Ολλανδία Θα παω Ολλανδια και θελω τη βοηθεια σας :)

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Οπως εχω αναφερει παραπανω θα βρεθω Ολλανδια για 3 ημερες και θα μεινω 2 βραδυα στο Αμστερνταμ και ενα βραδυ στην Ουτρεχτη.Η ερωτηση μου ειναι -μιας και δεν εχω κλεισει ακομα ξενοδοχείο -αν θα προτείνατε κάποια άλλη πόλη για μια βραδια εκτος της Ουτρεχτης.
Ευχαριστώ
Εάν έχεις μονο 3 διανυκτερεύσεις στην Ολλανδία να τις βάλεις όλες στο Άμστερνταμ και να πεταχτείς για λίγες ώρες στην Ουτρέχτη με το τρένο.
Δεν αξίζει να αλλάξεις ξενοδοχείο για να μετακινηθεις σε μια πόλη που απέχει μόνο 30 λεπτά με το τρένο.
Η πόλη της Ουτρέχτης είναι για μια βόλτα για 3-4 ώρες. Εκτός βέβαια εάν θέλεις να πας στο κάστρο της που είναι κανένα εικοσάλεπτο περίπου μακριά.
Εμείς πήγαμε πρώτα στο κάστρο με το αμάξι και μετά επισκεφτήκαμε την πόλη.
 

Alex papakosta

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θελω να ζησω μονιμα στην ολλανδια βοηθεια
Καλησπερα θα ήθελα να ρωτήσω για την κάρτα την κίτρινη που έχει τα προσωπικά σου στοιχεία επάνω. Αν έχω καταλάβει καλά αυτή είναι για τα Μ.Μ.Μ όπως στην Ελλάδα για μετρό Λεωφορεια τρένα τραμ κτλ σωστά? Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με τις τιμές της κάρτας, πως την παίρνω έγγραφα που χρειάζονται πακέτα και γενικά πληροφορίες σχετικά με αυτή.

Καλησπερα κιολας ειμαι νέο μέλος +
 
Last edited by a moderator:

fani b

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Ε Π Ε Ι Γ Ο Ν
καλημερα σε όλο το forum ,
διαβαζοντας όλα τα topics για την ολλανδια , έλαβα πολλή πληροφόρηση και κατέληξα σε ένα μικρό πλάνο. Θα επισκεφτώ την Ολλανδία σε 3 μέρες οπότε θέλω τα φώτα σας . Ο χρόνος είναι περιορισμένος , 5 πλήρεις μέρες στο Αμστερνταμ μαζί με την κόρη μου που μόλις άρχισε να σπουδαζει εκει, και θα μπορει να μου διαθεσει λιγες ωρες την ημερα για να απολαυσουμε παρεα την Ολλανδια. Είπαμε να κανουμε και μια μονοημερη το ΣΚ . Θα ηθελα την βοηθεια των εμπειρων ταξιδιωτων , γιατι δεν προλαβαινω να το οργανωσω οπως θα ηθελα λόγω τεράστιου φόρτου εργασίας αυτές τις μέρες, ώστε να μπορεσω να φυγω . Εχω καταληξει στα παρακατω :(να προσθεσω κατι ή να αφαιρεσω κατι ?) και μπορειτε να με βοηθησετε με το χρονοδιαγραμμα ? (ταξίδι απο 14 απόγευμα -20 μεσημέρι του Οκτωβρίου)
  1. Να φαμε stroopwafels και πατατες με σως (από το manneken pis amsterdam)
  2. Να φαμε fingerfood από το foodhallen
  3. Φαγητο επίσης στο laplace, στο orestis tavern , στο wreck restaurant , στο supperclub, στο moeders
  4. Να φωτογραφίσουμε τα πάντα!
  5. Να περπατησουμε στην περιοχή jordaan
  6. Να παμε στην πλατεια dam
  7. Βόλτα στο vondelpark
  8. Να κανουμε ένα canal cruise το απογευμα
  9. Ψωνια στην kalverstraat και στην vlooienmarkt (υπαιθρια αγορα)
  10. Αν περισσέψει κατι ψωνια στο de Bijenkorf
  11. Να ψωνισουμε souvenirs κεραμικα ή ξύλινα παραδοσιακά παπούτσια
  12. Να επισκεφτούμε την Giehoorn
  13. Επισκεψη στην πόλη gouda να αρμεξουμε μια αγελαδα!
  14. Επισκεψη στο zaanse schans
  15. Επίσκεψη στο marken και στο volendam
  16. Μουσειο de pijp και Heineken
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Επισκεψη στην πόλη gouda να αρμεξουμε μια αγελαδα
Γιατί ξέρεις τι λένε.. Αν πας Ολλανδία και δεν αρμέξεις αγελάδα μισό ταξίδι...

Στα σοβαρά τώρα αν '' παλεύεται '' ο καιρός,για βροχή μιλάω, ψυχρα θα έχει άλλα πάντα έχει θα πρότεινα αφου εχετε αρκετές μέρες να νοικιάσετε και ποδηλατακι..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@fani b στο "πρόγραμμα" δεν έχεις βάλει κανένα μουσείο. Το Άμστερνταμ διαθέτει 2 πρωτοκλασάτα:
Rijksmuseum και Van Gogh και ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου θα βρεις και άλλα. Το de pijp δεν είναι μουσείο - από όσο γνωρίζω.
Έχεις βάλει 4 μονοήμερες, σχεδόν όλες στην εξοχή. Αν ο καιρός είναι καλός θα είναι ωραία και δεν είναι μακριά από το Αμστερνταμ - εκτός του Giethoorn που νομίζω ότι έχει και την πιο περίπλοκη πρόσβαση. Ως εναλλακτική και πιο κοντά θα πρότεινα το Edam.
Από μονοήμερες έχεις και άλλες επιλογές πχ Χάγη, με πολύ καλό μουσείο επίσης, αλλά καταλαβαίνω ότι θέλεις να δεις εξοχή περισσότερο.
Για τις βροχερές μέρες θα χρειαστείς μουσεία και καφέ, άντε και ψώνια. Και το ποδήλατο, αν δεν ασχολείσαι, άστο καλύτερα.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Madurodam και μια γρήγορη βόλτα για καφέ ή μπύρα στην Χάγη ενδεχομένως...
 
Last edited:

fani b

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Γιατί ξέρεις τι λένε.. Αν πας Ολλανδία και δεν αρμέξεις αγελάδα μισό ταξίδι...

Στα σοβαρά τώρα αν '' παλεύεται '' ο καιρός,για βροχή μιλάω, ψυχρα θα έχει άλλα πάντα έχει θα πρότεινα αφου εχετε αρκετές μέρες να νοικιάσετε και ποδηλατακι..
το ειχα στο προγραμμα, αλλα η κορη λεει οτι οδηγουν σαν τρελοι και φοβαται να με αφησει μην κ αφησω τα κοκκαλα μου στις κατω χωρες :)
 

fani b

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
@fani b στο "πρόγραμμα" δεν έχεις βάλει κανένα μουσείο. Το Άμστερνταμ διαθέτει 2 πρωτοκλασάτα:
Rijksmuseum και Van Gogh και ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου θα βρεις και άλλα. Το de pijp δεν είναι μουσείο - από όσο γνωρίζω.
Έχεις βάλει 4 μονοήμερες, σχεδόν όλες στην εξοχή. Αν ο καιρός είναι καλός θα είναι ωραία και δεν είναι μακριά από το Αμστερνταμ - εκτός του Giethoorn που νομίζω ότι έχει και την πιο περίπλοκη πρόσβαση. Ως εναλλακτική και πιο κοντά θα πρότεινα το Edam.
Από μονοήμερες έχεις και άλλες επιλογές πχ Χάγη, με πολύ καλό μουσείο επίσης, αλλά καταλαβαίνω ότι θέλεις να δεις εξοχή περισσότερο.
Για τις βροχερές μέρες θα χρειαστείς μουσεία και καφέ, άντε και ψώνια. Και το ποδήλατο, αν δεν ασχολείσαι, άστο καλύτερα.
Το μουσείο με τα εκθεματα του rembrant εννοουσα, χαθηκα στην μεταφραση. . Αξιζει να βρω καποια ημερησια με λεωφορειο για την εξοχη ? Ενθουσιαστηκα με τα χρωματα αλλα παλι η κορη μου μονο μια μερα θα μπορεσει να διαθεσει για εκδρομη . Σε αυτη την περιπτωση τι να διαλεξουμε ? edam gouda Giehoorn zaanse schans marken volendam Madurodam ?

Madurodam και μια γρήγορη βόλτα για καφέ ή μπύρα στην Χάγη ενδεχομένως...
νομιζα οτι ειναι μακρουτσικα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το μουσείο με τα εκθεματα του rembrant εννοουσα, χαθηκα στην μεταφραση. . Αξιζει να βρω καποια ημερησια με λεωφορειο για την εξοχη ? Ενθουσιαστηκα με τα χρωματα αλλα παλι η κορη μου μονο μια μερα θα μπορεσει να διαθεσει για εκδρομη . Σε αυτη την περιπτωση τι να διαλεξουμε ? edam gouda Giehoorn zaanse schans marken volendam Madurodam ?
Εγώ το Madurodam θα το έβγαζα εντελώς από την εξίσωση γιατί δεν πάω σε τέτοια και το Giehoorn γιατί είναι μακριά. Edam, marken volendam είναι κοντά και συνδυάζονται άνετα και έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά. Στο Edam βλέπεις γραφικό χωριό με κανάλια, γεφυρούλες, κήπους και τα άλλα δυο είναι ψαροχώρια. Η εκδρομή που βρήκες μου φαίνεται καλή περίπτωση. Χάγη εξακολουθώ να προτείνω, καθώς και τις άλλες ωραίες κοντινές πόλεις.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Leiden και Delft είναι επίσης υπέροχες πόλεις για κοντίνες εκδρομούλες μέσω τρένου.
Ποδήλατο θα πρότεινα και εγώ να νοικιάσετε (αν δεν κάνετε στην Ολλανδία που θα κάνετε) αλλά με προσοχή ειδικά στο κέντρο του Amsterdam. Επίσης για κοντινές αποστάσεις είναι πολύ διαδεδομένα τα ηλεκτρικά σκούτερ που κοινούνται στους ποδηλατοδρόμους αλλά και στο δρόμο. Υπάρχουν τέτοια που πάνε μέχρι 20 ή 40 κμ και απαιτούν μόνο δίπλωμα αυτοκινήτου. Υπάρχουν παντού διάσπαρτα στο δρόμο και τα νοικιάζεις μέσω κινητού καταβάζοντας την app τους. Οι εταιρίες είναι οι: check (Check.), felyx (felyx - Beat the streets) και go sharing (GO Sharing | Een groene planeet met mobiliteit voor iedereen)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom