη δροσούλα και η αλήθεια είναι πως έκανε αρκετή ψύχρα. Είχε γύρω στους 11 βαθμούς στις 8:30 που όμως θα έφτανε τους 21 μέσα στη μέρα! Πριν πάμε στα βαριά πυροβολικά της Βαρσοβίας, αρχίσαμε κάπως εναλλακτικά με συγκεκριμένο σκοπό αλλά άνθρακες ο θησαυρός! Ημέρα Σάββατο και θέλαμε να πάμε στη λεγόμενη Breakfast Market (Targ Śniadaniowy) που βρίσκεται στο Park Picassa αρκετά μακριά από το κέντρο. Μια αγορά που απ’ ότι είχα διαβάσει λειτουργεί μόνο το Σάββατο, έχει τοπικά εδέσματα και το βρήκα πολύ πρωτότυπο να τρώγαμε πρωινό υπαίθρια.

Να μη πούμε μια καλημέρα στον αγαπημένο πύργο?


Από τη στάση του τραμ Metro Świętokrzyska πήραμε το τραμ 15 (βολεύουν και το 4 και το 18) και κατεβήκαμε στη στάση Generała Zajączka. Κι ενώ λοιπόν φτάσαμε στο πάρκο Picassa στην οδό aleja Wojska Polskiego και περιμέναμε να δούμε την αγορά, δεν είδαμε τίποτα! Δεν μπορώ να καταλάβω τι είχε συμβεί γιατί είχα ελέγξει στη google το ωράριο που ανέφερε ξεκάθαρα πως η αγορά αυτή λειτουργεί μόνο Σάββατο 09:00 με 16:00. Δεν φύγαμε όμως κατευθείαν. Η γειτονιά μου άρεσε αρκετά και δεν κυκλοφορούσε ψυχή. Μάλιστα σε απόσταση αναπνοής είναι η Ακρόπολη της Βαρσοβίας (Cytadela warszawska), οπότε είπαμε να βολτάρουμε σε ακόμα ένα πανέμορφο φθινοπωρινό σκηνικό.

Η Ακρόπολη της Βαρσοβίας είναι ένα φρούριο που χτίστηκε το 1834. Ήταν μια οχύρωση προμαχώνων με μια στενή τάφρο και με οχυρώσεις με σχέδιο παρόμοιο με ένα πεντάγωνο. Το φρούριο έχει αρκετά ενδιαφέροντα σημεία καθώς και κάποια μουσεία αλλά έχει μεγάλη έκταση και σίγουρα θα χάναμε χρόνο αν κάναμε μια ολοκληρωμένη επίσκεψη εκεί. Έτσι κάναμε μια μικρή βόλτα περιμετρικά στην τάφρο, είδαμε λίγους κατοίκους να έχουν βγει για πρωινό περίπατο και είδαμε μια γειτονιά διαφορετική μακριά από το τουριστικό κέντρο και αυτό εμένα πάντα μου αρέσει. Έτσι μπορεί να μη φάγαμε στην ανύπαρκτη αγορά, κάναμε όμως μια ωραία πρωινή βόλτα.







Φτάσαμε μέχρι την είσοδο και επιστρέψαμε πίσω




Πήγαμε στη στάση Generała Zajączka στην απέναντι πλευρά από τη στάση του τραμ που είχαμε έρθει λίγο νωρίτερα και πήραμε το λεωφορείο 157. Λίγο μετά κατεβήκαμε στη στάση Dzika. Λίγα μέτρα από τη στάση στην οδό Stawki είναι το Μνημείο πεσόντων Umschlagplatz ακόμα ένα μνημείο αφιερωμένο στους Εβραίους της Βαρσοβίας.

Στη Βαρσοβία ελάχιστα πράγματα έχουν μείνει από τότε και τίποτα δεν θυμίζει τις μαύρες μέρες που έζησε η πόλη. Είναι ουσιαστικά μια άλλη πόλη από την προπολεμική Βαρσοβία. Μόνο αυτά τα μνημεία που βρίσκονται διάσπαρτα σε διάφορα σημεία της πόλης και η αλήθεια είναι πως υπάρχουν πολλά μνημεία μικρά και μεγάλα σε όλη τη Βαρσοβία.



Είχα μια σκέψη να πηγαίναμε στο Κοιμητήριο Ποβάτσκι ένα μέρος του οποίου καταλαμβάνει και το Εβραϊκό νεκροταφείο της Βαρσοβίας. Όμως γρήγορα μου έφυγε αυτή η ιδέα από το μυαλό κατ’αρχήν γιατί είναι τεράστιο άρα χρονοβόρο και δεύτερον γιατί ο Rose ήταν τελείως αρνητικός καθώς ο δικός του στόχος ήταν να φάμε πρωινό μέσα στην επόμενη ώρα το πολύ! Έτσι λοιπόν παραμείναμε στην ίδια περιοχή και προχωρήσαμε λίγα μέτρα μετά στο POLIN, το Μουσείο Ιστορίας Πολωνών Εβραίων.

Στο POLIN δεν είχαμε σκοπό να μπούμε, όμως το ίδιο το κτίριο έχει ενδιαφέρον εξωτερικά καθώς και το προαύλιο του με πολλά ενδιαφέροντα μνημεία. Το μουσείο έχει θέμα τη μακραίωνη ιστορία των Εβραίων στην Πολωνία ενώ είναι και πολιτιστικό και εκπαιδευτικό κέντρο. Το μινιμαλιστικό κτίριο του νέου μουσείου χτίστηκε στο κέντρο της πρώην εβραϊκής συνοικίας της Βαρσοβίας Muranów και είναι μια νέα προσθήκη στην πόλη αφού ολοκληρώθηκε το 2013. Ο Φιλανδός αρχιτέκτονας που το σχεδίασε έλαβε το πρώτο βραβείο στον διεθνή αρχιτεκτονικό διαγωνισμό. Σε αντίθεση με άλλα εβραϊκά μουσεία, δεν επικεντρώνει το μήνυμά του στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο και στο Ολοκαύτωμα , αλλά περιγράφει τη συμβολή των Εβραίων στην ανάπτυξη του πολωνικού πολιτισμού, της επιστήμης και της οικονομίας.







Μπροστά από το μουσείο στον προαύλιο χώρο βρίσκονται διάφορα μνημεία, όμως αυτό που επικρατεί είναι το μεγάλο Μνημείο για τους ήρωες του γκέτο που ανεγέρθηκε το 1948 (Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie), κοντά στους τόπους των πρώτων μαχών Εβραίων μαχητών με τους Ναζί κατά τη διάρκεια της εξέγερσης του Γκέτο της Βαρσοβίας τον Απρίλιο του 1943.





Στο μουσείο δεν μπήκαμε αλλά έστω κι αυτή η βόλτα στον γύρω χώρο ήταν ενδιαφέρουσα. Όμως η παλιά πόλη μας περίμενε όπως και το πρωινό γεύμα γι'αυτό ήθελα να επισπεύσω τη μεταφορά μας στην παλιά πόλη και συγκεκριμένα στην αρχή της Βασιλικής οδού. Ευτυχώς έξω από το μουσείο έχει στάση που περνάει το αστικό 180 το οποίο διασχίζει όλη την ‘’βασιλική οδό’’ Krakowskie Przedmieście και Nowy Świat. Έτσι κατεβήκαμε στη στάση Foksal για να διασχίσουμε όλο το δρόμο από την αρχή.



Η οδός Foksal με εντυπωσιακά κτίρια όπως το Θέατρο Sabat και το κτίριο Towarzystwa Wioślarskiego


Επιστροφή στην οδό Nowy Świat


Η λέξεις, πεινάω, πότε θα φάμε, αργήσαμε, ας μπούμε σε ένα μαγαζί άρχισαν να μου ανάβουν τα λαμπάκια οπότε είπα πως δεν σηκώνει άλλη καθυστέρηση. Για το πρωινό μας επιλέξαμε το Croque Madame στην οδό Nowy Świat 41.



Πολύ ωραίο το μαγαζί εσωτερικά με πολύ εξυπηρετικά κορίτσια. Βέβαια σαν να το έκαναν επίτηδες και άργησαν υπερβολικά να μας φέρουν την παραγγελία μας! Ήμασταν έτοιμοι να φάμε τις χαρτοπετσέτες. Δυο Croque Madame με αυγά τηγανητά έκαναν να μας τα φέρουν 40 λεπτά τα οποία μας φάνηκαν αιώνες. Από την άλλη βέβαια ο Rose έχει κατανόηση σ’αυτά γιατί είναι μάγειρας και γνωρίζει τι γίνεται μέσα στις κουζίνες. Εγώ όμως δεν δέχομαι να κάνουν 40 λεπτά να μου φέρουν ένα τοστ με ένα τηγανητό αυγό! Όπως και να έχει τα καταβροχθίσαμε και ήταν και πολύ νόστιμα!



page2.jpg


Συνέχεια επί της Nowy Świat


Η Βασιλική διαδρομή ή αλλιώς Trakt Królewski, είναι μια παλαιά οδός επικοινωνίας ανάμεσα στην πλατεία του Κάστρου στην παλιά πόλη και του Wilanów που βρίσκεται 13 χλμ. μακριά. Είναι μια σειρά από δρόμους που κατά μήκος τους βρίσκονται μερικά από τα πιο σημαντικά ιστορικά μνημεία της Βαρσοβίας. Οι δρόμοι που οδηγούν στην παλιά πόλη λίγο πριν την πλατεία του κάστρου Zamkowy, είναι η οδός Nowy Świat και η Krakowskie Przedmieście που αποτελούν το κυριότερο μέρος της Βασιλικής διαδρομής.

Nowy Świat θα πει Νέος Κόσμος. Μετά την καταστροφή του Β 'Παγκοσμίου Πολέμου ένα μέρος του δρόμου ισοπεδώθηκε και στη συνέχεια χαμήλωσαν τα ψηλότερα κτίρια τα οποία αποκαταστάθηκαν και ανακατασκευάστηκαν. Η τελευταία μεγάλη ανακαίνιση έγινε το 1996. Η οδός Krakowskie Przedmieście υπέστη αναλογικά μικρότερες απώλειες από ο,τι η υπόλοιπη ιστορική Βαρσοβία από την καταστροφή της εξέγερσης. Μετά τον πόλεμο, τα περισσότερα από τα μνημεία ξαναχτίστηκαν, σε ορισμένες περιπτώσεις αποκαταστάθηκαν στην προηγούμενη αρχιτεκτονική τους διάταξη του 18ου αιώνα, σε ορισμένα κτίρια μείωσαν τους ορόφους τους και τα χαμήλωσαν ενώ χτίστηκαν και νέα κτίρια εναρμονισμένα με τα παλιά ιστορικά κτίρια που ήδη υπήρχαν. Το 2004 τα πεζοδρόμια διευρύνθηκαν και τα ιδιωτικά οχήματα εξαφανίστηκαν και από τους δυο δρόμους και διέρχονται μόνο ταξί και δημόσια λεωφορεία.

Εκεί που τελειώνει η Nowy Świat και αρχίζει η Krakowskie Przedmieście βρίσκεται η Ακαδημία Επιστημών της Βαρσοβίας στο Pałac Staszica και μπροστά του το άγαλμα του Νικόλαου Κοπέρνικου (Pomnik Mikołaja Kopernika).




Ο φαρδύς πεζόδρομος Krakowskie Przedmieście με τον Ναό Τίμιου Σταυρού του 1696




Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας. Μπήκαμε από την πύλη και κάναμε μια μικρή βόλτα μέσα στην αυλή που περιλαμβάνει πολλά παλάτια και σχολές του Πανεπιστημίου.




Pałac Tyszkiewiczów-Potockich






Λίγο μετά η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία των επισκεπτών (Kościół Sióstr Wizytek) του 1728. Ο ναός και το μοναστήρι είναι ένα από τα λίγα μνημεία της Βαρσοβίας που δεν καταστράφηκαν κατά τη διάρκεια του Β Παγκοσμίου Πολέμου.




Κατά μήκος του μεγάλου πεζόδρομου Krakowskie Przedmieście, είχε πολύ κίνηση και ζωντάνια. Σ’αυτό συνέβαλε και ο ήλιος που έκανε την βασιλική οδό ακόμα πιο φωτεινή και όμορφη. Πριν συνεχίσουμε ευθεία με κατεύθυνση την παλιά πόλη, παρεκκλίναμε λίγο της διαδρομής μας και στρίψαμε αριστερά για την μεγάλη πλατεία Piłsudski (Plac marsz Józefa Piłsudskiego).

Η πλατεία Plac Piłsudski είναι ένα τεράστιο τετράγωνο που άλλαξε ριζικά μετά την ισοπέδωση της πόλης. Το κλασικό Pałac Saski που επικρατούσε στο μεγαλύτερο μέρος της πλατείας καταστράφηκε ολοκληρωτικά το 1944 και δεν υπάρχει πια. Ένας βωμός με τον μεγάλο σταυρό που τοποθετήθηκε το 1979 είναι το κύριο χαρακτηριστικό της πλατείας ενώ η πιο πρόσφατη προσθήκη είναι ένα μνημείο που δεν έχει να κάνει με τον Β’ ΠΠ αλλά είναι ένα Μνημείο για τα 96 θύματα της αεροπορικής τραγωδίας Smolensk στις 10 Απριλίου 2010. Μεταξύ των θυμάτων ήταν και ο τότε Πρόεδρος της Δημοκρατίας της Πολωνίας Lech Kaczyński με τη σύζυγό του.





Στο τέλος της πλατείας, πριν την είσοδο στο πάρκο Saski είναι ο Τάφος του άγνωστου στρατιώτη. Το τετράγωνο κομμάτι είναι το μόνο που έχει απομείνει από το παλάτι Saski, με την αιώνια φλόγα να καίει και με φρουρούς από το αντιπροσωπευτικό τάγμα του πολωνικού στρατού. Πολύς κόσμος τριγύρω με τους φρουρούς ακίνητους να κοιτάνε τους χαζοτουρίστες γύρω τους να τους βγάζουν φωτογραφίες! Ορίστε!





Πίσω από το μνημείο του αγνώστου στρατιώτη ξεκινάει το απίστευτο πάρκο Saski. Το Ogród Saski είναι το παλαιότερο δημόσιο πάρκο της πόλης από τα τέλη του 17ου αιώνα και ήταν ένα από τα πρώτα δημόσια προσβάσιμα πάρκα στον κόσμο. Είναι ένα τυπικό παράδειγμα μπαρόκ εμπνευσμένο από το το πάρκο των Βερσαλλιών. Το πάρκο Saski ήταν ένα από τα πολλά και πανέμορφα πάρκα της Βαρσοβίας που απολαύσαμε φθινοπωρινό σκηνικό. Είχε πολύ κόσμο και πολλά παιδάκια που έπαιζαν με τις φούσκες! Γυρίσαμε ένα μικρό μέρος του αλλά ήταν πραγματικά εξαιρετικό. Μια περίεργη συννεφιά είχε κρύψει τον ήλιο και έκανε το πάρκο ακόμα πιο ειδυλλιακό!









This is autumn!




Ωραία ήταν στο πάρκο όμως είχαμε και μια παλιά πόλη που μας περίμενε. Έτσι βγήκαμε και πάλι στον μεγάλο πεζόδρομο της Krakowskie Przedmieście για το πιο ωραίο κομμάτι της βασιλικής οδού! Ξανά και ξανά σχολιάζαμε πως φτιάχτηκε αυτή η πόλη από τα συντρίμμια της μέσα λίγες δεκαετίες. Φοβερά μεγαλοπρεπή μέγαρα και ανάκτορα, εξαιρετικά χρωματιστά σπίτια που φτιάχτηκαν στα πρότυπα των περασμένων αιώνων, πολύς κόσμος, ζωντάνια.



Προεδρικό Μέγαρο - Pałac Prezydencki


Εκκλησία Κοιμήσεως της Θεοτόκου




Μνημείο του Adam Mickiewicz






Στο τέλος της οδού Krakowskie Przedmieście, η εκκλησία της Αγίας Άννας
(Kościół Akademicki św. Anny)στην plac Zamkowy


Δίπλα από την εκκλησία είναι ο πύργος που η ταράτσα του προσφέρει την ομορφότερη θέα της Βαρσοβίας. Εννοείται πως επόμενος στόχος ήταν η ανάβαση στον πύργο. Πριν ανέβουμε όμως στον πύργο, και πριν εισχωρήσουμε στην παλιά πόλη από την πλατεία Zamkowy, στρίψαμε σε έναν ακόμα ιστορικό δρόμο την οδό Miodowa που συνδέεται με την Krakowskie Przedmieście. Και αυτός ο δρόμος έχει μια σειρά από σημαντικά παλάτια, οικίες και εκκλησίες. Η αίσθηση του καινούριου ήταν διάχυτη παντού και είναι λογικό αφού μόλις το 2018 ο δρόμος ανοικοδομήθηκε και πάλι. Φυσικά και αυτή η οδός δεν θυμίζει σε τίποτα τον δρόμο πριν την καταστροφή της εξέγερσης το 1944.



Οδός Kapucyńska




Εκκλησία Της μεταμόρφωσης στην οδό Miodowa


Pałac Paca στην οδό Miodowa 15


Ορθόδοξη εκκλησία και μοναστήρι της Κοίμησης της Θεοτόκου


Εθνική Ακαδημία Δραματικής Τέχνης Aleksander Zelwerowicz


Στο τέλος της οδού Miodowa είναι η plac Krasińskich και διασταυρώνεται με την οδό Długa. Το σημαντικότερο στοιχείο της πλατείας είναι Μνημείο της Εξέγερσης της Βαρσοβίας (Pomnik Powstania Warszawskiego). Ένα πολύπλοκο και εντυπωσιακό γλυπτό που απεικονίζει μια ομάδα Πολωνών μαχητών, ενώ μια δεύτερη ομάδα διαφεύγει μέσα από τους υπονόμους της πόλης. Το σημείο που ανεγέρθηκε δεν είναι τυχαίο καθώς βρίσκεται πολύ κοντά στο σημείο απ’ όπου 5.000 στρατιώτες και πολίτες της πολωνικής πρωτεύουσας, μετά από σκληρές μάχες με τους Γερμανούς, κατόρθωσαν να διαφύγουν μέσα από τους υπονόμους της πόλης. Στις δεκαετίες που ακολούθησαν την εξέγερση της Βαρσοβίας, οι σοβιετικές αρχές αρνήθηκαν να αναγνωρίσουν τη σημασία της. Μόνο μετά την κατάρρευση της κομουνιστικής διακυβέρνησης στην Πολωνία και με κινητοποιήσεις βετεράνων της εξέγερσης ανεγέρθηκε το 1989 το ‘’Μνημείο της Εξέγερσης της Βαρσοβίας", στα πλαίσια εορτασμού της 45ης επετείου.







Απέναντι η Μητρόπολη του Πολωνικού Στρατού. Ακριβώς πίσω από το μνημείο είναι το κτίριο του Ανώτατου δικαστηρίου της Πολωνίας στην πλατεία Krasińskich με τις 86 στήλες του και απέναντι το Pałac Krasińskich.








Πίσω από το Krasinski Palace εκτείνεται το πάρκο Krasińskich. Αν και τα πάρκα της Βαρσοβίας ήταν πειρασμός, είπα να μη χάσουμε άλλο χρόνο μιας και είχαμε ήδη δει και θα βλέπαμε και άλλα πάρκα και κήπους. Έτσι με το λεωφορείο αυτή τη φορά από την πλατεία Krasińskich, επιστρέψαμε στην αρχή της παλιάς πόλης. Εκεί που είχαμε σταματήσει λίγη ώρα πριν, στον πύργο της εκκλησία της Αγίας Άννας!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Θα γίνω κουραστική αλλά την αγαπώ αυτή την πόλη! Και πόσο της πάνε τα φθινοπωρινά χρώματα!
Σχετικά με το POLIN museum έχω να πω ότι μπορεί να είναι κάπως τσουχτερό το εισιτήριο αλλά κάθε Πέμπτη είναι δωρεάν. Πριν λίγα χρόνια που είχα επισκεφθεί την Βαρσοβία, εκμεταλλεύθηκα την ευκαιρία και δεν το μετάνιωσα. Πολύ σωστά επισημαίνεις ότι αναφέρεται συνολικά στην παρουσία των Εβραίων στην Πολωνία. Εμένα μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον! Θέλει αρκετό περπάτημα και έχει πολλά διαδραστικά στοιχεία, οπότε απαιτείται χρόνος!
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Μια ερωτηση, επειδη Ryan μου τηνε χαλασε με τα εισητηρια διοτι ενω υπολογιζα να πεταξω απο το νησι για Βαρσοβια και να γυρισω εναλλακτικα ειτε απο Κρακοβια η Βροκλαου, τωρα με τις εξτρα χρεωσεις η μονη επιλογη που μου μεινε ειναι Κρακοβια. Βεβαια κοιταξα και LOT, Buzz και Εnter χωρις τυχη, τυχεροι & ευλογημενοι οι Αθηναιοι & Θεσ/νικεις! Η ερωτηση ειναι πως να χωρισω τις 7 μερες; Στην 8η τα ζημερωματα φευγουμε. Εχω αφιξη Κρακοβια μεσημερι και σχεδιαζω να παρουμε το λεωφορειο για Βαρσοβια, μια που με το τραινο η διαφορα (χρονικη) ειναι μικρη. Ειδα και απο τον @nasos_traveler την απαντηση του:

https://www.travelstories.gr/commun...-Πολωνία-Κρακοβία-Βαρσοβία.62827/#post-770782
και λεω να το σπασω σε 3:4, δλδ 3 Βαρσοβια με 4 Κρακοβια. Επισης εξεταζω την πιθανοτητα να παω πρωτα Κρακοβια και να γυρισω πισω απο Βαρσοβια με το νυχτερινο τραινο (μιας που λεωφορειο δεν βρισκω) και μετα αεροδρομιο. Υπαρχει και ενα προβληματακι βεβαια, εχουμε νεαρη συνταξιδιωτισα και βλεπω οτι το Αουβιτς δεν προτεινεται για <14, και ισως να παμε χωριστα, μιας που επιλογη babysitting δεν υπαρχει. Βεβαια οι αποστασεις στην νεαρη συνταξιδιωτισα ειναι "φυστικια". 8km μεσο ορο στην ΝΥ χωρις παραπονο. Σας ευχαριστω.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Βαρσοβία: Παλιά πόλη… νέα πόλη και Warsaw by night!

Το καμπαναριό της εκκλησίας της Αγίας Άννας χρονολογίας 1818 με το κατάστρωμα παρατήρησης προσφέρει μια από τις ομορφότερες απόψεις της παλιάς πόλης και της ανατολικής πλευράς της Βαρσοβίας. Πληρώσαμε 6 ζλότι δηλαδή 1,5€ και ανεβήκαμε τα 150 σκαλιά του πύργου. Η ταράτσα είναι αρκετά ευρύχωρη κι έτσι απολαύσαμε άνετα την εξαιρετική θέα της πόλης. Ήταν η καλύτερη γνωριμία με την παλιά πόλη που τη βλέπαμε από ψηλά όπως και τη συνοικία Praga στο βάθος και ένα μέρος του ποταμού Βίστουλα. Η Βαρσοβία στα καλύτερα της. Είναι σίγουρα η ομορφότερη θέα και αυτή που έχω στο μυαλό μου όταν θυμάμαι τη Βαρσοβία!

Σε πρώτο πλάνο η πλατεία Zamkowy




Αριστερά το Βασιλικό Κάστρο και στο βάθος η συνοικία Praga




Krakowskie Przedmieście και στο βάθος οι ουρανοξύστες του κέντρου


Αφού χορτάσαμε θέα, κατεβήκαμε στην πλατεία του κάστρου Plac Zamkowy που έσφυζε από ζωή για την εξερεύνηση της παλιάς πόλης. Τα κτίρια της πλατείας Zamkowy, τα οποία είχαν ήδη υποστεί σοβαρή ζημιά το 1939, καταστράφηκαν κατά τη διάρκεια της εξέγερσης της Βαρσοβίας το 1944 και πριν από την αποχώρηση των γερμανικών δυνάμεων κατοχής. Η Στήλη με το άγαλμα του Σίσιμσουντ που αρχικά χτίστηκε το 1644 μνημονεύει τον βασιλιά Sigismund III Vasa, ο οποίος το 1596 είχε μεταφέρει την πρωτεύουσα της Πολωνίας από την Κρακοβία στη Βαρσοβία. Το 1887 αντικαταστάθηκε με μια νέα στήλη γρανίτη. Την 1η Σεπτεμβρίου 1944, κατά τη διάρκεια της εξέγερσης, η στήλη του μνημείου κατεδαφίστηκε από τους Γερμανούς και το χάλκινο άγαλμα της υπέστη σοβαρές ζημιές. Μετά τον πόλεμο, το άγαλμα επισκευάστηκε και το 1949 δημιουργήθηκε μια νέα στήλη, που τοποθετήθηκε λίγα μέτρα από το αρχικό σημείο. Η αρχική σπασμένη στήλη βρίσκεται σε ένα σημείο δίπλα στο Βασιλικό Κάστρο.



Το Βασιλικό Κάστρο στη Βαρσοβία που δεσπόζει στην πλατεία, ήταν το μεσαίωνα η επίσημη κατοικία των Πολωνών μοναρχών. Κάηκε και λεηλατήθηκε από τους Ναζί μετά την εισβολή στην Πολωνία το 1939 και το 1944 μετά την εξέγερση. Όταν οι εχθροπραξίες είχαν ήδη σταματήσει, οι Γερμανοί ανατίναξαν και κατέστρεψαν σχεδόν ολοκληρωτικά το κάστρο. Ένας σωρός από ερείπια, και μόνο δύο απομεινάρια των τοίχων, ήταν ο,τι έμεινε από ένα κάστρο έξι αιώνων! Τελικά το 1971 ξεκίνησε η αναδημιουργία του κάστρου που ανοικοδομήθηκε και ανακατασκευάστηκε από το μηδέν και ολοκληρώθηκε το 1984. Όμως οι ανακατασκευές δεν σταμάτησαν και συνεχίστηκαν και τα επόμενα χρόνια με αμείωτο ρυθμό. Από το 1994 έως το 2009, από το 2013 μέχρι το 2015 ενώ το τελευταίο τμήμα της ανακατασκευής του συγκροτήματος του Βασιλικού Κάστρου έλαβε χώρα τον Μάιο του 2019, όταν ο Κάτω Κήπος ανοικοδομήθηκε και άνοιξε εκ νέου στο κοινό.

Αυτός ο τεράστιος πύργος ρολογιού που σχεδιάστηκε 16ο αιώνα, ήταν πάντα σύμβολο της πολωνικής πρωτεύουσας και πηγή έμπνευσης για άλλους αρχιτέκτονες.


Η παλιά πόλη της Βαρσοβίας Stare Miasto είναι το κόσμημα στο στέμμα της πολωνικής πρωτεύουσας! Μπορεί να είναι μικρή, η ατμόσφαιρά της όμως είναι μοναδική και για μένα είναι από τις ομορφότερες παλιές πόλεις στην Ευρώπη. Με πολύ χρώμα, μεσαιωνική αρχιτεκτονική με τα τείχη της πόλης, ωραίες πλατείες και λιθόστρωτα σοκάκια, σημεία με θέα και πολύ ζωντάνια. Είναι ίσως το πιο σημαντικό τουριστικό αξιοθέατο στη Βαρσοβίας με τα καλά και τα κακά του υπερτουρισμού αλλά είναι κούκλα η άτιμη.

Η παλιά πόλη ιδρύθηκε τον 13ο αιώνα αλλά το σύνολο της ιστορικής αρχιτεκτονικής της, είναι κυρίως από τον 17ο και τον 18ο αιώνα με μεσαιωνική διάταξη, που περιβάλλεται από ένα δαχτυλίδι διπλής γραμμής αμυντικών τειχών από τον 14ο έως τον 16ο αιώνα. Το Barbican ανεγέρθηκε γύρω στο 1548 ως τμήμα των αμυντικών τειχών, σαν ένα φρούριο ανάμεσα στην παλιά και τη νέα πόλη. Τον 17ο αιώνα η κατεδάφιση των τειχών άρχισε σιγά-σιγά, και κατά τον 19ο αιώνα οι πύλες της πόλης καταστράφηκαν και δεν υπάρχει καμία. Από το 1906 μέχρι το 1938 έγιναν πολλές αλλαγές και ανακατασκευές στην παλιά πόλη της Βαρσοβίας.

Όμως το 1939 κατά τη διάρκεια της εισβολής στην Πολωνία μεγάλο μέρος της περιοχής υπέστη σοβαρές ζημιές από τη γερμανική Luftwaffe , η οποία στόχευε τις κατοικημένες περιοχές της πόλης και τα ιστορικά μνημεία της σε μια σειρά από βομβιστικές επιθέσεις. Μετά την πολιορκία, τμήματα της παλαιάς πόλης ανοικοδομήθηκαν αλλά αμέσως μετά τη Εξέγερση της Βαρσοβίας από τον Αύγουστο μέχρι τον Οκτώβριο του 1944 αυτό που είχε απομείνει, ανατινάχτηκε συστηματικά από τον Γερμανικό Στρατό. Η παλιά πόλη καταστράφηκε στο 90% . Από τις 260 κατοικίες μόνο οι 6 επέζησαν!

Τον Ιανουάριο του 1945, η Βαρσοβία ήταν μια θάλασσα ερειπίων, ένα τρομακτικό θέαμα όπως τεκμηριώνεται από πολλές φωτογραφίες. Η καταστροφή της πόλης, η οποία φιλοξένησε πάνω από ένα εκατομμύριο ανθρώπους πριν από τον πόλεμο, ήταν σχεδόν έρημη, με λίγες μόνο χιλιάδες κατοίκους να ζουν στα ερείπια της. Όλα αυτά έκαναν την ανακατασκευή της Βαρσοβίας πολύ απίθανη. Στην πραγματικότητα, στις αρχές του 1945, οι νέες κομμουνιστικές αρχές σκέφτηκαν να μετακινήσουν την πρωτεύουσα στο Łódź, το οποίο είχε επιζήσει από τον πόλεμο ως επί το πλείστον άθικτο. Σύμφωνα με μια ιδέα που είχαν, η Βαρσοβία έπρεπε να μείνει όπως ήταν - ένα σεληνιακό τοπίο ερειπίων - ως μνημείο πολέμου για τις μελλοντικές γενιές.

Γιατί λοιπόν η Βαρσοβία ανοικοδομήθηκε; Δύο λόγοι αποδείχθηκαν κρίσιμοι παράγοντες. Πρώτον, υπήρχε ο ανθρώπινος παράγοντας. Από τον Ιανουάριο του 1945, υπήρξε σταθερή εισροή ανθρώπων στην πόλη. Μεταξύ αυτών ήταν οι πρώην κάτοικοι, καθώς και εκτοπισμένοι, που πήγαιναν στα ερείπια και ξεκίνησαν ουσιαστικά τη διαδικασία ανασυγκρότησης. Ο δεύτερος λόγος ήταν ο πολιτικός παράγοντας. Ο Στάλιν, ο οποίος προετοίμαζε τη διάσκεψη της Γιάλτας, χρειαζόταν διεθνή αναγνώριση - και αυτό σήμαινε μια Πολωνία με πρωτεύουσα στη Βαρσοβία. Στις 3 Φεβρουαρίου 1945, το Εθνικό Συμβούλιο ψήφισε ένα ψήφισμα που ζητούσε την ανασυγκρότηση της Βαρσοβίας. Στις 14 Φεβρουαρίου, δημιουργήθηκε το Γραφείο Ανασυγκρότησης της Πρωτεύουσας.

Η Βαρσοβία είχε το δύσκολο έργο να σώσει την κληρονομιά του παρελθόντος της. Έτσι ξεκίνησε ένα από τα πιο φιλόδοξα έργα στην ανθρώπινη ιστορία. Κανείς δεν προσπάθησε ποτέ να ανακατασκευάσει μια πόλη σε τέτοια κλίμακα. Αυτό πρακτικά σήμαινε πως μεγάλο μέρος της ανακατασκευασμένης πόλης θα ήταν ουσιαστικά ... ένα αντίγραφο. Κατά τα έτη 1945-1947 διεξήχθησαν κυρίως εργασίες απομάκρυνσης των ερειπίων. Η συμβολική ημερομηνία για την έναρξη της ανακατασκευής της Παλιάς Πόλης ήταν η 1η Σεπτεμβρίου 1947. Το πρώτο στάδιο ανακατασκευής της Παλιάς Πόλης ολοκληρώθηκε στις 22 Ιουλίου 1953. Ανοικοδόμηση έγινε και μετά το 1974 και τα επόμενα χρόνια ενώ το 2008 επισήμως ολοκληρώθηκε η ανακαίνιση των τειχών της πόλης και όπως ανέφερα πιο πάνω η ανακατασκευή των κήπων στο Βασιλικό κάστρο ολοκληρώθηκε το 2019. Με λίγα λόγια η Βαρσοβία είναι μια ολοκαίνουρια πόλη!

Το έργο ανασυγκρότησης αναπτύχθηκε από μια ομάδα αρχιτεκτόνων σε συνεργασία με ιστορικούς και ιστορικούς τέχνης, με βάση τις διατηρημένες εικόνες της Βαρσοβίας. Η παλιά πόλη ξαναχτίστηκε σχολαστικά και χρησιμοποιήθηκαν όσο το δυνατόν περισσότερα από τα αρχικά τούβλα και διακοσμητικά στοιχεία κτιρίων που βρέθηκαν στα ερείπια, και επανατοποθετήθηκαν στους αρχικούς χώρους τους. Η εσωτερική διάταξη των κτιρίων άλλαξε ως επί το πλείστον και προσαρμόστηκε σε νέες λειτουργίες. Ωστόσο, η ανασυγκρότηση δεν ήταν πάντα ακριβής. Σύμφωνα με τη σύγχρονη θεωρία, η ανασυγκρότηση και η ανοικοδόμηση είναι παραποίηση της ιστορίας, αλλά έγινε εξαίρεση για την παλαιά πόλη της Βαρσοβίας για ηθικούς και ιδεολογικούς λόγους. Οι οδηγίες διατήρησης και η έρευνα προετοιμάστηκαν για αρκετά χρόνια. Αποφασίστηκε να αποκατασταθεί το μεγαλείο της παλιάς πόλης του 18ο αιώνα, αν και όχι με όλες τις λεπτομέρειες. Η παλιά πόλη της Βαρσοβίας είναι η μόνη περιοχή στον κόσμο (σε αυτή την κλίμακα), που έγινε προγραμματισμένη και ολοκληρωμένη ανακατασκευή όλης της περιοχής μετά από καταστροφικές ζημιές που φθάνουν περίπου το 90%.

Στις 2 Σεπτεμβρίου 1980, η παλιά πόλη της Βαρσοβία εγγράφηκε στον κατάλογο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO. Η παλιά πόλη της Βαρσοβίας μπήκε στον κατάλογο ως παράδειγμα σχεδόν πλήρους ανοικοδόμησης . Το επεξηγηματικό κείμενο λέει :
΄΄Πάνω από το 85% του ιστορικού κέντρου της Βαρσοβίας καταστράφηκε από τα ναζιστικά στρατεύματα κατοχής. Μετά τον πόλεμο, οι κάτοικοι της Βαρσοβίας ανέλαβαν το έργο της ανασυγκρότησης, το οποίο οδήγησε στην αποκατάσταση των εκκλησιών, των παλατιών και των σπιτιών που αποτελούσαν σύμβολο της πολωνικής κουλτούρας και της εθνικής ταυτότητας. Πρόκειται για ένα μοναδικό παράδειγμα πλήρους ανασυγκρότησης του ιστορικού συνόλου’’.

Δεν γινόταν να μην αναφέρω την ιστορία αυτής της πόλης και την εντυπωσιακή της αναδημιουργία από το μηδέν! Προσωπικά με εντυπωσιάζει πολύ που αυτή η πόλη συνεχίζει να συντηρεί και να ανακατασκευάζει τα ιστορικά της μνημεία. Είναι μια πόλη που έχει σηκωθεί όρθια μετά την πλήρη καταστροφή, συντηρεί την ιστορία του παρελθόντος της, αλλά βλέπει και μπροστά στο μέλλον. Επειδή είπα όμως πάαααρα πολλά, ήρθε η ώρα να περιηγηθούμε στα στενά της μικρής αλλά καθόλου ασήμαντης παλιάς πόλης της Βαρσοβίας.

Πλατεία του κάστρου plac Zamkowy… έχει λίγο κόσμο ε!


Οδός Piwna






Οδος Świętojańska, με τον Καθεδρικό Ναό της Βαρσοβίας του Αγίου Ιωάννη




στενό ανάμεσα στις οδούς Świętojańska και Piwna


οδός Kanonia


Η πλατεία Kanonia πίσω από τον καθεδρικό ναό του Αγίου Ιωάννη , είναι μια μικρή τριγωνική πλατεία με μια μυστηριώδη καμπάνα στη μέση της πλατείας! Είναι η χάλκινη καμπάνα που χτυπήθηκε στη Βαρσοβία το 1646 από τον Daniel Tym τον σχεδιαστή της στήλης του Σίσιμσουντ, για την εκκλησία των Ιησουιτών στο Γιάροσλαβ. Για άγνωστους λόγους βέβαια αυτή η καμπάνα δεν έφτασε ποτέ στο Jarosław. Ορισμένες πηγές αναφέρουν ότι είχε κατασκευαστικό ελάττωμα. Η ραγισμένη καμπάνα βρέθηκε μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο και αγοράστηκε από το Εθνικό Μουσείο το οποίο μετά την ανασυγκρότηση του, το τοποθέτησε στην αυλή του. Κατά τη διάρκεια του Β 'Παγκοσμίου Πολέμου, οι Γερμανοί σκόπευαν να πάρουν το κουδούνι στο Ράιχ, αλλά οι δυσκολίες με τη μεταφορά τους εμπόδισαν και δεν κατάφεραν να το κάνουν. Το 1972 με απόφαση του Υπουργείου Πολιτισμού η καμπάνα τοποθετήθηκε στο βόρειο τμήμα της πλατείας Kanonia.

Γύρω από την καμπάνα είχαν μαζευτεί καμιά δεκαριά τουρίστες όπου ένας ένας έκανε τον γύρω της καμπάνας τρεις φορές ακουμπώντας την. Ήταν λίγο αστείο το θέαμα και είναι από αυτές τις ‘’ατραξιόν’’ που με αφήνουν παγερά αδιάφορο! Φυσικά πίσω από αυτή την ‘’αθόρυβη’’ καμπάνα υπάρχει ένας μύθος για την αγάπη, τη ζήλια και τον φθόνο. Επειδή όμως είναι μεγάλος δεν θα σας το πω! Η καμπάνα υποτίθεται εκπληρώνει μυστικές επιθυμίες αρκεί να κλείσεις τα μάτια, να πεις από μέσα σου μια επιθυμία να αγγίξεις την καμπάνα και να κάνεις γύρω τις τρεις στροφές!



Τα σπίτια στην πλατεία αυτή είναι τα μοναδικά στην Παλιά Πόλη που έχουν διατηρήσει το στυλ των κτιρίων της βόρειας Ευρώπη. Στη γωνία της πλατείας είναι η στενότερη κατοικία με πλάτος μόνο 2 μέτρα που χτίστηκε τον 18ο αιώνα, και αυτό οφείλεται στην φορολογική ελάφρυνση που είχε ο ιδιοκτήτης αφού ο φόρος ακίνητης περιουσίας ήταν πληρωτέος ανάλογα το πλάτος της κατοικίας. Ήταν το κτίριο με τη μικρότερη φορολογία τον 18ο αιώνα. Θεωρείται το στενότερο σπίτι σε όλη την Ευρώπη. Ωστόσο, όταν βλέπουμε την πρόσοψη του κτιρίου από την πλευρά του Βιστούλα, είναι πολύ ευρύτερη.





Το στενό Celna που οδηγεί στη Gnojna Góra, το μεγάλο μπαλκόνι με θέα τον ποταμό


page5.jpg


Το μπαλκόνι Góra Gnojna είναι ακριβώς πίσω από την παλιά πόλη και την πλατεία Kanonia. Ήταν αρκετά πιο ήσυχα από την υπόλοιπη πολύβουη παλιά πόλη και μας έδωσε την ευκαιρία να ατενίσουμε τον ποταμό Βίστουλα και να δούμε από άλλη οπτική τα σπίτια της παλιάς πόλης και του στενότερου σπιτιού που είδαμε λίγο πριν στην πλατεία Kanonia. Πραγματικά ήταν πολύ ήσυχα και το μοναδικό που τάραξε την ησυχία μου ήταν η λέξη πεινάω! Ναι ναι, και πάλι ο Rose που υπενθύμισε πως καλή χρυσή η παλιά πόλη αλλά νηστικό αρκούδι δεν περπατάει και πως ήρθε η ώρα για φαγητό! Μα με χρονοδιακόπτη δουλεύει? Η αλήθεια είναι πως θα καθυστερούσαμε λίγο ακόμα να φάμε και του το δήλωσα. Οπότε για λίγη ώρα ακόμα είχα παρενοχλήσεις ανά διαστήματα με ένα μουρμουρητό με τη λέξη πεινάω!







Οδός Brzozowa




Και ήρθε η ώρα της κεντρικής πλατείας της παλιάς πόλης, Rynek Starego Miasta. Η πλατεία δημιουργήθηκε τον 13ο αιώνα και παρ’όλο που έχει πάνω από επτά αιώνες ζωής, και ισοπεδώθηκε το 1944, η μορφή της έχει αλλάξει ελάχιστα. Η τελευταία ανακαίνιση των σπιτιών στην πλατεία ολοκληρώθηκε το 2016. Μια καταπληκτική πλατεία με πανέμορφα χρωματιστά κτίρια γύρω της με μοναδικές προσόψεις. Είναι μία από τις πιο γοητευτικές πλατείες στη Βαρσοβία και είναι αδύνατο να μην ερωτευτείς αυτό το μέρος!







Στη μέση της πλατείας βρίσκεται το άγαλμα της Γοργόνας, το έμβλημα της πόλης. Η γοργόνα ήταν το οικόσημο της Παλαιάς Βαρσοβίας που εμφανίστηκε πρώτη φορά στις σφραγίδες των εγγράφων του Δημοτικού Συμβουλίου της Βαρσοβίας το 1400! Η γοργόνα είναι η ηρωίδα πολλών θρύλων της Βαρσοβίας η οποία έχει το ρόλο του προστάτη και κηδεμόνα της πόλης. Σε πολλά σημεία της πόλης υπάρχουν αγάλματα από γοργόνες ακόμα και σε προσόψεις κτιρίων αλλά σαφώς η πιο φίρμα γοργόνα είναι αυτή στην κεντρική πλατείας της παλιάς πόλης που τοποθετήθηκε το 1855. Από το 1928 και για πολλά χρόνια της άλλαζαν τοποθεσία μέχρι που το 1999 επανήλθε στην αρχική της τοποθεσία. Τον Μάιο του 2008, το άγαλμα αντικαταστάθηκε με ένα αντίγραφο και το αρχικό γλυπτό του 1855 μεταφέρθηκε λίγα μέτρα μακριά σχεδόν απέναντι στο Μουσείο της Βαρσοβίας.





Το Μουσείο της Βαρσοβίας στην rynek Starego Miasta 28-42, είναι ένα μουσείο που συγκεντρώνει και παρουσιάζει συλλογές που σχετίζονται με την ιστορία της Βαρσοβίας . Εμείς βέβαια δεν πήγαμε για τις συλλογές να πω την αλήθεια αλλά για τη θέα που προσφέρει ο τελευταίος όροφος. Μπαίνοντας μέσα στην κεντρική είσοδο, στο ταμείο μας ενημέρωσαν πως λόγω Σαββάτου το μουσείο έχει δωρεάν είσοδο! Πολύ ωραία. Πάντα το τζάμπα είναι καλοδεχούμενο. Γλιτώσαμε 20 ζλότι ο καθένας. Ανεβαίνοντας έναν έναν τους ορόφους μου έκανε εντύπωση πως σε κάθε όροφο οι υπάλληλοι μας προέτρεπαν να δούμε τα εκθέματα στα διάφορα δωμάτια σαν να μη μας άφηναν να πάμε κατευθείαν στον τελευταίο όροφο, σαν να μας λένε ‘’μη βιάζεστε να δείτε τη θέα, δείτε και τα εκθέματα του μουσείου’’.





Μέσα στο εσωτερικό, έχουν διατηρηθεί η αρχική διάταξη, οι ξύλινες οροφές του 17ου αιώνα, οι λεπτομέρειες στους διαδρόμους και τα έργα ζωγραφικής. Αφού λοιπόν ρίξαμε μια ματιά στις συλλογές, ανεβήκαμε στον τελευταίο όροφο. Η θέα πίσω από το τζάμι στη συννεφιασμένη φθινοπωρινή πλατεία ήταν εξαιρετική!


Η παλιά πόλη είναι τόσο μικρή που την είχαμε δει όλη και ήμασταν προς την έξοδο από την οδό Nowomiejska που οδηγεί στο Barbican και τα ανακατασκευασμένα τείχη της πόλης.






Κάναμε μια βόλτα περιμετρικά των τειχών και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα από τη δουλειά που έχουν κάνει. Σίγουρα όλο αυτό το αμυντικό σύστημα μοιάζει καινούριο και δεν παραπέμπει και πολύ σε μεσαίωνα αλλά ας μην επαναληφθεί το πόσο σπουδαίο είναι που ανακατασκευάστηκε η πόλη από την αρχή. Σε ένα σημείο της εξωτερικής περιμέτρου των αμυντικών τειχών, εντοπίσαμε ένα από τα πιο συγκινητικά μνημεία στη Βαρσοβία, το Μνημείο του Μικρού Αντάρτη (Mały Powstaniec) που τιμά όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στην Εξέγερση της Βαρσοβίας.



Περπατήσαμε την οδό Międzymura Piotr Biegański που είναι το στενό δρομάκι ανάμεσα στο διπλό τοίχος και καταλήγει την πλατεία του κάστρου, αλλά επιστρέψαμε στο Barbican για να συνεχίσουμε στη νέα πόλη.


Έξω από το Barbican στην οδό Freta. Η αρχή της Νέας πόλης


Οδός Długa


Επειδή ήμουν έτοιμος να φάω ξύλο από τον Rose, είχε έρθει η ώρα να πάμε να φάμε κι εμείς σαν άνθρωποι. Οι επιλογές είναι πολλές όμως επέλεξα το πολύ γνωστό Zapiecek στην Freta 1. Είναι ιδιαίτερα δημοφιλής εστιατόριο και όπως αναμενόταν είχε μια μικρή ουρά. Ευτυχώς δεν αργήσαμε πολύ να μπούμε. Το εστιατόριο είναι όμορφο και παραδοσιακό και χωρίζεται σε δυο δωμάτιο. Αν και τουριστικό οι σερβιτόρες ήταν ευγενέστατες και εξυπηρετικές. Φάγαμε τα πιερότζι μας, χοιρινό με λάχανο, ήπιαμε τις μπύρες μας και επιτέλους στανιάραμε. Ο λογαριασμός ήταν μόνο 75,60 ζλότι δηλαδή 18 ευρώ.





Η συνέχεια επί της Νέας πόλης από την οδό Freta προς την πλατεία Νέας πόλης, Rynek Nowego Miasta. Πόσο νέα βέβαια να θεωρείται μια γειτονιά που χρονολογείται από τον 15ο αιώνα. Όπως η Παλιά Πόλη, και η Νέα Πόλη καταστράφηκε σχεδόν ολοκληρωτικά από τους Γερμανούς και ξαναχτίστηκε μετά τον πόλεμο.



Η πλατεία Nowego Miasta




Μετά την πλατεία, βγήκαμε στην οδό Kościelna, όπου βρίσκεται ο ενοριακός Ναός Επίσκεψης της Θεοτόκου. Είναι ένα από τα παλαιότερα κτίρια και ένα από τα λίγα επιζώντα παραδείγματα γοτθικής αρχιτεκτονικής στην πόλη χρονολογίας 1411.


Το άγαλμα της Maria Skłodowska Curie




Το μέρος αυτό είναι πολύ ωραίο να καθίσεις και να δεις τη θέα προς το πάρκο που υπάρχει κάτω και τον ποταμό. Μια σκάλα οδηγεί κάτω στο Βιστούλα και στο σημείο αυτό βρίσκεται και το hi tech σιντριβάνι της Βαρσοβίας Multimedialny Park Fontann, που δυστυχώς το πετύχαμε άνευ λειτουργίας και χωρίς νερό. Το σιντριβάνι λειτουργεί από το Μάιο μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου ενώ τα απογεύματα κάθε Παρασκευή και Σάββατο τον Μάιο, Ιούνιο και Ιούλιο στις 9.30 μ.μ., τον Αύγουστο στις 21.00 και το Σεπτέμβριο στις 8.30 μ.μ., γίνεται μια θεαματική επίδειξη φωτός, ήχου και νερού. Από φωτογραφίες και βίντεο που έχω δει ομολογώ εντυπωσιάστηκα, ειδικά όταν πάνω στο νερό παρουσιάζεται μια κινούμενη ιστορία για την ιστορία της Βαρσοβίας και τους μύθους της που συνοδεύεται από φώτα λέιζερ και πίδακες αρκετών μέτρων που ανεβαίνουν στο ρυθμό της μουσικής, και φωτίζονται από πολύχρωμους προβολείς.


Το επίσημο site http://park-fontann.pl/en/573-2/





Κατεβήκαμε στην παραλιακή δίπλα στο ποτάμι την ώρα που άρχιζε να σουρουπώνει. Ήθελα να πάμε κάπου διαφορετικά. Σίγουρα ήμασταν κουρασμένοι από το περπάτημα όλης της μέρας και παρ’ όλο που στη λεωφόρο bulwar Karskiego περνάνε αστικά και υπήρχε στάση σε εκείνο το σημείο αποφασίσαμε να συνεχίσουμε με τα πόδια κατά μήκος της παραλίας μέχρι τη γέφυρα Most Gdański.





miło cię widzieć δηλαδή Χαίρομαι που σε βλέπω!


Η Most Gdański είναι μια γέφυρα με δυο επίπεδα όπου στο πάνω είναι αυτοκινητόδρομος και στο κάτω έχει γραμμές για τα τραμ. Ανεβήκαμε από τις σκάλες για να πάρουμε το τραμ ώστε να πάμε στο τέλος της γέφυρας. Εννοείται πως μπορείς να τη διασχίσεις και πεζός ή με ποδήλατο αλλά με την κούραση που είχαμε αυτή η μια στάση ήταν κέρδος για μας.





Κατεβήκαμε λοιπόν μια στάση μετά στη Wybrzeże Helskie και ανεβήκαμε πάνω στον αυτοκινητόδρομο. Ήταν η καλύτερη ώρα που ο ήλιος είχε πέσει και άρχιζε να σκοτεινιάζει. Σταθήκαμε στην άκρη της γέφυρας και θαυμάσαμε τη Βαρσοβία απέναντι από τον ποταμό. Μια μαγική και διαφορετική θέα στον ορίζοντα της Βαρσοβίας με την παλιά πόλη και τους ουρανοξύστες στο παρασκήνιο!









Επιστρέψαμε πάλι με το τραμ στη στάση Most Gdański και κατεβήκαμε τη γέφυρα. Τα φώτα νέον άναψαν και για άλλη μια φορά ‘’ miło cię widzieć’’!


Και κάπου εδώ η drsl μου έμεινε από μπαταρία. Για ώρα την παρακολουθούσα και με άγχωνε και να που τελείωσε η μπαταρία της. Οπότε για το υπόλοιπο της βραδιάς έβγαζα φωτογραφίες με το κινητό και την απλή φωτογραφική οπότε η ποιότητα ήταν μάπα! Κρίμα γιατί περάσαμε ξανά από την παλιά πόλη η οποία ήταν υπέροχη το βράδυ. Κάναμε την ίδια διαδρομή και φτάσαμε και πάλι στο πάρκο στους πρόποδες της παλιάς ή μάλλον της νέας πόλης!

Είχε έρθει η ώρα για μια ζεστή σοκολάτα. Το καφέ TO LUBIĘ, στην οδό Freta 8 λίγο πριν το Barbican είναι από τα πιο γνωστά καφέ της Βαρσοβίας. Είναι πολύ μικρό αλλά έχει δυο ορόφους. Μικρό, γουστόζικο, ήσυχο με ωραία ατμόσφαιρα. Φάγαμε τα γλυκά μας και χαλαρώσαμε αποβάλλοντας την κούραση της ημέρας. Μια ωραία κούραση όμως !



page7.jpg




Βράδυ πια και η παλιά πόλη στα φώτα της νύχτας ήταν ιδιαίτερα ατμοσφαιρική. Πήγαμε σε δρομάκια έρημα αλλά περάσαμε και από τις κεντρικές οδούς και τις δυο πλατείες. Η φωτογραφίες χάλια, αλλά αυτό που μετράει η ζωντανή εικόνα που έβλεπα εκείνη τη στιγμή!

Barbican


Rynek Starego Miasta






Οδός Świętojańska


Το κάστρο στην plac Zamkowy




Η βραδιά ήταν τόσο ωραία που δεν το σκεφτόμασταν να επιστρέψουμε στο διαμέρισμά μας. Η παλιά πόλη όσο κι αν μας άρεσε την είχαμε εξαντλήσει και είπαμε να συνεχίσουμε κάπου διαφορετικά. Πήραμε το αστικό από την στάση Plac Zamkowy και κατεβήκαμε στη στάση Foksal στη Nowy Świat. Στον αριθμό 22/28 της Nowy Świat περάσαμε μια είσοδο σαν πύλη ή στοά και μπήκαμε σε μια αυλή. Η άγνωστη στους πολλούς, νυχτερινή ζωή της Βαρσοβίας είναι σ’αυτό εδώ το μέρος! Ένα Κρυμμένο στέκι που όμως είναι δημοφιλές για την ντόπια νεολαία. Είναι μια αυλή που περιλαμβάνει καμιά 20αριά παμπ, μπαρ και εστιατόρια. Το μέρος μου έβγαλε κάτι το αυθεντικό και καθόλου δήθεν. Μη περιμένετε πολυτέλειες και γκλαμουριές! Απλές παμπ και μικρά μαγαζιά για να πιεις τις μπύρες σου μέσα ή στα τραπέζια έξω ενώ σε διάφορα σημεία είχε κόσμο που είχε καθίσει χύμα κάτω. Σε αρκετούς τοίχους, street art που συμπληρώνει ιδανικά αυτό το ξεχωριστό μέρος.













Η πιο εντυπωσιακή τοιχογραφίας της γειτονιάς




Αφού επεξεργαστήκαμε το μέρος και εντοπίσαμε τις εντυπωσιακές τοιχογραφίες, καθίσαμε σε ένα στενό, σε ένα από τα μπαρ που ήταν στη σειρά και απολαύσαμε τις μπύρες μας μαζί με τους ζωηρούς Βαρσοβιανούς!




Η βραδιά έκλεισε μετά από λίγες ώρες στη γειτονιά μας, χαζεύοντας και πάλι το Παλάτι Πολιτισμού και τους γύρω ουρανοξύστες ενώ κάναμε και ένα πέρασμα από το εμπορικό Złote Tarasy δίπλα από τον κεντρικό σταθμό Warszawa Centralna.



Dobranoc!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα γίνω κουραστική αλλά την αγαπώ αυτή την πόλη! Και πόσο της πάνε τα φθινοπωρινά χρώματα!
Σχετικά με το POLIN museum έχω να πω ότι μπορεί να είναι κάπως τσουχτερό το εισιτήριο αλλά κάθε Πέμπτη είναι δωρεάν. Πριν λίγα χρόνια που είχα επισκεφθεί την Βαρσοβία, εκμεταλλεύθηκα την ευκαιρία και δεν το μετάνιωσα. Πολύ σωστά επισημαίνεις ότι αναφέρεται συνολικά στην παρουσία των Εβραίων στην Πολωνία. Εμένα μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον! Θέλει αρκετό περπάτημα και έχει πολλά διαδραστικά στοιχεία, οπότε απαιτείται χρόνος!
Καθόλου κουραστική, κι εγώ την αγαπώ :D
Γενικά και στις δυο πόλεις τα σημαντικότερα μουσεία έχουν δωρεάν είσοδο συγκεκριμένες μέρες και κάποια από αυτά κι εμείς τα επισκεφτήκαμε τις μέρες που ήταν free η είσοδος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μια ερωτηση, επειδη Ryan μου τηνε χαλασε με τα εισητηρια διοτι ενω υπολογιζα να πεταξω απο το νησι για Βαρσοβια και να γυρισω εναλλακτικα ειτε απο Κρακοβια η Βροκλαου, τωρα με τις εξτρα χρεωσεις η μονη επιλογη που μου μεινε ειναι Κρακοβια. Βεβαια κοιταξα και LOT, Buzz και Εnter χωρις τυχη, τυχεροι & ευλογημενοι οι Αθηναιοι & Θεσ/νικεις! Η ερωτηση ειναι πως να χωρισω τις 7 μερες; Στην 8η τα ζημερωματα φευγουμε. Εχω αφιξη Κρακοβια μεσημερι και σχεδιαζω να παρουμε το λεωφορειο για Βαρσοβια, μια που με το τραινο η διαφορα (χρονικη) ειναι μικρη και λεω να το σπασω σε 3:4, δλδ 3 Βαρσοβια με 4 Κρακοβια. Επισης εξεταζω την πιθανοτητα να παω πρωτα Κρακοβια και να γυρισω πισω απο Βαρσοβια με το νυχτερινο τραινο (μιας που λεωφορειο δεν βρισκω) και μετα αεροδρομιο. Υπαρχει και ενα προβληματακι βεβαια, εχουμε νεαρη συνταξιδιωτισα και βλεπω οτι το Αουβιτς δεν προτεινεται για <14, και ισως να παμε χωριστα, μιας που επιλογη babysitting δεν υπαρχει. Βεβαια οι αποστασεις στην νεαρη συνταξιδιωτισα ειναι "φυστικια". 8km μεσο ορο στην ΝΥ χωρις παραπονο. Σας ευχαριστω.
Κοίτα για μένα είναι προτιμότερο να πας πρώτα Βαρσοβία και μετά Κρακοβία που έχεις την πτήση της επιστροφής. Τώρα, η απόσταση με το λεωφορείο και με το τρένο σίγουρα δεν είναι ίδια. Το γρήγορο τρένο κάνει περίπου 2:30 ώρες αλλά πρέπει να κλείσεις έγκαιρα τα εισιτήρια για να βρεις σε χαμηλή τιμή (ανοίγουν ένα μήνα πριν το ταξίδι). Από την άλλη με flix bus μπορείς να βρεις τιμή ακόμα και στα 7 ευρώ αλλά κάνει γύρω στο 5ωρο.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Εχεις δικιο αλλα στις ωρες αιχμης παιζει το συνολικο εισητηριο (premium service) απο το πρπ €40 στα 85:( Eιναι 2-3 πορτοκαλαδες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom