Η τέχνη στον κόσμο

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Μετά την ταινία με τον Ed Harris ναι έτσι πίστευα. Καλά θα βάλω πιο εύκολο την άλλη φορά.
Προς το παρόν να πω ότι το έργο είναι το "Brown and Silver" του Jackson Pollock κύριο εκπρόσωπο του αφηρημένου εξπρεσσιονισμού στην Αμερική. Βρίσκεται στη Μαδρίτη στο υπέροχο Μουσείο Thyssen-Bornemisza.
O Pollock θεωρήθηκε ότι έφτασε στο αποκορύφωμα της έκφρασης (express-ionism) αφού αντί να χρησιμοποιεί διάφορα μέσα όπως πινέλα και σπάτουλες για να εκφραστεί, άπλωνε έναν μεγάλο καμβά στο πάτωμα, άνοιγε τρύπες στα τενεκεδάκια με τα χρώματα και χόρευε μέσα και γύρω από το έργο. Είναι η τέχνικη που λέγεται "dripping" (=στάζοντας) που δημιούργησε ο ίδιος.
Το σκεπτικό του πηγάζει από τη Σουρεαλιστική θεωρία του ψυχικού αυτοματισμού αφού, σύμφωνα με τον Pollock "ο πίνακας έχει ζωή από μόνος του και εγώ προσπαθώ να την αναδείξω. Τα χρώματα απελευθερώνονται εντελώς και διασκορπίζονται τυχαία μετατρέποντας τη ζωγραφική σε δράση.

Traveller σειρά σου
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αντε να βαλω κι εγω αφου μιλαμε για την τεχνη στον κοσμο με κατι που αν δεν ειναι ευκολακι :lol: θα δωσω στοιχεια.
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παραδεχομαι οτι ειναι δυσκολο γιατι δεν ειναι εργο καποιου γνωστου καλιτεχνη σαν αυτουs που βαλατε εσειs..Αναπαριστα νεκρουs μονομαχουs σε Ρωμαικη αρενα που σερνονται σε ενα σωρο πτωματων και ειναι εργο του 19ου αιωνα.
Το ονομα του καλλιτεχνη δεν ειναι γνωστο στο ευρυ κοινο παρολο που το εργο εχει βραβευτει.Καταγεται απο χωρα που εχω επισκεφτει (πλην Ισπανιαs και Καταρ :lol:).
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Φιλιπίνες-Spolarium-Juan Luna
1o βραβείο στην ¨Εκθεση Ισπανίας στη Μαδρίτη το 1884
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
βρε παιδια...σε ταξιδιωτικο φορουμ ειμαστε....οχι σε εικαστικό...:haha:
βαλτε κατι να παιξουμε πιο πολλοι... :oops:ολοκληρο μηνα να ειχα μπροστα μου δεν θα τα εβρισκα τα παραπανω... :bash:
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Αντε επειδη είμαι σίγουρη ότι το βρήκα θα βάλω εγώ κάτι μοντέρνο.
Την εικόνα από το άβαταρ μου!!!!! Για πείτε...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευγε Domenica ειναι το Spolarium του Juan Luna:clap:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
παμε παρακατω??

επειδη καναμε κοιλια παιδιά ...και δεν το ξερω το θεμα σου, να το παρει το ποτάμι???
προς το παρον θα βάλω εγω κατι που ειναι κλασσικο πια... δεν ψαχνουμε τα εργα αλλα τον καλλιτεχνη...
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μήπως Μαρκ Σαγκάλ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom