Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Θα το δοκίμαζα χτες. Δηλαδή μαγειρίτσα σε λουκανικο;
Η μαγειριτσα δεν ειναι με χοιρινα εντοσθια. Τα χοιρινα εντοσθια δεν ειναι τοσο νοστιμα. Παντως και γω θα το δοκιμαζα/ετρωγα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εχουμε κι εμεις στη Θρακη τζιγιεροσαρμα. Αλλα εχει και σικωτι και ρυζι μεσα. Ειναι θαυμα εκεινο. Αυτο οχι.
Δεν εχω δοκιμασει ή εχω δοκιμασει μια φορα πολυ παλια αλλα και αυτος αρνισιος ειναι νομιζω.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα το δοκίμαζα χτες. Δηλαδή μαγειρίτσα σε λουκανικο;
Όπως γράφει κι ο @Nikos86 τα χοιρινά δεν είναι το ίδιο. Επίσης το andouillette είναι μόνο έντερο και δεν έχει πολλά μυρωδικά! Hardcore κατάσταση!

Ξέχασα να πω ότι η μυρωδιά βγαίνει στον ιδρώτα, τα ούρα κλπ για τουλάχιστον μια μέρα κι η μυρωδιά μένει στα ρούχα σου σαν βαθύ τραύμα.

Θα έλεγα δεν θα την ξαναπατήσω με Γαλλικά αλλαντικά και φαγητά γενικότερα αλλά δεν με εμπιστεύομαι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ενώ έγραψα στην αρχή ότι η δοκιμή Γαλλικών αλλαντικών ισοδυναμεί με επικίνδυνη αποστολή, δεν με άκουσα και δοκίμασα galette με andouillette (ή andouille de guémené στη Βρετάνη ή andouille de Vire στη Νορμανδία). Λουκάνικο από χοιρινό έλεγε που να μου πάει το μυαλό ότι πρόκειται για τυλιγμένα εντόσθια χοιρινού. Μυρωδιά, γεύση και υφή όσο απαίσια τα φαντάζεστε 🤢🤮

Δεν είναι κάτι εξεζητημένο, το βρίσκεται πανεύκολα. Την επόμενη φορά που θα βρεθείτε στη Γαλλία μην παραλείψετε να δοκιμάσετε τη γκουρμεδιά.

View attachment 399202

Μου το χα πει μα δε με άκουγα!
Ψαξτο μήπως υπάρχει και σε σαλάμι :bleh:
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
814
Likes
10.282
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Δεν εχω δοκιμασει ή εχω δοκιμασει μια φορα πολυ παλια αλλα και αυτος αρνισιος ειναι νομιζω.
Ο τζιγεροσαρμάς γίνεται από ψιλοκομμένη αρνίσια συκωταριά, κρεμμυδάκι φρέσκο ψιλοκομμένο, ρύζι, άνιθο, μπαχαρικά και αλάτι τυλιγμένα σε αρνίσια σκέπη,είναι θρακιώτικο φαγητό και η ονομασία του προέρχεται από τη λέξη τζιγέρια=συκώτια.Στη Θεσσαλονίκη το βρίσκεις πανεύκολα,όταν έρθεις και θέλεις να το δοκιμάσεις πήγαινε στο Μόλυβο και στο Mezen Salonica στο κέντρο,στα Κιόσκια στο Χορτιάτη,στην Αμπελο στην Πυλαία,στο Νίκο στη Σταυρούπολη.Παλιά το έκανε και το γνωστό πατσατσίδικο Τσαρούχας.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Το οτι υπαρχουν ανθρωποι που τρωνε αυτα τα σιχαματα και δεν τους αρεσουν οι μπαμιες, με ξεπερνα.

Ουτε στο ιδιο δωματιο δε μπορω να ειμαι.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ο τζιγεροσαρμάς γίνεται από ψιλοκομμένη αρνίσια συκωταριά, κρεμμυδάκι φρέσκο ψιλοκομμένο, ρύζι, άνιθο, μπαχαρικά και αλάτι τυλιγμένα σε αρνίσια σκέπη,είναι θρακιώτικο φαγητό και η ονομασία του προέρχεται από τη λέξη τζιγέρια=συκώτια.Στη Θεσσαλονίκη το βρίσκεις πανεύκολα,όταν έρθεις και θέλεις να το δοκιμάσεις πήγαινε στο Μόλυβο και στο Mezen Salonica στο κέντρο,στα Κιόσκια στο Χορτιάτη,στην Αμπελο στην Πυλαία,στο Νίκο στη Σταυρούπολη.Παλιά το έκανε και το γνωστό πατσατσίδικο Τσαρούχας.
Ειναι πεντανοστιμο.
περυσι καλεσμενη σε τραπεζι απο Θρακιωτες ειδα την παρασκευη του με τα υλικα που αναφερεις.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.727
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ είναι οι ματιές. Σε στυλ λουκάνικου αλλά με χοιρινά εντόσθια, ρύζι και μπαχαρικά γεμισμένα σε χοιρινό έντερο. Δυτική στερεά Ελλάδα κυρίως αλλά και αλλού.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το οτι υπαρχουν ανθρωποι που τρωνε αυτα τα σιχαματα και δεν τους αρεσουν οι μπαμιες, με ξεπερνα.

Ουτε στο ιδιο δωματιο δε μπορω να ειμαι.
Πρέπει να ακούς συχνά την "αγαπημένη" ελληνική φράση - Δεν ξέρεις να τρως!

Να πω επίσης ότι και τα νεφρά μοσχαριου και αρνιου είναι πολύ συνηθισμένα πιάτα στη Γαλλία, αν δείτε να γράφει rognon βάλτε το στα πόδια. Μπορεί να πας σ'ενα εστιατόριο και να σερβίρει δύο πιάτα το μεσημέρι πάπια και νεφρά. Αν είσαι πολύ τυχερός όπως εγώ μπορεί να σου συμβεί.

Δεν πιστεύω να κάνετε την αφελεστατη ερώτηση αν τα νεφρά είναι λίγο ψημενα έξω και μέσα ωμα. Προφανώς και είναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ είναι οι ματιές. Σε στυλ λουκάνικου αλλά με χοιρινά εντόσθια, ρύζι και μπαχαρικά γεμισμένα σε χοιρινό έντερο. Δυτική στερεά Ελλάδα κυρίως αλλά και αλλού.
Και Ανατολικη Θρακη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ είναι οι ματιές. Σε στυλ λουκάνικου αλλά με χοιρινά εντόσθια, ρύζι και μπαχαρικά γεμισμένα σε χοιρινό έντερο. Δυτική στερεά Ελλάδα κυρίως αλλά και αλλού.
Πού στη δυτική Ελλαδα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom