Ryanair Η πρώτη μου φορά (Ryanair test fly)

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
κάποια κλήση "πόνεσε"?:haha:
Λάθος υπέθεσες.Πήγα ψιλιασμένος και διαβασμένος.
Αλλά έχω διαβάσει ΤΑ αίσχη για τις κλήσεις στη Φλωρεντία κι όχι μόνο βέβαια.
1 κλήση/40''
52.000.000? έσοδα από κλήσεις το 2008.
Αυτό είναι βιομηχανία,όχι traffic control.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μα αν είναι να μου βγει το Βερολίνο όσο μου βγαίνει με τη Lufthansa και να πάρω μαζί μου ένα νεσεσέρ προφανώς δεν έχει νόημα.
Εσένα που θέλεις να αγοράζεις τοπικά οινοπνευματώδη δε θα σε βολέψει με τίποτα η χειραποσκευή, ούτε ως όγκος ούτε ως επιτρεπόμενο περιεχόμενο (γιατί σιγά μη βρεις τα ωραία κρασιά κλπ που ψάχνεις στο αεροδρόμιο :(). Άρα ορθώς λες ότι προσθέτωντας και κόστος βαλίτσας (και ίσως και στο Ελ Βελ είναι πιο ακριβά τα εισιτήρια της easy) να μη σε συμφέρουν οι low. Ειδικά αν βγάλει προσφορά η Lufthansa στα 100 όπως κάνει κατά καιρούς από Αθήνα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μα αν είναι να μου βγει το Βερολίνο όσο μου βγαίνει με τη Lufthansa και να πάρω μαζί μου ένα νεσεσέρ προφανώς δεν έχει νόημα.
Αν τα νεσεσέρ σου είναι 55χ40χ25 πάω πάσο.
Με τη Λουφτχάνσα μέσα στον Ιούνιο (τυχαία) θα χρειαστείς 97 ευρώ περισσότερα και το χειρότερο, μια μετεπεβίβαση. Εσύ διαλέγεις το καλύτερο για σένα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εσένα που θέλεις να αγοράζεις τοπικά οινοπνευματώδη δε θα σε βολέψει με τίποτα η χειραποσκευή, ούτε ως όγκος ούτε ως επιτρεπόμενο περιεχόμενο (γιατί σιγά μη βρεις τα ωραία κρασιά κλπ που ψάχνεις στο αεροδρόμιο :(). Άρα ορθώς λες ότι προσθέτωντας και κόστος βαλίτσας (και ίσως και στο Ελ Βελ είναι πιο ακριβά τα εισιτήρια της easy) να μη σε συμφέρουν οι low. Ειδικά αν βγάλει προσφορά η Lufthansa στα 100 όπως κάνει κατά καιρούς από Αθήνα.
Απαντάς στα κουτουρού δηλαδή;

Χωρίς μπαγκάζια επιπλέον και με γρήγορη έρευνα για όλο το καλοκαίρι το Λονδίνο και το Βερολίνο έχουν οριακές διαφορές 10-30? από regular που πετάνε και σε καλές ώρες.

Ε,όχι.Για τέτοιες διαφορές εννοείται ότι προτιμώ τις κανονικές.Κάτι λάθος ξέρετε για την easy εκεί στη Θεσ/νίκη ή μάλλον δεν υπολογίζετε καλά το χαράτσι του Ελ.Βενιζέλος.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όπως και να'χει πάντως τα παλαβά ποσά που διαβάζω για την Ryan δεν υπάρχουν ούτε γι'αστείο στην Αθήνα.

Αν είναι να σταθμίσω 150 ή 200 τότε οι regular προκρίνονται εύκολα.Με δύο βασικά κριτήρια.Μπαγκάζια και κέρδος στο χρόνο λόγω δρομολογίων που είναι το πρώτο που κοιτάζω σε Ευρωπαϊκά ταξίδια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λάθος υπέθεσες.Πήγα ψιλιασμένος και διαβασμένος.
Αλλά έχω διαβάσει ΤΑ αίσχη για τις κλήσεις στη Φλωρεντία κι όχι μόνο βέβαια.
1 κλήση/40''
52.000.000? έσοδα από κλήσεις το 2008.
Αυτό είναι βιομηχανία,όχι traffic control.
χαίρομαι που δεν είχες κλήση. δεν κάνω χαρακτηρισμούς "συστηματων". υπάρχουν ειδικοί και "ειδικοί" γι αυτό.
τα στοιχεία που ανέφερα πριν είναι του 2010. η Φλωρεντία δεν βρίσκεται καν στην πρωτη πενταδα των εισπράξεων. ανά κατοικο πάντα, χωρίς να λαμβανονται υπόψη τα εκατομμύρια των τουριστών, άρα οι κλήσεις δεν είναι τόσες πολλές όσο αλλού. αυτό και μόνο υπέθεσα.
σόρυ και για το οφ τόπικ, τέλος εδώ από μένα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Απαντάς στα κουτουρού δηλαδή;

Χωρίς μπαγκάζια επιπλέον και με γρήγορη έρευνα για όλο το καλοκαίρι το Λονδίνο και το Βερολίνο έχουν οριακές διαφορές 10-30? από regular που πετάνε και σε καλές ώρες.

Ε,όχι.Για τέτοιες διαφορές εννοείται ότι προτιμώ τις κανονικές.Κάτι λάθος ξέρετε για την easy εκεί στη Θεσ/νίκη ή μάλλον δεν υπολογίζετε καλά το χαράτσι του Ελ.Βενιζέλος.
Προφανώς γράφω στα κουτουρού, ήθελες να σου κάνω έρευνα αγοράς; Δεν κατάλαβα τι από το σχόλιο μου το αντιληφθηκες ως ειρωνία ή δεν ξέρω εγώ τι και απαντάς με περίεργο τόνο. Εγώ κυριολεκτούσα, ότι σε πολλές αρκετές περιπτώσεις ΔΕ συμφέρουν οι low. ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Βάλτε κουνουπιέρες για να μη σας τσιμπάνε αυτές οι μύγες.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μιλάς ότι δεν με συμφέρει ΛΟΓΩ βαλίτσας κλπ κλπ
Εγώ αναφέρω ότι χωρίς έξτρα βαλίτσα η διαφορά της Easy από την Aegean είναι 20? οπότε δεν έχει νόημα να δώσω 20 λιγότερα για να πετάξω σε άκυρους χρόνους και να μην έχω και βαλίτσα.
Αν "προφανώς γράφεις στα κουτουρού" ποιό το νόημα να μου απαντήσεις σε μια απορία που αναφέρεται σε κόστη;;;

Τώρα για τις μύγες.....αν έχεις να προτείνεις κάτι που έχεις δοκιμάσει,πες μου κι εμένα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μα αν είναι να μου βγει το Βερολίνο όσο μου βγαίνει με τη Lufthansa και να πάρω μαζί μου ένα νεσεσέρ προφανώς δεν έχει νόημα.
Εσένα που θέλεις να αγοράζεις τοπικά οινοπνευματώδη δε θα σε βολέψει με τίποτα η χειραποσκευή, ούτε ως όγκος ούτε ως επιτρεπόμενο περιεχόμενο (γιατί σιγά μη βρεις τα ωραία κρασιά κλπ που ψάχνεις στο αεροδρόμιο :(). Άρα ορθώς λες ότι προσθέτωντας και κόστος βαλίτσας (και ίσως και στο Ελ Βελ είναι πιο ακριβά τα εισιτήρια της easy) να μη σε συμφέρουν οι low. Ειδικά αν βγάλει προσφορά η Lufthansa στα 100 όπως κάνει κατά καιρούς από Αθήνα.
Απαντάς στα κουτουρού δηλαδή;

Χωρίς μπαγκάζια επιπλέον και με γρήγορη έρευνα για όλο το καλοκαίρι το Λονδίνο και το Βερολίνο έχουν οριακές διαφορές 10-30? από regular που πετάνε και σε καλές ώρες.

Ε,όχι.Για τέτοιες διαφορές εννοείται ότι προτιμώ τις κανονικές.Κάτι λάθος ξέρετε για την easy εκεί στη Θεσ/νίκη ή μάλλον δεν υπολογίζετε καλά το χαράτσι του Ελ.Βενιζέλος.
Προφανώς γράφω στα κουτουρού, ήθελες να σου κάνω έρευνα αγοράς; Δεν κατάλαβα τι από το σχόλιο μου το αντιληφθηκες ως ειρωνία ή δεν ξέρω εγώ τι και απαντάς με περίεργο τόνο. Εγώ κυριολεκτούσα, ότι σε πολλές αρκετές περιπτώσεις ΔΕ συμφέρουν οι low. ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Βάλτε κουνουπιέρες για να μη σας τσιμπάνε αυτές οι μύγες.
Μιλάς ότι δεν με συμφέρει ΛΟΓΩ βαλίτσας κλπ κλπ
Εγώ αναφέρω ότι χωρίς έξτρα βαλίτσα η διαφορά της Easy από την Aegean είναι 20? οπότε δεν έχει νόημα να δώσω 20 λιγότερα για να πετάξω σε άκυρους χρόνους και να μην έχω και βαλίτσα.
Αν "προφανώς γράφεις στα κουτουρού" ποιό το νόημα να μου απαντήσεις σε μια απορία που αναφέρεται σε κόστη;;;

Τώρα για τις μύγες.....αν έχεις να προτείνεις κάτι που έχεις δοκιμάσει,πες μου κι εμένα.
Όχι καλέ μου. Λέω ότι παραδείγματος χάριν στην περίπτωση που αναφέρεις που περιλαμβάνεται και το θέμα της βαλίτσας, δε συμφέρει. Και επίσης σου λέω ότι αν τυχαίνεις προσφορές τύπου 100 ευρώ lufthansa, είναι προτιμητέο. Και εν γένει ΣΥΜΦΩΝΩ σε όσα είπες στα ποστ σου (το οποίο δεν είδα να έχει ερώτηση για κόστη). Δηλαδή όλη αυτή η συζήτηση γίνεται τώρα για κάτι που συμφωνούμε και που στο δήλωσα από το πρώτο ποστ.
Επομένως εγώ βρήκα τη λύση για τη μύγα και θα στην προτείνω άμεσα: να αποφεύγεις να συμφωνείς με τον μαλτάκια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.480
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Battered suitcase & maltakias σταματήστε να μαλλώνετε.
Καλά το πήγαιναν οι taver & borealis, τι τους διακόπτετε;
Στο μεταξύ θα βγω με τη Dim Kyr προς αναζήτηση μακελάρη.
Και για να μην ειμαι οφ τοπικ : τη βελγική μπύρα τη βρίσκεις μεν και στην Ελλάδα αλλά εκεί την πληρώνεις σε ενα μπαρ 3-4 ευρώ κι εδώ 7-8 .
Ζήτω η βελγική μπύρα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
τη βελγική μπύρα τη βρίσκεις μεν και στην Ελλάδα αλλά εκεί την πληρώνεις σε ενα μπαρ 3-4 ευρώ κι εδώ 7-8 .
Βέβαια έχεις πληρώσει και το κόστος ταξιδιού αλλά δεν το μετράμε αυτό.Αρκεί που πίνεις Βελγική μπύρα με 3-4 ευρώ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.480
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βέβαια έχεις πληρώσει και το κόστος ταξιδιού αλλά δεν το μετράμε αυτό.Αρκεί που πίνεις Βελγική μπύρα με 3-4 ευρώ.
Καλά τώρα αυτό είναι μέτρο σύγκρισης;
Δε πάμε στο Βέλγιο για να πιούμε μπύρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom