Η προετοιμασία του ταξιδιού χαλάει το ταξίδι;

Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ακόμα είμαι σε φάση που ψάχνω τι φταίει. Στην περίπτωση μου, έκανα ταξίδια όπως Τρανσυλβανία, Πολωνία, σε όλη την Ιταλία χωρίς να εχω ψάξει λεπτομερώς τι θα δω και ότι συνέβη συνέβη. Αυτά τα ταξίδια μου μείναν για πολλά χρόνια γιατί απλά έβλεπα πράγματα που δεν περίμενα καν.

Στο τελευταίο ταξίδι πάντως που έψαχνα φουλ σε tour companies, σε ταξιδιωτικές ιστορίες κτλ. τι να δω και τι να κάνω, νομίζω το χάλασα ως προς τις προσδοκίες μου.

Στο επόμενο ταξίδι θα δοκιμάσω να πάω χωρίς πολύ προγραμματισμό, ίσα ίσα τα βασικά και ο χρόνος θα δείξει αν είναι το σωστό :D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ακόμα είμαι σε φάση που ψάχνω τι φταίει.
Βρε μήπως απλά δεν σου άρεσε η Ιρλανδία? Τι καθόμαστε και αναλύουμε :D
Δεν νομίζω να φταίει επειδή μια φορά κι εσύ ήσουν πιο οργανωτικός. Όσο θα ωριμάζεις ταξιδιωτικά θα καταλάβεις τι στυλ ταξιδιώτη είσαι και ποιος τρόπος ταξιδιού σε εκφράζει.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Πρόσφατα πήγα Ιρλανδία που ήταν και μεγάλο μου όνειρο αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου άφησε το συναίσθημα που περίμενα ή μου άφησαν παλαιότερα ταξίδια.
το χάλασα ως προς τις προσδοκίες μου.
Ποιά προσδοκία σου δεν κάλυψε η χώρα? Νομίζω ότι από εκεί πρέπει να αρχίσει το ψάξιμο.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ποιά προσδοκία σου δεν κάλυψε η χώρα? Νομίζω ότι από εκεί πρέπει να αρχίσει το ψάξιμο.
Οτι έχει σχέση με φυσικά τοπια, καστρα κτλ με εξιταρουν παρα πολυ.

Το θεμα ειναι οτι επειδη ειχα λιγες μερες και στα πλαισια στο να κανω τις σωστες επιλογες, ειχα δει αμετρητες φωτογραφιες και βίντεο.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Οτι έχει σχέση με φυσικά τοπια, καστρα κτλ με εξιταρουν παρα πολυ.

Το θεμα ειναι οτι επειδη ειχα λιγες μερες και στα πλαισια στο να κανω τις σωστες επιλογες, ειχα δει αμετρητες φωτογραφιες και βίντεο.
Δηλαδή δεν σε εντυπωσίασαν τόσο από κοντα, θεωρείς επειδή είχες δει πολλές φωτο και βίντεο?
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εται πιστευω, το θεμα ομως και ο λογος που εγραψα αυτην μου την ερωτηση ειναι για να σω αν εχει συμβει και σε αλλους.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
... και πού να δεις όταν κάνεις προγραμματισμό και κλείνεις ταυτόχρονα για καλοκαίρι και χειμώνα... αεροπορικά, ξενοδοχεία, αυτοκίνητα... χαχα
Αααα καλα και αυτα!ακομα δεν ειχα παει Ρουμανια και εκλεινα για Ρωμη χαχαχα..ευτηχως δεν εχω το πονοκεφαλο του αμαξιου ακομα:p
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Εται πιστευω, το θεμα ομως και ο λογος που εγραψα αυτην μου την ερωτηση ειναι για να σω αν εχει συμβει και σε αλλους.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι παρόλο που έχουμε κοινά ενδιαφέροντα, λειτουργώ διαφορετικά. Όσο περισσότερο βλέπω φωτογραφίες και βίντεο από μέρη που μου αρέσουν, τόσο περισσότερο αυξάνεται η επιθυμία να τα επισκεφθώ. Φυσικά χάνεται εν μέρει το στοιχείο της εκπλήξεως αλλά δεν είναι το ίδιο να βλέπεις φωτογραφίες και βίντεο από το να είσαι εκεί. Παράδειγμα η Ιρλανδία. Δεν έχω πάει αλλά έχω ήδη δει στο φόρουμ, σε διάφορες ιστορίες μελών, πολλές φωτογραφίες από το temple bar. Ε το ίδιο είναι να βλέπεις φωτογραφίες και το ίδιο να είσαι μέσα και να πίνεις μπύρες? :)
Υ.Γ Ίσως να βοηθήσει το να γράψεις μία ιστορία για το ταξίδι αυτό. Τι ένοιωσες η τι δεν ένοιωσες στα μέρη που πήγες.
Γράφοντας θα ξανασκεφθείς και πιθανόν να βρεις την απάντηση.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Υ.Γ Ίσως να βοηθήσει το να γράψεις μία ιστορία για το ταξίδι αυτό. Τι ένοιωσες η τι δεν ένοιωσες στα μέρη που πήγες.
Γράφοντας θα ξανασκεφθείς και πιθανόν να βρεις την απάντηση.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Αν-δεν-βρέχει-δεν-είναι-Ιρλανδία.59131/#post-697797

done!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Κι εγώ στα ταξίδια μου σχεδόν ποτέ δε βλέπω φωτογραφίες!! Ειδικά βίντεο!! Να φανταστείς ήθελε να μ δείξει η αδερφή μ φωτό από το γαμήλιο ταξίδι της στην Κουβα κ δεν έβλεπα γιατί σε 6μηνες θα πήγαινα κ εγώ!!

Βέβαια αν είναι καποιος πολύ ιδιαίτερος κ δύσκολος προορισμός που δεν προβλέπεται για σύντομα οκ θα δω από τις ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ γιατί μέχρι να πάω θα τις έχω ξεχάσει.. Αλλά κατα τη διαρκεια του προγραμματισμου σίγουρα δε βλέπω τίποτα!

Πογραμματισμος βεβαια για το που θα πάω κ τι θα δω σε γενικές γραμμές παντα υπαρχει αλλά κ αυτό είναι σχετικό.. γιατί πολλές φορές επιλέγω να βάλω στο πρόγραμμα κάτι τελευταία στιγμή η να μείνω σ ένα μέρος λίγο παραπάνω επειδή μ άρεσε πολύ με αποτελεσμα να χάσω από κάπου αλλού.
Αλλά αυτό έχει γίνει κυρίως τα τελευταία χρόνια που επιλέγω να ταξιδεύω λίγο πιο "ελευθερα" κ όχι ψυχαναγκαστικά όπως ήταν τα πρώτα μ ταξίδια, οπου επειδή ήθελα να τα δω κ να τα προλάβω όλα (μάλλον περισσοτερα απ' όσα χωρούσαν σε ένα 24ωρο!!) ημουνα σαν κυνηγημενη!! Συγκεκριμένα ήμασταν με την αδερφή μου στο πρώτο μας roadtrip στην Ιταλία κ σε κάποια φάση μετά από 4μερες αρπαχτηκαμε γιατί ήθελε να πιούμε σ ένα όμορφο χωριουδάκι (στο Tremezzo στη λίμνη του Como) ένα ρημαδοκαφε κ εγώ της έλεγα ότι δε προλαβαίναμε γιατί είχαμε να πάμε σε άλλα 5μερη!! Τραγική ήμουνα, αλλά ήμουν κ μικρή κ δικαιολογούμαι!!:bleh:

Αλλά όπως γράφουν κ πιο πάνω νομίζω ότι όσο ταξιδεύεις βρίσκεις το στυλ που σ αρέσει κ σε καλυπτει. Εμένα για παράδειγμα που δε με ενδιαφέρει το που θα κοιμηθώ ενημερωνομαι για το ποια μέρη θέλω να επισκεφτώ κ πόσο χρόνο θα μ πάρει πάνω κάτω κ προσπαθώ να έχω κ κάνα 2μερες έξτρα ώστε αν θέλω να μείνω κάπου περισσότερο ή μ βγει κάτι που δεν είχα στο πρόγραμμα να μπορέσω να το κάνω!!

Κ επίσης πάντα ρωτάω κ πληροφορίες από τους ντόπιους.. είτε είναι Ελλάδα είτε εξωτερικό. Γιατί συνήθως ξέρουν διαμαντακια για την περιοχή τους που κανένας ταξιδιωτικός οδηγός δεν εχει;)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Μέχρι και like είχα κάνει!:haha::haha:
Έριξα επ΄ευκαρίας μία ακόμη ματιά στην ιστορία. Από αυτά που διάβασα πιθανολογώ ότι το γεγονός ότι δεν σε ενθουσίασε το Δουβλίνο καθώς και το υψηλό κόστος του φαγητού έπαιξαν ρόλο στην συνολική εμπειρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom