Μάλτα Η σειρά της Μάλτας

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία η ιστορία σου ως τώρα... ήμουν κ εγω στη Μάλτα λίγες μέρες πριν από εσένα... το 3ημερο των Χριστουγέννων, και ομολογώ αν και " καλοκαιρινός προορισμός " , την απολαύσαμε !

Το φαγητό πως σου φάνηκε? Δυσκολευτήκαμε λόγω ημερών η αλήθεια ειναι, τα περισσότερα εστιατόρια δούλέυαν μόνο με κρατήσεις κ ήταν full booked.

Επίσης μας έκανε εντύπωση το πόσο καλά αγγλικά μιλούσαν όλοι !
Σ' ευχαριστώ πολύ για όσα λες!
Όντως απολαυστική η Μάλτα εκτός σεζόν, προσωπικά δεν είχα υψηλές προσδοκίες για το ταξίδι αλλά με διέψευσε κατηγορηματικά. Όσον αφορά το φαγητό δεν έδωσα μεγάλη βαρύτητα, γιατί δε πήγα και σε εστιατόριο, κάτι που έτσι κι αλλιώς κάνω σπάνια στα σολο ταξίδια μου. Πιο πολύ στο δρόμο σε καμιά καντίνα ή σε παμπ ότι δοκίμασα.
Όσο για τα Αγγλικά το περίμενα, αποτελούσαν αποικία οπότε μου φαίνεται λογικό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μέρα 3η - Η Rabat και οι κατακόμβες της



Κοιμάσαι νωρίς, σηκώνεσαι νωρίς λέει το ρητό, άσχετα αν αυτό δεν ισχύει ακριβώς στην περίπτωση μου. Πρωινό σκασμού και αυτή τη μέρα κι αναχώρηση λίγο μετά για Βαλέτα, όπου τερμάτιζε το αστικό λεωφορείο στο κλασσικό σημείο και το σιντριβάνι:

DSC_0999b (37)b.jpg


Έπρεπε να αλλάξω όχημα κατεβαίνοντας 500 μέτρα πιο κάτω, απ' όπου ξεκινούν τα προαστιακού τύπου για να πάρω το νο 51 που οδηγούσε στην ευρύτερη περιοχή της Rabat, σε μια διαδρομή που διαρκεί λόγω κίνησης και στάσεων άνω των 45 λεπτών, με ανηφορική μάλιστα κλίση καθώς πλησιάζει προς ένα απ’ τα υψηλότερα σημεία του νησιού:

DSC_0999b (37)c.jpg


Κατέβηκα μια στάση πριν το τέρμα θαυμάζοντας μέρος της θέας και ξεκινώντας δίχως άλλη καθυστέρηση να εξερευνώ την Rabat, μιας και ήμουν σαφώς πιο ξεκούραστος κι ορεξάτος τη συγκεκριμένη μέρα, ανήμερα της γιορτής μου που με βρήκε για δεύτερο συναπτό έτος σε ταξίδι. Τι καλύτερο;

DSC_0999b (37)d.JPG

DSC_0999b (41).JPG


Προχώρησα αποφεύγοντας τα στενάκια που τελούσαν υπό οδική ανακαίνιση, φτάνοντας ως τη μικρή πλατεία μπροστά από την υπέροχη καθολική εκκλησία του 18ου αιώνα «Basilica Kolleġġjata u Proto-Parroċċa ta' San Pawl»

DSC_0999b (44).JPG

DSC_0999b (48).JPG


Δε καθυστέρησα πολύ καθώς ήθελα άμεσα να ξεκινήσω από το πρώτο αξιοθέατο της ημέρας για να ‘χω χρόνο, φτάνοντας λίγα μέτρα μετά στη είσοδο του μουσείου για τις κατακόμβες του Αγίου Παύλου (St Paul’s Catacombs):

DSC_0999b (49).JPG

DSC_0999b (53).JPG


Έβγαλα εισιτήριο κόστους 6€, είδα εν συντομία τον χάρτη του χώρου και τα πρώτα εκθέματα και συνέχισα:

DSC_0999b (55).JPG

DSC_0999b (56).JPG


Όπως θα γνωρίζετε βέβαια, οι κατακόμβες αποτελούσαν υπόγεια νεκροταφεία, ταφικά μνημεία και οστεοθήκες Χριστιανών (κι όχι μόνο) και συναντώνται σε πολλές περιοχές ανά την Ευρώπη, με τη Μάλτα να είναι μία από αυτές:

DSC_0999b (59).JPG
DSC_0999b (62).JPG


Οι κατακόμβες ανακαλύφθηκαν από τύχη το έτος 1902, όταν κατά την κατασκευή ενός πηγαδιού το έδαφος υποχώρησε φέρνοντας στο φως όλο αυτό το δαιδαλώδες σύστημα στοών που εικάζεται ότι έφτανε μάλιστα από τη μία άκρη του νησιού ως την άλλη, αποτελώντας εκτός των άλλων και σύστημα οχύρωσης :

DSC_0999b (75).JPG


Το μουσείο συνεχίζει στην απέναντι πλευρά του δρόμου που εισέρχεσαι και πάλι με το εισιτήριο σου, σ’ ένα επαναλαμβανόμενο μεταξύ άλλων σκηνικό που στο τέλος με κούρασε καθώς φρόντισα να κατέβω σε όλες, με τις περισσότερες να απαιτούν σκύψιμο ή και γονάτισμα:

DSC_0999b (79).JPG

DSC_0999b (81).JPG


Νομίζω ότι και να τις μισές να έβλεπα θα ήταν ήδη αρκετή η περιήγηση. Έτσι είναι οι εξωτερικές είσοδοι που μερικά σκαλιά μετά οδηγούν στο υπόγειο σύστημα:

DSC_0999b (86).JPG

DSC_0999b (85).JPG


Μη ρωτάτε μετά γιατί κάνω συχνές στάσεις. Γιατί ιδροκοπιέμαι με τα πήγαινε - έλα και ήταν εξάλλου μεσημέρι, ώρα για μια κρύα Cisk στο καφέ της πλατείας:

DSC_0999b (90)b.jpg


Η πόλη είχε κι αυτή εξαιρετικό ενδιαφέρον από άποψη βόλτας, μαγαζιών κι αρχιτεκτονικής, τα καλύτερα όμως ερχόταν λίγα μέτρα πιο κάτω:

DSC_0999b (94).JPG

DSC_0999b (95).JPG


Γι ακόμα μια φορά στο νησί πατούσα πάνω σε γέφυρα και περνούσα τάφρο, λίγο πριν την είσοδο:

DSC_0999b (100).JPG

DSC_0999b (103).JPG


Ήμουν έτοιμος να επισκεφτώ το πιο όμορφο ίσως σημείο της χώρας…
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το συγκεκριμένο μαγαζί το Parruccan το τίμησα δεόντως , πολύ όμορφη η Ραμπάτ
Παρομοίως..είχε κι ενα μαγαζάκι λιγο πιο πάνω στο δρόμο, το Chalk Chalk Cafe & Wine, Rabat - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor , το καλύτερο Aperol που εχω πιει το ήπια στο μικρό του μπαλκονάκι.....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλε!!! Εχω ίδια φωτο (σχεδόν)!!
Ειναι καλύτερη η δικιά σου γιατί έχει τον τυπά που θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί μορφή σε οποιοδήποτε Ελληνικό καφενείο! :haha:

πολύ όμορφη η Ραμπάτ
Όντως πολύ όμορφη, όπως μου άρεσαν κι αρκετές ακόμα πόλεις/χωριά της Μάλτας.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Την ιρλανδέζικη παμπ από την οποία έχεις τις φωτογραφίες Γιάννη, την είχαν επισκεφθεί και εγώ το καλοκαίρι του 2019 που επισκέφθηκα το νησί.:lol: Αναμένω με ανυπομονησία τις εντυπώσεις σου και από τη Mdina:bleh: Επίσης όσον αφορά τις κατακόμβες, είναι απίστευτη η αίσθηση να είσαι στη Ράμπατ, να έχει 37 βαθμούς, και μετά να μπαίνεις στις υπόγειες κατακόμβες (έχει κι άλλες πέρα από του Αγίου Παύλου btw) και την απίστευτη δροσιά που φυσικά είχαν. Δεν ήθελα να βγω:D (και να φανταστείς ότι είμαι και ολίγον κλειστοφοβικός τύπος).
Γενικώς Γιάννη μου ξύπνησες πολύ ωραίες αναμνήσεις.....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Την ιρλανδέζικη παμπ από την οποία έχεις τις φωτογραφίες Γιάννη, την είχαν επισκεφθεί και εγώ το καλοκαίρι του 2019 που επισκέφθηκα το νησί.:lol: Αναμένω με ανυπομονησία τις εντυπώσεις σου και από τη Mdina:bleh: Επίσης όσον αφορά τις κατακόμβες, είναι απίστευτη η αίσθηση να είσαι στη Ράμπατ, να έχει 37 βαθμούς, και μετά να μπαίνεις στις υπόγειες κατακόμβες (έχει κι άλλες πέρα από του Αγίου Παύλου btw) και την απίστευτη δροσιά που φυσικά είχαν. Δεν ήθελα να βγω:D (και να φανταστείς ότι είμαι και ολίγον κλειστοφοβικός τύπος).
Γενικώς Γιάννη μου ξύπνησες πολύ ωραίες αναμνήσεις.....
@thanos75 Πέρασα από αρκετές Ιρλανδέζικες το τετραήμερο, ζωή να χω. :haha:
Η Mdina είναι το κεφάλαιο που ακολουθεί, και όπως είναι λογικό την αγάπησα και πιστεύω δεν είμαι ο μόνος. Για τις κατακόμβες τώρα, το χειμώνα επικρατεί το αντίθετο, όσο μπορείς να το πεις χειμώνα με 20 βαθμούς. Πάντως το όλο αξιοθέατο με κούρασε λίγο, ήταν επαναλαμβανόμενο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μέρα 3η - Mdina, η σιωπηλή πόλη



Τι να πρωτοπεί κάποιος γι’ αυτό το μαγικό μέρος, την περίφημη σιωπηλή πόλη που πρωτοκατοικήθηκε το 700π.Χ. και αποτελεί από μόνη της ίσως λόγο επίσκεψης στη Μάλτα. Με το που περάσει κανείς την οχύρωση και την κεντρική πύλη κι αρχίσει να χάνεται στα σοκάκια θα καταλάβει καλά για ποιο λόγο το λέω:

DSC_0999b (104).JPG

DSC_0999b (115).JPG


Δε ξέρω αν πρέπει να την αποκαλέσω καστροπολιτεία ή απλά παλιά πόλη, το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι συμπυκνώνει πολλές σελίδες ιστορίας του νησιού σε λίγα μόνο μέτρα. Είναι οι τόσο έντονη η ομορφιά που παρόλο κι αν ήθελα να την συγκρίνω ή να την κατατάξω κάπου δεν ήταν της παρούσης. Αποφάσισα απλά να κινηθώ δίχως σχέδιο:

DSC_0999b (117).JPG

DSC_0999b (120).JPG


Σχεδόν χωρίς να το καταλάβω έφτασα κάποια στιγμή στην άλλη άκρη, απ’ όπου μπορεί κανείς να θαυμάσει την απρόσκοπτη θέα προς τις άλλες πόλεις του νησιού, μιας και όπως προανέφερα, η Mdina βρίσκεται σε κάποιο σχετικό ύψος:

DSC_0999b (126).JPG

DSC_0999b (130).JPG


Δεν έκανα στάση στο περίφημο καφέ – ζαχαροπλαστείο που όλοι αναφέρουν στις ιστορίες τους γιατί η πολυκοσμία και η βαβούρα δε μου έκανε το κλικ, παρά μόνο στη μικρή πλατεία μπροστά, περιμένοντας το σούρουπο και συνεχίζοντας τις βόλτες μερικά λεπτά πιο μετά:

DSC_0999b (135).JPG

DSC_0999b (138).JPG


Νομοτελειακά βρέθηκα και μπροστά στον καθεδρικό ναό του Αγίου Παύλου (Katidral ta’ San Pawl),

DSC_0999b (141).JPG

DSC_0999b (140).JPG


ένα εξίσου φωτογενές σημείο που συγκέντρωνε την περισσότερη κίνηση, από πεζούς, άμαξες κι αυτοκίνητα που δε κατάλαβα ούτε εδώ γιατί πρέπει να επιτρέπονται χαλώντας την απίστευτη αυτή εμπειρία:

DSC_0999b (145).JPG

DSC_0999b (151).JPG

DSC_0999b (152).JPG


Τα φώτα ξεκινούσαν ν’ ανάβουν το ένα μετά το άλλο, κάτι που παράλληλα συνέβαινε και με το φλας της φωτογραφική μου μηχανής, σε μία βόλτα που δε μπορούσα να χορτάσω:

DSC_0999b (158).JPG

DSC_0999b (168).JPG


Δεν αποχαιρέτησα τη Mdina αμέσως, θέλοντας να καθίσω και για λίγα λεπτά ακόμα μπροστά στην μεσαιωνική της πύλη κάνοντας τον απολογισμό μου για ένα τόσο θελκτικό αξιοθέατο. Προφανώς και θυμίζει σε κάποια σημεία την παλιά πόλη της Ρόδου, κάτι που μαρτυράει άλλωστε και το πέρασμα των Ιωαννιτών ιπποτών απ΄ το νησί, όμως σε καμία περίπτωση δεν ταυτίζεται, μιας και είναι τόσο προσεγμένη, καθαρή και όντως στο σύνολο της …σιωπηλή.

DSC_0999b (170).JPG

DSC_0999b (172).JPG


Για συνέχεια είπα να κάνω και μια βόλτα στην Ραμπάτ ψάχνοντας και κάτι να δροσιστώ, η οποία ήταν εξίσου ωραία και ήσυχη με τα φωτισμένα έρημα στενάκια της να δίνουν μια ιδιαίτερη ομορφιά:

DSC_0999b (180).JPG


Πως είναι τα καφενεία εκεί θ’ αναρωτιέστε στα σίγουρα, κάτι που είμαι εδώ για να σας απαντήσω ευθύς αμέσως: Φιλοξενούνται σε νεοκλασικά κτήρια, έχουν μέσα κίονες και αγάλματα, πίνακες, μωσαϊκό στο πάτωμα, σνούκερ στη μέση, μια τηλεόραση να δείχνει Β’ Αγγλίας, μια παρέα παππούδων να χαρτοπαίζει στη γωνία, έχουν ψυγεία γεμάτα παγωμένες λαχταριστές μπύρες και φυσικά καπνίζουν μέσα, όπως καθε φυσιολογικό καφενείο με λίγα λόγια:

DSC_0999b (184)c.jpg


To St. Paul's Band Club ήταν από τα μέρη που μ’ αρέσουν πολύ και κυνηγάω σε κάθε μου εκδρομή, συλλέγοντας εικόνες κι εμπειρίες:

DSC_0999b (184)b.jpg


Μερικές μπύρες μετά βγήκα και πάλι στο δρόμο κατηφορίζοντας προς τον κεντρικό για να πάρω το λεωφορείο της επιστροφής. Αυτή τη φορά δε σταμάτησα στη Βαλέτα παρά μόνο για να τσιμπήσω κάτι και ν’ αλλάξω όχημα σε λίγα λεπτά, πηγαίνοντας και πάλι στο St Julian's:

DSC_0999b (183).JPG

DSC_0999b (186).JPG


Γιορτάρα μέρα με το κέρασμα στον εαυτό μου να πραγματοποιείται σε μια εξαιρετική Ιρλανδική μπυραρία The Dubliner με ωραίο κλίμα, κόσμο, και αρκετά λαχταριστά βαρέλια.

DSC_0999b (186)b.jpg

DSC_0999b (190).JPG


Υπάρχει κάτι καλύτερο; :cool:
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Η Μdina είναι γοητευτική με μυστηριακή ατμόσφαιρα , σαν να μεταφέρεσαι αυτόματα σε άλλη εποχή και ναι μου θύμισε και μένα τη Ρόδο ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom