Ιαπωνία Ιαπωνία - Και καλά και φθηνά

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Καλημερα απο το βροχερό και κρύο Γυθειο.
Παμε μια βολτα στο παγωμενο αλλά ευτυχως χωρις βροχη Τοκιο τις ημερες που ημουν εκει.

Τοκιο 21-24 Φεβρουαριου
Τι να γραψω για την αυτην την μοναδικη αχανή πόλη;
Ασφαλής και ανθρώπινη, γεματη γαστρονομικες και πνευματικες απολαυσεις.
Δεν υπάρχει ενα "κέντρο" οπως στις περισσοτερες μεγαλουπόλεις.
Μπορει στην καρδια του να κατοικει ο Αυτοκράτορας σε ενα σχετικά ταπεινο κτισμα αλλά εως εκει.
Η οικιστική εξάπλωση των τριαντα και βάλε εκατομμυρίων κατοικων,η μεγαλυτερη παγκοσμίως,ειναι στη πραγματικότητα περισσοτερες απο εκατο πόλεις και χωριά που εχουν σταδιακα επεκταθει και ενωθει σε ενα ενιαίο συνολο.Αυτό που αποκαλούμε Τοκιο αποτελειται απο εξηντα δυο δήμους !
Εντονη οικοδομική δραστηριότητα, γκρεμιζουν παλαιά κτιρια για να χτισουν νεα πολυ ψηλα λόγω έλλειψης χώρου.
Παρα το μεγεθος της ειναι απο τις πιο ασφαλεις και καλυτερα οργανωμένες πόλεις παγκοσμίως.Για τους Ιαπωνες η κοινότητα είναι σημαντικότερη απο καθε μεμονωμένο μελος της.
Αυτο που εισεπραξα είναι οτι οι πάντες φέρονται με γνώμονα την αρμονική συνύπραξη με τους άλλους.Ενας ταξιδιωτης μπορει να περασει πολλες μερες τριγυριζοντας σε μερη που η παραδοση συνυπάρχει με την αρχιτεκτονικη πρωτοπορια. Εκει που χαζευεις εναν ουρανοξυστη βλεπεις διπλα εναν σιντοιστικό μικρο ναό και εναν καλοντυμενο γιαπι Ιαπωνα να προσευχεται.
Οταν πεινασεις παντου θα βρεις καταπληκτικό φαγητό σε οποιοδήποτε εστιατόριο απο το φθηνότερο εως το ακριβότερο.Εχει διακοσια εστιατορια αξιολογηθέντα με τουλαχιστον ενα αστερι Μισελεν. Θα μπορουσα να γραψω σεντόνια για την μοναδικότητα αυτης της πόλης , αλλά σταματω εδω και αναφερω πως περασα εγω.

Το προγραμμα ηταν στο τρεξιμο οπως συνηθιζεται οταν εχεις λιγες μερες στη διαθεση σου,
Ξεκινημα στις οκτω το πρωι , ενα διαλειμμα δυο ωρων το μεσημερι και μετα πάλι βολτες εως αργα το βραδυ. Για μένα που ταξιδευω μονη μου ή με 1-2 ατομα αυτο το ειδος δεν μου πάει καθόλου.
Αδυνατώ και δεν θέλω να ακολουθω ρυθμους εξοντωτικους με πολλά ατομα.
Ο καθενας εχει διαφορετικά ενδιαφεροντα , στα εστιατορια ή σε στάση για καφε βαρυεμαι και εκνευριζομαι να περιμενω τοσα ατομα να παραγγειλουν ειδικά σε ξένη χωρα.
Επιπλεον το Καλοκαιρι ειχα ενα ασχημο σπασιμο στο ποδι που πηρε μηνες στο γυψο και μετά θεραπειες. Ειχα την εγκριση του ορθοπαιδικου για το ταξίδι μαζι όμως με την παραίνεση να προσεχω πολύ και με την παραμικρή ενόχληση να ξεκουραζομαι.
Θελω το δικό μου ρυθμό να περπατησω οπου θέλω , όσο θέλω και αν κουραστω να γυρίσω στη βαση μου ή αν μου αρεσει καπου να μεινω περισσοτερη ωρα.
Ακολουθησα την πρωτη μερα , εξαντληθηκα γιατι με ταλαιπωρουσε το τζετ λανγκ και ετσι ειπα στην ομαδα οτι τις επομενες δυο μερες δεν θα ακολουθουσα και θα εκανα τα δικα μου.
Ο μόνος που εκανε το ίδιο ηταν ο Θ. που οταν μιλησαμε μου ειπε οτι συνηθως ταξιδευει μόνος του.

Ειδα το παλατι του Αυτοκρατορα , ο οποιος ειχε γενεθλια στις 23 Φεβρουαριου . Πηγαμε και στηθηκαμε γιατι καθε μισή ωρα βγαινει στο μπαλκονι και χαιρεταει τους πιστους του.
Δεν μπορεσαμε να πλησιασουμε γιατι οι κρατησεις γινονται μηνες πριν.

Πήγα στον ναο Μειτζι αφιερωμενο στον ομωνυμο αυτοκρατορα που κυβερνησε απο το 1867-1912 .
Ο ναος καταπληκτικος με πανεμορφους εξωτερικους χωρους.
Μια κατηγορια απο μόνος του ο Μειτζι. Επι των ημερών του , η Ιαπωνια απο καθυστερημένο φεουδαρχικό κράτος μετατραπηκε σε εκβιομηχανισμενη υπερδύναμη. Ηταν και ζωηρουλης , εκανε 15 παιδια απο τις 5 παλλακίδες του!

Πηγα στην ψαραγορα Tsukiji. Δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα τα ψάρια και τα ωμα ούτε για αστειο. Πως γινεται να φαω σουσι σε ενα μικρο μαγαζακι μεσα στην αγορα και να ειναι οτι πιο νοστιμο εχω φαει εδω και καιρο; Με κοστος 5,60 ευρω συνοδεια με ωραια σουπα και πρασινο τσαι.
Τα σεβη μου στην κουζίνα τους και στις φθηνες τιμες τους στο φαγητό!
Οι τιμες στα φαγωσιμα μου επετρεψαν να δοκιμασω άπειρα πραγματα.

Το πρωι που ακολουθησα το γκρουπακι πηγαμε σε μια ωραια γραφικη συνοικια και ειδαμε παλαιστες σουμο να προπονουνται. Ενδιαφερον , οι παλαιστες χαιρουν μεγαλης εκτιμησης και ειναι κατι σαν τον Μεσι η τον Ροναλντο σε φημη. Περιζητητοι γαμπροι οπως μας ενημερωσαν και οι πετυχημενοι βγαζουν πολλά χρηματα.

Τις νυκτες "αγρυπνη στο Τόκιο" εκοβα βολτες στη γειτονια. Σωτηρας μου τα seven/11 οπου ψωνιζα διαφορα περιεργα φαγωσιμα να τα δοκιμασω και το εξωτερικο καπνιστηριο που ειχε το ξενοδοχειο μεσα στο ψοφοκρυο. Βρηκα κοντά ενα ινδικο εστιατοριο όπου μετα απο χρόνια εφαγα ναν που ειναι η αδυναμία μου απο ινδική κουζίνα.
Για το καπνισμα θα γραψω στο τελος της ιστοριας, απλα να πω οτι μαρτυρησα.
Δεν επιτρεπεται πουθενα στο Τοκιο ,ουτε στο δρομο!

Ειδα και πολλα αλλα πολυ ενδιαφεροντα αλλα κυρίως με σκλαβωσε η ευγενεια και η οργανωση του κοσμου σε ολους τους τομεις. Γεννημενη ψυχαναγκαστική ,η Ο.με αποκαλει ντετεκτιβ Μονκ , ημουνα στο φυσικο μου περιβαλλον!
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ψάρια δεν τρωω ,αλλά λατρευω θαλασσινά. Τα τσακισα!
Οτι θελεις στο ετοιμαζουν επιτόπου.
IMG_20230222_091720.jpg
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα τα ψάρια και ιδιαιτερα τα ωμα. Πως γινεται να φαω σουσι σε ενα μικρο μαγαζακι μεσα στην αγορα και να ειναι οτι πιο νοστιμο εχω φαει εδω και καιρο
Απίστευτο μου φαίνεται, ούτε εμένα μου αρέσουν τα ψάρια-δεν έχω φάει ποτέ σούσι κι έτσι μου κάνει τρομερή εντύπωση.
Περιμένω πως και πως να διαβάσω την ιστορία σου και να πριζωθώ ακόμη περισσότερο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Απίστευτο μου φαίνεται, ούτε εμένα μου αρέσουν τα ψάρια-δεν έχω φάει ποτέ σούσι κι έτσι μου κάνει τρομερή εντύπωση.
Περιμένω πως και πως να διαβάσω την ιστορία σου και να πριζωθώ ακόμη περισσότερο.
Ψαρια δεν τρωω σχεδον καθολου. Ομως οταν ειδα κοσμο να περιμενει σε αυτο το μαγαζακι σκεφθηκα οτι εδω που βρισκομαι κριμα να μην δοκιμασω ( και ας το φτυσω!)
Το εφαγα όλο και ηταν απο τις καλιτερες εμπειριες σε φαγητο!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.677
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Αν κάτι λάτρεψα στην Ιαπωνία, αυτό ήταν το φαγητό τους. Και τα θαλασσινά και τα ψάρια και τα κρέατα. Ακόμα και τις σούπες!
Κική διαβάζω με πολλή ευχαρίστηση κι αυτή την ιστορία σου!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Αν κάτι λάτρεψα στην Ιαπωνία, αυτό ήταν το φαγητό τους. Και τα θαλασσινά και τα ψάρια και τα κρέατα. Ακόμα και τις σούπες!
Κική διαβάζω με πολλή ευχαρίστηση κι αυτή την ιστορία σου!
Ακομα και τις σούπες! Ετσι ακριβως , δεν μου πολυαρεσουν οι σουπες. Εκει οσες δοκιμασα ηταν πεντανόστιμες.
Σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
κορίτσια θα λιποθυμησω με αυτα που διαβάζω... 2 φορές ακύρωσα Απρίλη του 20 και του 21 λόγω της ίωσης, τις ανθισμενες κερασιές τις βλέπω στον ύπνο μου ακόμη :)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.677
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
κορίτσια θα λιποθυμησω με αυτα που διαβάζω... 2 φορές ακύρωσα Απρίλη του 20 και του 21 λόγω της ίωσης, τις ανθισμενες κερασιές τις βλέπω στον ύπνο μου ακόμη :)
Σου εύχομαι να το κάνεις το ταξίδι αυτό. Η χώρα έχει πολλά ενδιαφέροντα να δώσει ακόμα κι αν δεν είναι περίοδος των κερασιών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom