Ιαπωνία Ιαπωνία - Και καλά και φθηνά

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
κορίτσια θα λιποθυμησω με αυτα που διαβάζω... 2 φορές ακύρωσα Απρίλη του 20 και του 21 λόγω της ίωσης, τις ανθισμενες κερασιές τις βλέπω στον ύπνο μου ακόμη :)
Σου ευχομαι να πας και όσο το δυνατον πιο γρηγορα.
Εμεις διαλεξαμε Φεβρουαριο λογω των μειωμενων τιμων παντού. Ειμαστε ελαχιστοι οι τουριστες ακομα και στα πιο σημαντικα αξιοθεατα.
Τον Απριλιο που ειχαμε ψαξει οι τιμές ειναι στα υψη. Πολλοι αλλοδαποί αλλά κυριως ντοπιοι κανουν διακοπες και παρατηρειται χαμός απο κόσμος .
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
από όσο το είχα ψάξει ο καιρός μοιάζει αρκετά με της Ελλάδος , η σαρακοστή με βολεύει πάντα λόγω δουλειάς, τα πιθανά κρύα του Φλεβάρη δεν με πολυσυγκινούν...

οι τίμες στα ξενοδοχεία φέτος έχουν εκτοξευθει και στην Οσακα και στο Τοκυο, αυτα που ειχα τοτε κρατησει το 2020 & 2021 έχουν τωρα διπλάσια ίσως και παραπάνω τιμη για τις ακριβες ημερες του απριλη μιλαω πάντα, ευκαιρίες βεβαια πάντα υπάρχουν ειδικά αν τα κλεισεις 5-6 μήνες πριν ...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
από όσο το είχα ψάξει ο καιρός μοιάζει αρκετά με της Ελλάδος , η σαρακοστή με βολεύει πάντα λόγω δουλειάς, τα πιθανά κρύα του Φλεβάρη δεν με πολυσυγκινούν...
Και εγω σιχαίνομαι το κρυο και με ειχε απασχολησει το θεμα αν θα ηταν εμποδιο στις περιηγησεις μου.
Ειδικα κρυο με βροχή!
Ο καιρος οντως μοιαζει με Ελλαδα.
Ευτυχως μου εκανε το χατηρι . Εκτος τις 2 πρωτες μερες που εκανε αρκετο κρυο στο Τοκιο τυπου Θεσσαλονικης μετα στο Νοτο ηταν μια χαρά τυπου Γυθειου .
Ηπιες θερμοκρασιες και το καλιτερο στις 10 μερες επεσα σε σιγανη βροχη ενα απογευμα στη Χιροσιμα .
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Και εγω σιχαίνομαι το κρυο και με ειχε απασχολησει το θεμα αν θα ηταν εμποδιο στις περιηγησεις μου.
Ειδικα κρυο με βροχή!
Ο καιρος οντως μοιαζει με Ελλαδα.
Ευτυχως μου εκανε το χατηρι . Εκτος τις 2 πρωτες μερες που εκανε αρκετο κρυο στο Τοκιο τυπου Θεσσαλονικης μετα στο Νοτο ηταν μια χαρά τυπου Γυθειου .
Ηπιες θερμοκρασιες και το καλιτερο στις 10 μερες επεσα σε σιγανη βροχη ενα απογευμα στη Χιροσιμα .
εκτός από Τόκυο ποιες άλλες πολεις επισκέφτηκες? ποιες άξιζαν τον κόπο και ποιες όχι? πχ για Χιροσίμα οι απόψεις ειναι αναμεικτες , ευχαριστω εκ των προτέρων
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εκτός από Τόκυο ποιες άλλες πολεις επισκέφτηκες? ποιες άξιζαν τον κόπο και ποιες όχι? πχ για Χιροσίμα οι απόψεις ειναι αναμεικτες , ευχαριστω εκ των προτέρων
Θα τα γράψω όλα. Στη πρώτη σελίδα αναφέρω αναλυτικά τις πόλεις που μείναμε.Το πάω με ενότητες για κάθε πόλη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Οσάκα 24-26.02

Η Οσάκα ειναι απο τις πιό σημαντικές πόλεις της Ιαπωνίας.Βρίσκεται στο δελτα του ποταμου Γιόντο.
Παραδοσιακά ηταν η εμπορική πρωτευουσα της χώρας.
Σήμερα ειναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη.Αποτελεί την 9η μεγαλύτερη μητροπολιτική περιοχή στον κόσμο με πληθυσμό 20 εκατομμύρια.Εχει το περιεργο προσωνύμιο "πρώτη πόλη την ημέρα", μια αναφορά στον κομβικό οικονομικό και εμπορικό ρόλο της πόλης σήμερα.
Κατά την διαρκεια της νύκτας εχει 2.6 εκατομμυρια κατοίκους ενώ την ημέρα ο πληθυσμός της αυξάνεται σε 3.7 εκατομμύρια.
Η Οσάκα ηταν για μεγάλο χρονικό διαστημα το πιο σημαντικο οικονομικο κεντρο της Ιαπωνίας και σχεδον όλοι οι κατοικοι ηταν έμποροι. Κατά την διαρκεια της περιοδου Εντο (1603-1867) η πόλη ανέκτησε το αρχαίο της κυρος και εγινε πολυσυχναστο εμπορικο λιμάνι.
Η λαική κουλτούρα ειναι συνδεδεμένη με την εξαιρετική τέχνη της ξυλογραφιας που ονομάζεται ουκίγιο-ε.Εχει εντονη καλλιτεχνική ζωη με πολλα κουκλοθεατρα μπουράκου και πολλά θέατρα Καμπουκι.Σημερα ειναι η εδρα πολλων πολυεθνικών επιχειρήσεων και η αγορά της ειναι απο τις πιο σημαντικες του κόσμου.Η κουζινα της με επιρροες απο πολλες χώρες λογω λιμανιού είναι απο τις καλυτερες.

Διαβαζοντας τα παραπάνω ειχα καλό προαισθημα για αυτήν την πόλη!
Μου αρέσουν πολυ ποτάμια , λιμάνια , εμποριο, καλό φαγητό,καλλιτεχνικη ζωη και χαλαροι χαρουμενοι ανθωποι. Οσάκα σου ερχομαι!

Φευγουμε πρωι απο Τοκυο για το Νοτο. Πρωτη φορά σε bullet train μια περιεργεια την εχουμε.
Απιστευτη εμπειρία. Γρηγορα τραινα ,πολύ ανετα ,σχεδον αθορυθα χωρις να κουνάνε .Για μένα που πάσχω απο ναυτία ηταν οτι καλυτερο. 16 βαγόνια και ανα τρία αξιοπρεπή καπνιστηρια.
Σεβασμος στα αρρωστακια της νικοτίνης , μπραβο Ιαπωνες.Ανα τακτά διαστηματα περνουσαν σερβιτόρες με καροτσακι πουλώντας καφέ, τσαι και αναψυκτικά.
Κάναμε τα 500 χλμ σε 2.45 λεπτά παρα τις συχνες στασεις που ηταν εντυπωσιακά συντομες. Σε χωρα με 125 εκατομμυρια ειναι απαραιτητες για εξυπηρετηση των κατοίκων που κυρίως κινουνται με τραινα. Φθανουμε Οσακα , παιρνουμε μετρό για το κέντρο που βρισκοταν το ξενοδοχειο.
Στα 500 μετρα μεταξυ μετρό και ξενοδοχειου , βλέπω αποτσιγαρα σε γωνίες του δρομου, αρκετους χωρις μάσκα και χαμογελαστους και κυριως να μιλανε μεταξυ τους.
Καμια σχεση με το ρομποτικο Τοκιο που ολοι φορουσαν μασκα ενώ δεν ειναι πλέον υποχρεωτικό .
Προσωπο με χειλη και μυτη δεν ειδαμε σε ολο το Τόκιο και ολοι ανεκφραστοι στο βλεμμα. Πως το καταφερνουν αυτό; Οπως λεει μια φιλη μου για τετοιες περιπτωσεις "δεν ξερεις αν κλαίνε ή γελάνε".
Στο δε φαρδυ δρομο βλέπω ανα γωνια καλοφτειαγμενους αστερισμους με τα 12 ζωδια της δυτικης Αστρολογιας. Κατι σαν το δρομο στο Χολλυγουντ με τα αστερια καλλιτεχνων.
Τι εγινε παιδια; Που βρισκομαι;
Φθανουμε ξενοδοχειο . Αλλη εκπληξη ,ωραιοτατο και στο κεντρο της νυκτερινης ζωης και εμπορικων καταστηματων. Πολλες παροχες οτι πρεπει για ευχαριστη διαμονή δυο ημερων.
Για καλως ηρθατε αντι του συνηθισμενου τσαγιού η αναψυκτικου μας δινουν κουπόνι για σουπα ραμεν το βραδυ. Πρωτοτυπο και οτι πρεπει μια θερμαντική σουπα με την ιδιαιτερη υγρασια που εχει η πόλη λογω θαλασσας και ποταμου.
Εχει ευρυχωρο καπνιστηριο εντος κτιριου με καλο εξαερισμο και δυο ανετες καρεκλες να καθησεις σαν ανθρωπος να πιεις το τσιγαράκι σου.
Γεια σου Οσάκα με τα ωραία σου! Μεσα σε μιση ωρα με εχεις κερδισει.

Το ξενοδοχειο ειναι το Shinsaibashi Grand Hotel. Το δίκλινο ηταν στα 170 ευρω αλλά ο καπατσος Γ.το ειχε κλεισει πολυ φθηνότερα.

Θα συνεχισω με τις βολτες στην πόλη απο Τεταρτη γιατι εχω καποιες υποχρεωσεις αυτές τις ημέρες.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Να και ο Τοξότης! Τον ειχα σημαδουρα γιατι στη γωνία που ηταν εμπαινα στον κεντρικο δρόμο που οδηγούσε στο ποτάμι και τη θάλασσα για ωραιες βολτες.
IMG_20230224_203705.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom