Η γνώμη σας για το σάιτ!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν απλό θέμα ...
Είναι γενικότερο το ζήτημα αν ένα τοπικό site έχει λόγο και νόημα ύπαρξης όταν υπάρχουν παγκόσμια με 500 χιλιάδες χρήστες, άπειρες πληροφορίες και δυνατότητα να ρωτήσεις για το πιο απίθανο μέρος του κόσμου. Αυτό αποκλείεται να το ανταγωνιστεί ένα τοπικό site (και μάλιστα μιας μικρής χώρας). Οι περισσότεροι ταξιδιώτες ξέρουμε αγγλικά, άρα άλλο είναι αυτό που ψάχνουμε εδώ.
Προσωπικά το βλέπω σαν μια παρέα περισσότερο, που μοιραζόμαστε την ίδια τρέλα και μοιραζόμαστε τις εμπειρείες μας από τα ταξίδια. Πραγματική ενημέρωση μπορεί να υπάρχει μόνο για θέματα βίζας και άλλες ιδιαιτερότητες ενός Έλληνα ταξιδιώτη.
Λίγο ακόμη πρέπει να μεγαλώσει η κοινότητα, αλλά δε νομίζω να φθάσει ποτέ στα επίπεδα άλλων ελληνικών φορουμ γενικού περιεχομένου (και καλώς).
Επίσης πάντα σε τέτοιες κοινότητες σε κάθε ενεργό μέλος αντιστοιχούν πολλοί ακόμη αναγνώστες που δε θα κάνουν καν εγγραφή. Είναι φυσιολογικό.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Τι σας αρέσει;
Τι σας κάνει να ξαναμπείτε στο σάιτ;
Τι δε σας αρέσει;
Τι θα θέλατε να έχει και του λείπει;
Τι περιμένατε να βρείτε και το βρήκατε;
Αν και πολυ νεος στο φορουμ αυτο, για να μπορέσω να απαντήσω πιο ουσιαστικα στα παραπάνω ερωτηματα, θα προσπαθήσω να γράψω οτι μου ερχεται προχειρα στο μυαλο.

1. Μου αρεσει η φιλοσοφία των μελών που εχουν για τα ταξίδια..
2. να διαβάσω αυτα που γραφουν και δημοσιευουν τα μελη του φορουμ για τα ταξιδια.
3. Δεν υπαρχει κατι που δεν μου αρεσε...Προς στιγμήν τουλάχιστον:D

4. αναφορές σε βιβλία και οδηγους για ταξίδια. ενα παραδειγμα αναφέρω...
Επίσης ενα routeplaning για προορισμους στο εσωτερικό εκδρομές. Αν θα μπορουσε φερ ειπειν να ενσωματωθει to www.viamichelen.com η κατι αντιστοιχο.
5. Ατομα που εχουν μεγαλη τρελα με τα ταξιδια. Δημοσιευσεις που τις ...ρουφάς ως το μεδουλι..

Ειναι στο χερι του καθε μελους, νεου και παλιου, να κανει οτι περναει απο το ...πληκτλογόγιο του ωστε να μεγαλώσει αυτο το μικρο ταξιδιάρικο ...παιδάκι, που λεγεται www.travelstories.gr.
Σε ο,τι με αφορά θα κανω οτι καλυτερο μπορώ...!!!

Φιλικά
Θανος.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν απλό θέμα ...
Είναι γενικότερο το ζήτημα αν ένα τοπικό site έχει λόγο και νόημα ύπαρξης όταν υπάρχουν παγκόσμια με 500 χιλιάδες χρήστες, άπειρες πληροφορίες και δυνατότητα να ρωτήσεις για το πιο απίθανο μέρος του κόσμου. Αυτό αποκλείεται να το ανταγωνιστεί ένα τοπικό site (και μάλιστα μιας μικρής χώρας). Οι περισσότεροι ταξιδιώτες ξέρουμε αγγλικά, άρα άλλο είναι αυτό που ψάχνουμε εδώ.
Προσωπικά το βλέπω σαν μια παρέα περισσότερο, που μοιραζόμαστε την ίδια τρέλα και μοιραζόμαστε τις εμπειρείες μας από τα ταξίδια. Πραγματική ενημέρωση μπορεί να υπάρχει μόνο για θέματα βίζας και άλλες ιδιαιτερότητες ενός Έλληνα ταξιδιώτη.
Λίγο ακόμη πρέπει να μεγαλώσει η κοινότητα, αλλά δε νομίζω να φθάσει ποτέ στα επίπεδα άλλων ελληνικών φορουμ γενικού περιεχομένου (και καλώς).
Επίσης πάντα σε τέτοιες κοινότητες σε κάθε ενεργό μέλος αντιστοιχούν πολλοί ακόμη αναγνώστες που δε θα κάνουν καν εγγραφή. Είναι φυσιολογικό.
Σκοπός του φόρουμ δεν είναι σε καμία περίπτωση να... συναγωνιστεί άλλα μεγάλα ελληνικά fora γενικού περιεχομένου. Η κατεύθυνσή του είναι σαφής και δεν πρόκειται να... διευρυνθεί βάζοντας μέσα forums για... αυτοκίνητα, μουσική ή κάτι άλλο άσχετο με ταξίδια.

Ως εκ τούτου, το κοινό στο οποίο απευθύνεται είναι εκ των πραγμάτων μικρότερο.

Επίσης, το φόρουμ δε στηρίζεται τόσο στην παροχή πλήρους περιεχομένου (πχ πληροφόρηση για ταξίδια), όσο στον "προσυλητισμό" του κόσμου που ταξιδεύει και τον ενδιαφέρει να διαβάζει τις εμπειρίες των υπόλοιπων και να καταθέτει τις δικές του. Έξω από τουριστικούς οδηγούς, έξω από τα καθιερωμένα, κονφορμιστικά πρότυπα που προβάλλουν τα ταξίδια με "γκρουπ", να μπορεί κάποιος να διαβάσει τις προσωπικές σκέψεις ενός ταξιδιώτη που βρήκε 10' χρόνο και τις κατέγραψε εδώ. :)

Όσο φυσικά συγκεντρώνεται περιεχόμενο, ακόμα καλύτερα, καθώς στα Ελληνικά δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, και όσο και να μιλάμε αγγλικά, είναι διαφορετικό να διαβάζουμε στη γλώσσα μας. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δυο παρατηρησειs...
Ο ipanag δεν αναφερεται τοσο σε Ελληνικα φορουμ γενικου περιεχομενου , αλλα σε ξενα σαιτ με καθαρα ταξιδιωτικο περιεχομενο. Εχει δικιο βεβαια για τιs πληροφοριεs που βρισκειs εκει , για τα πιο απιθανα μερη του κοσμου , συμφωνω μαζι του.Αυτο θα μπορεσει να γινει κι εδω ομωs , οταν γινουμε πολλοι και καποιοι αποφασισουν να μοιραστουν τα ταξιδια τουs μαζι μαs.

Απο την αλλη λογο υπαρξηs ενα ελληνικο σαιτ τετοιου περιεχομενου , εχει και παραεχει αφου εγω θα προτιμουσα γνωμεs απο συμπατριωτεs μου. Στα προηγουμενα ταξιδια μου ειδα οτι αλλιωs αντιλαμβανεται π.χ. εναs Αμερικανοs τον κινδυνο , η τουs ακαταλληλουs δρομουs και πολλεs φορεs με ειχαν συμβουλεψει να μην οδηγησω π.χ. στον Αγιο Δομηνικο.
Εναs Ελληναs ομωs απλα θα μου ελεγε οτι ειναι σαν την Αθηνων-Κορινθου και θα καταλαβαινα..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η παρατήρησή μου αφορούσε και ξένα σάιτ με παρόμοιο περιεχόμενο. Εγώ απλά λέω ότι όσο και να μιλάμε καλά αγγλικά, πάντα είναι καλύτερο να διαβάζεις και να γράφεις στη γλώσσα σου.

Σε διαφορετική περίπτωση δε θα υπήρχαν καθόλου ελληνικά fora, αφού τα περισσότερα απευθύνονται σε target groups που ξέρουν αγγλικά.

;)
 

menou

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καιρο,Κούβα ΕΡΧΟΜΑΙ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Τι σας αρέσει;

• Το άνοιγμα της ψυχής του ταξιδιώτη – μέλος (δυστυχώς όχι όλοι) ΥΣΤΕΡΟΒΟΥΛΑ με κάθε λεπτομέρεια σαν να ακούω έναν φίλο μου να διηγείται τα ταξίδια του στο σαλόνι μου πίνοντας καλό ελληνικό κρασί.
• Η ζεστασιά του καλωσορίσματος και η παρειστικη διάθεση που σε ωθεί να νοιώσεις οικεία και να συμμετέχεις μοιράζοντας απλόχερα εμπειρίες και ταξίδια.
• Η σχετικά γρήγορη ανταπόκριση στα ερωτήματα του νέου επισκέπτη έτσι ώστε να νοιώσει γρήγορα μέλος της παρέας και να «θυμάται» ότι κάτι χρωστά εδώ μιας και άντλησε την πληροφορία που έψαχνε Μα τι να χρωστά ο δόλιος που κάθε μέρα πληρώνει μαλλιά? ΕΝΕΡΓΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ για να γίνει η παρέα καλύτερη και πιο αποδοτική.




Ο πλανήτης ΤΑΞΙΔΙΑ είναι μέγας και εμείς τόσο λίγοι να τον υπερκεράσουμε άρα θέλουμε συμμάχους ΟΛΟΥΣ τους ενεργούς ταξιδιώτες.

Guys απλά προσθέστε έναν ακόμα εαν θέλετε...


ΥΓ:Τα υπόλοιπα ερωτηματα θα απαντηθούν όπως ακριβώς νοιώθω προσεχώς...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
• Το άνοιγμα της ψυχής του ταξιδιώτη με κάθε λεπτομέρεια σαν να ακούω έναν φίλο μου να διηγείται τα ταξίδια του στο σαλόνι μου πίνοντας καλό ελληνικό κρασί.
Αυτο ακριβωs θελω κι εγω...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
στην σελιδα μας επανω βλεπουμε 3 μεγάλα αξιοθεατα.
το κολοσσαιο, το μνημειο των Ατζτέκων στο Μεξικο αν δεν κάνω λαθος και η Οπερα του Σιδνευ αν δεν κάνω επισης λαθος..
Μηπως καλο θα ηταν να προστεθει και κατι απο Ελλάδα, πχ. Παρθενώνας Δελφοι,, Κνωσσός, Επιδαυρος η κατι αλλο...
Χωρος απο οτι εχω δει υπαρχει, εκει δεξια
:cool:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το σάιτ είναι προσανατολισμένο σε ταξίδια στο εξωτερικό. Φυσικά και έχουμε και ενότητες για ταξίδια στην Ελλάδα, αλλά όπως θα έχεις δει και ο ίδιος, η συμμετοχή είναι πενιχρή. Άρα ένα λόγκο με τον παρθενώνα όχι μόνο δεν αντιπροσωπεύει τον προσανατολισμό του σάιτ εν γένει, αλλά θα αποπροσανατολίζει και τους επισκέπτες αφού τα φόρουμ της Ελλάδας απλώς δεν έχουν κίνηση...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
οκ λαθος μου,,,
νομιζα οτι ο προσανατολισμος του σάιτ ηταν για ταξιδια, στην ελλάδα και στο εξωτερικο...
:roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό φίλε Θάνο έχει ενισχυθεί και από τη δραστηριότητα των μελών, δεν είναι καμιά προσωπική μου απόφαση, αλλά το βλέπεις και ο ίδιος.

Μακάρι να υπήρχε κίνηση και στην Ελλάδα, αλλά δεν υπάρχει. Η συντριπτική πλειοψηφία των μελών ενδιαφέρονται να μιλήσουν για ταξίδια στο εξωτερικό, και το site απλώς συμπλέει μαζί τους - όπως είναι και το φυσιολογικό. ;)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.637
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom