Θάσος

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ

Για τη διαμονή στο νησί τι να γράψω. Σε όλα τα χωριά έχει δωμάτια και ξενοδοχεία. Αναλόγως τι ψάχνει ο καθένας εκεί θα πάει. Αν θέλει κάποιος έντονη νυχτερινή ζωή καλύτερα να μείνει στον Ποτό, ή στα Λιμενάρια ή στο Λιμένα. Είναι και τα μόνα τρία που έχουν έντονη νυχτερινή ζωή. Στα άλλα μέρη (όπως στον Πρίνο) υπάρχουν δυο τρία καφέ μπαρ αλλά μέχρι εκεί. Τα δωμάτια ξεκινάνε από αρκετά χαμηλά, δηλαδή 30-35? το δίκλινο για Ιούλιο και Αύγουστο και είναι αξιοπρεπή. Δεν αναφέρω συγκεκριμένα γιατί έχει αρκετά με αυτές τις τιμές. Επιβεβαιωμένα τέτοιες τιμές υπάρχουν στη Σκάλα Πρίνου, στον Ποτό, στο Λιμένα αλλά και στη Σκάλα Ποταμιάς.

Στο νησί βέβαια υπάρχουν και κάμπινγκ. Τρία που έχω επισκεφθεί θα τα αναφέρω.
1. Κάμπινγκ χρυσής ακτής
Πάρα πολύς κόσμος, οι σκηνές πολύ κοντά η μία στην άλλη. Βέβαια είναι πάνω στην Παραλία και αυτό ενδεχομένως αποζημιώνει τον διαμένονται
2. Κάμπινγκ πευκάρι.
Πάνω στην ομώνυμη παραλία. Το λειτουργούν κάποιοι Γερμανοί, έχει αρκετούς Ευρωπαίους, κάτι το οποίο το κάνει και σχετικά ήσυχο. Έχει μπαράκι και πολύ ωραία θάλασσα με βότσαλο.
3. Κάμπινγκ δασύλλιο πρίνου
Είναι κάμπινγκ δημοτικό, καθαρό, με φοβερή σκιά. Τα οικοπεδάκια που μπορείς να στήσεις είναι χωρισμένα με θάμνους και αρκετά μεγάλα, που μπορεί άνετα να χωρέσει σκηνή, αυτοκίνητο και τραπεζάκι με καρέκλες. Επίσης ως δημοτικό είναι πολύ φτηνό. Πλέον έχει σούπερ μάρκετ και μπαράκι.
4. Υπάρχει και ένα κάμπινγκ στην παραλία Σωτήρος αλλά δεν έχω πάει (ούτε στην παραλία ούτε στο κάμπινγκ) οπότε δεν έχω άποψη.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Κάπου εδώ τελειώνει λοιπόν η ταξιδιωτική ιστορία - γενικές πληροφορίες για το νησί της Θάσου. Θα προσπαθήσω το απογευματάκι να βάλω και καμιά φωτογραφία για να ολοκληρωθεί.
Εμένα είναι από τα αγαπημένα μου νησιά. Με τη Θάσο διαπίστωσα ότι η ομορφιά κάθε νησιού δεν ξεδιπλώνεται τις 10 μέρες που θα πας διακοπές μία ή δύο φορές στη ζωή σου αλλά θέλει συνεχή εξερεύνηση γιατί συνήθως τα πιο ωραία μέρη είναι τα ανεξερεύνητα.....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
16. ΠΑΧΥΣ
Ήσυχη και σκιερή παραλία, με μία ταβερνούλα με ωραίο φαγητό. Ξαπλώστρες υπάρχουν αλλά έχει αρκετό χώρο για να στήσεις την ομπρελίτσα σου.



Αυτό που εκτιμήσαμε σε αυτή την παραλία ειναι η άμεση πρόσβαση της σε αυτή.

Από τον κεντρικό δρόμο από Λιμένα για Πρίνο, μετά απο 7 περίπου χιλιόμετρα στρίβει κανείς αριστερά και στα 150 μέτρα μέσω ασφάλτινης διαδρομής φτάνεις στην παραλία άνετα κ ξεκούραστα χωρίς να ταλαιπωρείται και το αυτοκίνητο από κακοτράχηλους χωματόδρομους οπως συμβαίνει καθ οδόν για Σαλιάρα και σε μικρότερο βαθμό για τον Παράδεισο!

Διαθέτει ουκ ολίγα δέντρα που προσφέρουν αρκετή δροσιά μέσω φυσικού ίσκιου. Νερά πεντακάθαρα.
Δεν χρειαστήκαμε κάν ομπρελίτσα γιατί η σκιά που μας πρόσφεραν απλόχερα τα δέντρα στην παραλία ηταν αρκετή...
φιλοι των θαλάσσιων σπορ θα βρούν επίσης την χαρά τους μιας και ενοικιάζονται κάθε λογής πλεούμενα, από κανό, τζετ σκι, θαλλάσια ποδήλατα με τσουλήθρα, ποδήλατα σε ιστοσανίδα, κά.

ιδού και μερικές φωτό από το εν λόγω μέρος:


ImageShack(TM) slideshow
ImageShack Album - 2 images
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
16. ΠΑΧΥΣ
Ήσυχη και σκιερή παραλία, με μία ταβερνούλα με ωραίο φαγητό. Ξαπλώστρες υπάρχουν αλλά έχει αρκετό χώρο για να στήσεις την ομπρελίτσα σου.


η ταβέρνα λέγεται πευκοσπηλιά και πραγματικά είναι πολύ καλή.
με εξαιρετικά ψάρια!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
16. ΠΑΧΥΣ
Ήσυχη και σκιερή παραλία, με μία ταβερνούλα με ωραίο φαγητό. Ξαπλώστρες υπάρχουν αλλά έχει αρκετό χώρο για να στήσεις την ομπρελίτσα σου.

η ταβέρνα λέγεται πευκοσπηλιά και πραγματικά είναι πολύ καλή.
με εξαιρετικά ψάρια!!!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
παραλία Σαλιάρας;:roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κάπου εδώ τελειώνει λοιπόν η ταξιδιωτική ιστορία - γενικές πληροφορίες για το νησί της Θάσου. Θα προσπαθήσω το απογευματάκι να βάλω και καμιά φωτογραφία για να ολοκληρωθεί.
Εμένα είναι από τα αγαπημένα μου νησιά. Με τη Θάσο διαπίστωσα ότι η ομορφιά κάθε νησιού δεν ξεδιπλώνεται τις 10 μέρες που θα πας διακοπές μία ή δύο φορές στη ζωή σου αλλά θέλει συνεχή εξερεύνηση γιατί συνήθως τα πιο ωραία μέρη είναι τα ανεξερεύνητα.....
Συμφωνω.Αν και την πρωτη φορα που ειχαμε παει Ναξο,για παραδειγμα ,τη γυρισαμε ολη,τη δευτερη φορα ανακαλυψαμε και καναμε πολλα καινουργια και διαφορετικα πραγματα.
 

demch1

Member
Μηνύματα
61
Likes
4
καλή σας μέρα, φέτος θα πάω κεραμωτή, και σκέφτομαι να περάσω μια μέρα στη θάσο με το αμάξι και μια μέρα χωρίς το αμάξι, ακούω προτάσεις για παραλίες και όχι μόνο...να σας αναφέρω ότι έχω και μωρό 8 μηνών οπότε θα πρέπει να αποφύγω παραλίες δύσβατες...
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Πολυ ωραια η περιγραφη σου elenik και νομιζω οτι καλυψες τα σημαντικοτερα. Αν και για μενα η καλυτερη παραλια ειναι η Χρυση αμμουδια αλλα δεν θα μαλωσουμε... και ο παραδεισος καλος ειναι :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.161
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom