Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλησπέρα και από εμένα,

Θα πάμε Άμστερνταμ τα Χριστούγεννα και έχω μπερδευτεί σχετικά με τις κάρτες για τα ΜΜΜ. Θα μείνουμε λίγο πιο έξω από το κέντρο (Amstelveen) και σίγουρα, θέλουμε να επισκεφθούμε το Χαρλεεμ, την Ουτρέχτη και τα χωριά. Είμαστε 6 άτομα και θα μείνουμε 5 βράδια. Έχω δει την ανώνυμη OV-chipkaart, την Regional και την GVB multi-day αλλά άκρη δεν βγάζω...

Ποια μας συμφέρει και τι προτείνετε ώστε να καλύψουμε και το πήγαινε-έλα του αεροδρομίου;
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλημέρα και Καλή Χρονιά!
Μαϊο θα πάω Άμστερνταμ και για 3 ημερες με τη σύζυγό μου και σκοπεύουμε να κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις στο Άμστερνταμ και 1 στην Ουτρέχτη.Φτάνουμε 11 το πρωί στο Άμστερνταμ και θεωρώ πως είναι πιο βολικό να φύγουμε κατευθείαν με τρένο για Ουτρέχτη. Ο σταθμός των τρένων είναι κοντά στο αεροδρόμιο και η πρόσβαση είναι εύκολη;
Είμαι στην αρχή του προγραμματισμού του ταξιδιού, θα επανέλθω με άλλες απορίες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλημέρα,

Δυστυχώς εμένα δεν μου απάντησε κανείς παραπάνω αλλά με βοήθησε πολύ η ιστορία του @giannismits ( https://www.travelstories.gr/community/threads/Στο-Αμστελόδαμο-όταν-ανθίζουν-οι-τουλίπες.57640/ ).

Είναι όλα πολύ εύκολα, μπορείς να βγάλεις εισιτήριο για το τρένο από το ns.nl και να κατεβάσεις την εφαρμογή για να το σκανάρεις επι τόπου. Με το που φτάσεις στο Αμστερντάμ μπορείς να βγάλεις 2μερο εισιτήριο για τράμ, λεωφορείο και μετρό (13.5Ε). Επίσης, πρέπει να κατεβάσεις και την εφαρμογή 9292 για τα Μ.Μ.Μ εντός Ολλανδίας, μας ήταν απαραίτητη και πολύ χρήσιμη!
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλημέρα και καλή χρονιά. Είναι πάρα πολύ εύκολο, αν και το αεροδρόμιο χαοτικό, ακολουθείς τις ταμπέλες και απλά κατεβαίνεις κυλιόμενες. Βγάζεις εισιτήριο είτε από αυτόματα μηχανήματα είτε από πολύ ευγενικούς υπαλλήλους. Δε θα πρότεινα να πάρετε αμέσως εισιτήρια για συγκοινωνίες του Άμστερνταμ, καθώς αναφέρατε πως θα πάτε πρώτα Ουτρέχτη. Όταν επιστρέψετε στο Άμστερνταμ, αγοράστε 2ημερο, συμφέρει σαφώς περισσότερο.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλημέρα και καλή χρονιά. Είναι πάρα πολύ εύκολο, αν και το αεροδρόμιο χαοτικό, ακολουθείς τις ταμπέλες και απλά κατεβαίνεις κυλιόμενες. Βγάζεις εισιτήριο είτε από αυτόματα μηχανήματα είτε από πολύ ευγενικούς υπαλλήλους. Δε θα πρότεινα να πάρετε αμέσως εισιτήρια για συγκοινωνίες του Άμστερνταμ, καθώς αναφέρατε πως θα πάτε πρώτα Ουτρέχτη. Όταν επιστρέψετε στο Άμστερνταμ, αγοράστε 2ημερο, συμφέρει σαφώς περισσότερο.

Συγγνωμη αν δεν καταλαβα καλα, αλλά ο σιδηροδρομικος σταθμός ειναι κάτω από το αεροδρόμιο;
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Όχι, είναι 2 στάσεις διαφορετικές...ούτε 10' μεταξύ τους. Μπαίνεις στη στάση εσωτερικά του αεροδρομίου και σε 10' το πολύ είσαι στον Centraal.
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Με το τρένο Αμστερνταμ - Ουτρεχτη ποση ώρα περιπου ειναι; Υπαρχει διαφορα στις τιμες των εισιτηριων αν τα εχω προ- αγορασει ηλεκτρονικα ή αν τα παρω απο το γκισε του σταθμου;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Με το τρένο Αμστερνταμ - Ουτρεχτη ποση ώρα περιπου ειναι; Υπαρχει διαφορα στις τιμες των εισιτηριων αν τα εχω προ- αγορασει ηλεκτρονικα ή αν τα παρω απο το γκισε του σταθμου;
Καλημέρα. Υπάρχει απευθείας τρένο από το αεροδρόμιο στην Ουτρέχτη χωρίς αλλαγή συρμού με κόστος 10€ κ διάρκεια 30’
Δες εδώ
https://www.rome2rio.com/tickets/Am...00000000jom,r2r_iOS:T:schedule:,,202001230707
Καλά να περασετε
 

TravelForEver

Member
Μηνύματα
22
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπέρα σε όλους. Σκοπεύω να πάω Ολλανδία τον Μάρτιο για 8 ημέρες. Η βάση μου θα είναι το Rotterdam όπου και θα μένω σε σπίτι. Θέλω να συνδυάσω και να δω όσο το δυνατόν περισσότερα και έχω στο μυαλό μου το παρακάτω πλάνο. Πιστεύετε είναι εφικτό?? Τα φώτα σας..

1. ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ-ΧΑΓΗ-ΟΥΤΡΕΧΤΗ
2. ΛΕΙΝΤΕΝ-ΓΚΟΥΝΤΑ
3. ΟΥΤΡΕΧΤΗ
4. ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
5. ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
6. ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ (ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ)
7. ΧΑΡΛΕΜ-ΖΑΑΝΤΑΜ
8. ΚΗΠΟΙ KEUFENHOF (ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΘΗΝΑ).

PLEASE την βοήθειά σας!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom