Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
H γκρίνια είναι σύνηθες φαινόμενο και των τουριστών και των των επαγγελματιών του χώρου.
Και οι haters αρέσκονται σε αρνητικές προβλέψεις και καταστροφολογία.
Ο απολογισμός το φθινόπωρο θα δείξει. Αλλά πιστεύω ότι θα είναι η καλύτερη χρόνια ever.
Έξαλλου (και δεν το λέω μονό εγώ) έχουμε να προσφέρουμε το καλύτερο φιλέτο, με πολύ υψηλό σέρβις και παροχές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν έχω ακούσει ούτε έναν επαγγελματία του χώρου να μου πει ότι πάει άσχημα η δουλειά του, πλην εποχής κορωνοιου, πρέπει να είναι εντελώς αποτυχημένος για να καταφέρει να πάει τόσο χάλια.
Αν γκρινιάζουν λέει...

Οι 5αστεροι Τουρίστες θα πάνε μια χαρά δεν επηρεάζονται...
Φυσικά, ο άλλος, ένας Τούρκος το πρωί μου έλεγε πόσο τυχερός ήταν που βρήκε τόσο φθηνό δωμάτιο στο καινούργιο Cora με 2100€ για δίκλινο 7 βράδια 23-30 Ιουνίου. Και η αλήθεια είναι πως όντως ήταν τυχερός. Εν τω μεταξύ επειδή είναι 2 χλμ εκτός του χωριού δίνει και 3-4 φορές την ημέρα από 15 ευρώ για να πάει και να έρθει.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
Καλησπέρα!
Αναφορικά με τις προβλέψεις και την κατάσταση του τουρισμού, τουλάχιστον για τη Ρόδο, μπορώ να σας πω ότι η πληρότητα κυμαίνεται περίπου στα ίδια επίπεδα με πέρυσι για τις μεγάλες μονάδες και λίγο χαμηλότερα για μικρές μονάδες και Airbnb. Το βασικό θέμα που αντιμετωπίζουμε φέτος δεν είναι τόσο στα έσοδα από τις διανυκτερεύσεις όσο στα έσοδα από υπηρεσίες παροχής υπηρεσιών ή αγορών. Εκεί φαίνεται ότι ο μέσος τουρίστας προτίθεται να ξοδέψει λιγότερα απ' ότι ξόδεψε πέρσυ.
Μην ξεγελιομαστε. Για αυτό δεν φταίει μόνο η αύξηση των τιμών ( αύξηση τιμών υπάρχει σε όλο τον κόσμο ) κυρίως οφείλεται στο ότι πέρσυ η σεζόν ήταν τρομακτικά προσοδοφόρα σε όλους τους τομείς, γιατί οι τουρίστες ( απ' όπου και αν προερχόταν) είχαν τη διάθεση ( και το απαραίτητο budget) ώστε να ξοδέψουν περισσότερα χρήματα.
Γενικά όμως η σεζόν δεν έχει τελειώσει, έχουμε μπροστά μας πολλούς μήνες για να φτάσουμε στον Νοέμβριο και να κανουμε ,πρώτα ο Θεός , τον απολογισμό μας.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα!
Αναφορικά με τις προβλέψεις και την κατάσταση του τουρισμού, τουλάχιστον για τη Ρόδο, μπορώ να σας πω ότι η πληρότητα κυμαίνεται περίπου στα ίδια επίπεδα με πέρυσι για τις μεγάλες μονάδες και λίγο χαμηλότερα για μικρές μονάδες και Airbnb. Το βασικό θέμα που αντιμετωπίζουμε φέτος δεν είναι τόσο στα έσοδα από τις διανυκτερεύσεις όσο στα έσοδα από υπηρεσίες παροχής υπηρεσιών ή αγορών. Εκεί φαίνεται ότι ο μέσος τουρίστας προτίθεται να ξοδέψει λιγότερα απ' ότι ξόδεψε πέρσυ.
Μην ξεγελιομαστε. Για αυτό δεν φταίει μόνο η αύξηση των τιμών ( αύξηση τιμών υπάρχει σε όλο τον κόσμο ) κυρίως οφείλεται στο ότι πέρσυ η σεζόν ήταν τρομακτικά προσοδοφόρα σε όλους τους τομείς, γιατί οι τουρίστες ( απ' όπου και αν προερχόταν) είχαν τη διάθεση ( και το απαραίτητο budget) ώστε να ξοδέψουν περισσότερα χρήματα.
Γενικά όμως η σεζόν δεν έχει τελειώσει, έχουμε μπροστά μας πολλούς μήνες για να φτάσουμε στον Νοέμβριο και να κανουμε ,πρώτα ο Θεός , τον απολογισμό μας.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και να προσθέσω ότι υπάρχει και τεράστια αύξηση στα λειτουργικά έξοδα των μονάδων (ηλεκτρισμός, φυσικό αέριο) που ειδικά στα μεγάλα ξενοδοχεία γίνεται ακόμα εντονότερη και δεν μπορεί να αποσβεστει εάν δεν υπάρξει αύξηση τιμών στις υπηρεσίες. Αυτό όμως σημαίνει και λιγότερες κρατήσεις από τον κόσμο.
Να προσθέσω και τα σοβαρά ζητήματα υποδομών που νομίζω εύκολα τα εντοπίζει ο οποιοσδήποτε και ενίοτε "δυσφημουν" το προϊόν μας
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και να προσθέσω ότι υπάρχει και τεράστια αύξηση στα λειτουργικά έξοδα των μονάδων (ηλεκτρισμός, φυσικό αέριο) που ειδικά στα μεγάλα ξενοδοχεία γίνεται ακόμα εντονότερη και δεν μπορεί να αποσβεστει εάν δεν υπάρξει αύξηση τιμών στις υπηρεσίες. Αυτό όμως σημαίνει και λιγότερες κρατήσεις από τον κόσμο.
Να προσθέσω και τα σοβαρά ζητήματα υποδομών που νομίζω εύκολα τα εντοπίζει ο οποιοσδήποτε και ενίοτε "δυσφημουν" το προϊόν μας
Ας πούμε η νεκρή τουρίστρια στη Ρόδο επειδή άργησε το ασθενοφόρο είναι παρασάγγας σοβαρότερο πλήγμα για τον τουρισμό του νησιού (και των ελληνικών νησιών) απ'ότι οι αυξημένες τιμές.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ας πούμε η νεκρή τουρίστρια στη Ρόδο επειδή άργησε το ασθενοφόρο είναι παρασάγγας σοβαρότερο πλήγμα για τον τουρισμό του νησιού (και των ελληνικών νησιών) απ'ότι οι αυξημένες τιμές.
Στην Κω έγινε αυτό που λες, αλλά νομίζω και στη νότια Ρόδο είχε υπάρξει παρόμοιο περιστατικό 1 εβδομάδα πιο πριν
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Στη Χακιδικη εγινε επισης.
"Τι εχουν τα ερμα και ψοφανε".
Εγω δεν ανησυχω, η χωρα ειναι σε τροχια αναπτυξης, ερχεται κι αλλο market pass, δουλειες πολλες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.419
Χωρίς να αμφισβητώ καθόλου τα στοιχεία για φέτος (και μακάρι να πάει καλά όπως προβλέπεται), θυμάμαι πέρυσι που Μάιο μήνα ενώ έλεγαν κάποιοι (μαζί και εγώ γιατί διάβαζα τις ανακοινώσεις ξενοδόχων - όχι ότι είμαι σχετικός) ότι ο τουρισμός δε πάει όπως μας έλεγαν (καλύτερα από το 2019 δηλ.), τελικά η μπίλια έκατσε σε μειωμένα νούμερα vs 2019 και όλοι οι αφηγηματίες διαψεύστηκαν (όχι ότι τους ενδιέφερε μεταξύ μας). Αυτά περί επίσημων αφηγημάτων που εκπορεύονται δήθεν από ένα και μόνο χώρο. Η μικροπολιτική εκμετάλλευση δεν είναι προνόμιο ενός και μόνο χώρου αλλά των περισσότερων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χωρίς να αμφισβητώ καθόλου τα στοιχεία για φέτος (και μακάρι να πάει καλά όπως προβλέπεται), θυμάμαι πέρυσι που Μάιο μήνα ενώ έλεγαν κάποιοι (μαζί και εγώ γιατί διάβαζα τις ανακοινώσεις ξενοδόχων - όχι ότι είμαι σχετικός) ότι ο τουρισμός δε πάει όπως μας έλεγαν (καλύτερα από το 2019 δηλ.), τελικά η μπίλια έκατσε σε μειωμένα νούμερα vs 2019 και όλοι οι αφηγηματίες διαψεύστηκαν (όχι ότι τους ενδιέφερε μεταξύ μας). Αυτά περί επίσημων αφηγημάτων που εκπορεύονται δήθεν από ένα και μόνο χώρο. Η μικροπολιτική εκμετάλλευση δεν είναι προνόμιο ενός και μόνο χώρου αλλά των περισσότερων.
Σωστα, γι αυτό κοιτάμε μόνο επίσημα στοιχεία. Από κει και πέρα δεν υπάρχει κυβέρνηση παγκοσμίως που να μη λέει "πάμε για καλή χρονιά τουριστικα" ώστε να δημιουργήσει θετικό κλιμα. Αντιπολιτευσεις που να καταστροφολογουν ότι οι κρατησεις επεσαν 50% και η (εκαστοτε) κυβέρνηση κατέστρεψε το εθνικό προϊόν και θα πατωσουμε, μόνο εδώ βλέπω κάθε χρόνο, εδώ και δεκαετίες. Αυτοί είμαστε, διαχρονικό το φαινόμενο, δεν ειναι για να το παίρνεις στα σοβαρά.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έδωσα το λινκ ακριβώς για να βάλεις οποία στοιχεία θες, έχει μέχρι Ιούνιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom