Η προετοιμασία του ταξιδιού χαλάει το ταξίδι;

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αν ψάξεις και την παραμικρή λεπτομέρεια και ξερεις τι θα δεις σε κάθε δρόμο που θα στρίψεις,πιστεύω πως ναι, χάνεται λίγο η μαγεία. Ή αν έχεις ένα πολύ λεπτομερές πλάνο και ξερεις τι θα κανεις κάθε λεπτό της μέρας, παλι νομίζω ότι συμβαίνει το ίδιο. Εγώ ψαχνω τα βασικά για να ξέρω που πρέπει να κατευθυνθώ και ποια είναι τα βασικά αξιοθέατα, αλλά όταν πηγαίνω εκεί ανακαλύπτω και αλλα πράγματα, και διαμορφώνω το προγραμμα μου την κάθε μέρα.
Πάντως συμφωνώ ότι αν κανεις πολλά ταξίδια μαζεμένα, από την μια χανεις αυτόν τον ενθουσιασμό του ταξιδιού γιατί δεν προλαβαίνεις να το συνειδητοποιήσεις ότι θα ταξιδέψεις σε αυτά τα μέρη, και από την άλλη παίρνεις πολλες (ίδιες, σε μερικες περιπτώσεις) εικόνες, με αποτέλεσμα στο τέλος να μπουχτίζεις :p
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Ας δεχτούμε ότι - στη θεωρία - μπορεί να ισχύουν αυτά που λες (που σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ). Αλλά, για πες μας, π.χ. Πώς διάλεξες να πας στο αλτιπλάνο της Βολιβίας, στην Τουπίσα και στο Ουγιούνι; Γιατί πήγες εκεί και όχι κάπου αλλού; Κι αφού τελείωσαν τ' αξιοθέατα (Ουγιούνι) τι ταξίδι ξεκίνησε μετά;
Πρώτον πήρα συμβουλές (και από εσένα για το συγκεκριμένο και μάλιστα την πιο σημαντική, αυτή που έλεγε να ξεκινήσω από Τουπίζα ;) - τη θεωρώ τη καλύτερη συμβουλή που μου δόθηκε), δεύτερον διάβασα και είδα ποια είναι τα μέρη/αξιοθέατα που αξίζουν περισσότερο. Όταν έχεις 2-3 βδομάδες για έναν προορισμό, αναγκαστικά περιορίζεσαι στα "χαιλαιτς", γνωστό αυτό, δε γίνεται δυστυχώς αλλιώς...
Δε τελειωσε κάτι στο Ουγιούνι, συνεχίστηκαν τα αξιοθέατα. Αυτό που εννοω όμως είναι ότι ενώ τη Σούκρε πχ μπορείς να την ξεπετάξεις σε μία ολόκληρη ημέρα, αν τρέχεις σα μουρλός και δε σταθείς να πάρεις ανάσα, σε 2 μέρες και όλα τα βλέπεις και απολαμβάνεις, και τις αγορές σου, τους ανθρώπους καλύτερα και στη συγκεκριμένη πόλη το σούρουπο από την κορυφή του λόφου με μουσικές κτλ. Άπειρα τα παραδείγματα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Πάντως συμφωνώ ότι αν κανεις πολλά ταξίδια μαζεμένα, από την μια χανεις αυτόν τον ενθουσιασμό του ταξιδιού γιατί δεν προλαβαίνεις να το συνειδητοποιήσεις ότι θα ταξιδέψεις σε αυτά τα μέρη, και από την άλλη παίρνεις πολλες (ίδιες, σε μερικες περιπτώσεις) εικόνες, με αποτέλεσμα στο τέλος να μπουχτίζεις :p
Εγώ πάλι διαφωνώ ρε παιδιά, να με σχωρέσετε. Έχω κάνει μέχρι σήμερα φέτος 5 ταξίδια (Βολιβία, Μαρόκο, Μολδαβία-Υπερδνειστερία, Ιταλία, Μόσχα) και τα ευχαριστήθηκα όλα, έχω σε 10 μέρες και επόμενο και το αναμένω με πάρα πολύ ενθουσιασμό, σε μέρος μάλιστα που έχω ξαναπάει (Κάιρο). Θα είναι η παρέα από τη μία, θα είναι ότι θα δω πράγματα που δεν είχα δει την προηγούμενη φορά και θα εκτιμήσω σίγουρα καλύτερα την πόλη από το μακρινό 2010 που ήμουν ακόμα άγουρος ταξιδιώτης.

Προσωπικά αν μπορούσα κάθε μήνα να ταξιδεύω θα το έκανα πολύ ευχαρίστως. Τους προορισμούς άλλωστε τους επιλέγουμε εμείς, γιατί να μπουχτίσεις με τις ίδιες εικόνες όταν ο κόσμος μας είναι τόσο μεγάλος και με τόση ποικιλία;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Παν μετρον αριστον!αν κατσεις να δεις ολες τις φωτο στο google πχ απο μια πολη ή ενα αξιοθεατο μεχρι και την τελευταια σελιδα,τοτε ναι τσαμπα πας!δε πιστευω οτι νοειτε ταξιδι διχως προγραμματισμο στα βασικα τουλαχιστον...προσωπικα κανω φουλ αναλυτικο προγραμματισμο και ποτε δε το χω μετανοιωσει,ουτε μου χει χαλασει την "εικονα" του ταξιδιου!η μονη φορα που ισως το μετανοιωσα ηταν οταν πηγα χριστουγεννα Ρουμανια και μετα απο 3 βδομαδες Ρωμη...οπου πριν παω στο ενα μερος σκεφτομουν τι θα δω στο αλλο...αλλα ευτηχως με αποζημιωσαν και τα 2..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
πριν παω στο ενα μερος σκεφτομουν τι θα δω στο αλλο...
... και πού να δεις όταν κάνεις προγραμματισμό και κλείνεις ταυτόχρονα για καλοκαίρι και χειμώνα... αεροπορικά, ξενοδοχεία, αυτοκίνητα... χαχα
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εγώ πάλι διαφωνώ ρε παιδιά, να με σχωρέσετε. Έχω κάνει μέχρι σήμερα φέτος 5 ταξίδια (Βολιβία, Μαρόκο, Μολδαβία-Υπερδνειστερία, Ιταλία, Μόσχα) και τα ευχαριστήθηκα όλα, έχω σε 10 μέρες και επόμενο και το αναμένω με πάρα πολύ ενθουσιασμό, σε μέρος μάλιστα που έχω ξαναπάει (Κάιρο). Θα είναι η παρέα από τη μία, θα είναι ότι θα δω πράγματα που δεν είχα δει την προηγούμενη φορά και θα εκτιμήσω σίγουρα καλύτερα την πόλη από το μακρινό 2010 που ήμουν ακόμα άγουρος ταξιδιώτης.

Προσωπικά αν μπορούσα κάθε μήνα να ταξιδεύω θα το έκανα πολύ ευχαρίστως. Τους προορισμούς άλλωστε τους επιλέγουμε εμείς, γιατί να μπουχτίσεις με τις ίδιες εικόνες όταν ο κόσμος μας είναι τόσο μεγάλος και με τόση ποικιλία;
Φέτος πήγες ήδη 5 ταξίδια (μέσο όρο 1 ταξίδι το μήνα) άρα ο στόχος σου επετεύχθη!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Την προετοιμασία του ταξιδιού την θεωρώ μέρος της συνολικής ταξιδιωτικής εμπειρίας που θα αποκομίσω από την συγκεκριμένη εξόρμηση. Διαβάζω πληροφορίες, βλέπω βιντεάκια, κάνω πρόγραμμα αναλυτικό. Προσπαθώ να οργανώσω όσο καλύτερα μπορώ τα αξιοθέατα που με ενδιαφέρουν στο δεδομένο χρόνο που διαθέτω. Δεν θέλω να γυρίσω από το μέρος και να ανακαλύπτω εκ των υστέρων πράγματα που θα μπορούσα να είχα κάνει αλλά δεν τα γνώριζα.

Είναι γεγονός ωστόσο ότι στις ταξιδιωτικές εντυπώσεις (όπως και σε πλείστα άλλα πχ ικανοποίηση, πληθωρισμός κτλ) η τελική ικανοποίηση εξαρτάται σημαντικά από την απόκλιση των τελικών εντυπώσεων από τις προσδοκώμενες. Αν έχεις χαμηλές προσδοκίες, συνήθως αποκομίζεις μεγαλύτερη ικανοποίηση. Μία ενδεχόμενη λύση σε αυτό θα ήταν να χρησιμοποιήσουμε κακές πηγές πληροφοριών και να δούμε διαβάσουμε πχ τις όχι και τόσο καλές ιστορίες για τον προορισμό. Θα μας δημιουργηθούν χαμηλές προσδοκίες και έτσι θα γουστάρουμε περισσότερο.

Πάντως είναι γεγονός ότι όσο ταξιδεύεις, τόσο λιγότερο εντυπωσιάζεσαι. Απλά ζεις το ταξίδι.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ πάλι διαφωνώ ρε παιδιά, να με σχωρέσετε. Έχω κάνει μέχρι σήμερα φέτος 5 ταξίδια (Βολιβία, Μαρόκο, Μολδαβία-Υπερδνειστερία, Ιταλία, Μόσχα) και τα ευχαριστήθηκα όλα, έχω σε 10 μέρες και επόμενο και το αναμένω με πάρα πολύ ενθουσιασμό, σε μέρος μάλιστα που έχω ξαναπάει (Κάιρο). Θα είναι η παρέα από τη μία, θα είναι ότι θα δω πράγματα που δεν είχα δει την προηγούμενη φορά και θα εκτιμήσω σίγουρα καλύτερα την πόλη από το μακρινό 2010 που ήμουν ακόμα άγουρος ταξιδιώτης.

Προσωπικά αν μπορούσα κάθε μήνα να ταξιδεύω θα το έκανα πολύ ευχαρίστως. Τους προορισμούς άλλωστε τους επιλέγουμε εμείς, γιατί να μπουχτίσεις με τις ίδιες εικόνες όταν ο κόσμος μας είναι τόσο μεγάλος και με τόση ποικιλία;
Καλά ναι, εννοείται ότι πάντα υπάρχει ο ενθουσιασμός, όσα ταξίδια και να κανεις. Αλλά εσυ πηγες σε μέρη που είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Εγώ μέσα σε δυο μήνες ταξίδεψα πολύ στην Ευρώπη (σε φάση κάθε Σαββατοκύριακο και άλλη χώρα). Και εννοείται πως τα απόλαυσα όλα αλλά πόσες παλιές πόλεις να δεις; Η Πράγα ας πούμε δεν με ενθουσίασε καθόλου μετά απ’οσα αλλά μέρη είχα δει. Ίσως φταίει η συγκεκριμένη πόλη κιολας. Αλλά ας πούμε τώρα νιώθω ότι έχω χορτάσει Ευρώπη και θέλω κάτι διαφορετικό. Ή ίσως ειμαι εγώ η περίεργη,δεν ξέρω :p
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Καλά ναι, εννοείται ότι πάντα υπάρχει ο ενθουσιασμός, όσα ταξίδια και να κανεις. Αλλά εσυ πηγες σε μέρη που είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Εγώ μέσα σε δυο μήνες ταξίδεψα πολύ στην Ευρώπη (σε φάση κάθε Σαββατοκύριακο και άλλη χώρα). Και εννοείται πως τα απόλαυσα όλα αλλά πόσες παλιές πόλεις να δεις; Η Πράγα ας πούμε δεν με ενθουσίασε καθόλου μετά απ’οσα αλλά μέρη είχα δει. Ίσως φταίει η συγκεκριμένη πόλη κιολας. Αλλά ας πούμε τώρα νιώθω ότι έχω χορτάσει Ευρώπη και θέλω κάτι διαφορετικό. Ή ίσως ειμαι εγώ η περίεργη,δεν ξέρω :p
Αυτό που λες είναι πολύ λογικό και το καταλαβαίνω. Για αυτό μίλησα για ποικιλία και επιλογή προορισμών, ώστε να εναλλάσονται εικόνες, οσμές, ακούσματα, γλώσσες, θρησκείες, ακόμα και αλφάβητα.
Τώρα αν οι επιλογές μου είναι μόνο Πράγα-Βουδαπέστη-ΠράγαΠράγα δεν ενθουσιάζει σχεδόν κανέναν, πρόκειται για έναν, οκ όμορφο, ζωολογικό τουριστικό κήπο) τότε ναι, μάλλον θα βαρεθώ και προτιμώ να κρατήσω τα χρήματά μου και την άδειά μου να πάω κάπου διαφορετικά. Κι εσύ βλέπω Αλίκη, είσαι μάλλον έτοιμη για το επόμενο βήμα και σου εύχομαι γρήγορα να το κάνεις:)

Όσο για το αν έκανα πράγματι 1 ταξίδι το μήνα φέτος, ήταν εξαίρεση χαχα, και δε νομίζω να μπορέσω να συνεχίσω το σερί. Αλλά δε θα με κούραζε καθόλου, αυτό το εγγυώμαι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραίο θέμα.

ΚΑθένας είναι διαφορετικός. Εγώ να κάτσω να δω φωτογραφίες, πόσο μάλλον βίντεο (!) από επικείμενο προορισμός αποκλείεται, ούτε καν ταξιδιωτικές ιστορίες δε διαβάζω από μέρη που θέλω πολύ να πάω. Ειδικά δε για αρχαιολογικά μνημεία (που είναι και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο) κάνω πολύ συνειδητή προσπάθεια να μη δω ούτε μια φωτογραφία.

Στο θέμα της προετοιμασίας, μου αρέσει να διαβάζω βιβλία για την ιστορία και τις τρέχουσες συνθήκες στην κάθε χώρα κι από κει προκύπτει το τι θέλω να δω. Ρίχνω μια ματιά σε ταξιδιωτικό οδηγό πριν φύγω και, έχοντας πια την απαραίτητη εμπειρία μετά από τα πρώτα ταξίδια, πάνω-κάτω μπορώ να εκτιμήσω το πόσες μέρες θέλω σε κάθε προορισμό. Ε, φτάνοντας στον προορισμό διαβάζω πιο επισταμένα τον οδηγό για το τι ακριβώς ήθελα να δω και τότε είναι που βλέπω πώς θα κατανείμω το χρόνο μου στο περίπου, όντας ήδη στη χώρα.

Το καλό με τα μεγάλα ταξίδια είναι πως είναι τόσο πολλά αυτά που έχεις να δεις, που δε θυμάσαι ούτε καν ποια είναι η μεθεπόμενη πόλη πολλές φορές. Στο πρόσφατο στην Κεντρική Ασία κυριολεκτικά δε θυμόμουν τι αξιοθέατο θα βλέπαμε την επόμενη ημέρα, που είναι πολύ όμορφο.

Δε με ενοχλεί καθόλου το ένα ταξίδι να διαδέχεται το άλλο. Αυτό που είναι να αποτυπωθεί, θα σου αποτυπωθεί, δε φταίει που σε ένα μήνα θα πας σε άλλη ήπειρο. Τα ταξίδια τα "χωνεύω" καλύτερα όταν κάθομαι να γράψω ταξιδιωτική ιστορία.

Για κρατήσεις ξενοδοχείων κλπ, δεν πολυασχολούμαι, εκτός κι αν πρόκειται -σπάνια- για κάποιο μέρος με πολύ τουρισμό που είναι απαραίτητο για να μην πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου αν κλείσω τελευταία στιγμή. Αλλιώς το προηγούμενο βράδυ ή στο πρωινό βρίσκω κάτι στο διαδίκτυο, ίσως κι επιτόπου πολλές φορές, είναι το τελευταίο που με απασχολεί.

Συμφωνώ πως όσο περισσότερο έχεις ταξιδέψει, τόσο λιγότερο ενθουσιάζεσαι. Μια λύση, για όσους το αντέχει η τσέπη τους, είναι στο ίδιο ταξίδι να συνδυάζεις εντελώς διαφορετικούς προορισμούς, ώστε η αντίθεση και μόνο μεταξύ τους να δημιουργεί εντονότερα συναισθήματα. Π.χ. αντί για ένα Ταϊλάνδη-Καμπότζη-Λάος-Βιετνάμ που είναι τίγκα στη στούπα, να κάνεις Κίνα-Καμπότζη-Ινδονησία συνδυάζοντας προορισμούς ναι μεν στην ίδια ήπειρο αλλά με διαφορετικές αρχιτεκτονικές, θρησκευτικές και αρχαιολογικές καταβολές.

Ακόμη κι έτσι βέβαια, κάποιοι προορισμοί θα σε απογοητεύσουν, αλλά κι αυτό μέρος της εμπειρίας είναι. Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα πως, έχοντας επισκεφθεί όλους τους προορισμούς που με εξιτάριζαν (κι εκτεταμένα μάλιστα, πολλούς μήνες σε ορισμένους εξ αυτών), δε θα υπάρξει χώρα που να καταφέρει να μπει στο τοπ-10 του. Αυτό που με στεναχωρεί πάντως περισσότερο είναι πως σχεδόν τελείωσαν οι σημαντικοί αρχαιολογικοί χώροι προς επίσκεψη, φοβάμαι πως στους κυριότερους έχω πάει πια και όση αξία κι αν έχει η δεύτερη και η τρίτη επίσκεψη, ε σαν την πρώτη δεν είναι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Συμφωνώ 100% μ' αυτό.
Την προετοιμασία του ταξιδιού την θεωρώ μέρος της συνολικής ταξιδιωτικής εμπειρίας που θα αποκομίσω από την συγκεκριμένη εξόρμηση. Διαβάζω πληροφορίες, βλέπω βιντεάκια, κάνω πρόγραμμα αναλυτικό. Προσπαθώ να οργανώσω όσο καλύτερα μπορώ τα αξιοθέατα που με ενδιαφέρουν στο δεδομένο χρόνο που διαθέτω. Δεν θέλω να γυρίσω από το μέρος και να ανακαλύπτω εκ των υστέρων πράγματα που θα μπορούσα να είχα κάνει αλλά δεν τα γνώριζα.
Στον προβληματισμό λοιπόν που θέτει ο @Δημήτρης X. εγώ διαφωνώ. Εξαιτίας της οργάνωσης και της προετοιμασίας που κάνω, έχω ανακαλύψει εξαιρετικά σημεία όχι ιδιαίτερα γνωστά. Ανυπομονώ για κάθε ταξίδι και ασχέτως αν είμαι σούπερ οργανωτικός και έχω δει πολλές φωτογραφίες από πριν, αυτό δεν μου στερεί την έκπληξη και τον ενθουσιασμό να ανακαλύψω το μέρος και να δω ζωντανά με τα μάτια μου ότι έχω δει σε φωτογραφίες. Ο συνταξιδιώτης μου ποτέ δεν ξέρει τι θα δει. Δεν έχει δει ούτε μια φωτογραφία πριν από κάθε ταξίδι. Κι όμως εγώ είμαι πιο ενθουσιώδης και το απολαμβάνω περισσότερο. Δεν μου χαλάει κανένα συναίσθημα η λεπτομερής προετοιμασία του ταξιδιού. Ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά.

Ποτέ δεν επηρεάστηκα από γνώμες. Περιμένω να πάω και να βγάλω εγώ τα συμπεράσματα μου για το κάθε μέρος. Εννοείται πως έχει τύχει να έχω χαμηλές προσδοκίες και τελικά να είναι πολύ ανώτερο από αυτό που περίμενα. Αλλά να απογοητευτώ γιατί το περίμενα καλύτερο δεν μου έχει τύχει. Θα ένοιωθα ελλιπής ή ανασφαλής αν αποφάσιζα να πάω ένα ταξίδι χωρίς να ψάξω τι θα δω και πως θα κινηθώ. Δεν με ενδιαφέρει το απόλυτο πρόγραμμα που δεν θα παρεκκλίνει ούτε οι ψυχαναγκαστικοί προγραμματισμοί. Με ενδιαφέρει να ξέρω τι υπάρχει στο κάθε μέρος σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα μου, ώστε να μη το χάσω. Και βέβαια η καλή οργάνωση από πριν βοηθάει από πολλά απρόοπτα και ενδεχόμενο χάσιμο χρόνου κατά τη διάρκεια του ταξιδιού και σε γλιτώνει από περιττά έξοδα πολλές φορές. Αν είσαι της περιπέτειας, των απρόοπτων, της ταλαιπωρίας και χαλαρός που να μη σε πειράζει να χάσεις και 2 και 3 ή 10 αξιοθέατα τότε ναι γιατί όχι να πας αδιάβαστος!

Όσον αφορά το θέμα του να βαριέσαι και να μην εντυπωσιάζεσαι εύκολα από ένα σημείο και μετά, αυτό έχει να κάνει πιστεύω μόνο με τους πολυταξιδεμένους και κουρασμένους ταξιδιώτες. Αλλοίμονο όσοι έχουμε πάει σε 20-30 χώρες ακόμα και 50 χώρες να νοιώθουμε από τώρα ότι βαριόμαστε ή όλα να μας φαίνονται παρόμοια. Ο πλανήτης είναι ανεξάντλητός και όλοι κάνουμε τις επιλογές μας για το που θα πάμε και τι θα δούμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom