Ινδία ΙΝΔΙΑ - Μια εβδομαδα σε ασραμ !!!!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Περιεχόμενα

Με τις οδηγιες της go2beach (σε ευχαριστω πολυ Ζωη)θα προσπαθησω να γραψω την εμπειρια του να μεινεις σε ενα ασραμ στην Ινδια (οπου ασραμ κατι αντιστοιχο με δικο μας μοναστηρι!!) Τα θαυμαστικα τα βαζω γιατι η μοναστηριακη διαμονη δεν ηταν ποτε μεσα στα γουστα μου. Και ομως το εζησα και αυτο και μαλιστα στην Ινδια !
Βεβαια πρεπει να σας πω οτι με ονοματα τοπων , αποστασεις και σχετικα ειμαι πολυ κακη γιατι δεν τα θυμαμαι ιδιαιτερα . Δεν σημειώνω κιόλας αντε μετά να βρω άκρη.
Το ταξιδι εγινε πριν εναμιση χρονο το χειμωνα. Χρονια ηθελα να ξαναπαω στη mother India γιατι σε πολυ νεαρη ηλικια ειχα παει το πρωτο μου ταξιδι εκει οποτε παντα ειχε μια ξεχωριστη θεση στη καρδια μου.
Μαθαινω οτι το ιδιο διαστημα σκεπτονται να πανε και η καλιτερη μου φιλη με μια φιλη της
ακολουθωντας ενα γκρουπακι 10 ατομων που πανε καθε χρονο στο ασραμ του Σαι Μπαμπα ,ενος πολυ γνωστου γκουρου. Οι φιλες μου δεν τρελλαινονται στη ιδεα του ασραμ αλλα βρισκουν καλη δικαιολογια να ξεφυγουν για λιγο απο συζυγους ,παιδια και καθημερινοτητα !

Εγω φευγω 10 μερες νωριτερα ,αραζω στη Γκοα περναω μια χαρα και μετα πεταω για Μπαγκαλορ οπου εχουμε ραντεβου στο αεροδρομιο να τις περιμενω.
Μου αρεσει πολυ η φαση να περιμενω τη κολλητη μου σε ενα τοσο μακρινο μερος !

Εν τω μεταξυ εχουμε αποφασισει με τον αντρα μου να ακολουθησουμε το γκρουπακι και να μεινουμε μαζι τους στο ασραμ.Που να ξεραμε την "πικρα" που θα περναγαμε !

Μετα απο πολλα παζαρια με τους ταξιτζηδες στο αεροδρομιο μπαινουμε σε 4 ταξι και μετα 4 ωρες δρομο φθανουμε στο Πουταπαρτι , ενα μικρο αδιαφορο χωριο οπου βρισκεται το περιφημο ασραμ. Το ασραμ ειναι ενα τεραστιο μερος (σαν κατασκηνωση ) οπου μπορει να φιλοξενησει 5000 κοσμο!!!!!

Θα συνεχισω αυριο -
 

Attachments

Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
--------------------------------
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Kικι αφου εισαι online δεν συνεχιζεις την ιστορια σου γιατι αγωνιουμε για την συνεχεια!!:)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Εδω γελανε !!! Πως θα συνεχισω ?? Help . Aς μου γραψει καποιος βημα προς βημα τι κουμπακια να πατησω και συνεχιζω .... αλλα αυριο γιατι τωρα σχολαω και στο σπιτι δεν υπαρχει κομπιουτερ. Ευχαριστω εκ των προτερων και καλο βραδυ
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
KIKI μπραβο , πολυ καλη η αποπειρα τηs 1ηs ταξιδιωτικηs ιστοριαs :clap:.Περιμενω τη συνεχεια αν και θα ηθελα να ακουσω λιγα παραπανω για την Γκοα μια κι εγω αν ποτε παω θα κατευθυνθω προs τα δυτικα παραλια (Γκοα-Κεραλα):D.

ΥΓ.Τη βοηθεια την εδωσα για Hawaiian story αλλα τελωs παντων:lol:.
Για τη συνεχεια , γραφειs οπωs απαντησεs και τωρα εδω ;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Εχεις δικιο για τη Χαβαη ,αλλα επειδη ηταν πριν πολλα χρονια και το ταξιδι ηταν
επισκεψη σε μια καλη φιλη εχει περισσοτερο διαπροσωπικες καταστασεις παρα καθαρα ταξιδιωτικες . Ισως καποια στιγμη τα "ξεχωρισω" αυτα τα δυο και γραψω. Παντως οτι θελεις ρωτα με για Χαβαη .....
τωρα θα προσπαθησω να συνεχισω για την Ινδια . Απορια ασχετου ατομου με κομπιουτερ .Αφου γραφει "γρηγορη απαντηση " πως θα χωρεσει ενα μεγαλο κειμενο?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δεν έχει σημασία, χωράει ότι κείμενο θέλεις.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ασραμ - κεφαλαιο 2

Φθανουμε στο ασραμ και παμε στην υποδοχη να παρουμε δωματια,κατι αντιστοιχο με ρεσεψιον ξενοδοχειου . Οποια ευτυχια επειδη ειμαστε ζευγαρι μας δινουν δικλινο ,μεγαλη πολυτελεια γιατι οι δυο φιλες μας πηραν 6κλινο με 4 αγνωστες κοπελες.

Και τωρα αρχιζουν οι κανονισμοι
Η κεντρικη πορτα κλεινει στις 9 το βραδυ και μετα αυτη τη ωρα πρεπει να πας για νανι
γιατι απαγορευεται να κυκλοφορεις .ουτε καν να βγεις στο μπαλκονι.
Οχι καπνισμα . Και οι 4 μανιωδεις καπνιστες !
Ρουχα για τις κυριες ,σεμνα με ολο το σωμα καλυμμενο.
Φαγητο μονο χορτοφαγικο ( οχι κρεας - ψαρι - θαλασσινα - αυγα - γαλα )
στα 3 τεραστια εστιατορεια που υπηρχαν αλλα υπηρχε τετοια ουρα και το φαγητο
αθλιο που οι φιλες μου που δοκιμασαν μια φορα ουτε εφαγαν ουτε ξαναπηγαν.
Το καλο της ιστοριας οτι τα δωματια ηταν σε συμβολικη τιμη και το φαγητο επισης.
Καπου 8 ευρω το δωματιο για 1 εβδομαδα και ετρωγες με 30 λεπτα.
Τοσο φτηνες διακοπες δεν εχω ξανακανει ,αλλα και ουτε θελω !!!

Περνωντας οι ωρες αρχιζει το σοου! Ο συζυγος αρχιζει τη μουρμουρα και η κολλητη μου χτυπαει κριση οτι θελει να γυρισει Ελλαδα αυριο κιολας. Αντε να τους κανεις καλα
(και μεταξυ μας να εχουν και δικιο) απλως η αλλη φιλη και εγω επρεπε να κραταμε
τα ισα μεχρι να οργανωθουμε και κυριως να το δουμε σαν εμπειρια ,οτι το ζησαμε και αυτο.

Αγορασαμε σεμνα ρουχαλακια μεσα στη ζεστη ημασταν σαν ταμενα.

Βγαινουμε στο χωριο για φαγητο.Οποια εκπληξη ! Παντου χορτοφαγικα ,επειδη το χωριο συντηρειται απο το κοσμο του ασραμ ακολουθουν τους ιδιους κανονες!
Βρηκαμε ενα συμπαθητικο μαγαζι σε 2 οροφο με ταρατσα ανοιχτο ολη την ημερα που
μας αφηναν να καπνισουμε.Ανασταση ! Σε αυτο το ευλογημενο μαγαζι βγαλαμε ολες τις ημερες.

Απο τη δευτερη μερα ,προσαρμοστηκαν και ο συζυγος με την φιλη και αρχισε ο χαβαλες . Οι φιλες ερχονταν στο δικο μας δωματιο και καπνιζαμε κρυφα αφου ειχαμε συνθημα για κτυπημα στη πορτα γιατι υπηρχε η φημη οτι οι υπευθυνοι κανουν ντου στα δωματια.
Ουτε σε πενταημερη να ειμαστε....

Το καλο για μενα που μου αρεσει το μασαζ ηταν οτι στο χωριο υπηρχαν κυριες που εκαναν.Που με εχανες που με εβρισκες ολο στα μασατζιδικα! Διοτι στο δωματιο ειχε μονο νερο απο βρυση να πλυθεις και να λουστεις ,ενω μετα το μασσαζ σε πλενανε με ζεστο νερο.

Τωρα εκτος τα ελαφρα της ιστοριας να πω οτι στο χωριο και στην ευρυτερη περιοχη ειχαν γινει πολλα καλα πραγματα ,ειδικα για μια τετοια χωρα. Νοσοκομεια , σχολεια σχολες κτλ.

Πηγα σε 2-3 "λειτουργιες" (ειχαν καθε μερα ορθρο και εσπερινο) αλλα δεν μου βγηκε
τιποτα σε ενεργεια ουτε σε θετικη ουτε σε αρνητικη,παρα την παρουσια του Σαι μπαμπα.

Μιλιουνια κοσμος ,κατι σαν Τηνος 15 Αυγουστου αλλα καθε μερα ολο το χρονο.
Εκτος απο απειρους Ινδους υπηρχαν ολες οι φυλες του κοσμου ,ολοι σε ενα ψιλοχασιμο. Συναντησα κοσμο απο Γουατεμαλα ,οικογενειες με μικρα παιδια που ζουσαν εκει 3-4 μηνες!
Πολλοι Ρωσοι ,κυριως εναλλακτικοι θεραπευτες που ερχοντουσαν 2-3 ημερες να δουν τι παιζει και εφευγαν. Μονο οι Ελληνες θελαμε νε μεινουμε 7 ατελειωτες ημερες.
Τελικά περνωντας οι ημέρες κατάλαβα οτι κάποιες απο το γκρουπ θέλανε και ταξιδάκι στην Ινδία και φτηνά . Αγοραζαν πολλά πραγματα για να τα πουλήσουν μετά στην Ελλάδα .
Πνευματικοι τύποι κατά τα άλλα .

Κλεινωντας θελω να πω οτι ενεργειακα ο χωρος ηταν τελειως ουδετερος .Στη Ελλαδα τα μοναστηρια ειναι σε υψωματα και σε μερη που συνηθως σου βγαζουν μια ψυχικη αναταση.
Υπάρχουν πολλοι αρχαιοι ιεροι χωροι Ολυμπια, Δελφοι Δήλος που εχουν εντονη ενεργεια .
Εκει τιποτα σε εμένα τουλάχιστον .

Αυτα ειχα να σας πω. ηταν η πρωτη μου αποπειρα να γραψω μια ιστορια.
Ελπιζω να βελτιωθω.....
 
Last edited:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Τι μου θυμιζει,τι μου θυμιζει η ιστορια σου Κικι μου.:haha:
Πριν μια εβδομαδα γυρισα απο το Αγιο Ορος.:killme:
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Δες στο πρώτο ποστ.
Υπάρχει πια το 2ο κεφάλαιο της ιστορίας σου.
Πολύ καλή προσπάθεια.
Περιμένουμε τα επόμενα.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Κική η ιστορία σου ήταν μοναδική.Χαρά στο κουράγιο σου.
Οσο για σένα Δημήτριε μια εμπειρία ακόμα στο ενεργητικό σου:innocent:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπραβο Κικι πολυ καλα τα πηγες,αλλα εχεις και καλη δασκαλα:lol:
Απιθανη η ιστορια σου.
Ελπιζω να συνεχισεις και με τις αλλες ιστοριες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom