Θεσσαλονίκη αποκλεισμένη πόλη

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Καλήσπέρα σε όλους.....Πραγματικά θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα μέλη του travelstories και να με βοηθήσετε να κάνουμε κατι.....Όσοι μένουν στη Θεσσαλονίκη το καταλαβαίνουν απόλυτα.Η Θεσσαλονίκη εδώ και χρόνια έχει ένα λιμάνι το οποίο είναι ανενεργό και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί..Οκ το κόστος είναι μεγάλο αλλά δεν υπάρχουν καράβια ακόμα και για κοντινούς προορισμούς ( βλ. Σποράδες ).Ένας βορειοελλαδίτης αν θέλει να κάνει διακοπές θα πρέπει να κάνει αμέτρητα χιλιόμετρα να δώσει πολλά χρήματα και να κουραστεί πολύ.Ακόμα και για να πάει στο Πειραιά ή την Ραφήνα ( πές οτι το αποφασίζει ) τα δρομολόγια είναι σε ώρες απαγορευτικές για τους περισσότερους.Εκτός λοιπόν της Χαλκιδικούλας, της Θάσου και της Πιερίας που εντάξει είναι σούπερ αλλά κάποια στιγμη θες να πας και παραπέρα είσαι αποκλεισμένος απο παντού.Δεν ανοίγω θέμα καν για τα αεροπορικά που οι τιμές είναι στο Θεο.Καλές διακοπές σε όλους.....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Έχεις τίποτε συγκεκριμένο υπόψη σου;
εστω κ εχει, μπορει να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο?
αμφιβάλλω πολύ

τα πάντα όλα ειναι καταδικασμένα εις αποτυχίαν.
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Όχι δυστυχώς .....Δεν ξέρω φίλε Babaduma.....Αλλά νομίζω πώς έχει παραπάει το κακό.....Δεν ξέρω πραγματικά...Όποιος έχει ιδέα , άποψη , γνώμη ας βοηθήσει να κάνουμε κάτι???Τόσα χρόνια τπτ ....Σταυρωμένα χέρια...Έχουμε λιμάνι και δεν έχουμε καράβια αδιανόητο...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Έχουμε λιμάνι και δεν έχουμε καράβια αδιανόητο...
Εσύ, αν ήσουν επιχειρηματίας και είχες καράβια, με τι όρους θα τα έβαζες σε δρομολόγια από Θεσσαλονίκη; Θα σου αρκούσε η χαρά του κάθε πικραμένου Σαλονικιού που θα είχε ένα καράβι για να πάει μία φορά το καλοκαίρι ένα ταξιδάκι διακοπών σε κάποιο νησί ή θα ήθελες η επιχείρησή σου να είναι βιώσιμη και να λειτουργεί όλο το χρόνο;
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Ρε συ δεν είναι μόνο ένας νομός που θα εξυπηρετηθεί θα είναι τουλάχιστον 16 Μακεδονία -Θράκη..Συμφωνούμε οτι μπορεί να μην αξίζει για το καλοκαίρι μόνο αλλά πιστεύεις οτι δεν μπορεί να γίνει???Νομίζω έστω ταχύπλοα , υδροπλάνα , καράβια για Σποράδες όπως προείπα θα εξυπηρετούσαν...Σε τελική ρε συ ας ξεκινάνε τις κρουαζιέρες απο εδώ....Να έχεις μια εναλλακτική για κάτι....Εδώ σκέφτονται να βάλουν καράβι απο Θεσσαλονίκη - Σμύρνη και δε θα ήταν βιώσιμα τα καράβια γι άλλους πρόορισμούς???Εννοείται και καταλαβαίνω τα κόστη έτσι????Αλλά δε νομίζω ότι θα σου χάρισουν και τα εισητήρια...Θα σε βάρανε στο κεφάλι κανονικά
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Αφού θεωρείς ότι μπορεί να έιναι βιώσιμη και κερδοφόρα μια τέτοια δραστηριότητα γιατί δεν την προτείνεις στους πλοιοκτήτες; Είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιστούν με την ιδέα σου.
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Ok ας σκεφτούμε τους πλοιοκτήτες λοιπόν και ας μη σκεφτούμε τον κόσμο.Γιατί μήπως θα χάσουν οι πλοιοκτήτες????
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχεις τίποτε συγκεκριμένο υπόψη σου;
Το αυτονοητο. Γυρναμε την πλατη στους εφοπλιστες, Δημοσιος φορεας ακτοπλοικων συγκοινωνιων, καθημερινα δρομολογια απο Θεσσαλονικη σε ολα τα νησια με συγχρονα ασφαλη πλοια (τυπου Palace των μινωικων γιατι το Αιγαίο δεν αστειεύεται) που θα αγορασει αμεσα το κρατος.
http://www.e-nautilia.gr/to-kke-gia-tis-aktoploikes-sugkoinwnies/
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Το αυτονοητο. Γυρναμε την πλατη στους εφοπλιστες, Δημοσιος φορεας ακτοπλοικων συγκοινωνιων, καθημερινα δρομολογια απο Θεσσαλονικη σε ολα τα νησια με συγχρονα ασφαλη πλοια (τυπου Palace των μινωικων γιατι το Αιγαίο δεν αστειεύεται) που θα αγορασει αμεσα το κρατος.
http://www.e-nautilia.gr/to-kke-gia-tis-aktoploikes-sugkoinwnies/
Α, ΟΚ, έτσι μάλιστα. Πού υπογράφουμε; Ή, μάλλον, ρίχνουμε την ψήφο μας;
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Σκεφτείτε ότι ένα ζευγάρι με αυτοκίνητο για να πάει από Θεσσαλονίκη στη Νάξο ας πούμε θα χρειαστεί 250 ευρώ για διόδια και βενζίνες για το Θεσσαλονίκη-Αθήνα-Θεσσαλονίκη και 60χ2 = 120 τα ακτοπλοικά με επιστροφή για 2 άτομα (χωρίς το αυτοκίνητο). Σύνολο 370 ευρώ (185 ευρώ το άτομο). Ένα δρομολόγιο Θεσσαλονίκη-Νάξο που θα διαρκούσε περίπου 24 ώρες θα μπορούσε να κοστολογεί το εισητήριο ανά επιβάτη ανά κατεύθυνση μέχρι και 70 ευρώ (140 με επιστροφή) και πάλι να συμφέρει ως επιλογή (για ένα ή δυο άτομα και έρχεται στα ίσια της ως επιλογή για 3 άτομα).
Ο χρόνος Θεσσαλονίκη-Νάξο με αυτοκίνητο + πλοίο αν βάλουμε και μια ώρα αναμονή στο λιμάνι είναι περίπου 11 ώρες.
Το θέμα είναι πόσοι θα αφιέρωναν τις 13 ώρες παραπάνω...
Νομίζω ότι πιο λογική απαίτηση είναι να υπάρξει αεροπορική σύνδεση (τουλάχιστον για το καλοκαίρι) Θεσσαλονίκη-Νάξος (από όπου μπορείς να πας σχεδον παντού) σε μια λογική τιμή της τάξης του 120-140 με επιστροφή...
Από την άλλη η Ryanair έχει πτησούλες με 50 ευρώ (ακόμα και με λιγότερα) για Αθήνα, φτάνεις μέσα σε μια ωρίτσα, θες άλλη μιάμιση ωρίτσα για να φτάσεις Πειραιά από όπου μπορείς να πάρεις τα πλοία. Συνεπώς είσαι στο 160 ευρώ (με επιστροφή) για Νάξο στις 10 ώρες μαζί με αναμονές και άνετους χρόνους μετάβασης.
Επίσης έχει και με καμιά 60άρα για Χανιά... άρα ποιός θα έπαιρνε το 24ωρο το καράβι...
Πριν λίγα χρόνια υπήρχε Λαύριο-Σαμοθράκη (άπειρες ώρες) και καταργήθηκε γιατί πηγαινοερχόταν άδειο.
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Παιδιά τα κομματικά νομίζω δε μας απασχολούν εδώ...Λύση θέλουμε.Το δεύτερο μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας ( και καλά ) και δεν έχει τπτ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom